Forumlar ve Motorsiklet Forum ailesi üzerine bir yorum

Konu, 'Sitemiz Hakkında Duyurular' kısmında Bülent.Ö tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Sevgili arkadaşlar,

Affınıza sığınarak M/F üzerine bazı gözlemlerde bulunacağım. Mesleğimin bilgisayar mühendisliği olması ve forumlara olan özel ilgim dolayısı ile son on yılda bir çok forum kurdum, yönettim ya da moderatörlük yaptım. Bunlara ek olarak yirmi kadar Yahoo Group da var. Son bir kaç yıldır bunların aldığı zaman kabul edilemez seviyeyi çoktan geçtiği için hepsini devrettim.

Bu forumun genel işleyişinden memnun olsam da bir kullanıcı olarak bazı önemli sorunların olduğunun da altını çizmek isterim.

Şimdi gelelim derdime...

Forumlar insanların ilk iletişim kurdukları, daha ileri etkileşim için başlangıç altyapısını sağlayan yerlerdir. Genelde ücretsizdirler ve insanlar hiç tanımadıkları insanlara yardım ederler ya da başkalarından yardım alırlar. Ama bu demek değildir ki bir forumdaki onbinlerce insan hepsi birbirini tanısın...

Başlangıçta kimse forum kurallarını okumaz (zaten çoğu aynıdır). Otomatik gönderilen onay e-postalarını da çok az kişi okur, oradaki linke tıklarlar işleri biter. Dolayısı ile oralarda bulunan bilgi de pek işe yaramaz.

Herkes bir forumu sürekli kullanmak zorunda değildir. Belli bir dönem belli bir amaç için girilip sonra bir daha uğramamak işin doğası gereğidir. Admin ve modlar dışında çekirdek bir grup vardır ki sürekli oradadırlar, diğerleri daha az, bir dış çember daha az, vb... Yani bir kişi gelip işini görüp gidebilir. Bunu engellemek istiyorsanız KAPALI/DAVETLİ FORUM gibi seçenekler her forum yazılımında vardır zaten.

Yukarıda anlattığımı kendimden biliyorum. Bilgisayarlarım MSI marka olduğu için MSI forumlarına üyeyim ve arada girer gelişmeleri takip ederim. Sorunum varsa, forumun arama motorunda arar, bulamazsam sorar, benden uzmanlardan yanıt alırım. Teşekkür eder işime bakarım. Malum vakit nakit. Ben işimi gördüm, devamına bakarım. Herkes de öyle yapar. Orada aldığım cevap arama motorları yardımı ile başkalarına da yardımcı olur. Forumların güzelliği de buradadır.

Öte yandan başıma sürekli olmayan bir şey gelmişse, yanıtı alabileceğim bir forum bulmuşsam üye olur, sorar bir süre uğrar sonra unuturum gider. Ta ki Google beni oraya yeniden düşürene kadar. Birçok kere "böyle bir kullanıcı var" yanıtı ile karşılaştım aynı siteye yeniden düşünce. Bunları sürekli anımsayamam, toplasak bine yaklaşır.

Bu tür forumlarda forum ana sayfasındaki bölmeler forumun içeriğini belirler. Yani orada "ikinci el" gibi bir alan varsa, bu forum üyelerine ikinci el mal alım/satımına olanak sağlamış demektir. Biri üye olur ve bu olanağı kullanır. Bundan doğal bir şey olamaz. Forum bunu yasaklıyorsa zaten moderasyon bunu engeller. Bunu yukarıdaki madde ile birleştirirsek biri gelip motorunu satmak için tek bir post atıp gidebilir. Sonuçta alan memnun, satan memnun olacaktır. Ben motorumu satmaya kalksam sahibinden.com linkini tüm forumlara eklerdim ki çabuk alıcı bulayım. Bu da gayet normaldir.

Aynı şey ürün tanıtımı için geçerli olabilir. Bazı forumlar firmalara kendi ürünlerinin tanıtımını/promosyonunu sağlarken, bazıları kesin yasaklar koyabilirler. Bu da moderasyon işidir. Öte yandan "ben bu abimizi tanıyorum" diye ayrıcalık yapmak da kabul edilmez. Forum kuralları "foruma reklam verene tanıtım hakkı" veriyorsa, bu uygulanır.

