Hakan Dinçer Yenigün Gazetesi "Kopuk Baş"

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Barış tarafından paylaşıldı.

1. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Biz motorcular bu dünyada misafir yaşıyoruz.
    Neler yapmadıkki farkımıza varılsın diye.. Fark edilmekten kastımız "herkesin gözü bizim üstümüzde olsun " değildi.. Biz beynimizi kask takarak koruma altına almışken, bazılarının korumaya değer beyni olmadığınıda gördük.
    " Nasıl olsa tampon var , bir tampon darbesi yeter" fikrini barındıran bünye ile aynı trafikte yol alıyor, aynı oksijenden yakıyoruz. Aynı oksijeni yakıyoruz yakmasına ama ne hikmetse onlar bizden daha fazla YAŞAMA hakkına sahip.

Dostlar arası sohbette motosiklet kullanmayı hep şu deyişle özetlemişimdir;
    - Kelle koltukta yaşıyoruz

Çok acıdır ama dün akşam haber bültenlerine "motosikleti" taşıyan onca güzel iş değil "bir kopuk baş" oldu.
    Haber kaynaklarının başlığıda şöyleydi; "Motosiklet sürücüsünün kafası koptu"
    Bu ülkede motosiklet eğer sadece kaza haberleri ile televizyonlarda yer alacaksa yazıklar olsun.
    Ne acı dostlar ne acı.. Dünya'nın her köşesinde saygı gören, sevgi duyulan MOTOSİKLET kültürüne ülkemizde tecavüz ediliyor.
    İşte böyle dehşet içeren bir olay olacakki MOTOSİKLET basında yer alsın. Peki biz değilmiydik "Teröre Dur" kortejleri yapan, biz değilmiydik "Zihinsel Engelli" kardeşlerimizi motosikletlere bindirerek onların yaşamında iz bırakan.
    Yine biz değilmiydik aşığı olduğumuz doğaya binlerce fidan bağışlayan.
    Biz bunları yaparken bir sebebimiz vardı elbet; "Motorcu" kimliğinin üstün karekterini anlatabilmekti. Demekki kopuk bir baş gerekliymiş anlatabilmek için.
    Serseri motorcu çetelerinin anlatıldığı filmlerdeki YALAN hikayelerle üzerimize giydirilen "Serseri" gömleğini yırtıp atmak için daha ne yapmamız gerek?

Şimdi burdan tüm mercilere sesleniyorum; Motosikletleri DİKKAT çekmek için biz elimizden gelen her çabayı gösterirken sizler bundan böyle sırt çevirmiyeceksiniz.
    Artık zamanı gelmiş sanırım...
    Bir KISA FİLM çekeceğiz ve adını "DİKKAT MOTOSİKLET VAR" koyacagız..
    Bakalım yemek programları, mafya dizileri, kaynana-gelin-çöpçatan işleriyle iyice kirlenen televizyon ekranında yer bulacakmıyız?
    Bakalım kimler buna zaman ayıracak, kimler buna maddi-manevi destek verecek?Görecek ve paylaşacağız...

Hakan Dinçer
    YENİGÜN GAZETESİ

muratyaman, Omer, ANIL ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Çok doğru bir yazı ne denir ki bunların üzerine yazarına ve burada paylaşan arkadaşımıza sonsuz teşekkürler.

Barış bunu beğendi.
  3. tayga berat kılıç

tayga berat kılıç Aktif Üye

böyle program kesinlikle yapılmalı

yapıldığı takdirde kseinlikle izlerim
    tekrarları bile:)

4. Federal779

Federal779 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Motora ve motorculara sevgi ve saygı şart...Yoksa ne desek boş...

5. Mehmet Sönmez

Mehmet Sönmez Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    çok güzel yazı tşlr ederim.benim arabamın arka camında motosikletleri farkedin yazısı var.

Omer bunu beğendi.
  6. Haluk

Haluk Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Bir insana eğitim verebilir, fakat sevmediği birşeyi sevdiremezsiniz. Malesef bizim ülkemizde insanların sevmediği birçok şey var ve bunlardan biri de motosiklet kültürü.

Bizimki gibi "devlet büyüktür" felsefesinin hakim olduğu (feodal) toplumlarda kanaatimce düşünce değişikliğine sevketmek de, neyin doğru neyin yanlış olduğuna inandırmak da ancak devlet eliyle mümkündür. Zira vatandaş ondan aşağısını tanımaz, kaale almaz. Vakıfların, sivil toplum kuruluşlarının cansiperane uğraşları fayda etmez.

