Harley Davidson "Dark Custom"

Konu, 'Motosiklet Marka ve Modelleri' kısmında Çağrı tarafından paylaşıldı.

 1. Çağrı

  Çağrı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2010
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  İZMİR
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  [​IMG]

  Harley Davidson, gençlere hitap eden "Dark Custom" konseptiyle köklü bir değişime gidiyor
  Dünyanın dört bir yanında üç buçuk milyon insanı kendine bağlayan motosiklet dünyasının efsane markası Harley Davidson, gençlere hitap eden "Dark Custom" konseptiyle köklü bir değişime gidiyor.

  Asilik ve özgürlüğün simgesi olarak kabul edilen Harley Davidson, belki de son 50 yıldır yaptığı en ciddi değişimle, iki farklı jenerasyonu aynı markanın çatısı altında buluşturmayı hedefliyor. Babasının kocaman, gösterişli, ışıltılı krom aksesuvarları olan motosikletine binmek istemeyen gençler için tepeden tırnağa siyaha bürünmüş Dark Custom modelleri üretime geçtiği tarihten bu yana çok ilgi görüyor. Harley'in, müşteri profilindeki değişime göre kurguladığı Dark Custom konsepti, genç motosiklet tutkunlarını keskin çizgilerle üst kuşaktan ayırıyor. İki sene önce piyasaya çıkan klasik çizgiden epeyce uzak tasarımdan Harley'in ünlü modelleri Night Train, Dyna Street Bob, Nightster, Sportster Iron, Cross Bones, Night Rod ve V-Rod Muscle da nasibini aldı.
  Son olarak, daha az kromlu ve karanlık kimliğiyle Forty Eight ile Dyna Wide Glide da Dark Custom rüzgârının etkisine kapıldı. Bir Harley klasiği olan 53 yıllık Sportster ailesinin son halkası Forty Eight de nisan ayında tamamen yenilenmiş olarak Türkiye'ye de geliyor. Türk motosiklet tutkunlarının şimdiden sipariş vermeye başladığı 1200 cc'lik Forty Eight'in satış fiyatı 15 bin Euro olacak.

  FERRUH TANAY: "İMAJ DEĞİŞTİ"
  Harley'in Türkiye distribütörü Efsane Motor'un sahibi Ferruh Tanay, son iki yılda yaşanan köklü değişimle eski jenerasyonun kafalarındaki imajın değiştiğine inanıyor. "Yeni modeller teknik olarak da çok iyi bir yere geldi. V-Rod Muscle, Sporster Iron gibi daha modern görünümlü, siyah, fabrika çıkışlı standart modeller Dark Custom diye adlandırılıyor. Sportster Iron modeli için ciddi sipariş aldık. Bu yılın ilk üç ayında herhalde rekor satış gerçekleştirmiş olacağız."


  HAYALİNİ KURANLARA TAKSİTLE
  Harley hayali kuranların ayda 450 TL taksitle sıfır kilometre motor sahibi olabileceğine dikkat çeken Tanay, "Zaten müşterilerin yüzde 70'i motosikleti taksitle alıyor" diyor. İkinci el motor almanın da avantajlarına da değinen Tanay, önerilerini şöyle sıralıyor: "Şu an vadeli satış olayı büyük bir avantaj. İkinci el motorları da 36 ay taksitle almak çok makul hale geldi. Müşterilerimizin eski Harley'ini yenisiyle takas yaptığımız için elimizde, servisimiz tarafından bakımı yapılmış, hatta belli bir süre garanti verdiğimiz ikinci el modeller var."

  Sportster Iron 883
  Dark Custom serisinden bir Sportster modeli olan 883 cc'lik Iron, Harley kullanmak isteyenlerin başlangıç için tercih edeceği iyi bir seçenek olabilir. Motor bloğu da dahil tepeden tırnağa mat siyaha bürünen elektronik enjeksiyonlu model, alüminyum alaşımlı jantlarıyla da çok sportif bir görüntüye sahip. Satış fiyatı 11.616 Euro olan motor, ayrıca yüzde 25'i peşin, 36 ay vadeli 310 Euro'luk taksitlerle de alınabiliyor.

  Yeni Fat Boy Special kadınların ilgisini çekiyor
  Harley'in heybetli yapısıyla ünlü modellerinden biri olan Fat Boy, 2010'da tamamen yenilenmiş görünümüyle dikkat çekiyor. Çoğunlukla krom görmeye alıştığımız metal bölümleri bile tamamen siyah olan "şişman çocuk" Dark Custom conseptinden fazlasıyla etkilenmiş. Alçaltılan selesi ve özel gidon yapısıyla dikkat çeken 2010 Fat Boy, daha çok kadın motosiklet tutkunlarının ve kısa boylu sürücülerin ilgisini çekiyor. 1584 CC'lik Fat Boy, Terminatör filminde Arnold Schwarzenegger'in köprüden atladığı sahnede de kullanılmıştı.

  Karanlığa övgü
  Harley Davidson'ın Dark Custom konsepti, parıltılı görüntüden, asi ve karanlık çizgiye geçiş olarak tanımlanıyor: "O hâlâ bir Harley, sadece biraz daha karanlık. Işık, kendisini her şeyden hızlı zanneder ama bu bir yanılgıdır. Işık ne kadar hızlı hareket ederse etsin, gittiği her yerde karanlık çoktan oraya ulaşmış, onu bekliyordur."
   
  ertugrul.abak, DEMİRAT ve Şenol SEL bunu beğendi.