ilk 1000 km de yaptıklarım ve yapmadıklarım ve peryodik bakımı ybr125

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında cihan emre tarafından paylaşıldı.

1. cihan emre

cihan emre Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar geçtiğimiz nisan ayında ybr 125 esd almıştım şu an motorum 600 km de ilk motorum olduğundan üzerine titriyorum, neyse beraber 600 km gittik[​IMG] tabi bu süre zarfında rodaj dönemi ile ilgili kitapçıkta yazanlara harfiyen uymaya çalıştım yani:
    ilk 0-150 km arası 5000 devri geçmeden tıngır mıngır ilerledik ,yani saatte 60 km ile ve her bir saat sürüş sonrası dinlenerek, ayrıca düzenli vites değişerek [​IMG]
    sonra 150-500 km arası 6000 devri geçmeden saatte 70-75 km hızla yine düzenli vites değişerek 2. periyodu tamamladık. [​IMG] son periyod da ise 7500 devri geçmeden 90-95 km hızla ilerliyoruz. tek yapmayı ihmal ettiğim sabit gaz aralığında bazen uzun sürüşler yapmak oldu tabi periyoda uygun devri geçmeden...
    şimdi gelelim durumuma arkadaşlar motoru trabzondan aldığım için 1000 km bakımına oraya gidicem yani 100 km. daha gittikten sonra erzurum-trabzon 300 km yani 1000 km yi tamamlamış olacağım. sizce bu 1000 km periyodik bakımını bizde yapabilirmiyiz yoksa gitmekmi gerekir illaki[​IMG] ayrıca yakın bir zamanda yaptıran bir arkadaş varsa ne kadar bir masrafımızın olacağı hakkında bilgi verirse çok sevinirim..... şimdiden okuma ve cevap yazma zahmetine katlanan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. sağolun​

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yağ ve filtre(filtre değişmiyor) değiştirme işlemini siz yapabilirsiniz.fakat zincir ayarını
    bence bir usta yapsın.bu yüzden bulunduğunuz yerdeki herhangi bir motor
    ustası bu işi yapabilir.sağını solunu vidaları sıkılacak.fazla bir para tutmaz.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    2 yıl boyunca bakımları yetkili servis yapmazsa garanti sona erer.2 yıl dolunca siz yaparsınız.Bazı uyanık servisler ybr 125 te olmayan yağ filtresini değiştiriler sakın bu zokayı yutmayın.Yamaha ybr 125 lerde yağ fitresi yok.Hava filtresi var.

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim ybr 125 esd şu anda 15 bine yaklaştı hala zincir ayarlarında aldığım gibi değişiklik yok.1000 km de zincirayarıgerekmez ki.
    Ha birde bazı uyanıklar sipop ayarı fren balatası ve hidrolik değişimi yaparlar sakın yeme bunu.1000 km bakımında bunlar olmaz.
    Sadece Bujiye bakılır gerekirse değişir ve hava filtresi dahil başka bir şey değişmez.

goksel ozdogru bunu beğendi.
  5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    abi ben almadım yanlız ybr:)

6. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    şenol abi doğru söylemiş . mevzu olan şeyler de sadece kontrol amaçlıdır. eğer motorda problem varsa bu yağına yansır . o yüzden yağ değişimi yapılıp kontrol edilir. bunu anlayan birinin yapması faydalı olur zira servis garanti dışına almaya çalışır bilgi. diğer mevzu olanların ise sadece kontrolü yapılır. problem varsa (ki daha önce 1 araba değiştirmek zorunda kaldık) servis ona göre karar verip değişime gitmeli yada genelde tamir yoluna gider . o yüzden de özellikle ilk kontrolün serviste yapılmasını tavsiye ederiz.

mesela marka önemsiz bir araba aldık 400 km sonra elimizde kaldı. o banttan çıkan tüm araçlara şanjıman yağı koymamışlar. ve 1 hafta da aldığımız 2. güne ekleyip bekledik vs. vs.

7. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Motorun daha yenı ben olsam bedava bıle bakım yapaym dese başka bır ustaya yıne götürmem
    yenı motoru riske atmaya gerek yok en sağlamı servise götürmek

8. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bende geçtiğimiz mart ayında ybr 125 esd almıştım(2011). Sattım bile :D İlk 1000 km yi de 1 haftada yapmıştım. Motor üstüne fazla titreme huyum yoktur, direk sürerim, hahaha :D

1000 km bakımında en önemli olay yağ değiştirme, orda da tapayı sıkarken diş kaptırmazsan ve gereğinden fazla sıkıp dişi bozmanzsan sorun yok. Sıkma torku önemli.

Yalnız ben bu arkadaşın kullandığı smiley leri neden göremiyorum? Nerde bu devlet??!?:confused:

9. hakanshu

hakanshu Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    bence de ilk bakımın serviste olması gerekli. servis bakımı demek = garanti süreci devam demek.

10. cihan emre

cihan emre Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    çok teşekkürler arkadaşlar en iyisimi ben ilk bakımını serviste yaptırayım anlaşıldı ve başından ayrılmayayım. zaten huyum değildir arabayı bile ustamla birlikte elden geçiririz her an dibindeyim adamın allahtan huyumu aldı niyetimin kontrol değilde birşeyler öğrenmek olduğunu biliyor... umarım motosiklette de böyle olur hepinize saygılar

Barış bunu beğendi.
  11. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    doğru söze ne denir;)