İnsanımız vurdumduymaz. Biz ve ötekiler kültürü hakim. "Ben istediğimi yaparım bana kimse karışamaz" terbiyesizliğini geçen pazar günü Bağdat Caddesinde gördüm. Kadının teki, altında 500 SEL Mercedes, çekti arabayı kaldırıma ve yarım saat motor çalışır vaziyette havayı kirleterek cep telefonuyla laklaka yaptı. O zengin kokonayı eğitemeyeceğiniz gibi motosikleti korkuluklara sıkıştıran züğürt minibüsçüyü de eğitemezsiniz.

Bizim hükümetler ya can sıkıntısından gariban sokak köpeklerini itlaf eder, ya da Heryerekon dercesine vatansever tutuklar. İdrarla çalışan motor icat etseniz ona da bindirir %70 ÖTV'yi. Motosiklet kültürünü yaymakmı? Hadi canım sen de!!! Caiz değil.

Omer, ANIL, Turgay ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  7. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Gerçekten çok güzel bir yazı. Tüm motosiklet severlerin kalbinden geçenleri dile getirmiş.

Haluk bey kardeşim. Düşüncelerine aynen katılıyorum. Türk insanını çok iyi teşhis etmişsin. Türkiyede insanların kesinlikle birbirlerine saygıları yok. Bilhassa trafikte.
    Tabi insanların düşüncelerini değiştirmek kadar zor bir şey yoktur. Bu ancak kültür ile olur.
    Ama ülkemizde herşeyi devletten beklersek hiçbirşey yapamayız. Biraz da kendimiz birşeyler yapıp sesimizi duyurmalıyız diye düşünüyorum.

Turgay bunu beğendi.
  8. Haluk

Haluk Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Biz tabiki elimizden geleni yapmaya devam edicez İlhan abi. Her şeyden vazgeçtim ama devlet bazı yerlerde hiçdeğilse yol gösterici olabilir. Bugüne kadar işbaşı yapan hükümetler bu konuya eğilmedi. Sen hatırlarsın ihtilal yıllarında 5-10 saniyelik devlet tarafından teşvik edilen, reklamlar arasında tek kanal TRT'de yayınlanan bir eğitici görüntü vardı. Slogan da şuydu: "Odadan çıkarken ışığı kapatın. Elektrik sarfiyatı olmasın". O zamanlar ülke elektrik sıkıntısı çekiyordu. Bir müddet sonra Özal (kendisini ne kadar sevmesem de) Bulgaristan'a elektrik satmaya başladı.

Bugün aynı şeyi Kanal B yapıyor mesela trafikle ilgili. Tabi artık tek kanal yok ve bu zor.

İngiltere'de sağlı sollu "ikitekerlere dikkat" levhaları var. Babasının oğlu değil, motorcunun eli ayağı kırılırsa hastane masraflarını devlet üstlenmek zorunda.

Demek istediğim devlet sadece yol gösterici olsun yeter. Şimdilik yolszlukların muhasebecisi olan hükümetten çorba parası alan polislerinin kulaklarını çekmesini beklemem biraz iyimser olur. Ona da sonra bakarız.

ANIL ve Turgay bunu beğendi.
  9. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Haluk kardeşim.
    Haklısın. Tabi ki Devletin el attığı bir konu ülke çapında daha çabuk duyulur. Ama önemli olan bunu sağlamak.
    Bunun için de meclisteki milletvekillerinden en az bir tanesinin bu konu ile ciddi olarak uğraşması lazım. Ya da bir milletvekilinin ikitekerin Türkiyede tanınması ve bu konudaki yasaların çıkartılması konusunda çok iyi bir çalışma yapması ve bu konuyu meclis kürsüsüsüne taşıması lazım.
    Bunu da yapacak olan bir milletvekili ancak motosiklet kullanan ve trafikteki motosikletlilerin halinden anlayan birisi olması veya yakınlarından birisinin motosiklet kullanıyor olması gerekiyor. Yani açıkcası meclise içimizden birisini göndermemiz ve gönderdikten sonra da sıkı takip etmemiz gerekiyor.
    Bu da bana çok uzak bir ihtimal gibi görünüyor. İnşallah ben yanılıyorumdur.
    Ama ülkemizde olmaz diye birşey yok. Yeter ki isteyelim.
    İnsan istedikten sonra yapamayacağı birşey yoktur.

10. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    motosiklet kullanıcılarının sorunlarını anlatan kısa film çekilsin önemli olan reklamını iyi yapmak ve izlenebilirliğii sağlamak işte malesef ben tam bu noktada ümitsizim
    geçen bir müşterimi paslaştığım ehliyet kursuna götürdüm kaldı ki avrupa yakasının en iyi ehliyet kurslarından biridir ama inanın dumur oldum ders notları arasında motosilet geçiş üstünlüğü ile ilgili bir bilgiye rastlamadım tam biz bu konu ile ilgili konuşurken az sonra direksiyon sınavına gicek olan bir bayan aynen şöyle dedi: aman ne motoru ya dikkat etsin kendine ben riske atamam kendimi zaten çarpışmada bana bişey olmaz...
    bayan olmasaydı hakettiği cevabı verecektim ama öyle bir dumur oldumki.. sadece ben kalkıyorum burda bayan görünümlü canavarlar var dedim
    işte bu olay aslında basit ama en doğru tespittir arkadaşlar motosiklete bakılan bir bakış açısıdır siz kendinizi koruyun olay budur!! allah hepimizi korusu arkadaşlar

11. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben olaya biraz daha farklı bakıyorum. ve sadece şunu demek istiyorum. Bugün bir hayvan bile ana haber bültenlerinde haber yapılırken bu kadar çirkin bir anlatımla sunulmuyor. Bir insandan bahsediyoruz. Haber programları kendilerine rant sağlamak için haberleri abuk subuk başlıklarla sunuyorlar.

Forum sitemizde bu konuyla ilgili iki başlık var. Açan arkadaşların affına sığınarak bu başlıkları düzeltiyorum.

Turgay bunu beğendi.
  12. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    duydu duymazmı ama salak olduğu için ya asılıyorum sandı gülümsedi yada espri yaptığımı düşündü ben tam anlamadım :)

13. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    YENİGÜN Gazetesini ve Hakan Dinçer'i Kutluyorum. Fakat üzülerek söylüyorum türkiyede çekilecek bu film ne kadar dikkat çekici olur türk insanın gözünde, burası düşündürücü. Umarım bikinili hatun görselleri kullanmak zorunda kalmadan gereken dikkati çekebilirler.

Bu arada nacizane tavsiyem E-5'i kullanan motorcu arkadaşlar lütfen, sol taraftan metrobüs hakkına yakın gitmeyin. En sağ güvenlik şeridinin oradan gidin, rica ediyorum.

Tüm motorculara geçmiş olsun, başımız sağolsun..

ulas ve Recep Varlı bunu beğendi.
  14. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    o filmi biranönce çekseler çok iyi olur çünkü bugünde bir motosiklet sürücüsünün metrobüs bariyerlerinde kafası kopmuş!!! ama bizlerde sesimizi duyurmamaya ve tepkisizliğimize devam edelim bir gün nasılsa bişeyler kendiliğinden düzelir.. allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum

15. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şu Çin malı motorsikletlerin en güzel yanı ne oldu biliyormusunuz?

5-10 yıl öncesine kadar motorsiklete hiç bir şekilde hoş görülü bakmayan,yanından bir motor geçtiği zaman onun egzost sesinden rahatsız olup küfür eden insanlar tanıyorum. Aynı insanlar ucuz ve pratik bir ulaşım aracı olduğu için şuan motorsiklet kullanıyor!İşin ilginci yetinmeyip kaliteli, büyük cc lere geçenler oldu. :) İşte bu sayede motorsiklet kültürü oluşmaya başladı ve hızlada devam ediyor.

Ama vergilerin ağırlığı ve alım gücünün sınırlı olmasından dolayı misal olarak bir Fazer 600'e lüks olarak bakılıyor.Sadece insanların alım güçleri ve vergi adaletsizliğinin önüne geçilmesiyle motorsiklet kültürü çok hızlı bir şekilde arttırılabilir.

Ve ancak bu yolla trafikde motorsiklete olan saygı ve dikkat arttırılabilir.Ömründe hiç motor kullanmamış bir insanın bizlere karşı saygılı ve hoşgörülü olmasını beklemek biraz fazla iyimser bir davranış olur.Bu yüzden illaki herkeze 1 motor..!:rolleyes:

Turgay bunu beğendi.
  16. Okay Okyay

Okay Okyay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Süper bir yazı tebrik ediyorum.

17. Bozkurthakan

Bozkurthakan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Harley Davidson
    Bu film yapılsın bende eşeğim.Bak duyun yapılsın eşek rolündeyim ona göre:D:D:D Yapılsa bile tutmaz hem yapılır hem tutarsa eşek gibi bağırınacağm:D

Recep Varlı bunu beğendi.
  18. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    gerçekten çok güzel ve anlamlı biryazı çok bagendim ama nederlar anlayana sivrisnek saz anlamayana davul zurna az omisal bu yazıyı pek anlayan dikkate alan olmaz gibime geliyor biz
    buyazıyı bizimle paylaşan arkadaşımızada çokçok teşekküredrim inşallah o filim çekilir ve birnebzede olsa bizlere faydasıolur diye temenni ediyorum