Honda CBF150 motorsiklete başlamak için uygun mudur?

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Insane tarafından paylaşıldı.

1. Insane

Insane Yeni Üye

Herkese merhabalar...

Adım Suat. 27 yaşındayım. Çocukluğumdan itibaren süren bisiklet merakımdan sonra olayı bir ileri safhasına taşımak arzuma daha fazla engel olamayacağımı gördüğüm için sizlerden akıl almak istedim. Daha önce bolca kiraladığım ve arkadaşlarıma ait scooterlari sürmek dışında bir motorsiklet deneyimim yok.

Sizlere öncelikle motorsiklet merakımdaki uzun vadeli amacımdan bahsedeyim daha sonra sizlerin başlangıç için fikirlerinizi almak istiyorum. Uzun vadede istediğim Transalp ya da V-strom gibi kaliteli ve rahat bir Enduro motorsiklet sahibi olabilmek. 650 cc seviyesini çok fazla deneyim sahibi olmadığım sürece geçmek isteyeceğimi sanmıyorum. Bu hedefime ulaşmak için günlerdir forumlarda gezinerek bilgi toplamaya çalışıyorum ve gördüğüm şey yeni başlayanlar için küçük hacimli bir motordan başlayarak deneyim sahibi olmanın tavsiye edildiği. Ben de bu sebeple Honda'nın CBF150 serisi motorları ile başlamayı düşündüm. Bu motor ya da muadili olabilecek motorlar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların tavsiyeleri benim için çok önem taşıyor. Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Ferhat Taskın bunu beğendi.
  2. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    öncelikle aramıza hoşgeldin suat arkadaşım
    cbf150 bence başlamakiçin onnumara birmotor ikinci motorunu alırkende rahatlıkla satabilirsin çinmallarıyla başlasan elinde kalırzaten
    bence al

Insane bunu beğendi.
  3. Utku.Sahin

Utku.Sahin Kıdemli Üye

tokat/niksarlıyım. sırasıyla istanbul bingöl deniz
    Motosiklet:
    Regal Raptor
    Öncelikle hoşgeldiniz..CBF150 gerçekten güzel motor.Başlangıç içinde ideal.Tek beyenmediğim yanı eksozu ama her güzelin bir kusuru vardır.İlerde geçmek istediğiniz motorlarda Transalp ve V-strom olunca en güzel tercih cbf150 olduğunu düşünüyorum.Biran önce gönlünüzdeki motora kavuşmanız dileğiyle.

Insane bunu beğendi.
  4. Insane

Insane Yeni Üye

Huseyin bey ve utku bey, cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Bu motorsiklet ile ilgili diğer arkadaşların da fikirleri ve varsa farklı marka model önerilerini bekliyorum.

5. Ferhat Taskın

Ferhat Taskın Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet Forum Ailesine Hoş Geldin Suat Arkadaşım;

Doğru Olan Araştırmak Neticesinde Doğru Yolu Bulmak,

Bence Araştırmaların Ve İlk İzlenimlerin Ve Karar Verme Aşamasında Olduğun Doğru Yola Girdiğinin Bir Göstergesi Bence..

Öncelikle Alacağın Motosiklet Karar Ver,
    Ve Hakkında Fazlasıyla Bilgi Edinmeye Çalış,

Motosiklete Yeni Başlayacak Olan Arkadaşlara Tavsiyem Herşeyden Önce;

Profosyonel Bir Destek Almak;
    Ehliyet Sahibi Olmak;
    Kıyafet Konusunda Bilgi Sahibi Olmak Edinmek;
    Son Oarakta Motosiklet Sahibi Olmak;

Kısaca Sana Anlattıklarımı Gayret Gösterebilirsen Sanırım Huzurlu Bir Şekilde Sende Trafiğe
    Aramıza Katılabilirsin..

Son Olarak Motor Tercihine Gelecek Olursak;

HONDA : CBF150
    YAMAHA : YBR 125

Tercihin Bu Her İki Motor İçin Uygundur..

İyi Forumlar Dilerim..

