internet kafelermi yoksa evlerdeki bilgisayarlarmı güvenli

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında DEMİRAT tarafından paylaşıldı.

1. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

hangisi sizce ben diyim hemen cogunlugu konuyu incelemeden medya ve devlet acıklamalarından internet cafeler diyecek,,,,,öncelikle sanayide 15 sene eski demir ticareti yapıp bırakdıkdan sonra son 2 senedir internet işleticisi arkadasınızım,,,
    arkadaşlar evler daha tehlikede nedenmi bir kac örnekle anlatayım tesbitlerimi,,cevrenizde sorun, evde pc varmı var,kullanmasını biliyormusun,,yok ya biizm olan zehir gibi her b..... biliyo ben fazla bilmiyorum,genelde bu cevabı almıyormusunuz peki filitre varmı diye sorun cogunlugu yok diyecek,,anne baba evde yokken cocuk burda her yere girremi,yukardakiler olomazsa,, girer,peki orta yaşta bilisayarla tanısan anne ve babalar onlar için tehlike yokmu yeni ögrenme hevesiyle,,,

acıkca sunu diyorum,,, kamera kaydı altında,log kaydı yapılan,(kimin nereye girdigini hangi siteye),insanların oldugu filitrenin mecburi tutuldugu devlet tarafından kontrol altında olan,ana masada da izlendigini cogunun bildigi bir cafemi yoksa evde kimse yokken veya anlamayan anne ve babanın oldugu bir ortammı,,

ve burda karsılaştıgım ana masada arada kontrol sonucu,,ahlak sınırlarını asanlar hep karsı camerada oluyo cükü evdeler ve rahatlar sansursüzler yani,,

birde su telokoma bir cif lafım var hızınızı 8mbps cıkarın diye reklam basıyo hız 6.9 larda,,,calışmayan bir işe yaramayan müşteri hizmetleri,,,

devlet devlet baba cafelere camur atmada ceza yazmada olmadık uygulamalar getirmede üstüne yok eyvallah emri olur eee bizden yasak siteleri takip edin yoksa ceza,cameraları calıştır yoksa ceza v.s,,,kendi yasak siteyi kapatmak için mahkeme kararını 7 seneye varan sürede cıkarıyo ama,,,göreve beyler, yasak siteleri kaldırmak yoketmek sizin işiniz,,,örnekmi istiyon vereyim camfrog senelerce yasaklanmadı her b... vardı daha gecenlerde yeni yasaklandı,aferin, ben 7 senedir biliyorum vardı

lafı uzatmayım devlet kendi yapmadıgını bizden istiyo,ve tehlike evde arkadaşlar önlemlerinizi alın almayanlarada yardımcı olun

bugunde ters tarafımdan kalktım heralde, baksanıza hısım gibi 2 konu yazdım eserek,,,,,,ucarak,,,,

2. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

internet cafelerde ney tehlikeli biliyormusunuz ben diyim sakın banka işlemleri yapmayın,,bazen müşteri soruyo güvenlimi bura banka işlemi yapacam,,aman hocam sakın burda yasak bu yasagı ben koydum,niyemi girecek bankaya şifre calınacak veya bişey olacak verecegi 1 tl basım arıyacak bu cafede şifre calınmış falan filan işim olmaz arkadaşlar benim burda banka işlemi yapamaz kimse ,dertsiz basımı derdemi sokacam

Şenol SEL bunu beğendi.
  3. Özlem

Özlem Aktif Üye

Bilgisayar ve internet en düşük seviyeden, en yüksek seviye güvenlik önlemlerinin alınabileceği yada saldırıların olacağı bir dünya. Normal bir ev kullanıcısının yapması gereken,alması gereken standart güvenlik programlarını yükleyecek, abuk sabuk sitelere bulaşmayacak, hacker düşmanı olmayacak ha birde basit şifre kırma programlarının oyunlarına düşmeyecek bilinçte olacak. Bundan gayrı çok sıkıntı yaşamaz. Olayı devlet, hükümet boyutuna taşırsak sayılacak o kadar çok saçma uygulama var ki rant getirecek.

