F650 GS Radyatör ve Hortumları Bakımı, Antifriz Değişimi

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında BirKan tarafından paylaşıldı.

 1. BirKan

  BirKan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2009
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  193
  Motosiklet:
  BMW
  Herkese merhaba. Geçen hafta kaldığım yerden devam ediyorum. Geçen hafta açtığım konuyu okumayanlar, okusun derim. İşinize yarayacaktır.
  Radyatör rezervinde pek bir sıvı kalmamıştı. Yaz mevsimi, motor daha da ısınacak ve benim de bir el atmam gerekti bu konuya.
  Resimlere geçmeden önce birkaç şey söylemek istiyorum. Birincisi; yapmanız gereken en iyi şey; soğutma sıvısının tümünü boşaltmak. İşin uzmanları, 2 yılda bir kesinlikle değişmesi gerek diyor. Esas önemli olan şu: eğer siz mevcut antifriz içine kafanıza göre birşey alıp eklerseniz, su pompa arızası veya radyatör ve hortumlarda delinme ile yüzleşebilirsiniz. İyisi mi su koyayım derseniz, yukarıdakiler yine başınıza gelebilir. Bunu ben yıllar önce kendi arabamda yaşadım ve bu yüzden riske girmeyip herşeyi sökmeyi göze aldım. Ben bunu antifrizi kullandım:
  http://www.speedol.com.tr/urunler/mustahzarlar/napantifiriz.htm. Siz de organik olan, içinde silikat, amin, nitrat vb.. barındırmayan seçin kesinlikle.
  Diğer bir konu; herşeyi söktünüz su akıp gitti ama radyatörden suyu çıkarmak hiç de kolay değil. Ben radyatörü de söktüm. Gördümki halâ su vardı. Radyatörden temizlemenin bir yolu da içini hortumla güzelce yıkamaktan geçiyor. FAZLA TAZYİK TERMOSTATI BOZAR. Termostat içinde değil, evet,ama öyle diyorlar. Ben gözlerimle okudum bunu. Muhtemelen basınçlı su oraya kadar rahatça gidiyor. Zaten arabalara göre ufak bir radyatör. Siz hortumu da soktunuz mu su daha hızlı geziniyor içinde.
  Şimdi sıra geldi resimli anlatıma.
  Rezervde hiç sıvı kalmamış. Tehlike!
  [​IMG]
  [​IMG]
  İşe bunu sökmeyle başladım. (Tabi hepsinden önce grenajları söktüm.)
  Su pompasını tutan üç vidanın el altındaki. Dikkat edin motor kapak vidasını açmayın. Vidanın altında bakır bir conta var. Eğer kaçırırsa kesinlikle değiştirin çünkü kaçağı anlamazsınız. Yolda giderken akan su egzosta damlıyor ve kupkuru kalır her taraf.
  [​IMG]
  Altına birşeyler koydum ama hazırlıksız yakalandım.
  [​IMG]
  Boşaltırken ve doldururken hortumları sıkın.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Rezerv bu. Çok kolay çıkıyor ama biraz yavaş ve sakin olun. Ne yaptığınızı görerek çalışın. Alan çok dar.
  [​IMG]
  Sırada hortumları söküp, hortumla suyu sisteme basmak var.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Herşey iyice yıkadıktan sonra, çıkarttığım hortumlar vasıtasıyla üfledim. Radyatörü de söktüm ve su ile yıkadım içini. Sökmek kolay yalnız fan, termostat ve bunların elektrik kablolarına çok dikkat edin. Dediğim gibi yer dar.
  Söktükten sonra Loctite 243 veya dengi olan resimdeki Rite-Lok 043 işinizi görecektir. Söktüğünüz tüm vidalara uygulayın. Yarı sabitleme yapar ve sarsıntılardan dolayı vidalarınız kaybolmaz veya sizi daha ciddi hasarlardan korur. Kesinlikle kullanın derim.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bu şekilde bolca sürün, hepsi bu.
  [​IMG]
  Geriye yeni sıvıyı dökmek kaldı. Toplamda 1.3lt deniliyor ama siz 1.5 lt koyun çünkü doldururken ve havasını alırken dökülme payı var. 50'ye 50 antifriz ve su koyun. Uygun şişeden ve çok yavaşça boşaltın. Doldururken de tüm hortumları sıkın. Karışım öyle bir anda gitmiyor. Unutmayın ne kadar yavaş, o kadar iyidir. Bir yandan da motoru çalıştırın. Bu da işe yarayacaktır. Ben bir kısmını da rezerve döktüm ve kapak ve tıpaları defalarca sıkıp açtım. Amaç harareti yükseltmek ve devirdaimi sağlamak. Motor çalışırken, orta sehpaya alıp 1. ve 2. viteste motoru zorlamaya çalışın. Fan devreye girsin ve suyun radyatörden gittiğini ve rezervde azaldığını görün. Hortumları sıkın. Ama sıcaktır dikkat.
  [​IMG]
  Son olarak da; şu vidayı gevşetip, sıkışan havayı iyice alın. Bu tıpkı evlerdeki radyatörlerden hava almaya benziyor ama dikkat edin. Eldiven takın ve uzun kollu giyinin.
  [​IMG]
  Bu şekilde dönüşümlü olarak birkaç kez tekrar edin ve sabırlı olun. Muhakkak çıkın ve yol yapın biraz. Sızıntı filan varmı kontrol edin. Birkaç gün sonra şöyle bir sıvı seviyesine bakın. Hepsi bu. Hepimize iyi keyifli ve güvenli sürüşler.
   
  Hakan ERSOZ bunu beğendi.