honda xl 185 ama motor biraz sorunlu

Konu, 'Cross - Off-Road Kullanıcıları Bölümü' kısmında yavuzyagiz tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. yavuzyagiz

yavuzyagiz Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar sitedeki arkadaşların yoğun baskıları beni japon almaya zorladıktan sonra,ilerde hevesimin geçmesi yada tam tersi daha profesyonel bir motora yönelme eğilimi olasılığına karşı uygun fiyatlı ikinci el bulduğum honda xl 185 de karar kıldım,hatta bir tane buldum bile.Motor 13bin km de ve ufak tefek çizikler paslar haricinde çok temiz bir kaportaya sahip(orjinal boya),süspansiyonu iyi durumda bir xl 185 buldum.Fakat feci şekilde siboplardan ses geliyor.Araba motoru olsa a'dan z'ye anlar tamir bakım dahil hepsini yapabilirim,ama iş motorsiklet olunca temel dinamikler her ne kadar aynı da olsa belirgin ve büyük farklılıklar olabiliyor.Yedek parça,bir japon motoru olduğu varsayılırsa biraz pahallıda.Uzun lafın kısası,almayı düşündüğüm motor ustası,bir sorun çıkmayacağını,uzun süre bu şekilde binilebileceğini söyledi ama motorun sadece piyanolaları 300 tl üstünde,siboplar da buna yakın fiyatlarda.Ben focusumun siboplarına 200 vermişken bir motorsiklet için milyarı bulması muhtemel bir arızayı yok sayıp saymama konusunda fikirlerinizi bekliyorum.Bu sibop vuruntusu sadece ayarla düzelebilir mi yoksa motor bloğu ve kapağı bulmanın neredeyse imkansız olduğu bir xl 185 için çok büyük bir risk alıyor muyum.

2. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Motorun hayırlı olsun Yavuz..13 000 km deki motorun sibop piyanosuna bir şey olmaz.
    1-Ses eğer siboplardan geliyorsa sadece ayarla düzelir..
    2-ses gelme olayı sadece sibop olmıyabilir,biyel kolu- piston pimi boşluğu,veya biyel kolu-ana yatak boşluğu da ses yapabilir..Eğer ses buralardan kaynaklanıyorsa hiç kullanıp daha büyük hasara sebep olmadan onarman gerekir..
    3-Sibop ayarını ehil bir ustaya veya en güzeli yetkili servise yaptırarak gerçek sorunu da belirlemen yararına olur..

Parçalar senin zannettiğin kadar pahalı değil,değişmesi şartsa sibopları Türkiye'de bile bulabilirsin.Sadece sap kalınlığı ve supap çapı tutsun yeter,gerisni tornacı veya kapakçı ayarlar. (tabii supaplarda bir sorun varsa)

Aşağıda vereceğim linkteki Honda yedekleri satıcısı çok güvenilir bir yer.Ben birkaç defa alış-veriş ettim.Türkiye'de bulacağın parçalardan daha ucuza alabilirsin:

http://www.davidsilverspares.co.uk/parts/

Sana son bir tavsiye sibop ayarını yaptır,eğer ses devam ederse motoru kullanmadan hemen sök veya söktür,tüm aksamını kontrol ettir ve yenile,için rahat olarak binersin!..

3. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Kefil derken parça tedariğini sana yıkmış anlaşılan, diğer önerilme sırasına göre seçenekler;
    A planı Hyosung Rx-Xrx-Rt 125,Yamaha Xt 125 R,Honda Xlr 125 veya Xl200,
    B planı çin Gy200 serisi Ramzey,Lifan,Zongshen, Kanuni Cross250.

4. yavuzyagiz

Motosiklet:
    Henüz Yok
    gökhan kardeşim sen bizim murat ustayı tanıyorsun zaten edremitte.Motoru ondan alıcam ama sadece sibop olayı olmadığından şüpheliyim çünkü sibop olsa murat onu 50 kere yapardı.Ben murata çok binmeyeceğimi ilerde daha iyi bir motor alacağımı söylediğim için bunda ısrar ediyor,ama diğer ihtimaller ki muhtemelen ciddi bir sorun var motorda ama murat söylemiyo yada tam emin değil,beni düşündürüyor.Bir de bu xl 185 şasiye en olmadı başka motor takılır mı.Yada motoru sıfırlamak bize ne kadara malolur.Çünkü motor kasa olarak son derece sağlam ama motoru ötük.Yani daha iyi bir motor bulamazsam ki tüm edremit seferber oldu şu anda herkes benim için japon arıyo,o zaman alıcam.Murat bir sorun çıkmaz diyo ama sen ilk önceyap sonra alıyım dedim yapmam diyo.Kafa 1500.Cumartesiye kadar kesinleşecek başka japon bulamazsam alıcam bakalım ne olcak.