İşin bir başka yanı da İnternet üzerinde insanların mahremiyetlerini (privacy) korumaları konusundaki hassasiyetleridir. Ben şahsen hiç bir ciddi forumda kendi kimliğimi gizlememiş olsam da, oyun sitelerinde vb hep bir nickname kullandım. Öte yandan insanların büyük bölümü nickname kullanırlar ve hep yaparlar bunu. Tersine alışık değildirler.

Bakın, Türkiye'de 5-6 kadar motorsiklet forumu var ve ben de bunlardan bazılarına üyeyim. Aylar boyunca hepsini izledim ve sonunda motorsklet alanı için bu forumu seçtim. Diğerlerinden birçoğu "geyik" ve tekrarlardan oluşurken burada farklı bir kalite vardı.

Bu forumu seçmemdeki önemli bir neden de forum kurallarında yer alan ve düşünce ve ifade özgürlüğünü savunan bazı maddelerdi. Öte yandan sanırım forumun en az %90'ından farklı kültürel, politik, dünya bakışım var ve bu farklı görüşlerimi dile getiremiyorum. Ama zaten burası bir motorsiklet sitesi. Düzeltilmesi gereken aşırı yanlış bir nokta bulmazsam kendimi bu konu ile sınırlıyorum. Herkesin de bunu yapması gerekir diye de düşünüyorum açıkçası. Bazı yazıları da okuyor, gülüp geçiyorum. Gene de tüm kullanıcalara hem forumda hem de özel yaşamlarında farklı görüşleri dinlemelerini, tolore etmelerini öneririm. Moderasyon konusunda görevli arkadaşların da bu konuya özel ihtimam göstermesi gerekir.

Neyse fazla uzatmayayım...

* İnsanların adları ile varolmalarını talep etmek güzel bir şey. Tersi durumlarda uygun bir dille uyarma devam edebilir, bu gayet normal. Keşke forum programında bu tür bir düzeltme mümkün olsa (ad-soyad olmamasına şaşırdım açıkçası, çoğunda var).

* Hiç kimseden "forum ailesine katılma" (ve sürekli burada olma) sözü beklenemeyeceği için insanları kendilerini teknik konular dışında tanıtmaları saçma geliyor bana. Yani "hangi marka model" sorusu için tecrübe, yaş, boy vb sorulabilir tabii. Ama istemeyen bir insanı da zorlamamalı sistem. İzin vermeli gelsin, yardım alsın, gitsin... Belki bir daha gelir. Kalacak olan tanıtır kendini zaten.

* Eeee tabi gereksiz bir yığın kullanıcı birikir, işlemleri yavaşlatır. Teknik bir sorun aslında ve günümüzün bilgisayar güçleri ile sorun da olmamalı. Gene de bu sorunu aşmak için yöntemler de var. Örneğin: 1 yıldır giriş yapmayanları silmek gibi (iletiler kalıyor).

* Moderasyon işinde dikkatli olmak gerekir. Nezaket ve yardımcı olmaya çalışma yaklaşımı vazgeçilmezdir. Hem yeni kullanıcıları doğru adımlara yönlendirmek ve kazandırmak için, hem de forum kurallarının doğru uygulanmasını sağlamak, gereksiz tartışmaları sakinleştirmek için.

Bu forumun Delta Bisiklet'in satış/tanıtım aracı olarak kurulduğunu biliyorum. Fakat kusura bakmayın, artık bu forum sizin değil beyler ! Hepimizin :)

Sürç-i lisan ettiysek affola :)

levent ert, Barış, Erol ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  2. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent Abicim laflarına diyecek bir şey yok. Doğru eleştirilerde bulunmuşsun. Bazı noktalarda yönetim olarak haklı sebeplerimiz var.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  3. Hakan ERSOZ

