Gazze’de motorcular için “uzun yol” kavramı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Gazze’de motorcular için “uzun yol” kavramı 45 kilometreden ibaret

  İsrailMısır ablukasındaki Gazze[’nin “easy rider”ları için en uzun yolun menzili yalnızca 45 km.

  Gazze Şeridi Batı Şeria ile birlikte topraklarını oluşturan iki kara parçasından küçük olanı. Bu bahtı kara toprakların sınırları arasındaki mesafe denizden doğuya 10, kuzeyden güneye topu topu 45 kilometre...
  Ancak ne var ki, Gazze Şeridi, hareketinin 2007 yılının haziran ayında bölgenin denetimini ele almasından bu yana İsrail’in yoğun kuşatması altında.

  İsrail ve Mısır arasında, her iki ülkenin de giriş-çıkışları bloke ettiği Gazze Şeridi’nde bir motosiklet tutkunu için uzun yol kavramı 45 kilometre ile sınırlı.
  Bu hafta Motosiklet Günlüğü’nün konuğu dünyanın nüfus yoğunluğu rekortmeni Gazze Şeridi’nin en büyük kenti Gazze’de yaşayan 42 yaşındaki motosikletçi Munzer Diyya... Munzer ve yol arkadaşları, motorlarını çalıştırıp kendilerini yola vurduklarında en fazla 45 km. yapabiliyorlar. “Motoruma bindiğimde kanatlanıyorum. Sanki uçuyormuş gibi hissediyorum” diyen Munzer, “Yavaş sürüyorum ki yol uzun sürsün” diyor.

  Gazze’ye giriş ve çıkış yasak
  İsrail’in Aralık 2008-Ocak 2009’da 1400 Filistinli, 13 İsraillinin ölümüyle sonuçlanan bir operasyonla vurduğu Gazze’ye giriş ve çıkışlar yasak. Halk yaşamını yabancıların yardımlarına bağımlı olarak sürdürebiliyor. Gazze’ye uygulanan abluka yüzünden, mesafelerin zoraki şekilde kısalması ve otomobillere kıyasla ucuz olması halkın ulaşım aracı olarak motosikleti tercih etmesinin nedeni. Akdeniz iklimi de bölgeyi motosikletli ulaşım için ideal kılıyor.

  Blokaj yüzünden Gazze’de yaşam biraz da Mısır sınırındaki tünellere bağımlı bir şekilde sürüyor. Ambargo yüzünden bölgeye giremeyen birçok mal kaçak tüneller aracılığıyla Gazze’ye sokuluyor. İsrail uçaklarının sık sık hedef aldığı tünellerden Hamas’a silah da geçiyor, motosikletlere parça da.

  Munzer, Hamas iktidarından önce Gazze’deki motosikletlerin sayısının bir düzineden biraz daha fazla olduğunu, onların da çoğunun İsrail’den geldiğini söylüyor. Ancak şimdi, çoğu Çin[ malı 10-15 bin motosiklet var. Mısır’da 1200 TL’ye satılan bir motosiklet Gazze’de 2 bin liraya müşteri buluyor. Bir otomobilin maliyetiyse bunun en az 10 katı.

  Mukavvadan conta yapıyor
  Bir tamirci olan Munzer, Gazze kentinin güneyindeki atölyesinde zamanının çoğunu motosiklet tamiriyle geçiriyor. Blokaj motosiklet parçası sıkıntısı anlamına da geliyor. Yaratıcılığını kullanarak, örneğin silindir contalarını mukavvalardan üreten Munzer, “Bunlar yalnızca bir yıl dayanıyor ama hiç yoktan iyidir. Ve maliyeti de sadece birkaç kuruş. Eğer tünellerden conta siparişi versem bu bana onlarca şekele (en az 5 TL) patlardı” diyor.

  1,5 milyon nüfuslu Gazze’de motosiklet sayısındaki artışla doğru orantılı olarak motosiklet kazaları da patlamış. 2007’de 147 Gazzeli motosikletçi kazalarda can vermiş. İşleri başından aşkın hastaneler motosiklet kazalarında yaralananları kabul etmekte isteksiz.

  Ancak yine de ekonomik iki tekerlekliler ambargozede Gazzelilerin en gözde ulaşım aracı. Gerçek motosiklet âşığı Munzer ve arkadaşları içinse ekonomi hiçbir şey; 450 kilometrekarelik Gazze klostrofobisi onların motosiklet tutkusunu ket vurmuyor. Son söz Munzer’in: “Her salı, arkadaşlarımla Sami’nin evinde buluşuyoruz. Kahvelerimizi içip kendimizi yola vuruyoruz. Gazze kentinden Refah’a bir deniz kıyısından, bir içeriden gidip geliyoruz. Motosikletin üzerinde başka bir dünyadasınızdır. Özgür hissedersiniz.merhabaaa

  [​IMG]

  Uzun yol âşığı “Gazze Rider” Munzer Diya, ambargo yüzünden kask bulamıyor.
   
 2. İlhan.Aydınlıoğlu

  İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

  Kayıt:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  531
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  Zonguldak
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Böyle bir ülkede yaşamak istemezdim doğrusu.
  Gazzeye bakarak bizim ülkemiz cennet.
  En azından motora atlayınca gidecek yer kısıtlaması yok.
  Allah yardımcıları olsun.
  Ama helal olsun bu kadar sıkıntıya rağmen yine de motordan vazgeçmiyorlar.
   
 3. CİHAN ADAR

  CİHAN ADAR Üye

  Kayıt:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  İZMİR
  Motosiklet:
  Mondial
  sanırım bir tek motordan dolayı değil bir çok konuda kısıtlamaları var ilhan abiye katılıyorum güzel ülkemizin kıymetini bilmek lazım...
   
  İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.
 4. Hakan Karael

  Hakan Karael Site Müdavimi

  Kayıt:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.947
  Beğeniler:
  1.287
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Aprilia
  Hakikaten üzücü bir durum özgürlüğünüzün kısıtlanması hakikaten kötü !!!
   
 5. Enes ŞİMŞEK

  Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2009
  Mesajlar:
  347
  Beğeniler:
  183
  Şehir:
  25
  Motosiklet:
  Yamaha
  Parça sıkıntısını duyunca halimize şükrettim doğrusu...

  Geçenlerde Yunuslardan bir polis ile görüştüm, Filistin'deki motosikletli polislere eğitim vermeye gitmişler(adam motosiklet eğitmeniymiş), eğitim vermeye başka ülkelerden de gelenler oluyormuş ama Türklerin verdiği eğitim kadar hiçbiri vermiyormuş, ilgilenmiyorlarmış, ayaküstü fazla muhabbet edebilseydik oradaki zor şartları da sorar burada anlatırdım...