geleceğin arabaları yarıştı

Konu, 'Yamaha' kısmında Recep Varlı tarafından paylaşıldı.

 1. Recep Varlı

  Recep Varlı Site Müdavimi

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.779
  Beğeniler:
  1.457
  Şehir:
  İstanbul-Bayrampaşa
  Motosiklet:
  Salcano
  Bu yıl, dördüncüsü düzenlenen Tübitak Formula-G Güneş Arabaları Yarışı 31 Ağustos’ta İzmir Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Geçmiş yıllardaki yarışlardan farklı olarak bu yıl Güneş Arabası Yarışı iki dalda düzenlendi.

  Uzun yol yapmak için tasarlanmış güneş arabaları yarış kategorisinde Celal Bayar Üniversitesi’nin geliştirdiği CELLALL adlı araba birinciliği kazanırken, bu arabanın ön-arka süspansiyon sistemi, tahrik ve direksiyon sistemi Yamaha’nın teknik desteği ile Yamaha YFM 125 ATV’nin parçaları kullanılarak dizayn edildi.
  Aracın uzun yol yarış kategorisinde rakiplere göre fark yaratabilmesi için ulaşması gereken hafiflik ve dayanıklılık; Yamaha YFM 125 ATV’nin ön-arka süspansiyon, tahrik ve direksiyon sistem parçaları kullanılarak sağlandı.

  [​IMG]

  Yamaha YFM 125 ATV’nin donanımları sayesinde Celal Bayar Üniversitesi’nin geliştirdiği CELLALL güneş arabası; en yakın rakibine 13 tur fark atarak birinciliği kazandı.
  Devlet Bakanı’nın yanı sıra İzmir Milletvekili Mehmet Aydın ve İzmir Valisi Mustafa Cahit Çakır’ın da katıldığı Dördüncü Tübitak G Formula yarışları çok keyifli ve renkli
   
  Barış ve Metin bunu beğendi.