Herkes yanlış yaptın diyor..

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında F.Sokmen tarafından paylaşıldı.

1. F.Sokmen

F.Sokmen Üye

Motosiklet:
    BMW
    Herkese merhaba arkadaşlar,

F650 gs aldım 2004 model
    iyi fiyat
    iyi motor.
    Allah herkese daha iyisini nasip etsin.
    Yaş 40.
    Ama ilk motorum. Hep hayal ederdim. Sonunda aldım. Ama çevremdeki herkes niye gittin büyük makina aldın delimisin, 150 lik bi makinayla başlasaydın 5000km yapsaydın sonra 250 lik sonra 650 lik bir sürü zılgıt yedik.. Hanımdan yediğimiz azarı zaten hiç bahsetmiyorum.

Tabikii hepsi benim iyiliğimi düşünüyor hepsi seviyor Allah razı olsun hepsinden.
    Ama benim merak ettiğim bu forumlarda hiç mi yok 650 lik bi makinaylamotor hayatına başlamış bir motorcu kardeşim..Yok mu..önerileri yok mu?
    :(

2. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Öncelikle açık ve net kendinizi ifade ettiğiniz için teşekkür ederiz.. Doğru küçük bir makina ile başlasaydınız daha iyi olurdu.. Ama kendinize güveniyorsanız ve şuan rahatsanız bir sorun yok. Hayırlı olsun güle güle kullanın

3. F.Sokmen

F.Sokmen Üye

Motosiklet:
    BMW
    Sayın Ulaş kardeşim çok teşekkür ederim. Rahatım( yani makinayı rahat kullanmak ise kastınız) makinamı da seviyorum ve evimin yanındaki asfalttan bozma bir arazide 2 aydır haftada 1-2 gün pratik yapıyorum trafik desen evimle o arsa arası, yani 2 sokak. Tam anlamıyla motora hakim olmadığımı şu anda biliyorum ve sokak aralarında pratik yap gibi abuk önerilere kulakta asmıyorum. Aldığım derslerin pratiklerini arsada pekiştirmeye çalışıyorum. Hareketleri özellikle dur kalk ve yavaş süratlerdeki hareketlerimi otomatikleştirmek için çabalıyorum. İstanbul trafiği malum dur kalk, bu saatten sonra trafikte filter yapacakda değiliz pizzacı kardeşlerimiz gibi, sürat desen hevesim yok, ama 2 teker hastasıyım sakin sakin, akıllı ve kontrollü gidebilmek en büyük hayalim.

Ama gel gör bu azmimiz her seferinde ilk mesajımda bahsettiğim gibi baltalanıyor. Hayal ettiğim makinayı kullanıyorum. Üzerinde dünyalar benim. Birbirimize alışmaya da başladık yeni yeni havalar müsaade ettikçe de alışıyoruz daha çok görüşüyoruz..

Şimdi bu işin tecrübelilerinden birisi olarak ben çok mu kötü ettim bu işi kotaramaz mıyım? illaki 150 lik lemi dir bu işin başlangıç kriteri?
    Rider Academy den de ders aldım hocalar dediler artık sizin işiniz pratik.

Şimdi bu camiada 650 likle başlayan tek cahil ben miyim bir de onu merak ediyorum. Eğer varsa onlar ne gibi sıkıntılar yaşamışlar burada, bu başlık altında onları paylaşmak istedim..

( ayrıca başka forumlarda da F650 için motora yeni başlayanlar için ideal bir motor diye de pek çok kere yazıldı çizildi. Anlatmaya çalıştığım şeydoğrubilgiye ulaşmak zor .. bir yandan öyle söyleniyor bir yanda böyle şeyler yazılıyor..Bu nedenle dayanamayıp böyle bir başlık açtım..)

