Güzel Ege'ye selamlar

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Vahap tarafından paylaşıldı.

1. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    Merhaba. Ne yazık ki görevim nedeni ile İstanbul'da bulunmama rağmen bir KSK aşığı İzmir hayranı olarak sizlere de merhaba demek istedim.

İzmir'içok özlüyorum ve her fırsatta geliyorum. Tüm güzellikler sizlerle olsun.

2. hay.alper.est

hay.alper.est Aktif Üye

Motosiklet:
    Keeway
    Hoşgeldiniz kalıcı ve katılımcı olmanızı dileğiyle.

3. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    aramıza hoş geldiniz yanlız uyarmadı demeyin dikkat bağımlılık yapar!!!

4. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Motosiklet Forum ailesine hoş geldiniz.

5. ferhat_sevinc

ferhat_sevinc Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    aramıza hoşgeldiniz..

6. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    bir egeli olarak hoşgeldiniz diyor ve forumumuzda kalıcı olmanızı bekliyorum

7. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    Benim için hep özel olan İzmir'in ayrıcalığını anlatan bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

İzmir için Cemal Süreyya şöyle demiş:

ÜÇ ŞEHİR

ANKARA

En iyi kalpli Üvey ana. Bu şehri bu kadar yalın anlatan başka bir şey olamaz sanırım.
    Sorumluluklarını bilen, asla kötü davranmayan ama sonuçta bir üvey ana olan Ankara. Bu şehirde insanlar bekler. Emekliliği, askerin bitmesini, rüşvetin gelmesini, gönderdiğiniz evrakın cevaplanmasını, suskun devletin konuşmasını beklerler. Taşı çatlatacak bir sabırla bir şeyleri beklerler, kim bilir bekledikleri hayattır. Belki denizi görselerdi beklemezlerdi. Denizi su sanırlar. Suyu görmek için göllerin kıyısına gidersiniz ama su ufka uzanmaz. Bir suyu deniz yapan ufuk yoktur Ankara'nın göllerinde. Oysa ne önemlidir suyun hiç bitmemesi ve uysal bir sevgili gibi gökyüzüyle birleşmesi. O vaatkâr ufuk çizgisi, o nasıl güzeldir. Her zaman ötelerde bir şey olduğunu fısıldayan o şehvetli çizgi. İnsanlar Ankara'da beklerler, kim bilir bekledikleri hayattır.

İSTANBUL

Burada ise durum daha vahimdir. Hayat sanki bir adım ötede duruyor gibidir. Doğruya doğru, dünyanın en güzel şehridir İstanbul; ama hayat eli çabuk davranır. Daha siz elinizi uzatmadan işveli bir kadın gibi kaçar gider. Bu yüzden hırsla kovalarlar hayatı İstanbullular. Beklediği şeyin belki de hiç gelmeyeceğini söyleyen şeytani fısıltıya rağmen, Ankaralının dingin tevekküllü bekleyişinde bir huzur vardır. Ama İstanbullunun hırslı kovalamacasında ne huzur vardır ne de tatmin. Dünyanın en güzel şehri hemen kol mesafesindeyken kendilerini yiyip yutan bir kovalamacanın içinde kaybolur giderler. Hayat kaçar, onlar kovalar.

İZMİR

Ama İzmir... İzmir'de hayat beklenmez, kovalanmaz da. O zaten sizinle beraberdir. Ufkun ötesini muştulayan bir deniz vardır. Mutlulukla dolu, sakin bir sevişmenin tadındadır körfez. Körfez vapurlarının sakin gidişinde hırslarınız yok olur, kovalamayı bırakırsınız, hatta martılara gevrek atacak kadar iyilikle dolarsınız. Ne varsa bu şehirde, bayatlamış vapur çayı bile nektar olur. Hafta sonları denize doğru bir göç başlar. "Ey hayat, biz Çeşme'ye gidiyoruz sen de arkadan gel" der İzmirliler muzipçe. Ve ne gariptir ki hayat, uslu bir çocuk gibi onların peşinden gider. Ne garip, uçak biletinin üzerinde adımın hemen yanında yazan IZM harflerine sevgiyle bakıyorum. Sabırsızım, sevgilisine kavuşacak âşıklar kadar.

