İlk kaza ve moral bozukluğu...

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında denizhany5 tarafından paylaşıldı.

1. denizhany5

denizhany5 Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    Merhaba
    Bugün ilk defa kaza yaptım ve asfaltla tanıştım. Sadece anlatmak ve fikirleriniz almak istiyorum çünkü ciddi anlamda moralim bozuldu saatlerdir boş boş duvara bakıyorum :(
    Motorum Vespalx touring. Rahmi hocadan eğitim almıştım ancak ailem yinede vitesli motorla başlamamı istemeyerek scooter aldılar. 1 aydır şehir içinde kullanıyorum henüz 300 km yaptım.
    Bugün ilk defa uzun yol denemesi yapmak amaçlı Ataşehirden Ömerliye gittim. Gidişimde bir sıkıntı yoktu. Dönüşümde evime 5 dakikalık mesafe kalmıştı ve boş bir virajda motor altımdan kaydı. Kesinlikle kendi hatam. Neyse motorda ciddi bir hasar yok sadece boyası çizildi. Bana da korumalar nedeniyle bir şey olmadı kalktım eve getirdim motoru.
    Ama şuan canım çok sıkkın... Maddi açıdan değil zaten sürüşümü engelleyecek bir hasarı yok ancak moralim çok bozuldu. Kendime kızıyorum sürekli ama nasıl düştüğümü anlayamadım. Rahmi hocanın eğitim motoruyla çalışırken(vitesli) dönüşlerimde bir problem olmuyordu ama kendi motorumda keskin virajlarda bir kontrolsüzlük hissediyorum.
    İlk ve son kazam olmuştur umarım. Şimdi motoru gözümün önüne getirdiğimde bir tedirginlik oluyor.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Vitesl motosiklet ile vitessiz sukuterlerde ciddi sürüş dinamikleri kaybı vardır.Siz virajlara motosiklet ile girdiğiniz gibi sukuterle giremezsiniz.Dinamikler çok farklıdır bunları eğitimlerde Rahmi hocamız anlatmıştır.
    Yine hocam eğitimlerde anlatmıştır.Kazaların büyük çoğunluğu evden yola çıkarken ilk 70 km de ve gezi dönüşü son 70 km olur diye.
    Sanırım sizde de öyle oldu.
    Birde neden aileniz sukutere izin verdi onuda anlamakta ciddi zorluk yaşıyorum.

denizhany5 bunu beğendi.
  3. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Çok geçmiş olsun. Ancak moralini bozma. Her türlü araçta maalesef ufakta olsa aksaklıklar başımıza geliyor (bisiklette bile defalarca yerlerde bulmuşuzdur kendimizi). Tedirginlik olması psikolojik olarak normal ancak bir kez daha kullanınca o tedirginliği üzerinizden atıp, aynı hataya düşmemeye dikkat edeceğiniz bir hale geleceksinizdir. Bence eğitimlerinizi baştan gözünüzde canlandırıp, aynı hatanıza ikinci defa düşmemek için pratik yapmanız yeterli olacaktır. Ancak ustalarımız daha doğru noktalara parmak basıp sizi yönlendireceklerdir.

Bir kez daha karşılaşmamanız ümidiyle.

Saygılar

4. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    gecmıis olsun son kazanız olması dilegiyle

5. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun. Sanırım sürücülüğün en tehlikeli dönemlerindesiniz. İster otomobil olsun ister motosiklet. Eliniz ayağınız gaza, frenlere, viteslere, gidon veya direksiyona biraz alışınca istemez biraz rahatlık ve rehavet çöküyor ve "ben bu işi kaptım" duygusu güçleniyor. İşte en tehlikeli dönemler bunlar. Hep söylerim ; ne yazık ki %99'luk bir oranla acemilik döneminde başımızdan bir olay geçecektir. Umarım sizinki bu tecrübenizle atlatılmış olur. Moralinizi bozmayın ve unutmayın ki yaşadığınız bu tecrübe size birkaç yıl kazasız bir dönemden daha fazla ders olacaktır.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Değerli dostum
    "ben bu işi kaptım" duygusunun diğer adı "İKARUS SENDROMU"dur ve bu sevdaya başlayanların hemen hepsinde vardır.Ama bazıları aklını kullanır erken çıkar bazılarıda deneme yanılma yöntemini seçer acıyla öğrenir ve o sendromdan çıkış yollarını aramaya başlar.

Mustafa_Karik bunu beğendi.
  7. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    çok geçmiş olsun ama düşe kalka bu işler :) şunu unutma düşmeyen motorcu yoktur, Henüz düşmemiş motorcu vardır. :) hem böylelikle koruma ekipmanlarının önemini de anlamış olursun. çünkü bizler trafikte olduğumuz sürece bizler için tehlike oluşturan kişilerle uğraşmak zorundayız.

denizhany5 bunu beğendi.
  8. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Gecmis olsun, ucuz atlattigina sukretmelisin. Egitim almis olman kazadaki dusus payini azaltmistir. Daha dikkatli olman dilegiyle.

9. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Moral bozmak yerine sevinmelisin,sipariş versen bulunmaz cinsinden yani ;)
    Ama vitesli motorun dengesi o bindiğiniz sukutur dan iyi olduğu kesin.Ama yinede şükret bu kadarla yırttığına ve çok geşmiş olsun dostum.

Murat Burak ve denizhany5 bunu beğendi.
  10. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Korkarım deneyim acı çekmeden kazanılmıyor...Geçmiş olsun...

11. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun Deniz..Evet Şenol'un bahsettiği dinamikler şudur: Sorun vitesli veya otomatik olmasında değildir,
    Birincisi scooterlerin tekerlekleri küçüktür,düşük süratlerde manevra kaabiliyeti iyidir ama,süratlenince bu dezavantaja dönüşür..viraj ve manevrada yol tutuşu zayıflar,hele bozuk ve kasisli bir yolda düşmeniz an meselesidir..Niye enduro ve kros motorların ön jantı 21" düşün bakalım!..Bozuk ve kasisli araziyi daha emniyetli absorbe eder..Her engelden kolayca geçer..
    İkinci dezavantajı da oturuş biçimidir..Motora çok iyi hükmetmeniz için bacaklarınızın arasında olması gerekir..Sandayede oturur gibi sürmek,araçla senin aranda kopukluk oluşturur...

Tecrübe açısından kazanç hanene birşeyler kaydedersen karlı çıkmış sayılırsın..Moralini hiç bozma..

Şenol SEL, Berkay Ömür ve denizhany5 bunu beğendi.
  12. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Gecmis olsun. Yukarida benden daha tecrubeli olanlar zaten soylemis. Scooter ve vitesli motor, oturus seklinden, kontrolune, tekerleginden, dengesine kadar bambaska seyler. Ben de scooter ile 2 kere dustum. 2 sinde de donerken dustum. O gunden beridir scootera binmedim. Binmem :)

Şenol SEL bunu beğendi.
  13. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Şöyle düşün eğitimsiz ve korumasız olsaydın büyük ihtimalle canın ile (can acısı) ödeyecektin. Kalkıp eve gidebilmen senin düşmeyi de bildiğini gösterir.

Yavuz ÇIBUK, Murat Burak ve Gürsu bunu beğendi.
  14. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun

15. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun. Düşmeyle motorculuk bırakılmaz. Moralini bozma. 40 senedir motora binenler bile düşüyor. Tahminimce konsantrasyon kaybı yaşadın. bir anlık dikkatsizliğin bedelini ödedin. Bunlar sana/bize tecrübe.. Kazasız günler..