Sevgi ve saygılarımla
    Faruk

4. agcam

agcam Kıdemli Üye

Motosiklet:
    KTM
    akademi den de ders aldıktan sonra yaptığınız şeyin bence bir anormalliği yok, kendinize iyi bakın zira sizin yedek parçanız yok, ama motorun her zaman parçası bulunur, tedbiri bırakmayın, keyifli sürüşler...

bulut2025, Ozgur Baglama ve F.Sokmen bunu beğendi.
  5. F.Sokmen

F.Sokmen Üye

Motosiklet:
    BMW
    bu güzel düşünceleriniz için içten teşekkür ederim. Sağolun

6. baran909

baran909 Üye

hayırlı olsun güle güle kullanıngenel bakış küçük motorla baslamak iyidir denır . ben de katılıyorum ...fakat işin bırde hayal yönü var sen f650 i düşleyp ruyadan 200lük asya ile uyansaydın . bence daha kötü hıssederdın . iyi etmişsin . sadece buyuk motor agır olur kendıne guvenın var amenna ama yınede dıkkat sen gereken i anlatmışsın hız sürat tutkum yok dıye sorun yok bence 650 i ılk zamanlar skoter gıbı dusun öle kullan .:) ben bır gece de ögrendım motor surmeyı vıtes atmayı hesabını sen gör ..:) tekrar hayırlı olsun .. kask sız sakın haaaaaaa:(

bulut2025 bunu beğendi.
  7. öner coskuner

öner coskuner Site Müdavimi

Motosiklet:
    Suzuki
    Hayirli olsun arkadasim.
    Sen hic kafana takma,belki bazilari icin büyük olabilir ama,bu mototu kullanmak gayet rahat.Cabuk alisirsin,zira 18 yasinda degilsin bende 39 hemen hemen ayni düsünce yapisi vardir diyorum ve tekrar hayirli olsun diyorum....
    Rahat ol arkadasim:):):):):)

bulut2025 bunu beğendi.
  8. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Herşeyden önce hayırlısı olsun motorunuz .Gerekli eğitimi ve donanımı aldıktan sonra ve kendinize olan güveninizi koruyup pratik yaptıkça fazla riske sokmadan kendinizi rahatlıkla üstesinden gelirsiniz korkmayın başladığınız yolda kararlı ve istekli olun sevgiler.

forever motosikletforum

bulut2025 bunu beğendi.
  9. tıkmız

tıkmız Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    motorunuz hayırlı olsun iyi bir secim küçük motorla başlamayla ilgili tavsiyerin sebepleri pek çok kişiden dinlemişsinizdir motorsiklet dergilerinin sitelerinide takip ederseniz pek çok kişinin çeşitli nedenlerle büyük motorlarla başladığını görürsünüz sizde yaş kırk bende ellibir 12 yaşında o zaman efsane olan 650 triumph la başlamıştım kaçak olarak değil öğretilerek sokak çıkışında gazla komutuyla kıç üstü asfalta yapışmıştım sebeb güçlü ve gücünden dolayı avraması kolay değildi pantolonun arka dikişleri yoktu tabi nacizane tavsiyem bu yaşlarda hayat biraz daha tatlımı oluyor nedir kara gözlü olmak belki fazla mantık yürütmekten pek mümkün olmuyor trafige kapalı bir alanda manevra ve fren çalışmasını yaparak motorunuzu daha iyi tanımanız olacaktır nice uzun km.lere

