Ilk Eğitimim - CBT

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında murat.ozdemir tarafından paylaşıldı.

1. murat.ozdemir

murat.ozdemir Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba arkadaşlar,

Motosiklete gönül vermiş ve bu işi uzun yıllar devam ettirmek isteyen biri olarak eğitimin ne denli önemli olduğu ve başta öğrenilen yanlışların kemikleşerek ilerde daha büyük problemlere sebep olabileceği düşüncesiyle istanbula gelir gelmez eğitim peşinde koşmaya başladım. Honda güvenli sürüş eğitimlerine yakın zamanda yer bulamayınca Rahmi hocamla(Barutçu) ile bağlantıya geçip eğitim isteğimi ilettim kendisine. Gün olarak 17Nisan için anlaştık.

Eğitim tuzla autodrom tesislerinde sabah 09.00 - 16.30 arasında tek gün olarak veriliyor. Benim gibi istanbula yeni taşınmış bir insansanız yeri bulma konusunda biraz sıkıntı çekebilirsiniz, kısaca e-5ten içmeler sapağından aydınlı tarafına girin ve solda autodrom tesislerini görünceye kadar hiç sapmadan gidin(yaklaşık 10-15 dk). Vardığımda bana eğitim verecek olan hocam - başka bir eğitmen - her türlü ekipmanı hazırlamış beni bekliyordu. Yani eğitimde sadace siz varsınız, bekleme aksama yok, siz hazırsanız eğitim de hazır:)

Eğitime sadece motosikletinizi getirmeniz yeterli, getirmezseniz de orada bulunan YBR125 ile de çalışabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirteyim; eğitimin birebir olması aradaki iletişimi ve öğrenmeyi maksimum kılıyor.

Eğitim 2 saatlik teorik eğitimden sonra ekipmanın giyilmesi, motosikleti tanıma, çalıştırma sürüş pozisyonu alma, ayakların kolların durumu, motoru durdurma, parketme gibi temel bilgilerle başlıyor. Yaklaşık 3 aydır motosiklet kullanan biri olarak bu bölümde oldukça fazla yanlışımın olduğunu gördüm.

Eğitimin geri kalanı bu iş için hazırlanmış parkurlarda sürüş yeteneklerinizi geliştirmeye ayrılmış. Aslında bu nokta tamamen size kalmış, hangi konuda eksikseniz bu konuya yoğunlaşabiliyorsunuz, hakimiyet konusunda eksiğim olmadığı için tüm zamanımızı dönüşlere ayırdık, saatlerce dönüş, motoru yatırma ve bakışlar, gideceğin yöne bakma vs. çalıştık.

Eğitimin sonunda CBT eğitiminde başarılı olduğunuza dair bir sertifika ve 6 kademeli güvenli sürüş eğitimlerinin ilkine katıldığınıza dair bir kart veriliyor.

Eğer ilk günün sonunda temel eğitim konusunda eksiğiniz kaldıysa 2. ve hatta 3. güne bile sarkabiliyor eğitim. Bence burası önemli çünkü buradan eğitimin ticari zihniyetten ziyade sizin gelişmenize adanmış olduğunu anlıyorsunuz.

Sonuçta eğitimin oldukça yararlı ve gerekli olduğunu bir kez daha anladım. Motosiklet sadece üzerinde durup onu ilerletebilmekten ibaret değil, bilgileri aldığınız zaman sürüş oldukça kolaylaşıp kesinlikle daha zevkli bir hale geliyor. Imkanı olanlar mutlaka yetkili bir kurumdan eğitim almalılar.

Son olarak sabırlı ve arkadaşça yaklaşımından ötürü eğitmenim Metehan hocama teşekkür ediyorum.

Herkese kazasız güvenli sürüşler.