Hayatta kalmak için bilmek yetmez aptal olmamak lazım.

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Hüseyin U tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar hep söylenir ki GS eğitimleri alıp motora doğru şekilde binen insanlar motordan korkmamalı, ben motordan korkmuyorum ancak bugün kendimden korktum. Hafif sola doğru bir virajı geçtikten sonra şeridin sağında kaldım ve bir minibüs arka tekerleğimin hizasına geldi. O beni geçmiyor ben daha da hızlanıp onu geçmiyorum tam olarak olmasa da yanyana gidiyoruz. Biraz ileride yolun sağında park etmiş bir araç vardı, o şekilde devam etseydim araca çarpacaktım, ben de sağdaki araca yaklaşınca gazı arttırıp hafif sola hareketlenerek sağa park etmiş araca çok yakın şekilde geçerek şeritte olmam gereken yere geldim. İzlediğim videolarda ve okuduğum kitaplarda onlarca kez şu iki şeyi duymuştum:

1.Şeridinizi başka bir araçla paylaşmayın, sizi taciz etseler bile ödün vermeyin.

2.Parketmiş araçlara yakın geçmeyin, aniden yola atlayabilirler ya da U dönüşü yapabilirler, arkasından insan çıkabilir vb.

Bunları bile bile nasıl böyle bir hata yaptım, nasıl böyle bir risk aldım anlayamadım. Park etmiş araç yola atlasaydı şu an hastanede olurdum. Bu yaptığım şeyi ilk başta bir yere not edecektim ki aynı aptallığı bir daha yapmayayım, sonra buraya yazmaya karar verdim.

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hatanızın kötü sonuçlar doğurmaması sevindirici ve sanırım buna deneyim deniyor. Yoldayken "bunu yapnalıydın, etrafı tara, neler sana tehlike oluşturuyor" vb sorular ve eleştiriler yapıyorum.

Lütfen çoğumuz acemiyiz, hafif trafikten ayrılmadan dikkatli olalım.

Rahmi Hoca'nın trafik eğitiminde yolda bana arkadan çok yaklaşan aracı görünce ilk söylediği "hızlan yanıma yaklaş " demesi oldu. Artık araçlar arkamda hissediyorsam seri olmaya çalışıyorum (hızlı değil seri).

Dediğiniz çok doğru, asla şeridi motorla bile paylaşmayın.

Paylaşım için teşekkürler.

3. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Güzel bir noktaya değinmişsiniz ben bugün bunu bir kaç kez yaşadım, iki şeritli şehir içi yolda sağ şeritten yaklaşık 50 km/sa hızla giderken arkamdaki araç solunda da araç olduğu ve sollamaya çıkamadığı için araç far yakarak yol istedi muhtemelen uçmamı bekliyordu herhalde. İstifimi bozmadan devam ettim ancak çok yaklaştı ve ani bir fren yapmam gerekse arkamdan çarpacaktı, böyle bir durumda ne yapmalıyız? Hızlı değil ama seri derken neyi kastettiniz? Aynen sürmeye devam mı, bir süreliğine gaz açıp mesafeyi açmak mı (araç sürücüsü de hızlanıp tekrar arkama yapışacaktır diye düşünüyorum) yoksa yolun dışına çıkıp yol vermek mi güvenlidir?

4. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Aynen dediginiz gibi en sag seritte dahi arkaya yapisip deli gibi taciz eden o kadar cok manyak varki yol durumu uygunsa direk yol veriyorum hic ugrasmaya degmez. Cunki bizlerin unutmamamiz gereken bir durum var altimizdaki arabayla inatlasamaz. Biz bunu biliyoruz ama bir cok araba surucusu farkinda bile degil en ufak bir dokunmada olume yol acabileceginin

Şenol SEL bunu beğendi.
  5. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Yapmamız gereken ( tabi en basit haliyle o anki şartlar çok önemli) analiz yapıp gerekiyorsa şerit değiştirip yol vermek.

Eğer bir araç size yaklaştı ise sizden hızlı gidiyordur, bu durumda trafiği onu ve kendinizi zorlamamamız gerekir.

6. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar rapor veriyorum :)

Bugün akşam okuldan dönerken sağdaki tali yoldan bir sürücü yola çıkacak oldu, sonra beni farkedip durdu ama devam etseydi çarpışabilirdik. Kavşaklarda, tali yol birleşimlerinde hep dikkat ediyorum, sonra bir anlık dalgınlığımda tehlike yaşıyorum. İş çıkışı fiziksel ve mental olarak yorgun olduğum için böyle oluyor sanırım, bir çözüm bulmam lazım.

7. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tali yollarda Benzer durumu ben çok yaşıyorum.Ben Tali yollara yaklaştığımda mümkün mertebe sol şeride geçiyorum,yoksa direk üstüme kırıyorlar.Sinyallerini kullanmayan o kadar çok sürücü varki şaşılacak birşey doğrusu.Bir kaç kazadan sonra paranoyak oldum.Acaba dediğim her duruma kesin gözü ile bakarak hareket ediyorum,işi şansa atmak gibi lüksümüz yok maalesef.Fakat anladımki hafif paranoya motosiklet sürücüsü iseniz iyi birşey :)

Hüseyin U bunu beğendi.
  8. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Tecrübeli sürücü olmak = Yaptığı hatadan ders çıkarıp bir daha tekrarlamamak..
    Tabii ders çıkarabilmek için önce hatasını görmesi,kabullenmesi gerekir..Bir de çook km.ler yapmak gerekir..
    Eğitim almak da hatalarınızı görebilmenizi kolaylaştırır.(hatta sağlar)
    Hepinize bol km.ler dilerim..

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kısacası (gs eğitimleri trafiğe kapalı alanda olduğu için) gözlemcili trafikte eğitim almak.Bu konuda İstanbul için Rahmi BARUTÇU, İzmir için Sedat KARAYILANOĞLU, Serhat KILAVUZ, Uğur ERTEKİN "Güvenli ve İleri Sürüş Akademileri"ni ziyaret edin eğitim alın.Kulaktan dolma bilgilerle kitaplardan ve forumlardan okuyarak değil uzmanından gözlemli eğitim alın hayatınız kurtulsun.

10. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bir de sırf kendileri bekliyor da biz gidiyoruz diye arabayla ayağımı ezen, küfür eden, üstüme süren insanlar var. Kask kameramı aldığımda hiç üşenmeden bir bir ifşa edeceğim hepsini.

11. Hüseyin Tahtacı

Hüseyin Tahtacı Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arabayla ayagını ezenmii ????

12. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Aynen öyle. Sıkışık trafikte adamı geçtim. Öndekinin arkasında bekliyorum. O sıra üzerime sürüp ayağımı eziyor. Yetmez gibi bir de "Sen de araçsın, ben de aracım. Ben bekliyorum sen neden gidiyorsun?" diyor. Ben ayağımı hemen ayaklığa çekiyorum. Bu sırada aynası ile gidonumu ittirmeye devam ediyor. Artık iyice kaldırımla aracın arasına sıkışıyorum. Bu sefer kaldırım tarafından ayaklık kaval kemiğeme vuruyor. Zar zor ayağımı kaldırımın üzerine çıkarıyorum. Bu da yetmez gibi otobanda önüme kırıp sürekli taciz ediyor.

13. Emre Çağlar

Emre Çağlar Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Geçmiş olsun. Işıklarda beklemelerde ya da takiplerde çok önemli bir kural var.Belki de sizin durumunuz için çok geçerli olmayabilir ama yine de paylaşmak istedim.Aşağıya da eklediğim muhteşem!! çizimdeki gibi bir arabanın arkasındaki bermuda şeytan üçgeninde bulunmamalıyız.Çok tehlikeli bir bölge.Hem sıkışmaya müsait hem kaçacak alan yok hem de arkadan duramayan bir araba için akordiyon olabiliriz.Her zaman o üçgenin dışında, yeşillerde görüldüğü gibi konumlanmamız gerekiyor ki hem araba bizi dikiz aynasından görsün, hem de tehlike anında arada kalmaktan kurtulalım hem de kaçacak alanımız olsun.Tabi bunun için ışıklarda bekerken sağ ayak frende vites ise 1 de her an kaçmaya hazır.O kırmızı noktaların olduğı yerde asla olmamalıyız.Ben en azından uğur ertekin den bu şekilde öğrenmiştim yanlışlar varsa konusalım.Bildiklerimizi paylaşalım.

