Hangisini Almalıyım ?

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Berkay Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Berkay Arslan

Berkay Arslan Yeni Üye

Merhabalar

Motor ehliyetimi aldım ama hangi motordan alacağıma karar veremiyorum bu yüzden size önce açıklamamı yapıp ardından kafamdaki soruları sormak istiyorum

Öncelikle kesinlikle hondadan başka motor istemiyorum çünkü bana sorun çıkarsın istemiyorum

motora yeni başlıyosun çok düşüceksin pahalı ve sıfır motor alma diyorlar bence haklılar bu yuzden ikinci el sağlam motor arıyorum kafamda Honda cbr 125r var 2009 modelleri 2.750 4.500 arası benim 3.000 TL bütcem var ama kafamda birkaç soru var

1-bu 5 yıllık ortalama 30.000 km olan motorlardan birini alsam beni tabiki motora göre değişir ama 1-2 yıl sorunsuz idare etme şansı nedir ?

2-ikinci al aldığım 125R'ın grenajlarına cila gibi operasyonlar yaparak lastikleri özel kremlerle yıkıyarak sıfır gibi ışıltılı,parlak,bakımlı bi görünüm verebilirmiyim ve bu bana ne kadara patlar ?

3. 5 yıllık motor olmasından dolayı çok gürültülü sesi varmıdır sıfırdan farkı ne kadardır ?

Bilmeyen arkadaslar lütfen yorum yapmasın bu motorları kullanan veya bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa sevinirim :) Şimdiden teşekkürler..

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Önce kendinizi tanıtsaydınız daha şık olurdu :)

Forumu artık bilgi kütüphanesi gibi görüyor herkes.

Alakasız kişiler cevaplamasın :islik:

3. B.Hurkan.Çoban

B.Hurkan.Çoban Üye

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle tanıştıgımıza memnun olamadım çunki tanıtmamışsın kendini..:islik: İkincisi daha 17 yaşındasın cok deli çağlarıdır insanların bu çağları , cbr125 almak istemem ve koruyucu ekipman sorularından önce motoru nasıl parlatacağını sormanda bu gözlemi doğruluyor.. Kısa bir abi tavsiyesi güzel kardeşim; paranı uygun fiyatlı bir scooter motora yatır ,bir sene bin sonra sana güzel bir motor bakalım olurmu ? Hadi kal sağlıcakla..

Şenol SEL bunu beğendi.
  4. Berkay Arslan

Berkay Arslan Yeni Üye

vallahi kusura bakmayın gider ayak açmıştım konuyu kendimi tanıtmayı akıl edemim ama ben istanbulda yaşıyorum adım berkay.
    kaskları çok araştırdım kaliteli birşe alıcam zaten trafikte biraz korkağımdır öyle sürat tutkum yoktur ama zamanla olucağını tahmin ediyorum benim motor isteme sebebim işim,spor salonum ve kursum birbirine yakın değiller taksim mecidiyeköy,kadıköy arası dönüyorum sürekli ve 2 yıl'a yakın bu sürecek işte buyuzden sadece beni taşıyabilecek bi motor istiyorum scooter benimde aklıma geldi ama hangi motor bayisine gidersem gideyim motordan anlamıyosan yapamazsın çünkü çok sorun çıkarır scooterlar dediler bu yuzden scooterdan vazgectim hem kucuk hem daha sağlıklı yeni başıyan biri için ama sorun istemiyorum başım ağrısın istemiyorum

5. B.Hurkan.Çoban

B.Hurkan.Çoban Üye

Motosiklet:
    Honda
    O bayiler yalan söylemiş çopsuz uzum scooter.Hemde yeni baslayanlara zaptedmesi kolay..Bu arada tanıstıgımıza sevindim.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İstanbul'dasın.Yaşın 17 A2 ehliyet almaya hak kazanmışsın.Sıfır bilgi sıfır tecrüben var iken henüz yanlış bilgiler bilinç altına girmemişken önce git "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri al.Kıyafet ekipmanlarıda veren sürüş eğitmeni www.lamatech.com u tıkla.Rahmi hocaya selamlarımı söyle.Sana bir kolaylık yapacaktır.Yamaha larla eğitimini tamamla sonra motosikletine karar verirsin.Eğitim almadan yola çıkarsan basitçe telef olursun Yapma.Hafife alma motosiklet bir hobidir ve en tehlikeli hobilerin başında gelmektedir.Motosiklet diğer trafik araçlarından 30 kat daha tehlikeli bir eylem olduğunu sakın unutma.