10. Kıvanç.Şener

Kıvanç.Şener Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Selamlar Sokmen, Motor kültürünü en iyi Avrupalılar benimsemişler...Ufak yaşlarda başlayarak en ufak cc'den daha üstlere yumuşak geçişler yaparak iyice pişiyorlar.
    Ehliyet sistemleride bunu öngörüyor.Cesareti olan senin gibi gidip büyük motor alıyor.Burada dikkat edilmesi gereken, hatalarını süspanse edebilecek bir motor seçimi.
    Enduro motorların en büyük özelliğide bu..Kullanımı yumuşak motorlar olduğundan yapacağın hataların riskleri azalıyor.Ama şayet hata yapmaya meyilliysen,yaniii motoru agresif kullanıyorsan agresif cevaplar alırsın.Derste almışsın..Ben sana kısa yolculuklar yapmanı tavsiye ederim.Mesela çıkıp şileyte git sağdan sağdan.Ama çokta yavaş gitme:)
    Trafikte motora hakim olabilmen için öncelikli yapman gereken boş yollarda kısa yolculuklar.Özgüvenin hemen yerine gelecektir.Bence profesyonel bir motorcu her zaman "korkan" motorcudur.Kaza yapmaktan korkan riskleride azaltır.Ben bu işi iyi biliyorum dediğin gün risklerin tavan yapacaktır.
    Sende motor kullanma isteği ne kadar çoksa o kadar çabuk kaparsın.
    Biz sana güveniyoruz.Yeni motora binip ahkam kesmektense sorarak danışarak hareket etmek çok kaliteli bir davranış.Hayırlı uğurlu olsun.

Kıvanç

bulut2025 bunu beğendi.
  11. deksuri

deksuri Üye

hayırlı olsun kardeşim ben ilk mobiletle başladım iki yıldır 150 lik kullanıyorum ama şu sıralar gözüm 600cc lik bir motor, şimdilik favorim bir iki marka var belirleyici kriter makinanın satış sonrası servisi ve sorumluluğunun yeterliliği olacak türkiyede bu tür ürünleri alacaksan göz önünde tutman gereken en önemli, şey.. mesela bir marka orta kalite olabilir, servis ve satış sonrası hizmet iyi ise en baba markaya fark bile atar müşteri memnuniyetiyle..
    ben 150 li ği aldığımdan beri bunun sıkıntısını çekiyorum

12. F.Sokmen

F.Sokmen Üye

Motosiklet:
    BMW
    Değerli motorsever arkadaşlarım,

hepinize, bilinçli bir şekilde yüreklendirdiğiniz, demoralize etmediğiniz, yapmam gereken şeyleri de beraberinde belirttiğiniz için,
    içtenliğiniz için teşekkür ederim.

Bu yazıları okuduktan sonra daha da bir keyifle bineceğime emin olabilirsiniz. Bu güzel düşüncelerini benimle paylaşan paylaşmayan herkese Allah gönlüne göre versin diyorum.

Kaskımız yere değmeden nice KM lere hepbirlikte inşaallah..

Saygı ve sevgilerimle..

Faruk Sökmen

Omer ve ulas bunu beğendi.
  13. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    knedinden emin olduktan sonra hiç problem yok sayın abim kazasız belasız kullanmak nasib etsin rabbim

F.Sokmen bunu beğendi.
  14. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yollar bomboş, dümdüz, ve kupkuru olsa, kendinize güvenin, gerisi gelir diyecegim ama durum bu degil. Buyuk hacimli motorla başlanır mı? Evet, olabilir. Hatta gayet güzel de sürebilirsiniz. Ama trafik denen bir hadise var. Hiç ummadık bir anda ummadık bir olayla karşılaştıgınızda sizin tepkiniz ne olacak? Altınızda 150 cc bir alet varsa, panikle gazı biraz açsanız, gazı biraz açmış olursunuz o kadar. 600, veya 1000cclik bir aletin sizin hareketlerinize verecegi tepki çok farklı olacaktır. 5 km/h hızdan sonra 50cclik honda today ile 1300cclik suzuki hayabusa arasında denge konusunda ahım şahım bir fark yoktur, ama asıl farkı trafikte anlarsınız.

Motor üzerinde kendinize güvenin evet, ama bunu çok abartmayın. Yapmayı düşündügünüz hareketlerin olası sonuçlarını iyi hesaplayın. Yagmurlu bir havada, kuru zemindeki gibi kontra yapamaz, viraja normal hızınızla giremezsiniz. Bunun dışında boş bir mekanda ani menevra hareketleri çalışın. 10000 km dümdüz yolda binmeniz size çok bir şey kazandırmaz malesef.

