ilk gün ilk kaza !

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Gürsu tarafından paylaşıldı.

1. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    arkadaslar malumunuz daha dun yeni sevgilim hyosung gt250r elime gecmisti. bugun ilk gunumde daha kaza yaptim. ama merak etmeyin ben de motor da iyi.

3 seritli bir yolda yogun trafik varken kopru alti gibi kisa tunellerden birine yaklasiyorduk. ben yuksekte oldugum icin ondeki arabalarin fren yaptiklarini gordum. efendi efendi orta seride gectim en soldan. cunku amerikada bu tunel girislerinde cok kaza oluyor. hatta 2 tane ben yaptim arabayla. orta seritte tam tunelden cikarken en soldaki serit durdu. hemen yanimdaki araba frenleri kokledi duramayacagini anlayinca onundeki arabaya da carpip saga kirdi. ben yuksek viteste dusuk hizdaydim, motor acilsin diye devir yapmiyordum. o yuzden gazi koklememe ragmen kacamadim. zaten motor 250lik malum. oyle deli gibi kacmiyor. adam goz gore gore 1 saniye icinde solumdan bana carpti. tamponu grenaj ve sol bacagima carpti. ben biraz da saga yattigim icin etkisi azaldi. motor deli gibi yalpalamaya basladi. biraz sans, biraz kader belki biraz da yetenekle kontrolu aldim ve hemen saga cektim. tum trafik durdu. cunku insanlar bana bir sey oldugunu sanmis. ama o carpan O.C. kacti ! ben zaten olayin heyecaniyla plaka falan alamadim ama etrafta da kimse gormemis. malesef adamin yaptigi yanina kar kaldi.

grenajda neredeyse gozle gorulmeyecek kadar kucuk bir cizik var. sol bacagim biraz soyuldu, kanadi, biraz da agri var. ama cok sukur ucuz atlattik. bu arada belirteyim dizlik takiyordum. iyi ki de takiyormusum. ne olursa olsun her zaman koruyucu ekipman giyelim lutfen. hayatim gercekten film seridi gibi gozumun onunden gecti.

kisadan hisse : 1. araba kullanirken onunuzdekine carpin ama saga sola kirmayin. baska birini oldurup katil olmaktan iyidir.
    2. koruyucu ekipman her zaman giyin ! her zaman ! bakkala giderken bile.
    3. bundan sonra tunellere girmicem. kopru altlarina girmicem. sagdaki isiklardan gidicem. sanirim tedirgin oldum cok. bir sure boyle olsun.

2. melih yildirim

melih yildirim Üye

Motosiklet:
    Honda
    Allah beterinden korusun.ucuz atlamana sevindim.cok gecmis olsun.

3. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok geçmiş olsun demek o O.Ç lerden dünyanın heryerinde var bende hayıflanıyordum sadece az gelişmiş ülkelerde var diye.Neyse allah korumuş tekrar çok geçmiş olsun...

4. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Çok geçmiş olsun. Umarım tekrarını yaşamazsınız.

5. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Geçmiş olsun, önemli bi hasar olmadığına sevindim. Motosiklet işi böyle, karşı tarafın hataları bizim için büyük risk oluşturuyor hakkaten.

6. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun.

7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok geçmiş olsun.

8. Sabih TÜZEM

Sabih TÜZEM Misafir

Geçmiş olsun, Allah bir daha göstermesin...Bir tek bizim dikkatli olmamız yetmiyor..

9. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    gecmis olsun bir daha olmaması dilegiyle

10. Serkan 06

Serkan 06 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Çok çok geçmiş olsun Allah saklamış seni.

11. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Gürsu çok geçmiş olsun, inşallah tekrarı olmaz. Moralini bozma ve karıştığın bu küçük kazadan ders çıkarmaya bak. Gerçi sen birkaç ders çıkarmışsın.

Ben de birkaç şey paylaşmak istiyorum. Arkadaşlar biliyorsunuz biz motosiklet kullanırken Roadcraft sistemini uygulamaya çalışıyoruz. Sizlere Roadcraft sisteminin beş aşamasından bahsetmek istiyorum.

Roadcraft Sistemi beş aşamadan oluşmaktadır. Sistemin beş aşaması;

1-Bilgi
    2- Konum
    3-Hız
    4-Vites
    5-İvmelenme dir.

BİLGİ: Bilgiyi alma, kullanma ve verme işlemleri sistemi tanımlar ve tüm sistem için geçerlidir. Sürüşü planlamak için devamlı bilgi aramak ve başka sürücüler için faydalı olacağı bilgiyi paylaşmak gerekir. Bilgi, sistemin yol koşullarına uyarlanmasını sağlar. Böylece sürekli gelen bilgi birbiri üzerine binerek sistemin tüm aşamalarına akar.