Hakan ERSOZ Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    bülent hocam senle tanışmıştık zaten gezide şu yazını okuduktan sonra daha bir samimi geldin forum moderetorlerının kesinlikle okuması lazım:)

ulas ve Bülent.Ö bunu beğendi.
  4. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    arkadaşlar bunları konuşuyor olmamız bile forumumuzun diğer motosiklet forumlarından farkını gösterir ;) ayrıca ben hemen bütün forumları takip ediyorum gerek konular gerek bilgi alışverişi ve en önemlisi gerek arkadaşlık sevgi ve saygı forumumuzda ciddi anlamda had savhadadır elbette çürük yumurtalar çıkacaktır kimse mükemmel değildir forumumuzun bir diğer güzel tarafıda nedir biliyormusunuz? moderatör yada yöneticilerden bazen daha hızlı şekilde diğer üye arkadaşlarımızında art niyetli insanlara tepki göstermesidir ve bizim forumumuz yarıdan fazla gerçek çok az sanaldır yani herkeste birbirinin ev iş yada cep numaraları vardır ve görüşemediğimiz zamanlarda birbirimizi özleriz :) eğer bu kalitenin sürekliliğinden yanaysak isim soyisim gibi ayrıntılara takılmamalı ve forumumuzu korumalıyız onun haricinde konular yönetim toplantı odasında titizlikle tartışılıyor arkadaşlar saygılar ;)

ulas, Turgay, o.somuncu ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bülent hocam yazdıklarının çoğuna katılıyorum. Öte yandan bazı dediklerine ise karşıyım mesela insanların mahremiyetine karışma olayı. Tabiki burası bir forumdur insanlar bilgi alır verebilen bilgi verir, işini görürsün çıkarsın doğrudur. Bende 100 lerce farklı foruma uyeyim ki kendi forumlarımda var. Simdi bazı forumlar sakıncası olacagını dusunmuyorum ondan kullanacam isim mesela donanimhaber forumu tam dediginiz gibi bir forum gir sor konuyu takip et cevap bul 1 sene ugrama. Ama burası oyle degil . Neden? Cunku bizler neredeyse haftanın bir gunu bulusmaya calısan bir topluluguz aslında bu konuda bizim icin burayı bir forumdan fazlası yapıyor. İnsanların kendini tanıtmasının istenmesi de eminim ki bu yuzdendir. Ayrıca burada bir konu var ki o da motosiklettir bir insanı yanlıs yonlendirmenin sonucu ne olabilir dusunelim?_Oyuzden de insanlara en uygun kıyafet motor vs. seyleri verebilmek icin motosiklet hayatındaki en onemli seylerden biri olan fiziksel ozellikler onemlidir.

Ayrıca modlarımızın yeterince anlayıslı ve yardımcı olmaya calıstıklarını dusunuyorum aslında soyleki sende demissin artık burası sizin forumunuz degil diye cok guzel soylemissin . Bence de degil. Cunku bizler mod olmasak da bu forumu kendi forumumuz gibi benimsedik. Benim dedigim gibi kendi forumum dahi olmasına ragmen bu kadar post atıp guncel takip ettigim bir forum yok.

2.el alım satımı icin bolum konulmus dogrudur. Ama bu demek degildir ki forum dısı insanlar da 1 dakikalık bir uyelik alma islemiyle gelip oraya link atsınlar. Burası sahibinden gibi bir site degil sonucta biz bir topluluguz ve kendi icimizde de alım satım yapabiliriz. Ben bu sene bir motor aldım seneye satacam yeni baslayacak bir arkadasımız olacak forumda ben motorumu ona verecem mesela iş budur. Bence de kesinlikle burayaq gelip link atan tipler olmasın. Biliyosunuz guvenilir insandan motor alabilmek buyuk nimettir.

Biraz uzun ama yazmak istedim napayım gevezeyim işte :D

6. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Forum olarak övünmeyi fazla tasvip etmesekte diğer forumlardan farkımız olduğu açıkça görülüyor fark ne diyecek olursak gerek samimiyet gerek site bireylerimiz gerek yönetim bunların arasına üyelerin bağlılığınıda eklersek gerekli fark ortaya çıkıyor bu saygı ortamını koruduğumuz sürece sitemizin güzelliğide devam edecektir.Bu siteyi kurup ve muhafaza eden arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum iyiki varsınız....

7. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Evet arkadaşlar.
    Ben de bu foruma ciddi olduğu için, yazılan mesajların samimi, mantıklı ve başkalarına yardımcı olabilecek şekilde yazıldığı için, daha da açıkçası "geyik muhabbeti" yapılmadığı için üye oldum.
    Daha önce başka bir motosiklet sitesine üye idim, ama o sitede geyik muhabbetinden başka birşey olmadığını gördüm.
    Bir de ben biraz kuralcıyım sanırım, bir kural varsa o kurala uymak gerekir diye düşünüyorum.
    Bu kurallar uygulanmazsa yada kurallara uymayanlar uyarılmazsa diğer sitelerden ne farkımız kalır ki.
    Ben genelde akşamları siteye girebiliyorum. İnanın çoğu zaman akşam olsa da siteye girip yeni mesajlara bir baksam diyorum.
    Arkadaşların dediği gibi sanırım bağımlılık yaptı.
    Ama memnunum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

goksel ozdogru, ulas ve Bülent.Ö bunu beğendi.
  8. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Sevgili arkadaşlar,

Uzun yazımı okuduğunuz ve yanıtlamaya değer bulduğunuz için teşekkürler. Öncelikle yukarıda eksik bıraktığımı fark ettiğim bir noktanın altını çizeyim: Başta yönetici ve kolaylaştırıcılar olmak üzere tüm foruma emeği geçenlere ben de teşekkür ederim. Yukarıda yazdılarımdan da anlaşılacağı üzere zaten bu forumun en iyi / kaliteli forum olduğunu düşünüyorum. Yazdıklarım da bir adım daha ileri götürmen,n yolunu açmak içindi zaten :)

Öte yandan yanıtlarınızdan iki noktada vurgu yapmam gerekli gibi geldi:

1) Buranın bir "aile" olması ve bunun için gerekli ad-soyad verme, kendini tanıtma gibi adımların konması olabilecek şeylerdir. Fakat bu sıradışıdır. Yeni bir kullanıcı bunları bilmeyecektir.

2) Herkesin aynı olması beklenemez. Sizlerle tanışmak, gezmek istemeyebilir. Adam patagonya da bile olabilir.

Belki bu aile sorunsalını, ad-soyad, kendini tanıtma, kilo/boy gibi konuları forum kurallarına ve otomatik gönderilen e-postalara eklemek daha doğru olabilir. Bir diğer yöntem de insanlardan imza alanına ek bilgi vermelerini istemektir.

Sevgilerimle

9. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bence Bülent Beyi banlayıp forum üyeliğini de sonsuza kadar iptal edelim. Ne bu böyle burası serbest kürsü mü? Böyle eleştiri olmaz...

Benzeri bir sürü cümle kurulabilir tabi :) Bir başka forumda olsaydı bu yazdıklarınız. Muhtemelen yukarıda yazdığım bir kaç cümle gibi cevaplar alacaktınız. Kendim yaşadım oradan biliyorum :) Ama burası gerçekten farklı.

İyi ki buradayız ,)

Turgay ve Bülent.Ö bunu beğendi.
  10. Hasan M.Mustafa

Hasan M.Mustafa Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bülent Abi yazdiklarina aynen bende katiliyorum.Bende uzun zaman zamandan beri hemen hergün siteye girip takip ediyorum yorumlari okuyorum.Cokta ilgimi cekiyor.Benim tek sikayetim online olmadan her yazilani her resim veya videoyu herkes görebiliyor.Sadece mesaj yazabilmek icin online``e gerek var.Bircok arkadastanda görüyorum,siteye bakiyolar,herseyden yararlaniyolar ama üye dahi olmuyolar.Bence bu forumda yazilanlari sadece üye olanlar görebilmeliki üyeler artsin ve daha fazla merak uyandirsin.

11. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Evet, iyi ki buradayız :) Öbür türlü olacak olsaydı önce ben o forumda olmazdım zaten.

Ama bir açıklama: Ben yapıcı eleştiri yaptım :)

12. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar zaten bu forumun farkına herkes varmış gezilerdeki samimiyet yazılardaki samimiyet konulara herkesin fazlasıyla ilgili olması bunun en açık örneği fakat bunu sürekli kılmakta elimizde ama herkes taşın altına elini koymalı mesela uygunsuz her mesaja kesinlikle gereken cevabı vermeliyiz kaliteyi artırdıkça forum dahada uzun ömürlü olur Bülent hocama tekrar teşekkür edeiyorum önemli ve gerekli bir konu açtığı için...sadece yönetime bırakmamalıyız özellikle zamanla birbirimizi daha iyi tanıdıkça bunları konuşmaya gerek bile kalmayacak...:)