Debriyaj, vites, gaz, fren kombinasyonlarını ögrendikten sonra kontra, viraj içinde ani duruş, sert fren sonrası viraja girme, viraj içinde motoru düzleme gibi teknikleri çalışın derim.

Aldıgınız motor yukarda örnekledigim kadar agresif bir motor degil. Çabuk alışacagınızı umuyorum. Dikkatli olun. Kazasız belasız mutlu sürüşler dilerim :)

bulut2025 ve F.Sokmen bunu beğendi.
  15. fatih çakıcı

fatih çakıcı Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    valla kendinizi bildiginiz surece eger riske girmesseniz cokda zorlanacaginizi sanmam
    kucuk bir makineyle baslasaniz tabiki daha erken adapte olur risklerden daha uzak olurdunuz ama farketmez dikkatli oldunuz surece buyuk bir makineylede basliyabilirsiniz
    hayirli ugurlu olsun allah kazasiz belasiz uzun surusler nasip eylesin ....

F.Sokmen bunu beğendi.
  16. F.Sokmen

F.Sokmen Üye

Motosiklet:
    BMW
    Hepinize değerligörüş ve önerileriniz için tekrarteşekkür ederim..

Sağolun..

17. ata_06

ata_06 Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    hayırlı olsun abim ben cbr 125 aldım ılk once 700km yaptım su an 750lik suzukim var makine hız canavarı onu bunu bilmem alısana kadar yavas surersen duracagın yerı basacagın yeri bilirsen hıc bir sıkıntı olmaz bence

18. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  19. zuzu

zuzu Yeni Üye

Motosiklet:
    BMW
    En doğru seçimi yapmışın arkadaşım.Küçük motorla başlasaydın aşağı yukarı 1 ay sonra değiştirmek isticektin.Bu da maliyet getirecekti.Bu arada uzun boylu isen bence büyük motorla bile başlasan olurdu.Eşinin şikayetlerinide yazın onu Jetsky ile korkutmadan gezdir,göreceksin motosiklet ondada tutkuhaline gelecektir.

20. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Merhaba arkadaşlar,
    Öncelikle konuyu açan f650gsokmen arkadaşıma teşekkürler. Arkadaşım diyorum çünkü benim de yaşım 41 ve aynı sorunları ben de 2 yıldır yaşıyorum. Haa aynı sorunlar derken henüz motorumu almadım, neden mi almadım tabiki eşimin kızımın ve arkadaşlarımın engellemeleri yüzünden.

Ama ben ne yaptım (küçük yaramaz bir çocuk gibi) kimseye söylemeden sürücü kursuna başvurarak işe başladım. Bugünlerde de bir f650 bakıyorum sık sık. Kafamı kurcalayan başlangıç için iyi midir değimlidir sorusu. Ancak f650gsokmen arkadaşımın yazdıklarını ve cevapları okuyunca pek de yanlış bir karar değil gibi düşünüyorum. 18 yaşında değiliz ki kontrolsüz, güvenliksiz bir davranış sergileyelim. Hiç motor tecrübem yok bu biraz tedirgin ediyor, malum yedek parça meselesi. Motorun değil benim yedek parçam yani :) Ancak bu yazıyı okuyunca cesaretimin cahil cesareti olmadığına kadar verdim (haddim olmayarak).

En büyük sorunum ise motoru koyacak kapalı bir garajımın olmaması. Bu durumda binanın girişinde bir yere bıraktığımda ne gibi önlemlerle koruyabilirim bunu düşünüyorum. Bu konuda önerilerinize ihtiyacım var.

Son olarak fs650gsokmen arkadaşım nezninde herkese "makinanızı güle güle kazasız belasız kullanın" dyorum. Darısı başıma ;)

Omer ve bulut2025 bunu beğendi.