İkinci motor olarak g650gs sertao?

Konu, 'Enduro Kullanıcıları' kısmında synape tarafından paylaşıldı.

1. synape

synape Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. Adım Murat. 1 yıldır motosiklet kullanıyorum. Motosikletim Yamaha WR125R. Artvin'de yaşıyorum.

Motosiklet alırken Artvin şartları için WR125R'nin iyi bir seçim olacağını düşünüp başlangıç motoru olarak bunu almıştım. İyi ki de öyle yapmışım, seçimimden çok memnunum. WR125R ile dağ bayır demeden Artvin ve çevresinde birçok yer gezdim ve ideal bir motosiklet ile başlangıç yaptığımı düşünüyorum.

Motosikletimi görenler önce şaşırıyorlar, bu sanki 250 lik motor gibi diye. Kullanınca tekrar şaşırıyorlar, çünkü çekişi 125'lik bir motora göre çok iyi. 0 km fiyatı 8200 TL, 125'lik bir motor için bazılarına pahalı gelebilir ama inanın kullanınca bu parayı tamamen hakettiğini görüyorsunuz.

Mayıs ayında tam 1 yılım dolacak motosikletçi olarak, bu kadar zamanda şimdiden 9000 km yaptım ve bu motosiklette çok şey öğrendim. 1-2 defa düştüm ama ciddi bir kaza atlatmadım çok şükür. En önemlisi bozuk, çamurlu, taşlı yollarda motosiklet kullanma tekniğimi epey geliştirdim sanırım ve hala da öğrenmeye devam ediyorum tabi.

Şunu söylemeliyim ki Artvin çevresi'nin enduro motosiklet tarzı için bir cennet olduğunu düşünüyorum. Buradaki köy-yayla yolları enduro için biçilmiş kaftan. Rahat rahat sürüp doğanın keyfini çıkaracağınız yollar da var, özellikle bu aylarda çamurlu, taşlı olan zor yollar da...Neyse lafı uzatmayayım, benim motosiklet kariyerime bir endurocu olarak devam etmek istediğimi de sanırım anlamışsınızdır :)

Burada tecrübeli olan arkadaşlarıma sormak istediğim bir soru var. İnternetten araştırdım ve BMW'nin G650GS Sertao modeli görünüş olarak, tarz olarak çok hoşuma gidiyor. Birikmiş biraz param var. Motorumu satıp, üzerine biraz da kredi çekip bu motoru almayı düşünmeye başladım bu aralar. Sizce biraz daha bekleyip şu anki motosikletimde biraz daha tecrübe kazanıp sonra mı bir üst modele geçmeyi düşünmeliyim yoksa 1 yıllık bir sürücü için bu motosiklet iyi midir?

Bu arada G650GS Sertao için bazı yerlerde F650GS Dakar'ın yeni versiyonu şeklinde yorumlar okudum. Belki temiz bir F650GS Dakar bulabilirsem ikinci el olarak almayı düşünebilirim. Yorumlarınız neler? Sizce WR125R ile biraz daha devam mı?

Oğuzhan Sarıtaş ve Gürsu bunu beğendi.
  2. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Yureginin goturdugu yere git bence :) Ayrica hos geldin.

synape bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosikleti kendi kendi öğrndiğiniz yazılarınızdan ortaya çıkıyor.Sizce bilmediğiniz bir eylemi ne kadar öğrenebilirsiniz.9 bin km size çok gelebilir ama bazılarımızın 1 aylık km sinden bile az.
    Eğitim almayı düşündünüz mü.Eğitim alıp yola öyle devam edeyim mi dersiniz yoksa ne var şunun şurasında kıçı kırık bir aracı mı kullanamayacağız modundasınız.

4. synape

synape Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğitim almayı çok istiyorum ama bu taraflarda eğitim alabileceğim bir yer bulamadım. İstanbul ise çok uzak, hele ki WR125 ile gidilecekse :) Çalıştığım için kurs için vakit ayırmak da ayrı bir sorun tabi.
    4-5 Mayıs tarihlerinde BMW'nin offroad eğitim kursu var İstanbul'da. Arayıp sordum talep edenlere eğitim sırasında motosiklet sağlama imkanınız var mı diye, müşteri temsilcisi yardımcı olamadı ama not aldı, eğer olumlu yanıt gelirse ona gitmek isterim. Eğer Doğu Karadeniz tarafında offroad eğitimi veren bildiğiniz bir yer varsa da bilmek isterim.

Durum böyle olunca ben de en azından işin teorik kısmını okuyorum bol bol. Özellikle yabancı kaynaklardan offroad sürüş teknikleri ile ilgili çok yararlandım. Okuduklarımı kendi kendime uyguluyorum, yanlışlarımın neler olabileceğini farkedip düzeltmeye çalışıyorum.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben mi yanlış anladım diye tekrar tekrar okudum.
    BMW nin off road eğitimlerine gelebiliyorsunuz ama İstanbul'a "Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimleri" ne gelmek çok uzak imkanınız yok.