cross.jpg

Bilgin Turan ve Hüseyin U bunu beğendi.
  14. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok doğru bir nokta. İşte tam o noktada dururken arkadan gelen otomobilin size iteleyerek kendisini kırmızı bölgeye sokmaya çalıştığını düşünün.

Aşağıdaki gibi çok önceden Y aracını geçip X aracının arkasında bekliyorum. Bu konumda Y aracı bu şekilde gelip beni kaldırıma doğru ittiriyor.

o.somuncu bunu beğendi.
  15. Emre Çağlar

Emre Çağlar Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Ona yapacak bir açıklama yok kısaca ona hayvanlık diyorlar:D

16. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu durumda yapılacak şeyler genel davranış biçimleri ve motosiklet kullanım teknikleri dışında, daha serbest stil'e yakın türden olabilir. Durumu kurtarmasa da olay sonrasında inanılmaz bir rahatlama ihtimali var. Ama tersi de olabilir tabii.:D

o.somuncu bunu beğendi.
  17. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Temizinden sopayı yiyince de bir rahatlama olur herhalde :koptum:
    Ama tabii, insanın içinden serbest stil önerisine katılmak geçmesine rağmen, hayvanla hayvan olmak bence bizi sadece o öküz ile aynı seviyeye indirir. Sabırlı, yönlendirici ve eğitici olmamız gerekiyor bence.
    Günlük 50 km kesin, üzerine iş için ne kadar eklenirse gibi olmak üzere haftada 5 gün yol yapıyorum. Bu yolu halen arabayla yapıyorum çünkü ankara trafiği inanılmaz düzensiz ve acemilerin oranı çok fazla. Yolda takip edebildiğim kısa sürede gördüğüm motorlar bile, bayağı bir badire atlatarak ilerliyor. Sebebi şöförlerin vurdumduymazlığı ve acemilikten kaynaklı yol&trafik durumu hakimiyet eksiklikleri. Örneğin Eskişehir yolu gibi 4 şerit (4. şerit emniyet ve otobüsler için) bir yolda 40la sağ, 50yle sol şeritten giden acemiyi, 55le diğer bir aceminin arkasına sağına soluna bakmadan sollaması gayet rutin bir hareket mesela...

18. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
  19. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Toplumun eğitim düzeyindeki düşüş, vahşi kapitalizmin dayattığı arabesk yaşam; toplumun en az yarıya yakın bölümüne kafayı yedirmek üzere!..
    Aslında bizim ülkede,bu trafik yapısı ve bu kafa yapısı içinde motosiklet kullanmak, üstün bir meziyet ve başarı..
    Ne diyelim arkadaşlar,hepinize belasız (!) ve kazasız sürüşler dilerim..

Bilgin Turan ve İsmail bunu beğendi.
  20. Serdar KUL

Serdar KUL Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bu tip bir olayı 3 kez yaşadım ve hepsi bayanlardı birincisi 2 şeritli yolda sağdan giderken sol bomboş olduğu halde ablamın beni sağ şeritte arkama yaklaşarak taciz edip yol istemesi el kol hareketleri , ikincisi tali yoldan çıkan ablamın beni göre göre hatta gözgöze gelmemize rağmen önüme çıkması tek şeritli yol olduğu için kaçacak yerimin olmaması , üçüncüsü de kırmızı ışıkta sol şeritteki araçların solundaki geniş aralıktan giderken bir başka ablamın burnunu özellikle sola doğru çıkartarak beni geçmemi engellemesi benim camını tıklatmama rağmen bana bakmayıp müziği açması :) nedir bu ablalardan çektiğim ...

Bilgin Turan bunu beğendi.