Güvenli sürüş eğitimi izlenimlerim

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Hüseyin U tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba arkadaşlar, bir süre önce üye olup sizlere selam vermiştim ama sonra pek uğrayamadım. O zaman güvenli sürüş eğitimi alacağımdan bahsetmiştim, büyük gün bugündü :) hiç motosiklete binmemiş birisi olarak Honda GS1’in ilk gününü sağ salim bitirmiş bulunmaktayım yarın 2. gün. Kısacık bir günde neler yaşadığımı ve öğrendiğimi yazmak istedim:

*Motosiklet eğitimi alınmalıdır bunu zaten biliyordum ama yine de eğitimin bu kadar önemli olacağını düşünmezdim. Bir insanın eğitim almadan 1-2 yılda tecrübe ederek (kimisi de acı tecrübe olurdu elbet) öğreneceği şeyleri profesyonel eğitmenlerden 1-2 günde öğrenebileceğini gördüm.

*Eğitimin hiç bitmeyeceğini, sürekli olarak farklı parkurlarda, farklı hava koşullarında olması gerektiğini de gördüm, aldığım eğitim trafiğe kapalı alanda dolayısıyla bizzat trafiğin içinde verilen eğitimler de alınmalı. Ayrıca motosikletin sürüş dinamiğini öğrenmek açısından pistte yapılan eğitimler de çok önemli.

*Honda firmasının bu konuda ne kadar profesyonel çalıştığını gördüm, eğitmenler gerçekten işinde çok iyi bizle çok ilgilendiler ve olabilecek en basit şekilde öğrettiler motosikleti.

*Daha önceden scooter eğitimi alan bazı arkadaşların viteslide bayağı zorlandıklarını gördüm, ilk motor vitesli mi yoksa vitessiz scooter mı olmalı gibi bir tartışma çıkarmak istemem ama arkadaşlar bayağı zorlandılar.

Motosiklet bambaşka bir olay, fren yaparken ön amortisörün sıkıştığını hissetmek, dönüşlerde biraz yatmak sonra viraj çıkışında hafifçe gaz açıp motosikletin toparlamasını yaşamak çok keyifli.
    Şu an bacaklarımda özellikle de yan kısımlarında biraz ağrı var, aslında sürüş sırasında istem dışı vücudumun üst kısmını da kastım bazen hocalarım uyarınca saldım üst kısmımı, şimdilik üst kısımda ağrı yok. İlk motosiklet olarak 600 cc almayı düşünenler bu kursa gitsinler bence 150 cc’nin bile başlangıç için fazlasıyla hızlı olduğunu görecekler. Bir ara hocalar gaz açmamızı söyleyince gazı bayağı açtım, 60-70 km/sa hıza çıktığımı düşünüyordum ki göstergeye göz ucuyla bakınca henüz 30 km/sa hızda olduğumu gördüm.

Ne yazık ki 3-4 kez kuka düşürdüm ancak hiçbirinde motosikletle çarpmadım kukalara hep koruma demiri takıldı :) Hoca trafikte tehlikeden kaçabilmek için kukalara çarpmadan gidebilmek gerektiğini söylüyor dolayısıyla daha çok çalışmam gerek.

Arkadaşlar hem mutluluğumu hem de yorgunluğumu paylaşmak istedim. İnşallah yarın da yaşadıklarımı güzel şekilde paylaşırım :)

EBaşaran, Gürsu, Fahrettin ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam o Eğitime bende gittim ve inan bende yaşadım.2. viteste bir asıldım aha ulen uçuyorum dedim,kesin 60-70 var hızım diye düşündüm ve ibreye bakınca gülmekten kendimi alamadım.Hızım dediğin gibi 25-30 civarında idi :D
    Ben ilk motor deneyimimi orda aldım ve daha öncesinde hiç kullanmamıştım.İnan kurstan sonra yalan olmasın 2. veya 3. haftasıydı taaa Bursaya kamp yapmaya gitmiştim,orada da Şenol abi sağolsun çok şey öğretti :)
    Ama Hondanın Eğitimi gerçekten çok eğlenceli ve yarın daha yoğun kullanacaksın ve eminim daha çok eğleneceksin,şimdiden iyi eğlenceler :harika:

Fahrettin ve Hüseyin U bunu beğendi.
  3. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Teşekkürler, inşallah yarını da kazasız kapatır ve yazarım gelişmeleri :)

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğitimin sonu yok.Sizi tebrik ederim.
    Daha sonra bu forumdan eğitimci çıkan adminimiz olan Erol hocamızdan da eğitim alarak yola hayata güvenle keyfle devam etmek isteyenler için eğitim günleri düzenleyeceğiz.Ama sadace bu forum has olacaktır.Hariçten gazel okuyanlara değil.

