Erimiş asfaltta viraj alma :)

Konu, 'Motosiklet Karşılaştırmaları ve Sürüşleri' kısmında Mehmet Akif tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Konuyu yaz bittikten sonra açıyorum ama kusura bakmayın :D Ben güvenli sürüş eğitimleri hakkında bayağı yazı okudum, videolar izledim ve bunları yapmaya devam ediyorum ama ülkemiz yollarının erimiş asfaltına yönelik bir yazı hiç görmedim. Bundan dolayı erimiş asfaltın olduğu virajlara çok yavaşlayıp girdim. Acaba normal hızla girsem bir şey olur mu ?? Şimdiden teşekkürler...

2. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence girdiğin hızın önemi çok. Ancak yavaş ve hızlı neye göre? Kime göre? Hiç ummadığın bir hızda ön teker kayınca kendini yerde buluyorsun. Bana sorarsan yatmadan dönecek hız uygundur. Ben bu erimiş asfalttan nefret ediyorum ve çözüm bulamıyorum. Özellikle Burdur-Isparta arası Antalya yolu bu şekilde. Beni çok korkutuyor. Bir de şu var. Konusu: "Eriyorsa kumla" Rezalet

3. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Yavaşlıyorum derken motoru yatırmamayı kastedmiştim. Erimiş asfaltta bastığımızda felan yapıştığını görüyoruz. Bundan dolayı motoru yatırabileceğimizi de düşünüyorum. ( Deneyemesemde düşüncem böyle en azından :) )

4. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Erimiş asfaltın sürtünme yüzeyi ve viskositesi normal asfalttan daha düşüktür (kısaca akışkandır. Şekil değiştirir ve göçer). Yapışssa da ön tekerleğe yaptıracağı sapma sizin ağırlık merkezinizi birden bire aldığınız virajın merkezinden çook uzaklara götürecek ve sizi de yere yapıştıracaktır. Bu sebepten bence denemeyin. Ben Alanya'da bisikletle bir kere erimiş asfalta saplandım ve pedal çevirmeye çalışınca da resmen patinaj çekip yere yapıştım. Bu bana çok büyük bir ders oldu.

Bu arada araştırdım erimiş asfaltın kaymayacağını yapışıp daha iyi tutacağını düşünen bir tek siz değişmişsiniz. Bir çok insan böyle düşünüyor. Bu yanlış bilgi nasıl yayıldı anlaşılır gibi değil. Bknz doğrusunu karayolları nasıl anlatmış:

Son düzenleme: 6 Kasım 2013
  5. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Ben erimiş asfaltın tuttuğu bilgisini herhangi bir yerde okumadım.Sadece erimiş olan asfaltı sanki akışkan değilmiş gibi düşünmemden kaynaklı böyle bir yorum yapmıştım. Beni aydınlattınız teşekkürler...:harika:

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    eğitimler özellikle "Güvenli sürüş teknikleri" eğitimleri net ortamında okuyarak öğrenilmesi imkansızdır.Siz yakın zamanda eğitim alın sizi gözlmelesinler hataları sıkıntıları görüp uygulamalı öğretsinler.Yani lafla peynir gemisi yürümez

7. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Kesinlikle katılıyorum ama Çorum çevresinde bildiğim kadarıyla yok. Ben de elimden geldiğince güvenli sürüş için videolarını felan izleyip trafiğe kapalı alanlarda deneyerek kendimi başlangıç durumuma oranla çok fazla geliştirdiğimi düşünüyorum. Hocam mesela sizin bir arkadaşınızla yapmış olduğunuz Antalya gezisi vardı. Arkadaşınız sürekli rahatsız olduğu. O gezide tekerinizin patladığını ve bununla ilgili nasıl yöntemler izlediğinizi yazmıştınız. Benim başıma bu olay erimiş asfaltta viraj alırken ve üstelik artçılı bir şekilde geldi. Ben de okuduklarımı yaptım.Gayet başarılı oldu. Mesela ben bunları okumadan sadece güvenli sürüş eğitimine gittiğimde böyle bir olay açmayacaklar başıma yani uygulama yine kişide bitiyor. Temel teknikler hariç... (Bunları yazmam güvenli sürüşe karşı olduğumdan veya almayacağımdan değil. İmkanım olduğunda bende alacağım lakin herkes benim kadar araştırmaz. Çünkü ben 1.5 senedir sürekli bunun üzerine yazılar okudum.) Saygılarımla...