Iran/Isfahan

Konu, 'Yurt Dışından Katılanlar' kısmında Ahmet.Aydin tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Herkeze selamlar,

allah izin verirse seneye Haziranin basinda Berlin den bu sefer Iranin tarihi ve kültürel merkezi olarak sayilan Isfahana (bazi literatürde Esfahan olarak geciyor) gitmeyi planliyorum. Rota asagi yukari belli. Aranizda, orta dogunun venedigi olarak tanimlanan, bu sehire motorla giden oldumu? Iran da yollar nasil? Turist icin güvenilirmi? Insanlari nasil? Hotel beslenme sorunlari? Tamir olanaklari ve en önemlisi saglik hizmetleri ne durumda? Nelere dikkat etmek gerek? Bu konuda bilgi sahibi olanlarin fikirlerini duymayi cok isterim.

Saygilarimla

Iyi yolculuklar

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    YArın daha önce İran a gitmiş bir arkadaşımızın gezi raporunu size sunsam nasıl olur.

3. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Sayin Senol Bey,

cok sevinirim ve simdiden yardiminiz icin cok tesekkürler.

Saygilarimla

iyi yolculuklar

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şu anda dosyaları alıyorum.Size ayrı bir rapor halinde msn den yollamak isterim.

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bende bu sene iran turu düşünüyordum ama seneye erteledik.
    birde unutmadan söyleyim abd büyükelçiliği pasaportunda iran vizesi
    görünenlere kesinlikle vize vermiyormuş!!!

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ve pasaportta israil vizesi olanlarada çok arap ülkesi vize vermiyor

7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    abi al birini vur ötekine. adamlardaki korkuya bakarmısın!!!

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ne korkmuşlar, bunların birbirini vurması yakındır. yok arada biz de gidecez...

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ahmet bey.Arkadaşımın İran gezi raporundan bir alıntı ile rapora başlıyorum.Siz dur yeter deyinceye kadar ben devam edeyim mi yoksa bunlar yeter mi dersiniz.Karar sizin :),

Her şey bundan 7-8 ay önce başladı kışı bitirmemize az kalmış bahar kapılarını aralamış bize nispet yaparcasına kapının arasından arada bir gülümsüyor herkezin kanı kaynıyor.

Gene bir Çarşamba toplantısı o zamanlar sigara yasağı cıkmış Kafkasta kapının önünde tellendiriyoruz cigaraları.

Kesmiyo beni artık kısa mesafeler şöyle poponun nasır tutacağı döndüğümde yeni taktıracağım lastiklerin biteceği gün aşırı 1000 Kilometre çevireceğim uzun rota peşindeyim Fas deniyor İtalya deniyor Alpler deniyor İspanya deniyo yok olamss benim daha egzotik bakir ve en önemlisi benden vize istemeyen bir yere gitmem lazım.

O aralar Şengen veren yengelerle problemim var çünkü Birden bi İran lafı geciyor tamam diyorum İran Persopolis mükemmel rota vizede istemiyorlar.

Çalışmam lazım şimdi, aslen İranlı fakat Bursa’da veterinerlik yapan ve sık sık şirkete gelen Hüseyin’e yapışıyorum mayıs sülüğü gibi Bana İran’ı anlat diye anlatmama gerek yok diyor git ve gör. Eee gidecezde(gidipte görünce çok utanacağım soruyu soruyorum) başımızı belaya sokmayalım oralarda neler görüyoruz bak televizyonlarda yazılı basında diye .Birşey olmaz diyor ve gezip göreceğimiz ana arterlerin isimlerini çıkarıyoruz beraber.Tebriz,Esfehan.Şiraz,Kum,Persapolis ,Kahsan,Kazvin,Karaj,Delijan,Zanjan gibi

Şimdi rota zamanı google maps’ten şehirler arası mesafeleri hesaplıyorum ama bana bi harita lazım yok anasını satayım hiçbir yerde İran haritası açıyorum umutsuzca konsolosluğa telefonu motosikletimle sizin memlekete gelecem ama haritam yok diyorum bide varsa konaklama ve gezilecek yerler hakkında bilgi tamam gönderelim hemen diyorlar ve benim için altın değerindeki bir çok doküman ve harita gönderiyorlar anaaa ne küsel Bu arada Zafer Bozkaya’nın İran gezi rehberi geciyor elime türkçe tek yayın ve içinde iranla ilgili her şeyi bulmak mümkün heyecanım bi kat daha artıyor.