Cemal Süreyya

8. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    Ve gönül şehrim İzmir'deyim...

İnanılmayacak kadar mutlu ve heyecanlıyım.

Can-ı gönülden selam olsun İzmir'e...

9. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    İzmir Benimde Rüyalarımın şehri bir çok kez gittim ilerde İzmir'de Yaşamayı Planlıyorum..Sizin adınıza Sevindim İzmir'in havasını Bol bol çekin içinize bizim yerimize İzmir'e Selamlar..

10. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    BEKÇİ

Devlet bir gün geniş ve boş bir araziye geceleri göz kulak olacak bir bekçi işe almaya karar verir. Bir süre sonra düşünülür ;'’Peki talimatlar olmadan bekçi işini nasıl yapacak’’ Bir planlama birimi kurulur ve planlamayı yapmak üzere iki kişi işe alınır. Bir süre sonra ‘’İşleri yapıp yapmadıklarını nasıl kontrol edeceğiz’’ diye düşünülerek iki denetmen işe alınır, biri denetim yapar diğeri raporları yazar . Bir süre sonra ‘’ Bunların maaşları hesaplanıp nasıl ödenecek ‘’ diye tartışılır ve bir muhasebeci şefi, bir katip, bir de istatikçi işe alınır.
    Bir süre sonra ; ‘’Peki bunlardan kim sorumlu olacak.’’ Diye düşünülür ve bir müdür ve iki de müdür yardımcısı işe alınır.
    Bir süre sonra, ülkede ekonomik kriz çıkar ve bütçedeki masrafları kısmak için bekçi işten çıkartılır...

Yorumu sizlere bırakıyorum.

11. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    NIETSZCHE'DEN SEÇMELER

HAYAT

İLİŞKİLERİNİZDE...

Gidene "kal" demeyeceksiniz.
    Gidene "kal" demek zavallılara,
    Kalana "git" demek terbiyesizlere,
    Dönmeyene "dön" demek acizlere,
    Hak edene "git" demek asillere yakışır.
    Kimseye hakettiğinden fazla değer verme; yoksa değersiz olan hep sen olursun.

KENDİNİZE...

Düşün...
    Kim üzebilir seni, senden başka?
    Kim doldurabilir içindeki boşluğu, sen istemezsen?
    Kim mutlu edebilir seni, sen hazır değiilsen?
    Kim yıkar, yıpratır, sen izin vermezsen?
    Kim sever seni, sen kendini sevmezsen?
    Herşey sende başlar, sende biter...
    Yeter ki yürekli ol; tükenme, tüketme.

YAŞANTINIZA...

Tükettirme içindeki yaşama sevgisini.
    Ya çare sizsiniz ya da çaresizsiniz.
    Öyle bir hayat yaşadım ki, cenneti de gördüm cehennimi de.
    Öyle bir aşk yaşadım ki, tutkuyu da gördüm pes etmeyi de.
    Bazıları seyrederken hayatı en önden, kendimi bir sahnede buldum.
    Oynadım... Öyle bir rol vermişlerdi ki okudum, okudum anlamadım.
    Kendi kendime konuştum bazen evimde; hem kızdım hem güldüm kendime.

SÖZ VER...

Sonra dedim ki "Söz ver kendine".
    Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin.
    Sevilmek istiyorsan önce sevmeyi bileceksin.
    Uçmayı biliyorsan düşmeyi de bileceksin.
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredeceksin.
    Öyle hayat yaşadım ki son yolculukları erken tanıdım.
    Öyle değerliymiş ki zaman, hep acele etmem bundan anladım.

goksel ozdogru ve o.somuncu bunu beğendi.
  12. Murat ORAK

Murat ORAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşgeldiniz...

