İnternet üzerinden motor seçiminde uyarılar.

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Gökhan TUNALI tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Umarım 2. el kullanılmış motosiklet alacaklara yardımcı olurum,

Sahibinden.com'da bir Kymco Straith Cup motor beğendim,motor Alanya'da 550km yakında.
    Fiyatı diğerlerine göre uygundu!, 3000km'de hasarsız,düşürülmemiş,garaj motoru olarak tanıtıldı.
    Telefonla pazarlığa tutuştuk,anlaştık,motoru masrafsız olarak tanıttı. Binilmiyor, garajda çürüyeceğine size yarasın diyor.Kilometre de düşük olunca kafama yattı düştüm yola.
    Neyse Alanya'ya ulaştım,tanıştık arkadaşla efendi birisi, kardeşim çok hızlı kullanıyor diyor bana, motor 4000km'ye gelmiş,her yeri pas,kırık grenajlar,sanki denize düşmüş motorla,midem bulandı boşu boşuna 1100 km mesafeyi ,zamanımı çaldı.

Mesaj gönderme işlemi yapmalıydım.

Motorunuzu ciddi olarak düşünüyorum.Ancak Eskişehir'den gelme durumum var.Bu yüzden sorularım olacak.

1,Fotoğraflar ne zaman ve kaç km'de çekildi,şu an kaç km'de.Resimlekinden bambaşka bir manzara ile karşılaşabilir miyim?

2,Kurye motoru mu.(Özellikle aracın buradaki fotoğrafları yeni mi öğrenmek istiyorum)

3,Kaç kullanıcı kullandı,ilk sahibi misiniz.

4,Evrakları tam mı(sigorta,muayene,vergi)

5,Plakasını alıp trafik sorgusunu yapmak istiyorum.

6,Bakım periyotlarını servisten veya servis kitapçığından öğrenebilir miyim.

7,Araç kapalı nemsiz bir ortamda mı saklandı(paslanma var mı)

8,Duman atma,çekişten düşme,zor çalışma gibi olumsuzluk var mı?Akü ve lastiklerin durumu nedir?Egsoz ötüyor mu,sağlam mı.Sübap ayarı hiç yapıldı mı?(Motor öğretmeniyim ve 2003 Cgl125 sahibiyim)

9,Kazası var mı?,kırılan grenaj,ezik depo,yamuk gidon,kumandalar vs. mevcut mu?

Maddeler halinde sorularımı yanıtlarsanız memnun olurum.Saygılar.

Not:Hiçbir lafına ve resmine inanmayın,gereken neyse sorularınızı sormakta çekinmeyin, mutlaka yeni çekilmiş ayrıntılı fotoğraflarını isteyin.

2. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    bu konuda çok haklısın.insanlar çıkarları için herşeyi yapıyorlar.ayrıca paylaşım için teşekkürler.

Gökhan TUNALI bunu beğendi.
  3. Tayfun Seyrekbasan

Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    gercekten gökhan arkadasımıza katılıyorum aynı olay benimde basıma gelmişti.netten bulduğum bir motora bakmaya gittiğimde resmen hayal kırıklığına uğramıstım.ilanda motor pırıl pırıl parlıyodu ve kmsi 4500 olduğu yazıyordu ancak motoru görmeye gittiğimde motorun 34500 kmde olduğunu ve motorun tamamen hasat olduğunu gördüm.adama bu netteki motormu gercekten dediğimde haaa evet o motor ama resimler 2 sene öncesine ait demişti.bu yüzden motor alacak arkadasların gökhan nın yazdıklarını göz önünde bulundursun.paylasım için tesekkürler gökhan

Gökhan TUNALI bunu beğendi.
  4. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Biraz eski bir konuya mesaj yazacağım ama teşekkürler.Bende bu sıralar bir motor alacağım için bu saydığınız soru maddeler çok işime yarayacak.

5. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Konu güncellenmişken ben de bir iki uyarı yapayım. Eğer aradığınız motosiklet çok nadir ve bulunmaz bir model değilse kendi şehrinizden enazından komşu şehirlerden bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü bir motosikletin piyasada bir raiç bedeli vardır. 150 kullanıcı satıyor ve ortalama hepsi 10 bin lira civarında fiyat biçiyorsa sizin alacağınız fiyat da aşağı yukarı budur. Alırken 7000 isteyene de 13000 ve üstü isteyene de çok rağbet etmemenizi tavsiye ederim. Bazen gerçekten sıkıştıkları için iyi mallarını ucuza satanlar da olur ancak bunlar istisnadır. Genelde size denk gelmez :) Eğer malının ederi 11 bin etse inanın 7-8 bine ilan koymaz satıcı. Demek ki problemi var. Ucuz etin yahnisi hesabı.

Demem o ki dertsiz tasasız motosiklet almak istiyorsanız görüp iyi bir ustaya ekspertiz yaptırmadan almayın. Öyle ucuz olsun güzel olsun diye de çok kovalamayın. Aldıktan sonra çıkaracağı masrafla aynı hesaba gelirsiniz zaten.

H. Nuri bunu beğendi.
  6. Ekspertiz

Ekspertiz Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    ikinci el motosiklet ekspertiz işlemleriniz için yardımcı olabiliriz. Motosiklet ekspertiz konusunda uzman personel ve profesyonel cihazlar kullanılarak beğendiğiniz ikinci el motosikletinizi ekspertiz yapabiliriz. Yapılan bazı kontroller motor şanzıman , şasi , grenaj , fren , elektronik sistemler gibi birçok kontrol yapilmaktadır. Web sayfamız www.motosikletekspertizi.com