İLERİ SÜRÜŞ NEDİR

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Erol tarafından paylaşıldı.

 1. Erol

  Erol Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.997
  Beğeniler:
  3.114
  Şehir:
  İstanbul-Çamlıca
  Motosiklet:
  BMW
  Kısaca İleri Sürüş

  İleri Sürüş;
  Motosiklet sürmenin, güvenli, becerikli, eğlence dolu şeklidir. İleri sürücüler, çevresindeki olağan ve değişken durumlara karşı, öncesinden, çok daha gözlemci ve öngörülüdürler. Bu sebeple de üstesinden gelmek zorunda oldukları herhangi bir durumla karşı karşıya kaldıklarında, zaman ve mesafe yaratma konusunda (o durumdan kurtulmak için) her zaman hazırlıklıdırlar.
  İleri Sürüş neden bizi ilgilendirmelidir?
  İleri sürüşü bilmeyen birçok motorcunun kafasında, genel olarak; ‘‘Neden ileri sürüş kurslarına gideyim ki? Bana ne sağlayacak?‘‘ şeklinde sorular vardır. İşte sizlere ileri sürüşü dikkate değer kılacak birkaç ve önemli sebep;
  • Düzeltilmiş ve gelişmiş sürüş teknikleriniz sayesinde, motora binme maliyetleriniz fark edilir bir şekilde azalır (daha az fren balatası, debriyaj balatası masrafı, daha az bakım masrafı, daha az benzin tüketimi vs.),
  • AB yasaları (trafik ve motosiklet konusundaki) onaylandıktan sonra, motorunuzla ilgili sigorta konularında kesinlikle çok daha fazla indirimleriniz olacak.
  • Sürüşünüzden çok daha fazla keyif alacaksınız (bu hem sizin için, hem de artçınız için geçerlidir),
  • Çok daha relaks bir şekilde motor kullanacaksınız. Çünkü daha güvenli seyahat edeceksiniz.
  • Öğrendiklerinizle, bir gün birisinin hayatını kurtarabilirsiniz - Bu sizinki de olabilir.

  Sizi, çok daha iyi bir sürücü yapan şeyler nedir?
  Sürüş esnasında, sezgilerinin söylediklerini (ileride gördüklerinizi) etkin ve tam bir şekilde araştıran, analiz eden, tahmin eden İleri Sürücüler, karşı karşıya kalabilecekleri tehlikeli durumlarla ilgili, öncesinde plan yapmayı ve güvenli bir şekilde o durumlardan kurtulmayı öğrenmişlerdir. En iyi sürücüler, bunu, sistemli bir şekilde motor sürerek başarırlar.
  Motosikleti kullanırken, (fren, debriyaj, gaz, vites, gidon gibi kontroller yardımıyla) sizin, üzerinde etkin olduğunuz sadece iki! şey vardır.:
  1. Motorun Yönünü değiştirebilirsiniz.
  2. Hızını değiştirebilirsiniz.
  Aslında bu kadar basittir (başka hiçbir şey yapmıyorsunuz)!!
  Daha iyi bir sürücü olma yolunda ilerlerken öğrendiğiniz, hep vurgulanan en önemli şey; hem kendinizin hem de yoldaki başkalarının güvenliğinin önemidir. Aynı zamanda, kazaya karışma riskinizi azaltacak ileri sürüş tekniklerini, gerektiğinde, beceriyle uygulamayı öğrenirsiniz.
  Aslında birçok motosiklet sürücüsü, kötü (hatalı) bir şekilde motor kullanır ve bunun farkında değildir. Çünkü yaptıkları hataların gerçek kötü sonuçlarıyla (ciddi anlamda) tam olarak karşılaşmamışlardır henüz. Bu hatalar tekrarlana tekrarlana sürüşlerinde (farkında olmadan hatalı) bir alışkanlık haline gelmiştir.
  Orta seviyedeki bir sürücünün kazaya karışma sebebi, onun dikkatsiz ve kaygısız sürüşüyle ilişkilendirilemez. Sebebi sadece bunlar değildir.
  Unutmayınız;
  zayıf (eksik) planlama, zayıf (eksik) performansı teşvik eder (ortaya çıkartır).
  İleri sürücüler, kendi sürüşlerindeki hataları minimize ederken, bir yandan da, başkalarının kazasına (sebebi siz değilsiniz) karışma risklerini kesin olarak engellemeyi amaç edinirler. Geçirmiş olduğunuz bir kazada, en iyi durumu düşünürsek; siz sadece müşkül (bir sürü zahmet, uğraşı vs..) durumundasınızdır. Ama en kötüsünü düşünürseniz; ciddi bir sakatlık geçirebilir hatta ölebilirsiniz..
  Bu yüzden, İleri sürüş; son derece basit, etkili, yeterli ve elverişli, her zaman her şekilde uygulanabilir bir sürüş sistemi kullanarak, gerekli zaman ve mesafeyi sağlayıp, Tehlikeli Durumların üstesinden gelmektir.
  İleri sürücü için hiçbir zaman “SÜRPRİZ” yoktur.. İleri Sürücülerin sürüşlerinde “ANİDEN” sözcüğü hiçbir zaman yer almaz..
  Tüm motosiklet sürücülerini; kendi güvenlikleri, sevdikleri ve onları sevenler için, İleri ve Güvenli sürüşle tanışmaya ve birer ‘‘İleri Sürücü‘‘ olmaya davet ediyorum.
  Güvenli sürüşler dilerim.
  Sevgilerimle
  Yazan :
  Uğur ERTEKİN
   
  Şenol SEL, Metin, Barış ve 4 kişi daha bunu beğendi.