Herkese selam ve önerileriniz.

Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında oktay.fatih tarafından paylaşıldı.

1. oktay.fatih

oktay.fatih Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar selam.

Fethiye-İstanbul-Ankara üçgeninde yaşıyorum. Bir kaç aydan beri forumu takip ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Yaş 52. Emekliyim. Hayattaki insanı sınırlayan bütün zincirleri kırılmış özgür ve yalnız biriyim. Tek bir halka var. O da 3-5 sene sonra kırılır.

İlk sıradaki hobim fotoğraf sanatı. Dağ, bayır, börtü, böcek, manzara bir daldınız mı zamanın nasıl geçtiğini, nasıl bir keyif alındığını tarif edemem.

İkinci sırada tabii ki gün ağarırken yollara düşüp, sabah yelini tüm vücudunuzda hissedip, motor üzerindeyken adrenalinin tüm hücrelerinize verdiği enerjiyle yeni yerleri keşfetmek,

Yamaha YBR 250'im var. Yaşadığım tecrübelerden ve hissettiğim eksikliklerden dolayı değiştireyim dedim. Aklımda Yamaha Süper Tenere vardı.Hem asfalt hem dağ tepede kullanabileceğimi düşündüm. Ancak, almak için bayiye gidip Motoru görünce hayalim suya düştü. Bendeki 1.63 boy fakirliğiyle binmem mümkün değil. YBR 250 de bile sele boyunu düşürtmeme rağmen özellikle, sert virajlı, dik yokuşlu, akdeniz bölgesinin dar yolları ile engebeli toprak yollarda bunun sıkıntısını yaşıyorum.

Hele motor ağırsa kısa bacakla aleti zaptetmek mümkün değil. Parmak ucuyla topuk arasındaki mesafe bile durmak zorunda kaldığınız yere göre motoru bir anda yatırmanıza sebep oluyor. Özellikle dar, toprak bir tarafı uçurum köy ve orman yollarında karşıdan traktör, kamyon veya köy otobüsü çıktığında bu durumu düşünün.

YBR 250 de yaşadığım diğer sorun; bilenler bilir, Akdeniz bölgesinde asfalt sıcaktan erir ve Kara yolları önce yolun yarısını stabilize taş ile kapatır, sonra stabilize taşı serer. Yine karşıdan araç geldiğnde dar yolda stabilize taş yığınına girmek zorunda kaldığımda motor hakimiyetini kaybedip durmak zorunda kalıyorum. Hadi durduk bundan sonra kalkmak mesele. Ön teker azıcık da olasa stabilizeye gömüldüğünde arka teker savrulup duruyor. Bacak da kısa olunca tek bacak üzerinde motoru toparlamak, boşta kalan bacak yönüne motorun altınızdan kaymasına engel olmak bayağı bir maharet istiyor ki bende de o yok. :) Allaha şükür başıma gelen bir iki olayda yırttık ama açıkçası tekrarında ne yaparım bilmiyorum.

Bu ve benzeri durumlar için siz değerli ustaların bilgilerini paylaşırsa teşekkürü borç bilirim.

Neyse bayağı uzatmışım özür dilerim konuya gelecek olursam; mevcut marka ve modellere bakıyorum işin içinden çıkamıyorum. Sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var. BMW'lere bakıyorum fiyatlar bütçeyi aşıyor. Şu anda ayırbileceğim bütçe 20-22000 arası bir şey.

Bir yandan bırak bu işleri al bir Cruiser ufak ufak turla. Mesela Yamahanın XVS 950 A Midnigth Star'ı bayağı bir cezbediyor beni.

Ya da fiyat olarak biraz daha ekonomik, touring XJ6 Diversiyon al biraz daha uzun turla.

veya sizin önerileriniz.

Tekrar Selam ve saygılar.

2. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hosgeldiniz...

3. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    abi selam.. bence sen ne istediğini bilen birisin.. stabilize olarak beyaz asfalt çakılını kastediyorsan, vücut ağırlığını arka tekerleğe aktarıp ( daha kalın teker olduğu için) ön tekerin saplanmasını önleyebilirsin.. bi de sanılanın aksine gaz tahriği işini kolaylaştıracaktır.. tam gaz değil tabi, tartarak.. daha tecrübeli olan arkadaşım da paylaşırsa daha sağlıklı olur..

4. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Aramıza hoşgeldiniz,ve bu şekilde seviyeli bir giriş yaptığınız için sizi tebrik ediyorum..

Turgay bunu beğendi.
  5. oktay.fatih

oktay.fatih Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Göktuğ bey, Serkan bey, Anıl bey ilginize teşekkür ederim.

Serkan bey evet kastettiğim beyaz asfalt çakılı. Ağırlığı arkaya verme fikirinize katılıyorum. Yoğun trafikte arkanızdan gelen dikkatsiz ve sabırsız sürücülerin tepkileri ister istemez panik yaptırıyor insanda.

Tekrar teşekkür ve saygılar.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Forumumuza hoş geldiniz
    Size acilen Güvenli sürüş Eğitimi tavsiye ediyorum.Güvenli, sürüş eğitimlerinde mıkır yolda karşılaştığınız sorunları nasıl başedeceğinizi birebir yaşayarak öğreneceksiniz.

7. oktay.fatih

oktay.fatih Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol bey teşekkürler.