Saygılarımla;

erenkocer, A.HAMDİ ve Insane bunu beğendi.
  6. Celil

Celil Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    çağrı kocaçoban ve Insane bunu beğendi.
  7. Insane

Insane Yeni Üye

Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. YBR125'de cok iyi bir secenek gibi gorunuyor. Hatta ybr125 city adli bir modeli de cikmis yeni. Ön camı ve far şekli gördüğüm değişiklikler. (Ancak eski ybr125 yeni city modeline göre daha bir güzelmiş sanki:) )Sanırım Honda mı Yamaha mı sorusu anlamlı bir soru olmaz. İkisininde çok kaliteli motosikletleri var. Sizce Transalp istediğim için yine Honda düşünüp cbf150 almam daha mı mantık olur? Başka bir deyişle ileride almak istediğim alet Honda diye başlangıç için de Honda mı düşünmeliyim?

8. punkdeath

punkdeath Yeni Üye

bende aynı durumdayım ve bu honda yamaha modelleri banda takıldı 125 le 150 lik arasındaki karar mevzuu çok zor yavvv

Insane bunu beğendi.
  9. erenkocer

erenkocer Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kymco
    suat kardeşim aramıza hoş geldin öncelikle 150cc ile başlaman en doğru karar ama ferhat taşkın arkadaşımın söylediklerinide dikkate al bence şimdiden alacağın motor hayırlı olsun kazasız vede keyifli sürüşler dilerim

Insane bunu beğendi.
  10. hellboy

hellboy Üye

cbf 150 almanızı tavsiye ederim 4 sübaplı motorsiklet çok daharuhu okşayan bi sesi var ama o direksyonu yokmu.alır almaz onu değiştirmenizi tavsiye ederim.2 viteste biraz sorun yaşarsınız alışana dek bide motorda gördüğüm ilginç bişe daha söliyim motorsiklet ısındıktan sonra boşa geçmede biraz zorluk çıkartıyor gaza basıp hafif kalkış yapar gibi yapıp boşluğunu almanız gerekiyor boşa atabilmek için.bu nedemek derseniz daha içini söküp bakmadım ama sanırım dişliler tam öpüşmüyor bu bir hata deil ama daha önce söküp incelediğim bi çok motorsiklette gördüğüm şeler pek iç açıcı deildi bu boşluklar zamanla aşnmalara sebep olmuş.ybr ise ekonomik ama çok bişe bekleyemiyeceğiniz bi motorsiklet.sorun çıkarmıyor deil ama yok dencek kadar az iki motorsiklettede yüksek devirlerde vites düşürmenizden kaçınmanızı tavsiye ederim üsten egzntrikli motor yapısına sahip 2side zamanla egzantrik zincirinde sünme olabilir.

Insane bunu beğendi.
  11. Insane

Insane Yeni Üye

Herkese verdikleri tavsiyeler için çok teşekkür ederim. A2 ehliyetimin başvurusunu yaptım. Kasım ayında almış olacağım. Son dönemde CBF 250 lerde ilgimi çekmeye başladı. 250 cc ile başlamanın ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum tabi. Kuşkuluyum biraz bu sebeple. Ama 150 cc lik bir motor alıp soınra onu satıp 250 alıp satıp böyle adım adım çıkmak beni maddi anlamda zorlayacak gibi hissediyorum. Sonuçta elbetteki alınıps atıldıkça değer kaybediyor. Bu yüzden ikinci el bir cbf250 alsam mı acaba diye sormak istiyorum? Böylece en azından bir iki yıl kullanıp satabileceğim ve transalp'e geçebileceim bir motorum olmuş olur gibi düşündüm. Fikirlerinizi merakle bekliyorum...

Çok teşekkürler...

12. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Suat kardeşim cbf 250 uygundur. cbf 150 ile arasında fazla fark yok.

Insane bunu beğendi.
  13. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bence de uygundur...

Insane bunu beğendi.
  14. Bozkurthakan

Bozkurthakan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Harley Davidson
    Uygun uygun...

Insane bunu beğendi.
  15. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    uygun tabi ybr yada o başlangıç için gayet uygunlar:)

Insane bunu beğendi.
  16. CEREN CENGİZ

CEREN CENGİZ Yeni Üye

merhaba arkadaşın yardım istediğini gördüm. ben de motosiklet almayı düşünüyorum. ne alacağımı bilmiyorum. honda cbr 125 uygundur diyorlar. ama ben daha büyük bir motor istiyorum 600 leri kullanamaz mıyım ? bayan olduğum için oldukça ağır geleceğini de söylüyorlar. her konuda deneyimsizim. yardım edebilir misiniz_

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    siz önce emekleyin derim.Bu şekilde başlamak her zaman daha uzun motosiklet kullanacağınız anlamına gelir kısaca
    Ama daha önemlisi.Bence en önemlisi.

