F60gs-F800gs-R1200gs Hakkında Yardım

Konu, 'Enduro Kullanıcıları' kısmında Mehmet Gürsoylu tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

Selamlar arkadaşlar forumda yeniyim ve forum çok güzel.İlk konumu da açıyorum.Ben Amerika gezisine çıkmayı düşünüyorum 1.84 boyum var ve 70-80 civarı kilodayım.Amerikada en az 5-6 eyalet dolaşmayı düşünüyorum ve bu iş için sağlam bir motor almayı planlıyorum.Daha önceden 2 sene kadar honda transalp kullanmıştım.Şimdiki planım ise Bmw R1200Gs almak.Diyeceksiniz ki amerikaya gidene kadar heryer asfalt.Ben gidene kadar dağa taşa her yere girmeyi düşünüyorum :D Yani alacağım motor mıcıra asfalta taşa ovaya gelmeli.Benim düşüncem r1200gs dir.Fakat o güçte bir motorun bana fazlasıyla pahalıya mal olacağını düşündüm.Benzin de cabası.F60gs f800gs ve r1200gs nin 100 km de yaktıkları yakıtı biliyormusunuz.Sanırım f650gs 100 km de 3.4 litre gibi birşeydi.Ve ayrıca bu r1200gs nin diesel olan versiyonu varmıdır :D Gerçi benzinin yerini tutmaz ama bu soruyu cahilliğime verin .

2. Hasan M.Mustafa

Hasan M.Mustafa Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Hos geldin.Amerikaya gitmeyi veya cooook yol yapmayi istiyosan ozaman al 1200GS den.Basin agirmaz en azindan,yakit ikinci planda gelmeli bence.Gülü seven dikeninede katlanir.Biraz daha kendinden bahsedersen seviniriz.

3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Mehmet motosiklet forum ailesine hoş geldin iyi forumlar, Amarika rüyası güzel bir fikir inşallah gerçekleştirirsin.

4. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

Teşekürler arkadaşlar.yakıt 2.planda gelmeli ama para söz konusu bu durumda yani ne de olsa amerikaya gidiyoruz az yol değil su yakmıyacak :D Bu arada ben 28 yaşındayım ve bursada oturuyorum.Motor tutkum dünyayı gezme tutkusuyla birleşince ortaya böyle bir gezi hayali fırladı :D(kendini tanıt demiş arkadaşım) R1200 bencede süper motor ama ne içer bu meret :D Bence kafadan 100 km ye 4 lt yakıyodur.

5. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ah Şenol Abi ahh neredesin, bi el at da dizel 1200gs yapalım verelim şu arkadaşa da bi gitsin Allah aşkına...

o.somuncu bunu beğendi.
  6. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

Ya kardeşim ne yapayım dedik fazla bilgimiz yok cahilliğimize verin diye illa dalga geçmen mi gerekiyor yakıştıramadım size:mad:

7. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Dalga geçmiyor o arkadas senol abi yazınca anlayacaksın :D senle alakalı degil yani

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eveeet ben sonunda geldim.
    Şimdii sizin sorularınıza gelelim.

Bende Bursa'lıyım.
    .
    Amerika'ya karadan gitmeyi mi düşünüyorsun.
    Daha önce gittin mi Amerika'ya.Fikrin nedir bilmek isterim.Ya da nasıl gitmeyi düşlüyorsun.Bizimle paylaşırsan daha çok yardımcı olmaya çalışırım.

Sürücülüğün hakkında hiç bilgim yok ama BMW R 1200 GS tam senlik.Usta da olsan (ki sanmıyorum acemi de olsan Büyük ihtimalle acemisin) tam senlik.Senin yolda yapacağın bazı hataları tolere edebilir.
    Ama diğer yandan kendinle çelişiyorsun.
    Farkındasın değil mi.
    Hem Amerika'ya motosikletle gideceksin hemde ekonomik olacak dersen 1200 ü F800 ü ve F650 yi de unut.
    Al bir ybr en okonomiği budur.
    Yamaha ybr 125 100 km de 2,5 yakar ama gazı açarsan benim gibi 3,5 da yakarsın.Bakımı kolaydır Her benziniz yakar.Normal den 100 oktana kadar hepsini yakar sorun çıkartmaz.Sıfırı 4900 TL
    1200 GS normal şartlarda 100 km de 6 yakar ama sen gazın ayarını kaçırısan 9 da yaktırabilirsin.R1200 GS sıfır alırsan 23,500 €
    F800 GS de 100 km de 5 yakar ama gazı ayarını kaçırırsan 9 da yakarsın.Sıfırı 15,500 €
    F650 GS yeni model çift silindir alırsan 100 km de 5 yakar ama gazın ayarını kaçırırsan 7,5 yakarsın.Sıfırı 13,500 €
    Daha önce en uzun yol tek kalemde günde kaç km yaptın derim.
    Mesela ben ybr 125 ile 23,5 saatte Mardin midyat yaptım.1450 km.
    Amerika'ya motosikletle gideceksen karadan mümkün değil zaten.Gitsen de illa gemiyle gideceğin yerler olacakVe senin Amerika'ya varman bir kaç ayı bulacak.
    BMW serilerinden biri ile gidersen en azından kafadan 30 bin $ cebine koy derim.Kredi kartında durumu iyi olsun derim.Sen yolda iken kredi kartı ekstrelerini zamanında ödeyecek birileride olsa iyi olur yoksa yolda dımdızlak kalabilirsin.
    Yola Amerika'ya BMW ile gideceksen BMW bakımlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olsan çok isabetli olur.BMW nin çok fazla elektroniği vardır.Çok mükemmel bir araçtır ama her mükemmelliğinde bir kaç kusuru vardır.
    Bu yüzden bir BMW servisinde bir kaç ay bu konuda çalışmalısın.

