Honda CBR 125R'nin tüm eklenti parçaları !

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Bülent.Ö tarafından paylaşıldı.

1. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar,

Biliyorsunuz motorsiklet bulundu ama tüm eklentiler çıkmış durumda:

Önde: Sinyaller, farlar, kadran, cam, aynalar
    Arkada: Sinyaller/stop lambası
    Grenajlar: Sağ ve sol yan grenajın bütünü (arka grenajlar ele geçirildi)

Verilen orijinal servis fiyat listesi (+%10) ile bunlar 2.250 civarında tutuyor, işçilikle 2.500. Aleti zaten 5000 TL'ye aldım, daha üç taksidini ödedim. Bu fiyata yaptırmak abesle iştigal olur bence.

* Tam bir fiyat listesi nereden bulurum?
    * Daha az maliyetli çözüm bulmam gerekiyor. Yetkili servis olmadan ne yapabilirim?
    * Bindiğim motorsikletin sağlam olduğunu bilmem gerekiyor
    * Garanti sürse iyi olacak (yetkili servisin biri ile konuştum, bakmaları gerektiğini ama anlatılan eksiklerin garantiyi etkileyecek şeyler olmadığını söylediler)
    * Daha sonra elden çıkartırken herşeyin düzgün olmasını istiyorum. Motor kazasız sonuçta ve (ne kadar kullandılar bilmiyorum ama) çalındığında 750 kmdeydi.
    * Şase/motor numaraları kazınmış durumda, bunların legal olarak yerlerinde olmaları nasıl sağlanır?
    * Bir alternatif de aracı legalleştirip bu şekliyle elden çıkartmak olabilir tabii ki.

Önerileriniz nedir? Bunları yaptırabileceğim adresler verebilir misiniz?

Teşekkürler :)

2. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW

Valla abi soyle diyim gercekten inanılmaz bir fiyat sanki biri gelmiş motorunu yarısını ısırıp koparmıs. Evet simdi motor da 0 denecek kadar yeni sacma sapan parcalar takmak da motora yazık etmek olur.

eger parca arıyım bulayım ucuza takayım dersen emin ol ki onlarda baska birinin canını yakmıstır. Fakat birkac ustaya gidip çıkma olan parcalardan bulabiliriz mesela en basitinden stop lambalarını falan. bende bir arastırma yapacam sana liste yapıp burdaya atarım fiyat listesini.

Önder Yıldırım bunu beğendi.
  3. Serkan User

Serkan User Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
  4. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Bülent hocam ben olsam, motoru bu haliyle satar yenisini alırdım. Yaklaşık 5000 TL masraf var diyorsun, Bu haliyle kaça satılır bir araştır bence.

5. Serkan User

Serkan User Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    2007 CBR125 Repsol'lar ortalama 4000TL civarında... Bu haliyle sanırım 1000TL' yi aşamaz. Bülent Abi, 1000TL' ye satıp yine aynı motorundan 4000TL' ye alsa cebinden 3500TL çıkmış olacak. Yaptırmaya kalksa ikinci el parçalara 1500TL verse, 1000TL' de işçilik verse yine 3500TL harcamış olacak ama harcadığı zaman ve uğraş da var.

Bu haliyle satmak daha mantıklı sanki... Ortalama yaptığım hesaplar ne kadar doğru orası meçhul tabii ki...

6. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bence de bu haliyle satsın

7. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda

Hocam ilk olarak geçmiş olsun. makinayı böyle bulmakta dert. inanın iki üç ay önce bir arkadaşımın çalınan 125 lik dragos motorunu bulduk çin malı olmasına rağmen ekslen parçalarını bulup takmamız o kadar pahalıya geliyorki anlatamam. Motoru çalıştırdık ancak daha halen bir çok parçası eksik. Şimdi sizin sorularınıza gelirsek;

Tam bir fiyat listesini sadece yetkili servisten bulursunuz ancak oda korkunç fiyatlar olarak karşınıza gelir. Bu sebeple motoru çıkma parçalarla toplamak en mantıklısı. Tabi bir kaçta tiyo veriyim..

