Hangi tarz, hangi motor?

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Yılmaz.Ankara tarafından paylaşıldı.

1. Yılmaz.Ankara

Yılmaz.Ankara Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Değerli arkadaşlar. 5 yıl öncesine kadar kanuni windy 125 kullanıyordum. 5 yıldır motosiklet kullanmıyorum. şuan ankarada öğrenciyim. ankarayı bilenler için yeni mahlellede oturuyorum ve gölbaşında öğrenciyim. mesafe olarak günlük gidiş geliş 80 km yol yapıyorum. tekrar motosiklet sevdası başladı ve bu defa Racing almayı düşünüyorum. daha önce racing tarzında hiç deneyimim yok.
    hyosung gt 250R almayı düşündüm. acaba bu tarz bi motosikletle günlük 100km yol yapmak beni yorarmı? bu arada boy ve kiloda vereyim. boy 179 kilo 69.
    yoksa bunun yerine yamaha ybr 125 dahamı uygun olur gerçekten krarsız kaldım. bir haftadır düşünüyorum. 5000 tl param var veya önereceginiz başka bir motosiklet varmı?
    yakıt ve tamir bakım durumlarınıda göz önünde bulundurmanızı rica edeceğim. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

2. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    hoşgeldiniz. sorduklarınıza yönelik tamamen kişisel görüşüm şu şekilde olur:
    günlük 80 km yol için her anlamda ideal olan ybr 125 dir. elinizdeki parayla sıfır bir ybr rahatlıkla alabilirsiniz. tabii kıyafetler için de bir miktar paraya ihtiyacınız olacak (elinizdeki para muhtemelen yeter). ybr hem sürüş rahatlığı hem de benzin sarfiyatıyla oldukça idealdir. açıkcası ben, hyosung gt 250R gibi bir motosikletle sabah 40 km yol yapıp, derse girip bütün gün kafa patlatıp, ondan sonra akşam 40 km daha yol yapmak istemem. yedek parça, bakım, tamir gibi durumlarda da her koşulda ybr derim. düzenli bakım yaptırmak dışında zaten bir derdi yoktur ybrnin...
    tercihiniz ne olursa olsun şunları da hatırlatmayı boynumun borcu bilirim:
    eğitim önemlidir. ankarada eğitimler oluyor, forumdan takip edebilirsiniz.
    kıyafet önemlidir. her gün uzun yol yapacağınız da düşünülürse olmazsa olmazlar: kask, mont, pantalon, çizme ve eldiveniniz mutlaka olmalı (tabii hepsi motosiklet için korumalı olmalı).

forumda diğer arkadaşlar da kendilerine uygun cevaplar verecektir. umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir...

not: benzin konusunda şöyle diyebilirim: 2008 model ybr de benim ulaştığım maksimum mesafe 12 litre benzin ile 380 km idi (ki birçok insana göre bu düşük bir rakam, kullanımdan dolayı muhtemelen). yeni nesil ybrler daha da az yakıyor. şuraya bir bakabilirsiniz:
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=8542&highlight=alt%FDn+elbiseli+adam
    "...motora 12 litre benzini tam 528 km önce aldım..."

3. Yılmaz.Ankara

Yılmaz.Ankara Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    öncelikle cevabınız için çok teşekür ederim Ali kardeşim. yukarıda söylemiş olduğunuz yakıt miktarı gerçekten çok iyi. ben günlük git gel 4 dolmusa biniyorum 2 tl den günlük 8 tl yapıyor hemen hemen aynı miktara geliyor. sanırım en uygunu ybr ama 26 yasına geldim benimkiside bi heves bide racing deneyimi istiyordum. sanırım onuda mezuniyete bırakmak lazım

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben deneme yaptım 2011 model ile Bursa'dan Marmaris'e tek depo (13 lt) ile gittim ve depoada hala benzin vardı.

5. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    şenol hocam google maps'e göre izmir üzerinden gidince 581km, kütahya üzerinden gidince 642 km tutuyor yol. siz hangi yoldan gitmiştiniz? km vermeyince merak ettim. :D

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İzmir üzerinden benim gittiğim ybr de Marmarise girişteki OPET benziliğinde durduğumda 580 km yazıyordu.

Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  7. Kerem Koldakoc

Kerem Koldakoc Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Aynı benim konumumdasın racing motosiklet konusunda. Bende de cok büyük bir racing hevesi baslamıstı. Ama daha önce motor deneyimim olmasına ragmen racing motor deneyimim yoktu. Cok düşündüm ne yapayım diye. Aynı fiyata cbr250R alabilecek olmama ragmen, yamaha yzf r125 te karar kıldım. Hem tam olarak bir racing tadı veriyor hem de racing motor kullanma konusunda gerekli fikirleri elde etmemi saglıyor. Evet fiyatı 125lik bir motor için biraz pahalı ama canımızdan daha önemli degil :D su anda hemen hemen 10gündür kullanıyorum, ise gidip gelirken. Senin kadar yol yapmıyorum acıkcası, git gel 35 km kadar bir mesafe, ve sabah ise vardıgımda ellerimin agrısını hissedebiliyorum.

8. Yılmaz.Ankara

Yılmaz.Ankara Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim Kerem kardeşim. sanırım bende kararımı verdim. racing bi kenarda dursun yamaha ybr 125 almaya karar verdim. günlük biraz fazla bi yol yapıyorum hem yakıt ekonomisi hem kullanım kolaylığı açısından ybr daha iyi olacaktır.

motorun hayırlı uğurlu olsun kardeşim kazasız belasız sürüşler dilerim.

9. Kerem Koldakoc

Kerem Koldakoc Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Tesekkur ediyorum... Motosikletini aldıgında resimlerini paylasırsın, tekrar hayırlarız :)

Yılmaz.Ankara bunu beğendi.