Ha bu arada Amerika'ya gidene dek her yer asfalt değil.Bir daha bak istersen.Arada denizde var.Yani su var.
    Kaç km gideceksin farkındamısın.Karadan İMKANSIZ gidemezsin.
    Ha dersen ben motorumu uçağa yükleyeceğim o zaman tamam.Ama o zamanda ekonomiden fazla bahsetme.Hem Amerika kıtasına gideceksin hemde ekonomik olsun dersen olmaz.
    Uçakla sen gitsen kafadan 750 $ uçak bileti tutuyor zaten.Motorun kargosu da dahil değil bu fiyata.
    Son olarak sen Motosikletle Amerika'ya gideceğine emin misin kardeşim.

Kardeşim diyorum yanlış anlama benden 20 yaş küçük olduğun için diyorum seni küçümsemek adına değil.

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Aşağıda size cevap yazdım.Buraya da yazayım.
    BU meret kafadan değil ama boxerlerine enjeksiyondan 100 km de 6 ama gazı açarsan 9 litre içer.,
    10 bin km de bir bakımı vardır.Yağı 4 lt alır.Her 10 binde bir kafadan 300-500 € arası bakımı işçiliği vardır.

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ve anladığım kadarıyla alaylı tabir ettiğimizi sürücülerdensin.
    Yani amca oğlu dayıoğlu arkadaşlarından öğrendiklerine yola trafiğe çıkmış bir kardeşsin.
    Bu bilgilerinle sen ancak Bursa içinde gezmelisin.Amerika hayalinizi uzunca bir süre ertelemelisin.
    Bursa'dan Amerika'ya giden bir çok arkadaşım var.Ekonomik durumları çok çok müsait olmalarına rağmen ve 1200 gs veya 1200 gs avd leri olmalarına rağmen hiç biri Amerika'ya karadan gitmemişlerdir.Binerler uçağa giderler Amerika da motosiklet kiralarlar.
    Sana onların isimlerinide verebilirim.
    Ama o vereceğim isimlere sakın ben motosikletle Amerika'ya karadan gitmek istiyorum deme telefonu yüzüne kapatırlar.

11. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ezdiniz yani :D Tabiki şaka :D Evet sanırım ben sizin tabirinizle alaylı motorcu oluyorum.2 senelik bir transalp deneyimim var onunla da bursadan rize çamlı hemşin e gitmiştim.Amerikaya karadan tek tol gidilmez tabi illa deniz geçmek için gemi kullanmalı.Ama sizinde dediğiniz gibi hakkaten çok pahalıya mal olacak ve sanırım sadece hayalde kalacak :D Onun yerine bana şöyle sadece karadan gidebileceğim(yurtdışı) sağlam bir rota söylermisiniz.Birde kendime nasıl o rotaya giden başka kişiler bulabilirim.Yani o kadar yol tek gidilmez sanırım.Bu arada abi büyük motorlar konusunda deneyimim var.Sen ybr al diyosun şenol abi ybr uzun yola gidermi ya bana pek öyle gelmiyor sonuçta ecza depolarında ve 18 yaş veletlerin altında geziyor :D ben daha önce enduro olmasada Yamaha R1 ve R6 ya bindim R1 e 1 sene kadar.Yani motor sürüşüm iyidir.Kullanmakta sorun yok.Sadece tamirinden bakımından anlamam.

