honda xl650 v transalp için zincir...

Konu, 'Honda' kısmında Ali Emre Sakarya tarafından paylaşıldı.

1. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    motosikletimin zincirinin önümüzdeki dönemde değişmesi gerekiyor. ancak ne yazık ki zincir konusunda "o-ringli" olması ve bakımının nasıl yapılacağı dışında bir şey bilmiyorum. internetten baktığım kadarıyla farklı ülkelerde üretilen fakrlı fiyatlarda farklı markalar var. genelde kit halinde satılıyor, zinciri değiştirirken ön ve arka dişliyi de değiştirmem gerekiyor mu?

-hangi markayı, nereden almamı ve nelere dikkat etmemi önerirsiniz?

2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Hımmm :) aynı dertten bende yanıp kavruluyorum (Zincir parası ayarlamam lazım)

En iyi bilinen marka DİD ancak DİD marka dişli olmuyor genelde, setlerin içersinde zincir did dişliler başka marka oluyor.

Genelde zincir değiştirdiğinde takım halinde değiştirmenin faydalı olduğu söylenir..

Benimde yakın zamanda zinciri dişlileriyle beraber değiştirmem gerekiyor.

Ben yurtiçinden satın almayı düşünmüyorum, ebaydan yurt dışından alacağım ama istediğim zinciri bulamadım. Bulunca alacağım..

Başka soru varmıydı yavv unuttum :))

Haa o-ring devri bitti artık x ringler var onun için sende zincir alırken x-ringli al...

DİD ZVG modeliydi galiba son teknoloji güzel bir zincir, forumdan Ergin arkadaş aldı taktı, güzel zincir, ancak transalpe uygununu bulamadık...onun için x-ring did marka zincir alacağım yurt dışından.

Varmı başka soru..

Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  3. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    teşekkür ederim cevap için, takım halinde değiştirmek iyidir diyorsun. x-ringleri bilmiyordum bak, iyi oldu öğrendiğim. eğer yurt dışında bulursan ve iki tane almanın herhangi bir sıkıntısı olmazsa ben de katılırım sana, almışken iki tane alırız, tabii senin için sakıncası yoksa...

4. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    umut hocam, tavsiye edebileceğin bir zincir yağı markası (o-ring için) ve temizleme sıvısı var mı? temizlik için haliyle gaz yağı kullanırım diyorum ama yine de markaları bileyim neye güvenilir neye güvenilmez diye... :D

5. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Valla zincir yağı biz castrol kullanıyoruz oldukçada güzel bir yağ bizce....

Temizleme işini ben balata spreyyle yapıyorum ama gaz yağı daha mantıklı.

6. Engin YALÇINALP

Engin YALÇINALP Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Valla ben Scottoiler Otomatik Zincir Yağlama Sistemi takdırdım,acayip memnunum.Zincir yağlama derdim ortadan kalktı.Kendi kendine yağlanıyor ve temizleniyor.Ufacık bir tüple (250 ml) yaklaşık 7.000-8.000 km yol yapılabiliyor.Böylece piyasadaki zincir yağ spreylerinden daha ucuza gelmiş oluyor.Ha ben istemem kendim yağlarım diyorsanız benim tavsiyem Motul Zincir Yağı kullanmanız yönünde olacaktır.

7. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    teşekkür ederim. castrollere bir göz atayım. balata spreyi yararlı bir şey midir? balatayı temizlemekten başka bir işlevi var mı?

engin hocam, teşekkür ederim. nereden bulabiliriz, montajı kolay mıdır? memnunum demişsiniz ama olumsuz bir yönü var mı, dikkat etmemiz gereken? uygun fiyataysa mantıklı bir çözüm olur.

8. Engin YALÇINALP

Motosiklet:
    Honda
    Bunu Hasan Paşa'da Motoplus satıyor.Montajını siz yapamazsınız,anlaşmalı oldukları bir motosiklet servisi var oraya gönderiyorlar.Fiyatı pek ucuz değil 250 TL.Ancak yukarıda da dediğim gibi uzun vadede kendini amorti ediyor.Ben bunu takdırmadan önce Motul zincir yağı kullanıyordum.Şu anki fiyatı 400 ml lik tüp 35 TL.Ben bununla 400 km de bir yağlıyordum ve yaklaşık 5 yağlamada tüp bitiyordu.Yani 5 X 400 km = 2.000 km de 35 TL lik yağ harcıyordum.Scottoiler yağ tüpünün ise fiyatı 200 ml si 10 Eur ve 8.000 km götürüyor size.Sağladığı rahatlık ve keyifde yanınıza kar kalıyor.

Size aşağıda linkini vereyim,bir göz atın

http://www.motoplus.com.tr/urun/70440001015/Scottoiler-vSystem-Otomatik-Zincir-Yaglama-Sistemi

9. Ergin YILMAZ

Ergin YILMAZ Üye

Motosiklet:
    Honda
    Piyasada 15 TL ye satılan Castrol Chain-Wax zincir yağı çok kaliteli bir ürün. Umut Hocamın da dediği gibi, biz bunu kullanıyoruz.

Ve zincir temizlemek için en iyi ama en iyi ürün gaz yağı ve fırçadır. Zincir ilk günkü haline dönüyor. Biraz bekleyip yağladığınız zamansa, siz de inanıyorsunuz ki bu zincir son derece bakımlı.

Bu arada ben bir tüp zincir spreyi ile iki tane motosikleti (sürekli kullanıyorum) 4 ay yağlıyorum. Yağlama konusunda makalelere bakıldığında aslında çok az yağ kullanılmasının yeterli olacağı görülüyor. Fazla yağ pislik toplamaktan başka bir işe yaramıyor.

Saygılar...

10. Engin YALÇINALP

Motosiklet:
    Honda
    Motul'dan önce bende Castrol kullanıyordum.Fena değil ama dediğiniz gibi çok kaliteli bir yağ değil.Siz beni dinleyin ve birde Motul'u deneyin