ilk vespa

Konu, 'KYMCO' kısmında erenkocer tarafından paylaşıldı.

1. erenkocer

erenkocer Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kymco
    Scooterın tarihini merak eden varmı??
    SCOOTER TARİHİ

piaggionun pontederadaki uçak fabrikası savaş nedeniyle yerle bir olmuştur. enrico piaggio, babası rinaldiden görevi devraldığında uçak endüstrisi defterini kapatma ve kişisel ulaşıma yönelme kararını verir.

bu dönemde İtalyanın perişan ekonomisi ve bozulmuş yolları, otomotiv endüstrisi için pek de ümit vaadetmiyordu. yine de ulaşım çok önemli ve çözülmesi gereken bir konuydu. İşte tam da bu dönemde, 1946 baharında, enrico piaggionun hayali scooter gerçek olur.

basit, sağlam ve ekonomik olduğu kadar, rahat ve zarif bir araç tasarlama işi corradino d'ascanioya verilir. kadın erkek herkesin kullanabileceği, sürücünün giysilerini kirletmeyecek, yolcu da taşıyabilecek bir araç olmalıydı bu. uçak mühendisi olan d'ascanio, 1934den o yana piaggioda ilk modern helikopterin üretilmesi projesinden sorumluydu.

motorsikletlere tahammül edemeyen d'ascanio yepyeni bir araç tasarlar. uçak mühendisliği bilgilerinden yola çıkarak, gövdesi olan ve vitesi elden değiştirilebilen iki tekerlekli bir araç tasarlar. motoru da arka tekerleğin üzerine monte eder.
    nisan 1946da ilk 15 vespa, pontederadaki üretim bandından çıkar. İlk vespanın çift zamanlı 98cclik motoru 4.500 devirde 3,5 beygir güç üretiyordu. Üç vitesliydi ve saatte 60 kmye kadar çıkabiliyordu.

İki tekerlekli bu ulaşım aracı, gürültülü ve rahatsız motorsikletlere hiç benzemiyor, ilk bakışta zarif ve orijinal tasarımıyla göz dolduruyordu.

Davut, Recep Varlı, Erol ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. oguzhan

oguzhan Kıdemli Üye

paylaşım için saol eren abi :) vespa bu işin ilki dimi daha sonra scooter vespalardan geliştirildi

erenkocer bunu beğendi.
  3. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Benim ilk motorum vespa piaggio et 4 dü ve çok zevkli ve tarzıyla farklı bir motordu İtalyanların bu konudaki çalışmaları tartışılmaz bence:)

erenkocer bunu beğendi.
  4. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    bende discovery channel.da vespa belgeselini izlemiştim ordada savaş yıllarında cephe hattında küçük ve hareketli olduğundan cephane ve yaralı sevkiyatı gibi önemli işler başarmış vespalar günümüzde suzuki burgman honda silverwing gibi çok başarılı modellerede bi şekilde ilham kayağı olmuş vespalara saygıyı çok görmemeliyiz:) ben saygıya ilave olarak çok ta seviyorum:)