fazer600 - cbf600 - kawasaki er-6n(f) - hyosung gv650

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Berkan Obakan tarafından paylaşıldı.

?

TAVSİYE ?

1. HONDA CBF600 ABS

oy sayısı 3
    20,0%
  2. YAMAHA FAZER 600 (ABS)

oy sayısı 7
    46,7%
  3. hyosung GB 650 (2008-2009)

oy sayısı 2
    13,3%
  4. KAWASAKI ER-6N YADA ER-6F

oy sayısı 3
    20,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. Berkan Obakan

Berkan Obakan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Merhaba arkadaşlar ,

başlıkta özetlediğim şekilde bu 4 motorsikletin arasında kalmış bulunmaktayım. niye kaldım dersem aslında yakıt sarfiyatını ön planda tuttuğumdan. amacım sürat yapmak ve konfordan ödün vermek olsaydı kesinlikle 1000cc motora kayardım diye düşünüyorum ama öncelikli amacım biraz konfor ( enduro düşünmüyorum ) , çok sert olmayan amortisör şehir içi ve şehir dışında ekonomik olması. Sürekli olarak eşimle birlikte hareket ettiğimden eşiminde arka koltukta baykuş gibi oturmasını istemediğimden bu 4 modele indim. marka değeri olarak hyosung diğerlerine göre düşük sadece görüntü ve fiyat bakımından iyi ve daha yüksek model olduğundan listeye koydum. Tüm tecrübe önerilerinize amadeyim .

2 silindir kawa hem yüksek tork hem yakıt bakımından cok avantajlı ancak aksi fikirleriniz varsa beklyorum. şimdiden teşekkürler..
    BÜTÇE : 10,000 tl - 12,000 tl arası

2. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    -- f a z e r --

3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tabii ki fazer.yamaha teknolojisi ve işçiliğini tek geçerim;)

4. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    honda :) hayat onda ;)

5. Berkan Obakan

Berkan Obakan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    evet yine aynı şey oluyor :D .Dün fazer'ı olan bir arkadaşım ile görüştüm. bana söylediği şey Fazer'ın gaz ihtiyacın olduğunda seni asla üzmeyeceği ancak HONDA nın inanılmaz yumuşak geçişlere ,sese ve rahatlığa sahip olduğunu , bu rahatlık ve sküneti FAZER da bulamıyacağımı belirtti.Fazer daha çok agresif durumlara cevap vercicek şekilde cbf600'ün önüne geçer dedi.

tekrardan Hondaya kaydım bu sefer :D

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Burada hyo yerine bandit olmalıydı;)
    Ve siralama da şu şekilde;
    Fazer
    Bandit
    Cbf
    Er6

7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Burada hyo yerine bandit olmalıydı;)
    Ve siralama da şu şekilde;
    Fazer
    Bandit
    Cbf
    Er6

8. Berkan Obakan

Berkan Obakan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial

:D hocam bandit üretim bandı itibari ile diğer motorlara nazaran parça sıkıtısı yaratabilicek bir potansiyel aynı zamanda yukarıdaki kriterlere yakıt, nakit:cool: ve enduro olmasından dolayı uymadı :D

9. Berkan Obakan

Berkan Obakan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    arkadaşlar sabahtan beri fikirleriniz ve araştırmalarım da bir araya gelerekten, bir kaç motorcu arakdaşın çevresi ile fazer üzerinde benzin molası hariç durmadan gidenlerde popo ağrısı ve ellerde oturma pozisyonundan dolayı hafif karıncalanma olduğu iletildi. Özellikle fazer kullanıcıları bir süre cbf 600 kullandıysa ,rahatsızlığın daha çabuk farkına varıldığı kanaatindeler. Fazerın ataklığının bir tercih meselesi olduğuna cbf'in bu ataklığı vermiyeceğinin farkına vardım.

Fazer ve cbf kullanıcılarının ve benim araştırmalarımın sonucunda 1 tek şıkka düşüp 1 şık ekledim:D :

;

2008 enjektörlü cbf 600 sabit devirde sıfır titreşim ile 10 numara.

Bunun yanı sıra şehir içi ve şehir dışı, çantalar ve artçıyla birlikte, yeri geldiğinde en hassas sürüş yeri geldiğinde fazerı dişliyebilicek, yakıt olarak cbf600 ile aynı yakıt tüketiminse sahip CBF1000 üzerinde durmaya karar verdim.

:eek:

10. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    CBF1000 Fazer600 ile kıyaslanacak bir motosiklet değil.
    CBF1000'i Fazer FZ8 veya Fazer FZ1 ile kıyaslamak daha mantıklı olacaktır.
    Aynı zamanda amaç dişlemek ise, hayabusa öneririm.

11. TASKIN YURDAKADIM

TASKIN YURDAKADIM Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Yakıt ekonomisi ve tork istiyorsan kesinlikle ER6. İvmelenmeside çok iyidir seni şaşırtır. Eğer uzun yol yapacaksan kesinlikle çıplak motor alma ER6N gibi. Ön cam mutlaka olsun. İnanılmaz derecede rüzgar farkediyor 110 km ve üzerinde.

