Hiçkimse Anasından Motorcu Doğmadı, Biraz Hoşgörü Lütfen

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Yavuz ÇIBUK tarafından paylaşıldı.

1. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili Arkadaşlar.

Bu forum hepimiz için ortak bilgi paylaşımı, tanışma, organizasyon vs amacıyla kurulmuş bir platform. Buradaki üye arkadaşlarımızın bir kısmı uzun yıllardır motor kullanmakta, bir kısmı ise bu işe heves etmiş, yeni başlayan veya başlayacak kimseler.
    Şimdi bu görece daha az tecrübedeki arkadaşlar zaman zaman ilginç soruları bence gayet iyi niyetle soruyorlar. Belki forumu biraz araştırsalar sorusunun yakın cevaplarını bulabilirler. Ama genel insan karakterimizden olsa gerek kolayına kaçarak, konu açıp soruyu soruyoruz.
    İşte film burada kopuyor. Hemen bu kişileri bir azarlama, adeta ders verircesine, yüksekten bakarak anlatımlar, dalga geçmeler, vsvs.
    Tamam arkadaşlar motorla yüzbinlerce km yapmış olabilirsiniz, 20 tane farklı motora binmiş olabilirsiniz, motoru ve motorculuğu yemiş yutmuş olabilirsiniz. Ama karşınızdaki de nihayetinde sizin gibi bir insan. Ben demiyorum ki tecrübelerinizi, bilgilerinizi bize aktarmayın. Söyleyin anlatın ama karşınızdakini aşağılamayın. Ayıptır.
    Bu forumdan harika arkadaşlar edindim, ailecek görüşüyorum, beraber geziyorum. Birçok fikirden ve tecrübeden yararlandım. Ama artık forumdan yukardaki nedenlerden dolayı uzaklaştım.
    Biraz höşgörü hiçkimseye birşey kaybettirmez. Aksine hepimizin daha çok saygısını kazanır.

Sevgilerle

NOT: Üstüne alınıp cevap yazmak isteyenler saygı kuralları çerçevesinde her türlü tartışmaya açığım.
    NOT2: Birde tastikçilerimiz var ki onlar ayrı bir yazı konusu...

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Vallahi Yavuz Abim,

merhaba ile başlayan tüm arkadaşlara kapım açıktır:) amma velakin bir merhabayı esirgemesin derim yeni gelenler..

Diğer dediklerine gelince. Düşüncem seninle ayrı olamaz. Eline sağlık :*

3. mustafaburaközgür

mustafaburaközgür Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok

Yavuz abi yazdığınız her cümleye kelime kelime katılıyorum. Ama İsmail abinin bahsettiği gibi kendini tanıtmadan forumu / forumları hiç araştırmadan kendi işine geldiği gibi direk konu açıp yardım isteyen abi ve kardeşlerimiz var. Artık nasıl telafuz edilir kusuruma bakmayın özür diliyorum ama üslup yanlış. Her işin bir yolu yordamı var. Bence de bu gibi şeylerde daha dikkatli olmak lazım. Saygılar.

Şenol SEL ve İsmail bunu beğendi.
  4. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Tamam Kardeslerim. Haklisiniz Forum kurallarini okumasi ve kendini tanitmasi tabii ki gerekli. Benim takildigim o degil ki. Soyle ornek vereyim. Hepimiz okul okuduk az cok. Okulda ogrencisini azarlayan kizan hangi ogretmen sevilmistir veya onun dersine zevkle girilmistir. Benim soylemek istedigim tecrubeli arkadaslarimizin bilgilerini daha guzel bir dille bize aktarmalari. Cok birsey de istemiyoruz :)

Mustafa_Karik, Doğan PARILTI ve İsmail bunu beğendi.
  5. mustafaburaközgür

mustafaburaközgür Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Abi haklısın ne diyeyim ama tarz meselesi demek ki :) inşallah dediğin gibi olur :) saygılar.

6. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Yavuz abi ben de şuna takılıyorum. Burası ilkokul ödev sitesi değil. Bak ilk yazı tipi aynen şu: (Cümle sallama)
    "Slm ben Falanca yeni motor almak istiorm aylem karşı çıkıor ama ben cbr250r manyayım napim çok seviorm motoru peki abimin cbr600rr ile başlasam sonra cbr250r geçmem zor olurmu"

Bu adam da motor sürmesin bence. Trafiğe yaya bile çıkmasın. Eğer bu kişiler bu forumda yazarsa millet birbirine youtube'daki yorumlar gibi yazmaya başlayacak.

Cevaben ağır konuşmamak konusunda çok haklısın ama insan bazen dozu tutturamıyor. Tutturmalı ayrı mesele.

7. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Armağan Kardeşim
    Bu tip mesajları bende görüyorum ve sadece gülüyorum. Sen de gül abi. Bu tip mesaja cevap yazıp hem kendini yorma hem de sinirlerini bozma. Bırak abicim adam kendi yazsın kendi okusun. Bak mesela dun ya da evvelsi gün arkadaş Mondial 150 ile uzun tur yapılırmı diye sormuştu. Sende uzun tur Güney Afrika'mi diye hafiften tiye almıştın. Şimdi adam sana hakaret etse "dalgamı geçiyon lan benle" diye neyapacağız. Sen okumuş, görmüş adamsın benim, şahsen seni tanıyan biri olarak hoşuma gitmedi.