Grenajlarda yapacak bir şey yok aynısını alıcaksınız yada döktürüceksiniz ancak dökümde pek kaliteli olmuyor. bu sebeple grenajların çıkmalarını toplayın ilk önce. Bunun için motor tamircilerine bakın derim. Ankarada kazalı repsolden çıkan bir kaç grenaj takımı görmüştüm isterseniz fiyatlarını sorduruyum. Farı kadranı ve camı pek bulamazsınız bu sebeple bu üç parçayı servisten alın. aynaları ise mondial cup unkini takın. biliyorsunuz benimde çalınmıştı ve bu aynaları taktım hem daha güzel duruyor hemde kullanışlı ve takımı 15 tl.

Sinyallere ise orjinaline o kadar para vermeyin. çeşitli küçük çin malı sinyaller var takımını 20 tlye alıp kullanabilirsiniz. ancak tek sorun orjinal flaşör çalıştırmıyor. bu sebeple iki bacaklı bir flaşörde gerekmektedir. buda 4-5 tl kadar. Ha sinyallerde illaki orjinal olsun derseniz elimde bir takım orjinal sinyal var. ikisi pek temiz değil ancak kullanılır durumda bunları yollıyabilirim ancak gerek yok bence.. Şasi ve motor nosunu yasal olarak büyük ihtimal vurdurabilirsiniz ancak tam bir bilgim yok. bu işlemleri aslında kendinizde yapabilirsiniz eğer biraz bilginiz var ise ancak yoksa bir motosiklet ustasına gidin derim. servisin işçiliği dahada ağır olacaktır.

Bülent.Ö ve Erol Ceyhan bunu beğendi.
  8. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bilgiler için çok teşekkürler :)

Bu mesajı attıktan sonra iki eklemem var. İTÜ makine fakültesi döner sermayede kriminal inceleme yapıldıktan sonra motorsikletin şase numaraları okundu, benim olduğu anlaşıldı. Oradan bu hafta içinde verilecek raporla hem aracı alacağım hem de motor/şase numaralarının yeniden üretilmesini/basılmasını sağlayacağım. Tam nereden bilmiyorum ama zaten plaka için koşturmak gerekiyor, polis de "trafikten" dedi...

Grenajlar konusunu bir sonraki safhaya bırakacağım, en acil şey değiller, en çok para tutan şeyler ama.

Bostancı Oto Sanayi'de tanıdıkları olan bir arkadaş var, onlar yoluyla diğer parçaları toplamaya çalışacağım. Ama her ne olursa olsun (ikinci el/çıkma ya da yan sanayi) diğer motorsikletlerin parçalarına göre daha pahalı bunlar... Mesela yan sanayi sinyallerin ikisi takım olarak 120 TL'ye satılıyor İnternet'te. Ama önce bir tamirci ağından elde etmeye çalışayım bakalım...

Aslında mekanik olarak hiç bir şeye dokunulmadığı için montajlarını kendim bile yaparım. Ya da alternatif tamirciler tanıdık olacağı için işçilik maliyeti az olur diye tahmin ediyorum.

Büyük masraf gösterge tablosu ve grenajlar... Bunları far ve cam izliyor. Bunları sıfır alırsak geriye kalanlar çok fazla tutmuyor. Tahminim 2500 yerine 1750'ye falan malolacak anlaşılan...

Burada karar "servis dışında bir yere götürmek nedeniyle garantinin gitmesi" olayına bağlı biraz da. Bir yandan da insan ne garantisi diyor şu noktada ya...

Neyse, bu hafta motorsiklet gelince senin çok değerli tavsiyelerinle birlikte sorunu çözmeye çalışacağım :)

9. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bülent arkadaş geçmiş olsun, 20 gündür tatildeydim, olayları okuyunca üzüldüm, şaşırdım,hayret ettim, kızdım, sinirlendim, sevindim, duygularım karma karışık oldu aynı anda oturduğum binanın altında dün akşam kilitleyip bıraktığım motoruma gidip bakma ihtiyacı hissettim, yerinde mi diye.Ayrıca seni tebrik ederim, mücaledeleci olup işin peşini bırakmadığın, takipçi ve ısrarcı olduğun için. Genelde insanlar polise bildirimde bulunur, sonuç beklerler. Umarım bu işten en az zararla çıkarsın, tekrardan geçmiş olsun.

Bülent.Ö bunu beğendi.