DEMİRAT bunu beğendi.
  4. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Sayısal ortamda tehlikesiz tek bir nokta bulunmuyor. Bu yüzden güvenlik çok göreceli. Neye karşı kimi koruduğunuzla alakalı. İşin ucunda çocuklar varsa evet güvenlik sağlamak kolay gibi görünüyor ama yinede değil. Her nesil bir öncekinden çok daha geniş bir bakış açısıyla dünyadan gelip geçiyor bunun sizde farkındasınızdır. Siz işletim sisteminize güvenlik kurmak istersiniz ama çocuğunuz CD üzerinden çalışan bir işletim sistemi ile istediği yerde gezebilir. Buda engellenebilir ama dediğim gibi sorun kimin daha çakal olduğu :D

PC çözümlerinin dışında çözümler var ama kim evine router ya da server kurar ki...

Önemli olan yasaklamalar değil çocuğa herşeyi anlatabileceğini, sorabileceğini hissettirebilmek. Ona öyle bir konuşmak gerek ki ilk defada sizi anlayıp doğruyu yanlışı analiz edebilsin. Ama tabi öyle şeyler sorarlar ki altından nasıl kalkarsınız bilemem :D

İşin özü insanla uğraşmak zor. Hayatı öğrenmeye çalışan küçük bir insanla uğraşmak çok daha zor. Vay be amma doluymuşum ortada çocuğun ç'si yok düşüncesi bile beni konuşturmaya yetiyor...

DEMİRAT bunu beğendi.
  5. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Şu anda 20 yaşında olan oğlum da, yaşında olan kızım da 4 yaşı civarında bilgisayar kullanmaya başladı. Her şeyden önemlisi onlara bilgisayarın bir araç olduğu hissini vermek, aksi durumda bağımlısı olabiliyorlar. Hele babaları bilgisayar mühendisi olup her yer bilgisayar dolu olunca.

O iş gerçekten zor ! Dediğiniz gibi nasıl bir çocuğu sigaradan, uyuşturucudan uzak tutmak için bilinçlendirmeniz gerekiyorsa, İnternet/bilgisayar konusunda da aynı şeyi yapmanız gerekiyor.

Çocuk için filtreler koysanız bile o kendi ya da arkadaşları yardımıyla atlatacak yöntemler bulabilir. Zaten artık hepsinin kendine ait bilgisayarı var ve notebook olduğu için de gezici. Router da işe yaramaz yani :)

Geriye kalıyor bilgisayarın dış saldırılara karşı güvenliği. Virüs ya da trojan... Ortalıkta freeware firewall, virüs, spyware yazılımları dolu. Bunları kurup düzenli şekilde güncellemeyi, taratmayı sağladığınız zaman da büyük oranda güvenli oluyorsunuz. Taa ki sadece sizi hedefleyen somut bir saldırının altında kalmazsanız... O iş daha zor !

DEMİRAT bunu beğendi.
  6. Kerim Şerif

Kerim Şerif Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    hocam bilinçli kullanıcı ve kullandırıcı olunduktan sonra hiçbişeyden korkmaya gerek yok, kimse akıllı olduğunu zanndip sansarlığa kalkmamalıda, eleman keylogger kullanmaya kalkmamalı çünkü ortaya çıkar oda, geriside kullanıcının kendi öz zeksına kalıyor tabi ;)

Web Hosting Hizmetleri

7. Kerim Şerif

Kerim Şerif Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    hocam bilinçli kullanıcı ve kullandırıcı olunduktan sonra hiçbişeyden korkmaya gerek yok, kimse akıllı olduğunu zanndip sansarlığa kalkmamalıda, eleman keylogger kullanmaya kalkmamalı çünkü ortaya çıkar oda, geriside kullanıcının kendi öz zeksına kalıyor tabi ;)

Web Hosting Hizmetleri

8. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Lütfen imzamdaki forum kurallarını inceleyin!

9. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Her zaman demişimdir en iyi anti virus insanın kendisidir!! Ben yıllardır kullanıyorum bu mereti hiç anti virus kuramdım ve hiç bir zaman viruslerle ugrasmadım.

10. mehmet ersayan

mehmet ersayan Yeni Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    ben kurduğum bütün internet kafelere filtreleme proğramını kuruyorum. hem artık eskisi gibi denetimsiz değil.köy yerlerinde bile jandarma denetim yapıyo..temiz toplum temiz internet kafe..

11. Cengiz_Filizler

Cengiz_Filizler Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Her zaman insanin kendisinden baskasinin kullanmadigi PC daha guvenlidir !