Uleyn bide rehber bulabilsem derken Hüseyin geliyor birkaç gün sonra ve Teyzesini Oğlu Babek ‘in bizi Tebrizde beklediğini söylüyor.Bi gezenti daha ne isteyebilirki.

Anaa iş iyice ciddiye biniyo pasaport evet pasaportu yenilemem lazım hemen alel acele 10 ytl ye Demirtaş’tan aldığım beyaz gömleğim ve fotoğrafcıda bulduğum borda şal desenli iğrenç bi kravatla iiti hani şu uzaydan gelen yaratık profilinde fotoğrafım ve nüfus kağıdımla emniyete gidip pasaportu çıkarıyorum

Bu arada İstanbul’a gidip Turing kulübünden de gerekli evrakları hazırlamam lazım iki ayağım bir papuca girdi gitmeden telefonla arayayım diyorum cevap olarak oraya kadar gitmemin gerekmediği bankaya 200 usd depozito yatırarak alındı kağıdıyla birlikte Gürbulak sınır kapısında ki Turing kulübünün 24 saat açık olduğunu ve işlemlerimi buradan halladebileceğimi söylüyorlar. İran’da uluslar arası ehliyete ihtiyacınız yok sigortanızı da isteğe bağlı olarak yaptırıp yaptırmamakta özgürsünüz .Ama 10 günü geçen motosiklet gezileri için geçici İran plakası çıkarmanız gerekiyor.Biz 9 gün kaldığımız için bu masraftan da yırttık.

Her şey zenit saat gibi mükemmel işliyor ama bunu hanıma işlemem lazım haberi yok daha garibimin geleneksel sülale iftarında buluşuyoruz bütün akrabalarla zaten geç kaldığım iftar yemeğine herkesi selamlayarak oturuyor ve iki lokmada bitiriyorum yemeğimi karşılıklı nasılsınızlardan sonra Çarşamba toplantısına yetişmek için erkenden kalkıyor ve herkese iyi bayramlar diyorum (daha bayrama 10 gün var)şakın ve eblek bi ifadeyle yüzüme bakıyorlar ve bayramda İran’da olacağımı söylüyorum hatuna sarıyo millet ne işi var diye İran’da bilmiyolarki garibiminde onlarla birlikte öğrendiğini ufak bi kıyamet sonrası ciddiyetimi anlıyor az destek tam köstek yola devam.

Bavulları toplamam lazım şimdi giyecekler tamam yazlık mı kışlık mı takım giysem diye düşünürken yazlıkta karar kılıyorum ve bu kararımın ne kadar isabetli olduğunu yolculuk sırasında anlıyorum motosikler çin gerekli malzemeleri:lastik tamir seti,lastik pompası,zincir yağı,far ampulü,debriyaj ve gaz teli,ilk yardım seti,gerekli anahtar takımları ve levyeler vs. Her ne kar İran’da benim ihtiyacım olmasada benden sonra gideceklerin faydalanması için rotaları konaklama yeme içme ve görülmesi gereken yerlerin belirlenmesi için Garminimi de alıyorum yanıma Ramazanda gideceğim için yolculuk esnasında aç kalma ihtimalime karşın Nutellamıda topkasenin en nadideyerinde alıyor yerini.

Gezinin rotası

10. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Sayin Senol Bey,

vermis oldugunuz bilgilerden dolayi size cok tesekkür ederim. Ne kadar cok bilgi verebilirseniz o kadar sevinirim. Bilgilenmenin siniri olmadigindan siz usanmadikca ben dur demem:)

Saygilarimla

Iyi yolculuklar

11. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

....cok güzel yazilmis. Eskiden, bilmem hala varmi, bir izmir radyosunda arkasi yarin programi vardi, onu andirdi. Simdi burada bu gezi anilarini kesmek büyük sadistlik olur:)
    Merakla gerisini bekliyorum.

Saygilarimla