13. Mustafa Bilgin

Mustafa Bilgin Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    valla bülent hocam gerçektende çok güzel bir konuya deginmişsin ben ilk üye oldugumdan 2 gün sonra banlandım ve 1 hafta galiba yanlış olmasın forumdan uzaklaştırıldım ne oldu ne yzaptım neden diye düşünüyordum ve ancak cezam bitti zaman ögrene bildim isim bence çok önemli degil önemli olan burda kişinin kendisi ve o kişinin kişiligidir bence.hadi ben kurallara uygun olsun veya beni banlamasınlar diye yalan bir isimde yaza bilirim demi ama gerek yok..ben bu nick'i neden kulladıgımı yazdım açıkladım.bu benim beni tanıyan bir çok arkadaşın bildigi bir nick oldugu için tercih ediyorum her yerdede kullanıyorum hatta bu forumdada beni tanıyanlar oldugunuda biliyorum.degerli yönetim ve adminlerden ricam lütfen birdaha beni engellemek isterseniz bana bilgi verin.teşekkürler.:)

14. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    eleştiri tabiki gerekli ve kararınca bende bu sitede var olmak istiyorum deyip bu aile gibi olan ilişkileri dostlukları en üst seviyede tutmalı ve bunun için yönetici veya üyelerin bu site için elinden gelen gayreti göstermelerini bekliyorum herkes bu sitenin farkına varmaya başlıyor ve üye sayısı hızlı bir şekilde artıyor buda bizim hem kaliteli hemde ne kadar seviyeli olduğumuzu ortaya koyuyor başarı birlik ve beraberlikle gelir herkese sevgiler

Bülent.Ö bunu beğendi.
  15. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

arkadaşlar bülent beyin sözlerinin bir kısmına katılıyorum . mesela nickim suat 29 ama adım suat değil yakın zamandada zaten nickimi değişecem . neden suat çünkü uzun zamandır çevrem beni veb de bu nick le tanıyor .mail adresimde zaten bu suat29aa . erzurumda devlet memuruyum yaşım 29 değil tabi 32 oldu şimdi . neyse ben bunu önemsemiyorum ama bikonu var önemsediğim forum un samimi yeti .ikinci el bölümüne her önüne gelenin ilan vermesinede karşıyım. bir örnek le ben epey zamandır ikinci el bi motör almayı düşünüyorum aklımda nx 4 falcon var sahibinden .comdan mı forum un ikinci el bölümündenmi alırsın diye sorsanız forumu tercih ederim. çünkü forum bana daha güvenilir geliyor. herkese selam ve sevgi ile yönetici arkadaşlarada kolaylıklar diliyorum .:)

Bülent.Ö bunu beğendi.
  16. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Aklı başında insanların forumu = Motosikletforum

Bülent.Ö ve Hakan Çıtır bunu beğendi.
  17. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bülent'in dediklerinden nick kullanımı ve alt başlıkta yani
    astalavista(örnek nick)
    ad soyad: müzeyyen senar
    Giriş: Jun 2008
    Mesaj Adedi: 1,179
    Teşekkürler: 1,708
    368 Mesajına 718 kez teşekkür edildi.
    REP Gücü : 1133
    REP Puanı : 10049

kullanımı olabilir.ayrıca değerli yorumları için bülent'e teşekkür ediyorum.

18. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda

Barış Bey, bu ekstrem bir örnek olmuş ama genelde yapılmak istenenle (aile kurmak) konusunda iyi bir örnek de olmuş :)

Gene de bence örnekteki en önemli satır "368 Mesajına 718 kez teşekkür edildi." satırı. Müzeyyen Senar'ın taa Kuala Lumpur'dan da olsa motorsiklet konusunda gelen sorulara güzel yanıtlar vererek bu teşekkürleri ve REP gücünü almış olması en önemlisi bence :)

Bu kişi de zaman içinde gerçekten aileden olduğunda nickini adını, yerini, fotoğrafını değiştirir gibi geliyor. Aileden olmayanlar da zaten elenir giderler.