Hüseyin U ve Fahrettin bunu beğendi.
  5. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bende Rahmi Bey'den ay sonu alacağım eğitimi sabırsızlıkla bekliyorum ve her an forumu, sitelerdeki motorları gıpta ile izliyorum :)

Deneyimini paylaştığın için çok teşekkürler. En azından benim için faydalı bilgiler ve deneyimler içeriyor.

Saygı ve sevgiler...

Hüseyin U bunu beğendi.
  6. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    cok tesekkurler izlenimleriniz icin. yeni baslayanlar icin harika bir yazi olur bu.

Hüseyin U bunu beğendi.
  7. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    benimde Cumartesi günü OMM'de eğitimim vardı. Motorumun bana ihanet etmesinden dolayı eğitimi bitirememiş olsam da ayrılamadım oradan ve sonuna kadar izledim. Bütün gün süren ve oldukça profesyonel bir eğitimin olduğu bir organizasyondu. Bu eğitimlere bir daha bir daha katılacağım ve motoruma da daha çok bakacağım fikriyle sonlandırdım günü. Herkese bu eğitimlere katılmasını ve neden bu eğitimlerin sürekli hale getirilmesi gerektiğini yaşayıp farkına varmasını dilerim.

Hüseyin U bunu beğendi.
  8. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Şenol bey teşekkür ederim, motosikletimi aldığım zaman inşallah katılabileceğim her türlü eğitime gitmek istiyorum.

9. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar dün yorgun olduğum için yazamadım, 2. günü de kazasız bitirdim çok şükür. GS1'in 2. gününde fren eğitimi ve farklı parkurlarda slalom, U dönüşü, daire etrafında dönme eğitimleri verildi. Aslında verilen eğitimin büyük kısmı "motosiklet baktığın yere gider" sözüyle ve bunun gerçekleşmesi için gereken motosikleti belden aşağısıyla tutmak, vücudun üst kısmını serbest bırakmakla ilgiliydi, bunu yapabilenler eğitimin ilk basamağını hakkıyla almış oldular. Yeni başlayan birisi için bakarak motosikleti bir yere götürmenin çok da kolay olmadığını gördüm, dönüş yaptığım sırada bakmam gerek yere bakarken "Acaba ön lastik kukaya değecek mi?" diye düşünmek bile motoru kukaya götürüyor, beynin oraya odaklanmasıyla vücut o cisme odaklanıyor ve bakmaya gerek bile kalmadan kukaya çarpıyorsun. Burada da kararlı olmanın ve motosiklete güvenmenin önemini gördüm, motosikletime güveniyorsam eğer kukalara aldırmadan gitmek istediğim yere bakınca motor gerçekten de baktığım yere gitti, kendisine olan güvenimi boşa çıkarmadı yani :)

Şenol SEL bunu beğendi.
  10. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Rahmi Bey'den ben de eğitim almak istiyorum henüz randevu almadım. Ancak en kısa zamanda alacağım inşallah. Benim gibi motosiklette yenisiniz galiba :) başarılar.

Şenol SEL bunu beğendi.
  11. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Doğrudur:) Yanlız eğitim planladığınız tarihten 1 ay önce aramanızı öneriyorum. Oldukça yoğun. Birde aradığınızda açmaz ise SMS atın mutlaka dönüyor. 2 gün sonra görüşenildim bende :)

Eşimle ben ay sonu eğitime gideceğiz kısmetse :) sizimde duygularınızı anlıyorum

Kazasız belasız güvenli sürüşlere :)

12. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Şenel Bey,

Sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Saygılar

13. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW

Seve seve bilgilerimi paylaşabilir. Bunun için bir organizasyon yapabiliriz. Ancak 30 hazirana kadar tüm günlerim malesef dolu. 1 Temmuz 15 Temmuz arası Avrupa turum var. 15 Temmuz dan sonra bir proğram yapabiliriz.

Hüseyin U ve Şenol SEL bunu beğendi.