13. Ferdi ATALAY

Ferdi ATALAY Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende KARŞIYAKA'lıyım selamlar geldiğinde görüşmek dileklerimle KARŞIYAKA ya aşık olunmazmı yaaa :)

14. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    karşıyakalılar 35.5 muhabbeti hala sürüyormu ya :)

15. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Aramıza hosgeldın vahap paylasımların ıcınde tşk ler ıyı forumlar

16. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    İzmirli olmasam da kendimi İzmirli hissediyorum. İzmirli olmak ayrıcalıktır.

17. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    Atatürk ile İzmir dönüşü trende yaşanan bir olay

İzmir kurtuldu, çok tatlı bir yorgunluk, Ankara'ya hareket edecekler. Trene binerler kompartımana çekilirler. Ertesi gün kompartımanı çalar, yaveri açar.

Yorgun, bitkin, kravatını yıkamaktadır Atatürk. Yaveri: "Ya Paşam bu ne hal, hiç uyumadınız herhalde, niye böylesiniz?" der.

"Ya çocuk kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı unutmuşunuz. Kolumu yastık yaptım ağrıdı, setremi yastık yaptım üşüdüm, ben de uyumadım kalktım." der.

Yaveri "Aman Paşam! Birimize haber vereydiniz hemen size bir yastıkla battaniye getirirdik" der.

Ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan söylüyor bunları. Tarihi bir cevap derki:

"Geç fark ettim; hepiniz en az benim kadar yorgundunuz. Hiçbirinize kıyamadım. Önemli olan benim uyumam değil milletimin rahat uyuması"

Recep Varlı ve goksel ozdogru bunu beğendi.
  18. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    aramıza yeni katılan tüm arkadaşlara hoşgeldiniz diyorum.
    iyi vakit geçirmeniz dileklerimle.

ayrıca bende 5 sene fiilen,
    son 14 senedir de zaman zaman çeşitli sürelerle izmirde kalıyor yada geziyorum.
    aslen istanbulluyum ama en sevdiğim 2. şehir izmir
    liseli yılların da hele kızları ; onları da çok sevdim ...;)

19. Vahap

Vahap Üye

Motosiklet:
    Kawasaki, Asya
    İ Z M İ R

* İstanbul’dan geldiyseniz, burada da karşı kavramı vardır. Şaşırmayın.

* Boyoz'un ne olduğunu hemen öğrenin ve evinize yakin bir boyozcu bulun.

* İlk gördüğünüz kıza yiyecekmiş gibi bakmayın, zira çok var onlardan, alışın.

* Bu şehirde -özellikle İstanbul’dan geldiyseniz- insanlar birine çarptıklarında özür diler, genelde sabahları “günaydın”, akşamları “iyi akşamlar”, gün genelindeyse “iyi günler” diyerek güler yüz gösterirler. “Teşekkür ederim” de en çok duyacağınız kelime gruplarından biridir.

* Daha önceden yediğiniz adı kumru olan sandviçlerin hepsinin dandik olduğunu kabul edin zira İzmir’deki kumruyu İzmir’den başka hiçbir yerde yiyemezsiniz.

* Aldığınız sandviç yarım ekmek gibi benzeri türü yiyecekleri herkesin ortasında çekinmeden yiyebilirsiniz; kimse size dönüp d “vay kâfir” demez.

* Eğer bugüne kadar kullandığınız en teknolojik kart akbil ise otobüse binmeden önce kentkart kullanmayı mutlaka öğrenin. Köyden indim şehre modu olmasın sonra.

* Simit yoktur. Gevrek vardır. Çekirdek yoktur. Çiğdem vardır.

* Sakın ola ki, Güzelyalı’da KSK atkısı, Karşıyaka Çarşısı’nda Göztepe atkısı ile dolaşmayın.