Önce gidin bir motosiklet sürüş eğitimi ve ardında "Güvenli sürüş Teknikleri" eğitimleri alın.
    Full korumalı alabileceğiniz en iyi motosiklet için üretilmiş kıyafetleri ve kaliteli bir KASK alın.UNutmayın 5 dolarlık beyni olan 5 dolarlık KASK alır.
    Sonra hayatınızdan kesitleri göz önüne getirin.Doğdunuz önce emeklediniz sonra yürüdünüz sonra koştunuz.
    Lütfen bu olayda da direk koşmaya çalışmayınız.önce emekleyiniz. Ki daha uzun ve zevkle ve keyfle hayat sürün.Direkt olarak 600 le bailarsanız ve eğitimsizseniz birde ilk kaza demoralize olursunuz ve canınız çok yanar.Artı birde çevrenininde çok bilmiş bilgisizlerin baskılarıyla bu olaya noktayı koyarsınız.

Eevet arkadaşlar.
    sağdan soldan size diyenler mutlaka çıkacaktır.Ya ne var biz salakmıyız bir motoru kullanacakmıyız diye.Siz onlara kulak asmayınız.Gidin ehil kişilerden kurumlarda eğitimlerinizi alınız.Yada derler ya oraya vereceğim para ile bir iki depo daha fazla benzin alırım gezerim.Kulak asmayınız.Evet bir iki depo fazla benzin alırsın ama bu son benzin alışınız olabilir.Burda yine hayatınızdan kesitleri göz önüne getirin.Eğitim olmadan olmaz.Her işin başı eğitim.Ve motosiklette eğitim sizi hayata bağlar.Daha uzun süre sağlıklı ve bilinçli ve yaşama bağlı Motosiklet kullanırsınız.

Motosiklet sürücüleri aklı başında bilgili ve eğitimli kişiler kullanabilir sakın unutmayın.Bilgisiz düşünme algılama ve anlama sorunu olanlar için motosiklet uygun değildir.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  18. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Öncelikle forumumuza hoş geldiniz senol hocama aynen katılıyorum 150cc lik bir makina ile yaptığınız hatalar belki affedilebilir ama 600cc lik bir makinayla yapabileceğiniz hatalar sizin için pahalıya mal olabilir.Estetik vede görüntü için büyük makina seçmeyi düşünüyorsanız bu estetiği 125cc veya 150cc lik makinalardada bulabilirsiniz ama şunu unutmamalıyız 150cc ile 600 cc arasında en az iki gömlek var yani kısacası merdivenleri tek tek çıkalım ve uzun süre hep beraber forumumuzun keyfini çıkaralım...

Bülent.Ö bunu beğendi.
  19. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Ceren Motosiklet Forum ailesine hoş geldin.

Ben yıllardır motosiklet kullanırım ama 600 lük bir makine kullanmaya hala cesaret edebilmiş değilim. Hele ki yeni başlayan birisi için 600 lük bir makine Tabiri caizse bir ölüm makinesidir. Şenol hocanın söylediklerini lütfen dikkate alın ve 125 lik bir makineye çıkmadan bile mutlaka iyi bir eğitim alın.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  20. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Honda'nin guvenli surus egitimlerini inceleyin derim. Ben ilk motorumu bugun aldim, 125 cc, korumalari zaten tam takim almistim, o egitimlere gidecegim, bu arada trafige kapali bir alanda calisacagim. Birkac hafta sonra yavas yavas cikarim trafige. Bu sene 10.000 km yapmayi hedefliyorum, ancak ondan sonra bir ust modele gecmeyi dusunecegim. Durumuma gore 250 ya da 600cc...

Kurs egitimi sirasinda ilk kez bindigimde onume kontrolsuzce gecen birileri yuzunden ani fren yapip dustum. Tam korumali oldugum halde bacagimin bir bolgesi iki haftadir agriyor. 125 cc motorlar 130 kg civarinda ve belli bir acidan daha fazla yatarsa kollarla tutmak benim icin imkansiz oluyor (ya da denersem kaslarimi ciddi zedelerim). 600 cc makineler ise cok daha agir.

Ben de ustalari dinleyin derim. Kim ne derse desin, ne egzos sesine, ne de teker kalinligina takin, hiz limitlerine de uyun :)