İnternetin ölümüne 110 gün kaldı

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  Geçen ay açıklanan İnternette Özgürlük Raporu’na göre, Türkiye’nin kötü puanı 42'den 45'e yükseltildi. 22 Ağustos tarihinden itibaren ise Çin; İran, Küba gibi ülkelerle dünya sıralamasının son sıralarında yer alacak. Çünkü kullanıcılar, BTK'nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Penguen de "Arama Motoru Müdürlüğü" başlığıyla internet yasaklarını yıllar önce espirili bir dille kapağına taşımıştı.

  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi hükümleri kapsamında, BTK tarafından hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı” 22 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe girecek.
  22 Ağustos'ta devreye girecek sistemde internete "BTK" tarafından belirlenen Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket adıyla 4 filtre tipinden biri seçilerek girilebilecek.. Filtreyi aşmak ya da aşmaya çalışmak suç sayılacak. internet servis sağlayıcıları filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutulacak. Aksi taktirde büyük para cezaları verilecek.
  Bu tür filtre sistemleri işletim sistemleri, internet servis sağlayıcılar ya da internetten bulunabilecek programlar sayesinde isteyen kullanıcılar tarafından zaten istenildiği zaman kullanılabiliyor. Yani zaten kullanıcı böyle bir opsiyona sahip. Ancak BTK'nın uygulamasıyla bu durum bir opsiyon olmaktan çıkıp zorunluluk haline geliyor.
  BM desteğiyle Freedom House tarafından Nisan 2011 de yayınlanan İnternette Özgürlük Raporu’na göre, Türkiye’nin “kötü puan’ını 42'den 45'e yükselterek” internete erişim özgürlükleri konusunda geriye doğru gitti. 22 Ağustos'tan itibaren yerimiz Çin, İran, küba gibi ülkelerle yanyana olacak.
  DNS DEĞİŞTİRİLEREK GİRİLEMEYECEK
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Youtube’un yasaklı olduğu dönemde, ‘Ben giriyorum. Siz de yolunu bulun girin demişti. Yani YouTube kapalıyken önceden DNS ile girebiliyordu. Ancak bu paket altında erişimi engellenmiş YouTube'a da girmek mümkün olmayacak.
  DAVA AÇILDI
  IPS İletişim Vakfı-Bianet, 13 Nisan 2011 tarihinde “yürütmenin durdurulması” talebiyle, söz konusu usul ve esaslara karşı Danıştay’a iptal davası açtı. Vakıf, Danıştay’a yaptığı başvuruda BTK’nın aldığı yeni kararın yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle tanınan temel hak ve özgürlükleri ölçüsüz şekilde kısıtladığını belirtti. Vakıf adına başvuruda bulunan avukat Ayşe Altıparmak, BTK’nın keyfi bir şekilde yasaklı siteler listesi hazırlayabileceğini, çocukları zararlı içerikten korumak için ebeveynlerin yerine devlet eliyle karar verilmesinin doğru bir uygulama olmadığını belirterek, “Gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Komisyonu çocuklar gibi zarar görmesi mümkün grupları korumak için yasal önlemler almaktansa özdenetim yollarına gidilmesini teşvik etmektedir. Bu nedenle, üye ülkeler ev ve okul bilgisayarları ile internet kafelerde filtre programlarının kullanılmasını teşvik etmeli ama devlet düzeyinde filtreleme girişimlerinden her ihtimalde kaçınmalıdır”
  alıntı:hürriyet.
   
 2. Ali Emre Sakarya

  Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2011
  Mesajlar:
  521
  Beğeniler:
  233
  Motosiklet:
  Honda
  ben şimdiden çin işi internet için hazırlıklara başladım! Allah sonumuzu hayır ede, bunlara daha ne diyeyim ki...
   
 3. Ekrem Kalafatoglu

  Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  18 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  561
  Şehir:
  BAŞKENT
  Motosiklet:
  Honda
  Ben dogru bır uygulama olarak bulmuyorum İnternette bile ozgurlugumuzu kısıtlamaya çalışıyorlar
   
 4. Ethem Doğru

  Ethem Doğru Site Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  Kartal İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  eksik olmasınlar, hep sorunlarımıza çözüm buluyorlar.
   
 5. Enes ŞİMŞEK

  Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2009
  Mesajlar:
  347
  Beğeniler:
  183
  Şehir:
  25
  Motosiklet:
  Yamaha
  Komple yasaklasalar da 80-90lı yıllara geri dönsek keşke. 90s Forever!!!
   
  Mesut Korkmaz bunu beğendi.
 6. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.460
  Beğeniler:
  9.028
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Ben bu yasakçı zihniyete ÇOŞKULU AHMAKLARIN yeni icadı diyorum.Başka da bir şey demiyorum.Diyeceklerim facede yazıyor zaten.
  Yasa çıkınca kağıt 3 e bakıcaz ona göre bir eylem planı uygulamaya sokacağım.
   
 7. tolga.sensoz

  tolga.sensoz Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2011
  Mesajlar:
  104
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Tekirdağ
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Bu şekilde olacağını ,bu noktaya geleceğini ve daha hangi noktalara gideceğini zeki Türk milleti göremiyor.Alıntı yaptığınız haberden ziyade beni bu haberlere bazı yayın organlarında yapılan yorumlar düşündürüyor.Ciddi bi kesim uygulamanın doğru olduğunu düşünüyor.Belkide haklı yanları vardır bilmem.Ama bu ülkede bazı sakıncalı içeriğe girmek hala suç.Çocuk pornosu ziyan zebil.Ama daha 1 tutuklama haberi duyulmadı.Ama cezası var.

  Bu tip durumlarda şuanki iktidarın kararını engelleyebilecek bir mahkeme yok.Türban yasası gibi.

  Anlayamadığım bu tiplere oy veren insan profili.Çevre yakın akraba dahil sorduğumda e akp başka kime oy verilir diye cevap veriyor.Tamamen bir maydonoz gibi yaşadığı hayatındaki önemli bir karar bu akrabamın.Peki aynı maydonoz akrabam (benimle aynı fikirde olmadığı için değil maydonozluğu,doğuştan) daha önce kime veriyordu oyunu,her zaman dini rejimi iktadara sokmak istedi birileri güzel ülkemde.Ama ozaman onlara vermiyordu.Demek ki Tayyip işini biliyor ağa.Demek ki bizim düşündüklerimizi düşününen bizim seçtiğimiz insanlar pasifin önde gideni.

  Bu durumdan rahatsız oluyorsak tek suçlu bizleriz.Sahip çıkamıyoruz.Tek kişi olamıyoruz.Çevremizi bilgilendiremiyoruz.o adamlar kadar iyi değiliz.

  Belkide gerçekten hakettiğimiz gibi yönetiliyoruzdur.
   
 8. Metin

  Metin Site Müdavimi

  Kayıt:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.039
  Beğeniler:
  1.619
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Butür olaylarda Neyzen Tevfik'in "Türk Milleti Gariptir" diye başlıyan şiiri aklıma geliyor...
   
  tolga.sensoz ve Şenol SEL bunu beğendi.