Burada sorun insanların ilk iletilerinde dayak atarmışçasına yanıt bombardımanına tutulmaları. Aileye girebilecek biri bile küfreder gider. Ben karşılaşsaydım böyle bir durumla bir daha uğramazdım foruma ve herkese de bu fikrimi söylerdim. Biliyorsunuz ilk izlenim çok önemlidir.

Somut önerim şu: Forumu yönetenler sabit bir cümle üzerinde anlaşsınlar, bir kişi (sadece bir) bu yanıtı göndersinler ve konu kilitlensin. Bu yanıt "sayın" kelimesi ile başlasın, "teşekkürler" ile bitsin. Bu cümle çok uzun olan forum kurallarına bir link vermekten ibaret olmasın ama onu da versin.

Örnek:

---------
    Sayın xxx, Motorsiklet Forum'a hoşgeldiniz...

Motorsiklet Forum, diğer forumlardan farklı olarak herkesin gerçek kimliği ile var olduğu, sadece sanal ortamda değil gerçek yaşamda da arkadaş olabildiği bir ailedir. Forum kurallarımız da diğerlerinden farklıdır.

1) Kullanıcılardan nicklerini ad-soyad olarak değiştirmelerini istemekteyiz. Bunu ... adresinde yapabilirsiniz.

2) Yeni kullanıcıların ... adresinde yeni bir konu açarak kendilerini tanıtmalarını (adları, yaşları, meslekleri, kilo ve boyları, motorsikletle ilgileri, motorsiklet tecrübeleri, bu foruma nasıl ulaştıkları, forumdan beklentileri, vb) eklemekteyiz. Bu şekilde hem sizi daha iyi tanımış olacağız, hem de sorularınıza daha verimli yanıtlar verebileceğiz.

3) ...

Emin olun ki buradaki sorunuza da yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra dolu dolu yanıtlar alabilirsiniz. Forum kurallarımız gereği o zamana kadar bu konu tarafımızdan kilitlenecektir.

Forum kurallarının bütününe .... adresinden erişebilirsiniz.

Anlayışınız için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Teşekkürlerimizle
    Motorsiklet Forum

----------------

Bu şekilde bu forumdakilerin aklıbaşında ve saygın insanlar olduğu daha güzel belirtilebilir :)

Sevgilerimle,

Erol ve Barış bunu beğendi.
  19. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Arkadaşlar yorumlarınızı okudum, Haklı olduğunuz birçok konu var.

Bülent bey yazmış olduğnuz bu mesaja çok benzeyen bir mesajı nick ile giren bütün üyelere aynı gün zaten iletiyoruz. Motosiklet forumunun genel yapısını ilgilendiren bu konunun Genel forum ortamında tartışılmasını uygun bulmuyorum. Sizden ricam önerilerini Yönetim kadrosuna özel masajla iletmeniz. Konunun ana fikri alınmış ve Yönetim odasında görüşülmek üzere tarıfımdan kilitlenmiştir.

Saygılarımla,

Erol Demirtaş

Önder Yıldırım ve Bülent.Ö bunu beğendi.
  20. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar Merhaba,

1.Üyelik sistemi kesinlikle gerçek isim veya isim soyisim şeklindedir. Bundan kesinlikle ve kesinlikle vazgeçemeyiz. Kendini saklayan veya aman beni kimse tanımasın diyen kimseyi de kabul edemeyiz.

2.Aslında forum sitemizde sadece üyelerin görebileceği bir düzenek var. Hatta bununla ilgili özel odalarımız da var. Devreye girmişti daha önce ama sonradan herkese açık bir sistem haline getirdik.

Şimdi üyelerin ne gibi bir avantajı var diyeceksiniz. Toplantılarımıza gezilerimize tiyatrolarımıza sinemalarımıza çay kahve içmelerimize paindbollarımıza vs vs.. Sadece üyeler katılabiliyor. Bundan daha güzeli ne olabilir ki?

Biz isim soyisim olayını getirmezsek belki 100.000 üyemiz olmuştu ve inanın forum diye bir şey kalmazdı. Abuk subuk konularla da uğraşır dururduk.

Değerli arkadaşlar forum sitemize nazar değmesin çok iyi gidiyor. Çok değerli insanlar var. Bundan daha güzel ne olabilir ki?

Evet bizim de eksiklerimiz var bizim de kurallarımız var. Bırakın o kadar da olsun.

2.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.