5. yavuzyagiz

Motosiklet:
    Henüz Yok
    en kötü seneryo ile maliyet ne kadar olur ki.Yani 1000 i bulur mu.Motor da yağ yakma yok görünüyo,çekişi de iyi ama dikiş makinesi gibi çat çut vuruntu yapıyo.Aklıma eski motor oktan sorunu diyecem ama jawalar yapmazken o niye yapsın.Tuhaf bir durum.Motoru alacağım adam honda servisi zaten.Ufak bir sorun olsa yapar pahalı satar.

6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Kardeşim ben V-twin CX 500'ün komple bloğunu yeni aldım A dan Z ye tüm parçalarını değiştirdim,tamamen 0 ladım .Silindir kapakları komple elden geçti,tüm rulman,yatak,segman,piston pimleri,aklına ne gelirse...
    En pahalı komple blok ve kol yatakları 800TL ye geldi dışarıdan..Diğerleri yurt içinden toplam 1300Tl ye mal oldu.Senin motor benimkinin 1/4 ü kadar:)
    (Yalnız işçilik vermedim,çünkü kendim yaptım) bak:

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=5537

Senin usta yedek parçaları abartmış.Sen gömlek,piston takımı,yatakları yenisini bile alsan 1000TL yi geçmez ama arayıp bulman lazım dışarıdan..
    Tabii dışarıdan aldığın parçalar kargo dahil 220 doları geçerse istanbul gümrüğüne gidip gümrüğünü ödemen gerekiyor!..

Motoru almadıysan gözünün önünde söktür,arıza ve eksiklerini gör öyle al derim..Sonradan daha çok üzülürsün ..Bir de fiatı kaç TL onu yazmamışsın.Yani değer mi değmez mi ona göre de fikrimizi söyleriz.
    İyi şanslar..

7. Gökhan TUNALI

Motosiklet:
    Honda
    Boşverin krosu Cx 500 alın.:D
    http://www.sahibinden.com/cok_temiz_cx_500_46_000km-23WQQaXQQ16069351WQQpXQQdisplayitem

8. Gökhan TUNALI

Motosiklet:
    Honda
    Murat Usta'yla tek alışverişimiz oldu 10-40 Castrol yağ almıştım.:D İyi usta olduğunu anladım ama şıp diye,Ayvalık'da ve Burhaniye'de namı bilinir.
    Bilmiyorum şimdi, en azından bir tur atıp çekişini yolda gidişine bakmak lazım.
    Arıza çıkaracaksa sübap sisteminden çıkarabilir dediğinize göre, bana yap bunu diyeceksiniz, gerekli masrafı karşılarım. Kabul ederse.

9. yavuzyagiz

Motosiklet:
    Henüz Yok
  10. porsche911

porsche911 Yeni Üye

arkadaşım ben çok kullandım xl 185 i genel olarak hiç bir sıkıntı çıkarmayacak sağlam bi şaseye sahip tek dezavantajı motor kısmından geliyor oda egzantrik milinden,normalde egzantrik milinde iki tane rulman olur bunlar üst kapakta yuvalarına oturur ve üst kapakta hiç bir aşınma olmaz.ama xl 185 te bu rulmanlar yok mil direk alüminyum alaşım olan üst kapaktaki yuvalara oturuyor ve zamanla yuvayı aşındırarak boşluk oluşturuyor.üstüne bi de yağsızlık geçirdiyse bu daha erken geliyor.performansı pek etkilemiyor ama şakır şakır ses yapıyor.bunu sibop sesi zannetmeyin sibop sesi çıt çıt çıt diye vurur bu şakırtılı ve kuvvetli sestir burdan anlarsınız.horozların aşınması ve milin bastığı noktaların aşınması bu sesi iyice artırır.motorun tek dezavantajı budur.uygun fiyata bulursanız alın derim şaseden hiç bir sıkıntı çekmessiniz.ayrıca ben milin çakmasını 35 liraya bulmuştum araştırırsanız bulursunuz çıkma orjinal 100 lira civarı isterler orman işletmesi 91 model olarak 2500 adet sipariş vermişti.bu zamana kadar ihalelerle halka satıldı başka model ben görmedim.saygılar

11. porsche911

porsche911 Yeni Üye

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.