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili kardeşim.
    Senin yurtdışı gezin için ayırdığın parayı bileyim ona göre sana bir kaç yüz rota çizebilirim.
    Diğer yandan alaylı olmakta ısrar etme önce eğitim al.Sonra bak kendinde göreceksin ybr ile Dünya Turu nasıl yapılırmış hayretle göreceksin.
    2008 mayıs ayından bu yana sadece ybr 125 ile 165.000 km yaptım yapmaya da devam edeceğim.
    Sen ybr yi fazla küçümseme.Motosiklet alınırken sürülürken dikkat etmeniz gereken şey ne için aldığın ve tecrübene göre ne aldığındır.
    R6 ve R1 le sadece yazın kuru havalarda sürüş yaparsın ama TA ile her mevsim kullanabilirsin tabii ki sistemi biliyor ve uygulayabiliyorsanız.
    Ybr ile cuma sabahı Mordoğana gittim ve cumartesi mecburiyetten geri geldim.Yani istedikten sonra herşey yapılabilir.Yeter ki iste.
    Şu http://www.re-moto.com/ linki tıkla okuyuver sonuna dek istersen.Ybr 125 ile neler yapılıyormuş.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ha bu arada bilmem hiç duydun mu Bursa'da var olan bir grubu.Bursa Enduro yu hiç işittin mi.
    Bu grubun kurucularındanım.
    Bu grupta 180 adet BMW 1200 GS var.ADV ve GT ve RT leri ve F650 GS leri saymıyorum bile.

Mordoğan gezim fotolarından bazılarında hayalindeki 1200 GS leri görebilirsiniz.

dayanc bunu beğendi.
  14. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

ooo desene abi tam adamını buldun diye :D Ybr ile o kadar yol yapmana şaşırdım abi nede olsa ybr ufak bir motor yani kuvveti fazla yok.O motorla dağa taşa ovaya tarlaya girebileceğini sanmıyorum.Ama r1200 gs adv ile neler yapılmaz.Abi ben bu iş için 30 bin tl ayırdım.Bununla hem motoru alcam hem donanımı(gps,çadır vs..) hemde yakıtı karşılayacağım birde kredi kartı var işte.Abi ben eskişehirdeyim bu aralar.iş kuruyorum o yüzden henüz sadece plan aşamasındayım.Olanakları gözden geçirip sizinde tavsiyelerinizle yollara atacağım kendimi :D

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili Alaylı kardeşim
    Bir çok konuda sıfırın altında olmana çok üzüldüm
    Sen üzülerek diyorum ki sadece sürüyorsun motosikleti.
    Mesela 100 km/h sabit hızla giderken saniye de 27,7 metre gittiğinizi
    Mesela 100 km/h ile giderken kuru asfalta düştüğünüzde 65 metre sürüneceğinizi ve bu esnada sürtünme ısısı 770 derece ye çıktığını.En sağlam kemiğimizin kalça kemiğimizin erime derecesi 520 derece olduğunu.
    Çok çok daha yolun başındasın.
    O para ile ancak motosikleti sadece sürersiniz.

16. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

eee bunları biliyorsunda ne oluyor abi.Alaylı olanda gidiyor uzun yola okullu olanda.Sen hala burda kalça kemiğinin muhasebesini yap.Ben sana yolda fotoları yollarım ;)

17. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

Haa unutmadan motor bir yaşam tarzı abi.Eğer sen 100 km/h da düştüğünde kalça kemiğin olmadan yaşamayı göze alamıyorsan o zaman bisiklete binersin oda 2 teker sonuçta :D:D Ben dayarım ibremi sona.yolda yarım debriyaj yarım gaz tek tekerde el sallarım :cool:;)

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Haklısın kardeşim.
    Ama bir fark var.
    Ben 32 yıldır birkaç milyon km dir kullanıyorum.Ybr de son motorum.Ama öncesinde Pego panther 80, Puch, Jawa 250 ve 350,Mz 151,251,301,modenas Kriss 110, GL 1500 SE, 1150 GS Adv, 1200 RT, dr 850, F650 ST kullanarak buralara geldim.
    Sen bana fotoları yolla.Ben bakarım midem sağlamdır.Benim yaşadığım fotoları sen görsen tövbe edersin motosiklete.Bırak motosikleti sokağa bile çıkmazsın.
    Ha bu arada şu ana kadar verdiğim değer içinde özür dilerim
    Sana hayırlı yolculuklar kardeş
    Nokta

Gökhan Yasdal bunu beğendi.
  19. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Tek teker Amerika keyifli olsa gerek.

Bir de web sitesi yaparsın one-wheel-to-usa.com diye oof of . Hop yardır Mürsel :p

Gökhan Yasdal ve Şenol SEL bunu beğendi.
  20. Mehmet Gürsoylu

Mehmet Gürsoylu Yeni Üye

madem bunları duymak istemiyorsun o zaman alaylı kardeşim falan filan diye aşşağılamiyacaksın abi.Konuşma tarzın karşıdakine bunu hissettiriyor.Sen mz 350 yi motordan sayıyorsan ve uzuz yola gidiyorsan bişey demiyorum.:D Biz onunla ana yolda tek teker gidiyoruz ondan dedim.Vibrasyonda baya canını yakmıştır sanırım.Ben senin konuşma tavrına göre konuştum biraz karşıdakinin yerine koy kendini.Bu arada biraz araştırma yaptım r1200 ü salla r1150gs adv çok güzel.Ybr ile gelirsin artık ne diyim.Tecrübene ve yaşına her zaman saygım var fakat sen kendini çok yukarıda görüyorsun abi.