İşçilik ücreti

Konu, 'Yamaha' kısmında Yavuz.CEVGER tarafından paylaşıldı.

1. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Herkese merhaba,
    Arkadaşlar Drag Star 650 Custom motorumu yaklaşık 2 ay önce bir dosttan makul bir fiyata aldım. Yine de içime sinsin diye sonradan bir ustaya götürüp incelettim. Ne de olsa 12 yaşında ve 73 bin km'de bir makine. Özellikle km'sini ve şehir içinde de kullanıldığını düşündüğümde başta debriyaj teli ve debriyaj balata takımı olmak üzere bazı yenilemelere ihtiyacı olabileceğini düşündüm. Zaten debriyaj teli epeyce yıpranmıştı.
    Tavsiye edilen ancak Ankara'da daha önce motorum olmadığı için tanımadığım bir ustaya gittik. Usta motoru inceledikten sonra;
    1. Debriyaj teli ve kablosu,
    2. Debriyaj balata takımı (Bu konudaki beklentimi ustaya söylememekle birlikte tahmin ettiğim gibi çıktı)
    3. Ön ve arka fren balataları
    4. Bujiler
    5. Hava ve yağ filtreleri
    Değişse iyi olur dedi. Ancak işçilik konusunda konuşmadık.

Ben sözkonusu parçalar ile makineye uygun çeşitli yağları (motor, şanzman ve nihai dişli) ve fren hidroliğini aldım.

Sormak istediğim (aklın nerdeydi denebilir tabii :) ) Bu yapılacak işler için tahminen ne kadarlık bir işçiliğe razı olmalıyım. Yani açıkçası bana bir işçilik ücreti söylendiğinde kazıklanmaya çalışıldığımı anlamak istiyorum. Fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Herkese güvenli sürüşler.

2. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Size ne kadar ücret söylendi. Onu söylerseniz kazıklanıp kazıklanmadığınızı anlarız.

3. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    benimde fazla bi fikrim yok ama aklımdan geçen rakam taş çatlasın 100 liradır. maximum.

4. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Ulaş bey daha ücret konuşmadık. Ben sadece tedbirli ve tedarikli olayım istedim.

5. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Dostum süpersin :) Keşke öyle olsun. Ama benzer bir konu açmayayım diye forumu taradım. Bir lastik değişimi ve balans için 2008'de 150 TL ödeyenleri gördüm, üstelik makul bir ücret olduğundan bahsediyordu. Benim işte debriyaj balatası filan da olunca 300 geçer mi diye düşünmeye başladım.

6. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    lastik değişimi ve balans icin 150 lira ödüyorsa o arkadaşın problemi :)
    ben 100 TL de ısrar ediyorum =)

Yavuz.CEVGER bunu beğendi.
  7. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    100 lira ortalamanın çok üstünde bende tahmininizdan çok daha az ücret istiyecektir usta.

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben de 100TL nin fazla fazla yeteceğini düşünüyorum. forumda eski ödenenlere bakmayın, işi yaptırmadan, konuşun, 100 TLden fazla isterse, 85 veririm deyin :)
    100 TL isterse 75 veririm deyin. Bakalım ne der. Sonra gönlünüzden kopanı verirsiniz. 300 nedir ya, çok fazla ben arabamın 50000 km bakımını 75 TL ye yaptırdım.

9. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    o yüzden dedim ya en fazla 100 diye =) o kadar bile tutmayabilir

10. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şimdi işçilik ve servis hizmeti burada büyük rol oynuyor. Eğer usta iyi usta ise az isteyecektir. 150 TL iyi ücret. Hadi ufak tefek bir şeyler eklenmiştir olsun 200 TL 300 TL de istenebilir tabi ama biraz abartı olur.

İşçilik saat olayına dökülürse ve hatta çok yavaş yapıldığı ddüşünülürse ve arada çay molası verilirse

kablo değişimi 30 dk
    Çay molası 10 dk
    debriyaj balata değişimi 40 dk
    çay molası 10 dk
    Fren balataları 40 dk
    Çay molası 10 dk
    Bujiler 20 dk
    Çay molası 10 dk
    Hava filtreleri 20 dk
    çay molası ve hesap çıkartma 15 dk

toplam 205 dk

Saat ücreti 50 TL olsa ki iyi bir servis fiyatıdır

3.4 saat eden süre x 50 TL 170 TL yapacaktır

bu fiyat normal bir ücretlendirmedir.

11. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    ustacım 100-150 arası bişey ister. Daha fazlasını istiyorsa, bu onun çok titiz bir usta olduğunu değil aç gözlü biri olduğunu gösterir :)
    saygılar..

12. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    eğer iyi fiyat verir ve işini temiz yaparsa o ustanın kim olduğunu yerini öğrenebilirmiyim çünki ben kime gitsem bişey çevirdi arkadaş...

13. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Arkadaşım usta kim :) eğer tanıdığım bir ustaysa ben sana fiyatını söyleyim..

Ayrıca araç bakımıyla motosiklet bakımının arasında dünyalar kadar fark var, otomobil için 2000 usta motosiklet için 20 usta var ankarada... ve otomobile bakanlar her mevsim iş yapar motosiklete bakanlar ise iki mevsim yatar..

14. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Usta ismi vermeyeyim. Herkese teşekkür ederim, sayenizde ücret konusunda bir fikir sahibi oldum. Ayrıntılı açıklaması için Ulaş Bey'e ayrıca teşekkür ederim ;)

15. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    araç bakımı ile motosiklet bakımı arasında fark olduğu doğrudur. ama dünyalar kadar fark olduğuna katılmıyorum. en azından bir benzetmedir. motosiklet ustaları iki mevsim yatabilir, ama otomobilde 10.000 km de bir bakıma gider, motosiklet 2.000. az da olsa arayı kapatır diye düşünüyorum.
    onun haricinde motosikletimin iki lastik değişimi ve ayrıca kampana değişimini 25TL'ye Trabzon'un iki ustasından birine yaptırdım. Elbette her emeğin karşılığı verilmeli ama abartmadan.

16. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Özgür bey amacım sizinle tartışmak değil ama burada öyle bir sıkıntı varki inananmazsınız? motosiklet bakamına o kadar büyük paralar isteniyorki insan motosiklete bindiğine pişman oluyor onun için arkadaşımla beraber haynesin klavuzunu inceleyerek kendimiz motorun basit bakımlarını gerçekleştiriyoruz ki bizim yaptığımız bakımlara 200-300 arası fiyat çıkartıyorlar.

Bu arkadaşın bakımı bizim yaptığımızdan daha ağır bir bakım ne kadar çıkar bilmem ama hiç vicdan yok ustalarda ve motorlarımıza malesef hor davranıyorlar biz granejı sökerken kırılmasın çizilmesin diye neler yapıyoruz adamların umrunda değil.

Ayrıca sizin motorunuzu bilmiyorum ama benim motorum 6000 km de bir bakım istiyor oda basit bakımlar.

Araçlara gelince arz talep meselesi, motosiklet hacmi büyüdükçe istenen paralarda çoğalıyor basit küçük cc li bir motosikleti götürdüğünüzde uygun fiyatlara yaptırabiliyorsunuz çünkü işçilikleride oldukça az ve bizlerin motorlarına göre piyasada daha çoklar.

17. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    tartışalım ne olacak, insanlar tartışarak, fikir alışverişi yaparak çok şey öğrenirler. şimdi sizin yazdıklarınızdan kafamda birçok şey oluştu benim.
    işte bakın çözümü bulmuşsunuz, gerçek emeğinden fazlasını istedikleri için, kendiniz birşey yapıyorsunuz. onlar da dükkan da oturup beklesinler, motor gelsin de cebe biraz para atalım diye.
    ben ustaların düşmanı değilim, ama kazıklamak isteyen çok var malesef, ben kazandığımız paranın, hak edene hak ettiği kadar ödenmesinin taraftarıyım.

eğer yaptıracağınız işin az çok ne olduğunu ve nasıl yapıldığını biliyorsanız, ilk başta fiyat konuşurken de ona göre konuşabilirsiniz. eğer usta uçuyorsa, zaten oradan çıkın...

18. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Size katılıyorum aslında aynı fikirlere sahibiz.
    Ankara da bir iki usta tanıdım ya işi bilmiyorlar fazla para istiyorlar, işi bilenlerde ağızlarını yüksekten açıyorlar, büyük sıkıntı usta konusu.

Ama her motorcu kendi motorundan az çok anlamalı diye düşünüyorum çünkü sıradan bakımlar hiç zor şeyler değil.

Bu arada arkadaşın gsx 750 f ini servise götürdüler bakıma fiyat konuşulurken usta şunu söylemiş "ya bu granejlı motor bunun granejlarını sökmek çok zahmetli iş, onun için fiyat iyi" falan demiş. İnanırmısınız bu çok zahmetli grenajın tamamını iki kişi 3 dakikada indiriyoruz aşağıya ve 7 dakikada takıyoruz.

Hatta size şunuda söylemek isterim benim bundan önceki motorun bakımını ustaların çok para istemesinden dolayı 15 liraya araba tamircime yaptırdım tabiki bende yardım ettim :)

19. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    çok ayıp gerçekten, kimse enayi değil. bu şekilde insan herkese karşı güvensiz yaklaşıyor.

20. Mehmet KAPLAN

Mehmet KAPLAN Üye

Motosiklet:
    Honda
    Motor ustası olupda vijdanlı olanı varmı? Varsa neolur söyleyin gidip elini öpecem...

Umut Karkın bunu beğendi.