12. Berkan Obakan

Berkan Obakan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial

yok hocam kastım o şekilde değil uzuzn süre cbf600 kullanan tanıdıklarımdan suan fazer alanlar var. ve kesinlikle fazerın ınjeksiyon sistemini cbfte bulamazsın. o sistemi ancak 2008 cbf 600 alırsan bulursun dediler.cbfin yavru kedi gibi olduğunu çok rahat olduğunu ancak fazerında gerektiği zaman sert hamleler yapabildiğigini cbf te de bunu bulamayacagımı soylediler.

dolayısı ile cbf 1000 kullanan bir tandıdığım fazerdan cbf 600 den ve ybr den gelme kendisi; fazerın ataklığına ihtiyaç duyarsın cbf sağlamaz, cbf'ın rahatlığı fazerda yok. yakıt ekonomisi olarak fazer'ı gösterdi, benzer yakıtı 2008den sonraki cbflerde ve fazerda eşit bulabilicegımı ancak bunların hepsine sahip olmak istiyorsan cbf 1000 almam gerektiği konusunda öneride bulundu.

lakin halen fazer kullanan bir kaç kişiden ogrendiğim fazer s2 de de çözülmemiş olan gaz kestikten sonra gaz acmaya kalktıgında ki fazerın ile atlaması. yumusak kullanımda bıraz sıkıntı cekıcegım yonunda uyardılar diyebilirm.

-*-

evet hocam er-6n kullandım. kardesımde 2 sene kadar kullandı. onun tadı başka ancak ben araba olsun motor olsun al sat yapan biri değilim. daha tecrübeli ern kullanıcların fikirlerine ıtıyaç duyuyorum tabikiç ancak yolculukta er-6n değil er-6f'in benlik olduğuna kanaat getirdim.

ancak 1 kere alıcağım ve uzun süre kullanıcağım için 2 silindir yerine bugun 4'e kaydım. kawanın yakıtı en ekonomık olanı ancak cbf ve fazer arasında 1 litre oynuyor.1000 lerce km yapıcak fırsatım olmıyacagı ıcın 250 450 km aralığındaki yolculuklarda o 1 litrenın hesabını yapmak gereksiz geldi. :D

13. halidun kaya

halidun kaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    burdakilere yakıt görünüm ve hız ve ivme artı tork olarak fark atan sadece gv 650 var üniversal bir motordur makine üniversal bir cruiser dir aynı zamanda biraz naket birazda hız makinesi olarak kullanabileceğin oturaklı yakıtı 100 km 4-5 litre sadece artçı rahatlıgı için sele sinde dğişiklik yapman gerekebilir tavsiye ederim.
    yıllardır çok motor kullandım bu başka 30 000 km yol yaptım memnunum

14. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    motosiklet alıyorsanız yakıt düşünülmez çünkü
    motosiklet güç,devir ve tork demektir bunların hakkını
    verrerk kullanınca her motor yakar;)
    ayrıca bandit enduro değildir;)

15. Berkan Obakan

Berkan Obakan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    gördüğüm kadarı ile kronik bir problemi olmayan, sürücüsünü rahatsız etmeyen bir makine.ama aynı fiyatta marka dışına çıkmanın çok akıllıca olmıyacağını belirtince insanlar biraz caydım açıkçası.bu forumda bir çok insan bir çok + ile bahsedebilseydi lakin kayabilrdim.sonuçta gv650 üzerinde öreneğin honda yazsaydı peynir ekmek gibi piyasası olurdu.

doğru hocam bir an farklı bir model canlandı gözümde :)
    makinanın hakkını lazım olduğunda herzaman veriyoruz,hiç bir zaman sakınmıyoruz zaten. motorsikletin birçok +'sını otomobile nazaran kullanmak gerekiyor.Hobimizin zaten bir çok artılarının yanı sıra eksileride var ,bunları mümkün olduğunca aza indirmek için çalışma yapmak lazım. :D

Bir yere giderken bir organizasyon yaparken '' kaç km orası? ne kadar yakarım acaba?'' sorularını soruyorsak.hobinin altına saklanmamak gerek. bütçe önemlidir.

sayenizde bir yerlere doğru ilerledim.tekrardan fikirleriniz için herkese teşekkür ederim.

16. halidun kaya

halidun kaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    marka dediğin honda harley v.s v.s markaya bineceksen marka al ama motora bineceksen sana hitap eden motor alacaksın. honda 750 nin bir conyoktörü yandı servisi 1.5 ay bekliyeceksin 550 tl diyor ön teker bilyası özel hiç bir yerde bulamıyorsun servis 1 ay bekle getirtelim 150 tl bilya 2 adet 300 aynı büyüklükte bilyalar 10 tl skf .harley desen her şeyi özel vidasını bile bulamazsın
    bir makine alırken yedeğini de kolay bulabilesin şimdi tam havalar güzelgen bir parça için 1.5 ay yatırmak makinayı kucak dolusuda para verecen

buyuk hacimli makinalarda hyosung mesala conyöktörü em pahalı yerde 150 tl ve hemen buluyorsun bulamadıgın parça 8 günde geliyor bence mantıklısı bu bu yöndednde araştırmanı tavsiye ederim

17. Berkan Obakan

Berkan Obakan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial

kesinlikle doğru hocam. makinayı yakınen takip ediyordum.zaten tarz olrak listemdeki tek yabancı gv dir. yolda görünce hayran hayran izliyoruz eşimle.kafam durdu bu aralar.acelem yok şimdi seyrekleşen bilgileri yavaş yavaş değerlendiricem artık.. Teşekkürler tekrardan.