7. Aylin Onal

Aylin Onal Üye

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba ,

kısa süre önce ehliyet almış ve cub motorsiklet almış,trafik deneyimi az olan biri olarak sana vereceğim tavsiye, Motordan önce ehliyet, ehliyetten önce eğitimdir. Demek istediğim herşeyden önce eğitim alman KESİNLİKLE gerek. Ehliyet işi ise en kolay olanı..Bu süreç içerisinde de motorsiklet konusunda kendine uygun olan motorsiklet araştırmaları içerisine girersin,gider görür denersin kararını verirsin..Aynı süreç içerisinde de mutlaka giyim ekipmanlarını tamamlaman ŞART.

Neden önce eğitim?
    Heyecanını ve bir an önce istediğin motora kavuşup onunla olma isteğini çok iyi anlıyorum ancak emin ol,emin adımlarla ilerlemek sana birşey kaybettirmez. Aksina CANINI kazandırır. Ehliyetini zaten almışsın, bu süreç içerisinde de alman gereken eğitimleri alırken,motor konusunda araştırma yap ve korumalarını tamamla.Motorunu aldıktan sonra,bilinçli bir şekilde kullanmak,bilinçli bir şekilde trafiğe çıkmanın keyfine var. Aksi takdirde, biliçsiz bir şekilde motorunu kullanır ve bilinçsiz bir şekilde trafiğe çıkarsan, KEYİF değil, KEYİFSİZLİK yaşaman muhtemel olasılıkların içerisinde en POLLANYA DÜŞÜNÜLMÜŞ OLASILIK.

8. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Polyana Polonyalı mıydı ? :)

9. B.Hurkan.Çoban

B.Hurkan.Çoban Üye

Motosiklet:
    Honda
    Evet bak aslında Aylin'hnm,ın yaptığı gibi sende bir CUP motor al hem yarı otomatik hem vitesli motosiklet e en yakın deneyimleri kazanacağın motor,hemde hafif ve keyifli.Ben bir kaç ay Cup cullandım harika deneyimlerim oldu sanada tavsiye ederim.. Bak sana güzel bir harita çizdik ehliyet,güvenlik,eğitim,motor hepsini haritaya yerleştirdik,sanada birtek bu haritayı izlemek kalıyor.Biliyorum için kıpır kıpır çok heycanlı ve heveslisin en havalısı en güzeli olsun istiyorsun, ama motosikletlerin hepsi güzel zaten sadece sevmesini bilmelisin..Yıllar sonra aldıgın Cup ın ne doğru bir seçim oldugunu bu haritanında bu hobi ve yaşam tarzına nedenli uyumlu bir başlangıç haritası oldugunu anlıyacaksın..Hadi kolay gelsin... :harika:

10. Berkay Arslan

Berkay Arslan Yeni Üye

Hepinize çok teşekkür ederim :) şenol sel abimin önerdiği eğitimleri 3 seviye boyunca alıcam fakat onun için biraz süreye ihtyacım var öncelikle küçük bir motorla başlamaya karar verdim ama cup biraz tipsiz gibi geldi başka önerebileceğiniz bi motor var mı ?

11. B.Hurkan.Çoban

B.Hurkan.Çoban Üye

Motosiklet:
    Honda
    Biz önerimizi yaptık,senin içine sinen öncelikli ikinci el hafif kullanımı kolay bir motosiklet bak ve onunla başla olurmu.. Hadi kolay gelsin... :)

12. muhammedknc

muhammedknc Üye

Dostum bence bi ybr ile basla derim.yakiti az parca sikintin olmaz hem kolaylikla zaptedebilirsin.cbr larin manevrasi düşük acemi birisi icin cbr trafikte sikinti olabilir....diye dusunuyorum