KONUM: Motosikletinizin konumu, motosiklet kontrol sisteminin en önemli öğelerindendir. Konum güvenlik açısından oldukça önemlidir. Konumu dikkatli seçen sürücü peç çok kaza tehlikesini azaltabilir ya da önleyebilir. Yol üzerinde bir konum seçerken asla başka bir avantaj için güvenliğinizden ödün vermeyin. Yol üzerindeki standart duruş (konum) güvenliğe öncelik veren, lastiklerin yolu iyi kavramasını ve dengeyi sağlayan, bu amaçlara uygun en iyi görüşü sağlayan duruştur.

HIZ: Kendi şeridinizde, önünüzde açık ve engelsiz olduğunu gördüğünüz mesafede durabilecek bir hızda motosiklet sürünüz. Tehlikeye uygun bir hızda gidin. Zemini, görüşü, dönmek için gerekli açıyı, yolu diğer kullananları ve gözle göremediğimiz tehlikeleri ihmal etmeyin.

VİTES: Hızımızı doğru ayarladıktan sonra eğer gerekiyorsa vitesimizi değiştirmemiz gerekiyor. Doğru vites, gazı kapattığımızda motorun yavaşlamasını, açtığımızda motorun ivmelenmesini sağlayan devirlerde olmamızı sağlayan vitestir.

İVMELENME: Son olarak risklerden uzaklaşmak için ivmelenme aşamasıdır.

Kısaca sistemin beş aşaması budur arkadaşlar. Ancak bu aşamaları doğru öğrenmek, uygulayabilmek ve İLERİ BİR SÜRÜCÜ olabilmek için DOĞRU YERDEN VE DOĞRU KİŞİLERDEN EĞİTİM alınması şarttır.

Hedefiniz İLERİ SÜRÜCÜ olmak olmalıdır arkadaşlar, peki İleri sürücü kime denir.

İLERİ SÜRÜCÜ: Her zaman, her yol şartlarında, her türlü trafik koşulunda doğru pozisyonda, doğru hızda ve doğru vites de olan sürücüdür.

Sevgiler.

Gürsu bunu beğendi.
  12. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    arkadaslar herkese gecmis olsun dilekleri icin tesekkur ederim. umarim bir daha ne ben ne baskasi yasamaz boyle seyler. insani trafikten sogutuyor resmen. daha once bir kere kaza tehlikesi yasamistim cok ciddi olarak. bu ikinci oldu ve ucuz atlattim. heryerde okuyoruz, video falan izliyoruz kazalarin ama basina gelmeyince anlamiyormus insan. o bir saniye icinde aklimdan tek gecen sey az sonra yere dusup yuvarlanicam ve arkadan gelenler beni ezecek dusuncesiydi. tum bunlari dusunurken motoru nasil kontrol ettim hatirlamiyorum.

isin kotusu ben bu yolu haftada 4 kere gidip geliyorum ve tek yol bu. fobi haline getirmektense aynen devam edicem. sadece bir sure bu ve bunun gibi 2-3 tane daha tunele girmek yerine sag taraftan isiklardan gecicem. polise durumu bildirdik ama o tunelde kamera var mi bilmiyoruz simdilik. cevap bekliyorum. iyi ki sol seritten saga gecmisim. cok sukur o hiyarin onunde kalmamamisim. belki de arkadan carpacakti bana. daha once de soylemistim insan ve okuz her yerde ayni. ulkesi, milliyeti yok.

bahsettigim tunelin resmi de su :

http://www.aaroads.com/blog_images/northeast/i-093_nb_at_milton_tunnel.jpg

herkese kazasiz belasiz surusler.

13. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Geçmiş olsun iyiki sana bişey olmamış

14. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun.

15. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Çok geçmiş olsun sizde ve motorda onemlı bır hasar olmaması sevindirici

16. Tunay

Tunay Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Verilmiş sadakan varmış çok geçmiş olsun

17. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    ucuz kurtarmışsın kardeş geçmiş olsun.

18. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    çok büyük geçmıs olsun kardes allah korumus 2teker üstünde gidiyoruz işte n yaparsın bolede o cocuklar oldugu zaman heran gidiciyiz allah yardımcımız olsun.

19. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    gursu çok geçmiş olsun Allah beterinden korusun hepimizi..Umarım böyle tatsız olayları yaşamayız

20. Sıla_Arma

Sıla_Arma Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bir daha yaşamazsınız umarım. Plakayı gören olsa çok iyi olurdu.