Ayrıca 6 ay kadar evvel Sn. Admin'lerden bir ricam olmuştu. 10000 civarında üye var. Sorarım sana kaç tane aktif üye sayabilirsin. Ben söyleyeyim 50 olmaz (Bu da iyimser olarak). Emin ol bir çok kişi bir sorunun cevabına bakmak için üye oluyor sonra şifresini bile hatta siteyi bile unutuyor. Admin'lerimiz bir teyit maili göndersin cevap vermeyen silinsin.
    Eğer bu siteden ismine ve amacına uygun yararlanmak istiyorsak biraz silkelenmemiz lazım.
    Dediğim gibi absürd mesajlara takılma. Onlar zaten bir süre sonra burayı unutup gidiyorlar. Keyfine bak. Sağlıkla kal....

8. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben aslında Şenol Hocama takılmıştım. O konuyu açanın düşündüğü uzun mesafe ile Şenol hocanın düşündüğü uzun mesafe farkını anlatmak için. Abi o konunun başlığına gıcağım. Adamın ilk mesaj bak başlık
    Beni Uzun Turlarda Memnun Edermi
    Mondial 150 mr uzun turlara gelirmi

Soru yanlış, soruş yanlış ve hitap yanlış. Adam "dalgamı geçiyon lan benle" dese cevabım "Evet ama önce sen başlattın olurdu" :D Ama dediğin gibi takmamak lazım.

Şenol SEL ve mustafaburaközgür bunu beğendi.
  9. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Armağan Kardeşim
    Bak hayat bunları kafaya takacak kadar uzun değil. Keyfine bak sen. Seni "Forum Yardımcı Polisi" ilan edeceğim. Bırak abicim herkes yazsın ne istiyorsa, bir süre sonra Onlar'da forumu okudukça, neyin ne olduğunu kavrayacaktır.
    Mesela benim özellikle takip ettiğim, yazılarından zevk aldığım, bilgi aldığım kişiler var. Sen de böyle kişileri belirle gerisine takılma. Her konu başlığına girip yazı yazarsan, sonunda mesaj okumaktan işini yapamazsın :)

10. mustafaburaközgür

mustafaburaközgür Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Sesli güldüm yeminlen :D

yeni üye oldum fırsat buldukça girip forumu kurcalıyorum hakikaten yığınla birbirine benzer konular var hatta bazısında konu sahibi cevap bile yazmamış. Yavuz abi doğru söylüyor fazla takılmamak lazım okuyup geçmek en güzeli. :)

11. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Kafaya takmam kafayı takarım :D Yok artık .... :D:D

12. Korayu

Korayu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    HELAL OLSUN ABİ %100 KATILIYORUM

13. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yavuz abim seni seviyorum be :)
    Insanları bazen olduğu gibi kabul etmek gerektiğini düşünüyorum (EĞER BIR ZARAR YOKSA) zira hepimizin doğru olduğunu söylemek yanlış olur, söyleniyorsa da kibir olur o daha büyük bir sıkıntı ;)
    Ve son olarak kişinin yüzüne karşı söyleyemeyeceğin bir kelimeyi burda sarf etmek bize yakışmaz.(BEN SÖYLERİM DIYENLERE GOCUNMASIN)
    En güzel paylaşım dileklerimle...
    One Of The Five Rangers :D

14. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Doğan Abi alttaki imzanı beğendim :) zuupeerrr 5'li misali :) imzama koyuyorum :)

15. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    İki gün önce trafikte yaşadığım olay ; yanımdaki araçta ( gayet kaliteli, üst orta sınıf. Marka yazmıyorum ki reklam olmasın :) ) beyefendi ( en azından öyle görünüyordu ) elindeki boş sigara paketini buruşturup pervasızca sokağa attı. Aynı "beyefendi" 20 mt ileride yanındaki araçla sıkışık trafikte yol verme meselesi yüzünden ağız dalaşına girdi ve "biraz medeni ol, medeni" diye bir çıkış yaptı. Diyeceğim şu ki ; sürekli her şeyin ver herkesin eksiklerini, yanlışlarını, hatalarını, bilgisizliklerini vs. alaycı veya azarlar nitelikte yüzlerine vurmaktansa, çok gerekliyse daha yumuşak bir üslup kullanılabilir. İşim gereği sık sık özellikle orta Avrupa ülkelerine gidiyorum. Elbette sosyal hayat daha gelişmiş ve burada şikayetçi olduğumuz hatalar daha az görülüyor günlük hayatta ama inanın insanların birbirilerine tahammülleri ve hoşgörüleri de çok daha fazla.Hiç kimseye ve hiç bir şeye tahammülü olmayanlar, kendisi gibi görmediği herkesi ve her şeyi acımasızca eleştirenler, zamanı geldiğinde kendisinden farklı olan veya düşünenler tarafından acımasızca eleştirilmeye hazırlıklı olmalıdırlar her daim.

16. orhan1461

orhan1461 Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ustat
    Ustat kesinlikle gaklisin, destursuz mevzusuna dalan arkadaslar itici geliyor sizlere. Ama forumdada soyle bir durum var belli bir zmn ve aktivite gecirmrden konuda acamiyoruz. Simdi bn kendimi tanitma konusu acmak sizperle tanismak istiyorum ancak forumda yenis8niz konu acamazsiniz zamani gelince acicaksiniz gibi sacma bi uyari aliyorum. En azindan tanisma bolumunde konu acimi serbest olsada biz yeni uyelerde ise adabiyle giris yapabilsek. Saygilar ...

İsmail bunu beğendi.
  17. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    EST kardeşim tabiki konu aç. Kim ne diyebilir.

18. orhan1461

orhan1461 Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ben hala boş boş dolaşıyorum buralarda. Konuda açamıyorum konu açabilirsiniz mesajı gelecekmiş o_O
    Ben bu arada bi atv aldım motor kulağı kırdım vs. yazacak çok şey varda forum kuralları ilginç ...:(