* Kordon'da arabanızla dolaşırken kolunuzu camdan sarkıtmayın. Kro damgası yersiniz.

* Sakın Kemeraltı’na arabayla girmeye çalışmayın. Üşenmeden otoparka parasını verin.

* Tarihi asansör ile yukarıya çıkıp körfez manzarasının tadını çıkarın.

* Bu şehirde Flaman Protestan Kilisesi dahi vardır. Şaşırmayın ve gayrî müslimlerle tanışmaya çalışın.

* Birilerine adres sormak için çekinmeyin. İzmir’de iyi insanlar yasar, onlara sorun. Hatta sizi gideceğiniz yere kadar bile bırakabilirler.

* Çay içilip kuşlara gevrek atılabilen vapurlara binin ve karşıya geçin.

* Kemeraltı’nda geçirilecek bir gün de öğle öğününü, tarihi Kemeraltı Börekçisi’nde su böreği yiyerek ziyafete dönüştürün. Hemen az ilerisinde bulunan Sefer Usta’nın henüz ülkede nam salmamışken islettiği tarihi, ufacık dükkânda yiyeceğiniz kazandibi ile öğününüzü tamamlamayı unutmayın.

* Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde dolaşırken sağa sola küçük sokaklara girin. Eski evleri, ilginç balkonları görün.

* Genelde taksi şoförleri bile kibardır. Şaşırmayın.

* Yağışsız ve aşırı sıcak olmayan bir havada Karşıyaka – Bostanlı arasını yürüyün. Bir hafta tatil yapmış gibi hissedersiniz kendinizi.

* İstanbul’dan geldiyseniz Bostanlı ve Bostancı isimlerini karıştırmayın.

* Ege Üniversitesi’nde okuyacaksınız “İzmir sıcaktır, soğuk olmaz” lâflarına kanmayın. Bornova'da öyle soğuklar olur ki ilikleriniz donar. Neyse ki uzun sürmez.

* İzmirliler hakkında söylenenlerden ürkmeyin. Kıyı çocuklarıdır onlar. Samimi, rahat ve dobra insanlardır. Yaşadıkça İzmir’in huzuru siner içinize.

* Böcek fobiniz varsa çabuk fobinizden kurtulmaya bakin. Çünkü İzmir’de her tur ve ebatta eklembacaklıyı görme olasılığınız vardır.

* İstanbul’dan gelenler! İzmir’in görece küçüklüğüne burun kıvırmayın. Kentin dokusuna, kültürüne nüfuz etmeye çalışın. Küçük olmadığını göreceksiniz.

* Mutlaka Bornova Çiçekliköy’de piknik yapın. Sabuncubeli mevkiinden Atatürk ile beraber kente yüksekten bakin.

* Kaliteli mekân bakımından gözünüz açık olsun. Çünkü İzmirli işletmeciler pek reklâmı sevmezler. Müşteriler kendi bulsun isterler.

* Sokak numaralarını takip ederek aradığınız yeri bulamayabilirsiniz. Şaşırmayın. 206 sokağın hemen paralelindeki sokakta 2510 sokak tabelası olabilir.

* Bir vapur dolusu Göztepe ya da KSK taraftarının o gün maç sonrası haykırarak iskeleye gelmesine şaşırmayın, dahası korkmayın. Zararları yoktur. Bazı mekânlara bayrak asarlar. Bir kaç duvarı boyarlar.

* İnsanların yardımseverliğine alışın. Otobüste sizin yerinize kentkart basan kişiler karşılığında verdiğiniz parayı kabul etmezse ısrar etmeyin.

* Foça denildiğinde hangisi diye sormayın. O Eski Foça’dır. Gidin sahilinde güneş batarken bir şeyler için.

(DEVAMI VAR)

20. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Vahap çok güzelmiş teşekkürler okurken hissettim izmir i valla :D