Aklımda hep var eğitim almak. Maalesef, ne kadar tecrübeli olursak olalım eğitim almak ihmal ettiğimiz bir konu. Ankara veya İstanbul'da önerebileceğiniz bir yer var mı?

Saygı benden teşekkürler.

8. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Aramıza hosgeldınız sefalar getırdınız

9. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    oktay abi aramıza hoşgeldiniz. keyifli zaman geçirmeniz dileğimle...
    Sİze tek önerim ne olursa olsun panikten kurtulmak. sadece emin olunca hareket edin. sağlıcakla

10. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    aramıza hoşgeldiniz, iyi forumlar.

11. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aramıza hoşgeldin Oktay abi...Keyifli forumlar...:)

12. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Oktay bey motosiklet forum ailesine hoş geldiniz, iyi forumlar.

13. oktay.fatih

oktay.fatih Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Servet bey , Göksel bey, Erdal bey, Erol bey ben teşekkür ederim.

Saygılar.

14. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle hoşgeldiniz :)

Deneyimli arkadaşlar daha iyi önerilerde bulunabilirler fakat http://www.honda.com.tr/motosiklet/learning_center.htm adresinden erişebileceğiniz Honda Eğitim Merkezi bu amaca hizmet eder sanırım. İçeriklere ve sizin deneyiminize bakılırsa Güvenli Sürüş 3 (belki 2?) olabilir görünüyor.

15. oktay.fatih

oktay.fatih Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent bey teşekkürler. İlk işim İstanbul'a geldiğimde müracaat etmek olacak.

Metin bey size teşekkür etmeyi atlamışım. Özür dilerim. İlginize teşekkürler.

Saygılar

16. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Hocam aramıza hoş geldiniz ümit ediyorumki ihtiyacınız olan bilgileri sitemizden temin edebilin kalıcı ve aktif olmanız temennisi ile iyi forumlar...

17. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
  18. Murat ORAK

Murat ORAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Ailemize hoşgeldiniz,sizin gibi tecrübeli kişilere her yönden alabileceğimiz dersler olduğunu düşünüyorum umarım hep aktif olursunuz saygılarımla...

19. oktay.fatih

oktay.fatih Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Erol bey, Serkan bey, Murat bey ilginize teşekkür ederim.

Serkan bey verdiğniz linkteki yazıyı bi solukta okudum ve çok yararlandım. Yazarına da buradan teşekkürü borç biliyorum. Ne kadar tecrübeli de olsak deyim yerinde ise işin matematiğini de öğrenmek farklı.

Bununka birlikte, ülkemizde bisiklet ve motorsiklet kültürünün yerleşmemiş olması, diğer sürücülerin bizleri trafiğin bir parçası olarak görmeyip, bütün yol hakkını kendilerinde görmesi ve buna göre davranmaları açıkçası ürkütüyor beni. Bu konuda neler yapılabilir bilmiyorum. Ne trafik (emniyet), ne karayolları, ne sürücüler bu olayı görmezden geliyor. Bir seferinde adam yerine koymayıp ısrarla sağa yanaşıp yol isteyen (ki yol müsait sollama yapıpı beni geçebilir) bir sürücüye yolun ortasında durup plakamı gösterdim. Trafiğn verdiği bu levha sence ne dedim. Senin arabanda bu levhanın aynısı yok mu? Senin ne farkın var da ısrarla yol istiyorsun beni tehlikeye atıyorsun? Nizami kurallar içinde karşı trafiği kontrol et beni solla dedim. Adam afalladı kaldı gıkı çıkmadı tabi.

Hızınız ne olursa olsun sonuçta hassas bir çok dengenin bir araya geldiği bir ortamda sürüş yapıyorsunuz. Bu dengelerden birine, nereden gelirse gelsin yapılacak en ufak bir müdahale düşmeniz demek.

Düşmenin ne demek olduğunu sanıyorum anlatmama bile gerek yok hepimiz biliyoruz. Sonuçlarının ağırlığının ise hız ile de bir ilgisi yok .

Ben motor kullanmadığım zamanlar bisiklet de kullanan ve ondan da büyük bir keyif alan biriyim. Bir gün sağ tarafa park etmiş bir kamyonu geçerken şoför kapısını açtı ve üstüme düştü. Bisikletle süratim olsa olsa 10-15 km geçmez. Ben asfaltta 3-4 metre sürüklendim; asfalt neredeyse parmaklarımda, dirseğimde et parçası bırakmadı.

O yüzden, hele motor kullanırken ben sürat yapmıyorum, gideceğim mesafe nasıl olsa yakın şeklinde kendimize mazaretler üretmeden koruyucusuz seleye oturmamak lazım. Bütün arkadaşlara naçizane önerim budur.

Sonuçta işte biraz daha yol şartlarına uygun bir alet arayışı içindeyim. Ne yazık ki boy problemi seçenekleri sınırlıyor. Bakalım.

Yine uzun yazmışım kusuruma bakmayın.

Saygı ve sevgiler.

20. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    size Güvenli Sürüş eğitimleri ve ileri sürüş eğitimleri için verebileceğim adresler:

O.M.M: http://tr.ommriders.com/t/10/
    Engin BALABAN selamımı söyleyin.Size gereken her yardımcı yapacaktır.Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni eğitmenidir.

Lamatech: http://www.lamatech.com/
    Rahmi BARUYÇU selamımı soyleyin.Size gereken yardımları yapacaktır.Eğitmen eğitmenidir.

oktay.fatih bunu beğendi.