Isiklarda hangi ayagimizi yere koymaliyiz?

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Baris Coskun tarafından paylaşıldı.

1. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben soldan akan trafikte kullandigim icin sol ayagimi yere koyuyorum.
    Mantik olarak egitimlerdeki ana basliklar su;
    Sol ayagimizi yere koyalim.

-Sagdan arac carpma olasiligi daha yuksek oldugu icin sag ayagimizi koruyoruz.
    -Sag ayakla arka frene hafifce basmaliyiz ki arkadan carpma durumunda ucup gitmeyelim.

Soldan akan trafikte tek sorun debriyaja basmaktan elimizin agrimasi cunku arkamizdaki sabirsiz suruculer icin viteste beklemek zorunda kaliyoruz.

Peki sagdan akan trafikte egitim alirken neler soyleniyor? Guvenli olsun diye sag ayagimizi yere koysak bu sefer frene kim basacak? Yani ya sol bacagi riske atacagiz ya rastgele vucudun muhtelif yerlerini.
    Aklima gelen bir diger opsiyon da en onde beklememek ama bu her zaman mumkun olmuyor. Turkiyede ne zaman motor kiralasam seridin sagina dogru durup sol ayagimi yere koyuyorum. Boyle bir taktik yaptim, piskolojik olarak rahat hissettiriyor.
    Hocalarimiz ne diyor bu konuda?

unutmadan; ara sira hic ayak koymayan endurocular gorup imrenmiyor degilim :)

2. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    İste hocam o imrendigin enduroculardan biri benim :D

Şaka bir yana bu işte trafigin akıs yonu ne olursa olsun onemli olan vites ve frenin yerleridir. Yani bu da en azından ben gormedim ters yonlerde olanını sol debriyaj sag ayak freni oldugundan sol ayak yere konulur.

Cunku; durma anından cok bu işte kalkıs anı icin ayagın onemi buyuktur. Kalkıs anında sag ayagımız frende olmadıgı taktirde bir ani onumuze bir sey cıkması durumunda on frene asılırız ki bu refleksi olarak birseydir cunku sag ayak yerdedir ve cekemeyiz frene. Bu da on tekerin kitlenmesini hele ki donus anında ise kayıp dusmemize neden olur.

Sonuc olarak ne olursa olsun vites bolumundeki ayak yere konulur hatta o ayak konur sonra sag ayaga gecilir vites tekrar 1 e alınır sonra sakince tekrar frene ayak konur ve osekilde kalkılır.

Aslında barıs hocam sen bunları yalayıp yutmussundur da baska arkadaslar da okudugundan ben biraz ayrıntıya girdim. Ukalalık sanma yani daha yeniyiz sonucta :D

Bülent.Ö bunu beğendi.
  3. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Paylaşım için teşekkürler arkadaşlar..

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sağdan veya soldan akan trafikte sol ayağı yere koyup sağ ayak ile arka frende durması iyidir.Ama mesela İngilterede bazı İngiliz malı motorlar bizlerin kullandıklarının tan tersine sistemleri olabiliyor.O zaman fren solda olduğu için sol arak frende sağ ayakta yerde olabilir.

Devriyaj manerti sıkmaktan eliniz agrıyorsa sürüşünüzü gözden geçirin ve devriyaj manetini biraz daha yumuşatınız.

5. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    elbette sol ayak yerde olacak.. trafik akışı falan faktör değildir. bence ingiltere şeritlerini değiştirsin.. tüm soldan trafik akan ülkelerin herşeyleri yeni baştan yapılsın.. bu kadar mı ters millet olunur yaaa.. nasıl yaşıyosun bu insanların içinde barış???

6. kadir.boz

kadir.boz Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    anlatımın için teşekkürler ama ne olursa olsun motor dediğin vites'siz olur
    verincen gazı gidicek ne o öyle araba gibi yok debriyaj ayak freni bana göre boş iş

7. serkan thundercat

Motosiklet:
    Yamaha
    soldan fren mi? arabayı anlamıştım biraz da motorsikletleri değiştirdiklerini bilmiyodum..yuh artık..

goksel ozdogru bunu beğendi.
  8. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    yapar abi bu kıllar ters insanlar

9. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben soldan frenli motor bir tane gordum simdiye kadar. O da 2. dunya savasindan once yapilmis bir motordu.
    Size cok ters geliyor belki trafigin akis yonu ama dunyanin %34'u soldan akan trafik. Insanin sag gozu daha dominant oldugu icin sag taraf gozlemleri daha yerinde oluyor ve soldan akan trafikte kaza orani daha az oluyor. Yani sol aynaya baktigimizda hata yapma riskimiz daha fazla. Gerci motorcu adam 4 gozle bakar aynaya ama panelvan suruculeri icin ayni seyi soyleyemeyecegim :)

Neyse konuyu dagitmiyim;
    Ben Turkiyede farkli bir anlatim var mi diye sormustum aslinda. Mesela otomatik motorlar icin sag ayak koymak daha uygundur gibi bir anlatim var mi?

10. serkan thundercat

Motosiklet:
    Yamaha
    kim tespit etmişse katılmıyorum arkadaşım..

goksel ozdogru bunu beğendi.
  11. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Tüm diğer ölçü birimlerinin farklı olmasının da adamların beyinlerinin farklı çalışmasının bir sonucu olması mümkün mü acaba?

12. serkan thundercat

Motosiklet:
    Yamaha
    ben 12 senedir turizmciyim ve otellerdeyim..milyonlarca insan gördüm.. sırf onlar sağdan yapıyo diye bişeyi düşünmeden soldan yapabilirm.. istedikleri kadar medeni olduklarını söylesinler..

değiştirdim..

13. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hocam sen de biraz abarttın :) Tüm bir ülkenin insanlarını suçlama bence :)

Adamlar "güneşin batmadığı imparatorluk" havası ile bu şekilde geniş davranmışlar, ana sorun orada...

14. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar lütfen ırkçılık seviyesine taşımayalım sadece eleştiri yapalım unutmayın bu forumu her ülkenden insanlar takip ediyor yanlış anlaşılabilir...

Bülent.Ö bunu beğendi.
  15. serkan thundercat

Motosiklet:
    Yamaha
    sırf foruma saygımdan yorumumu yumuşattım..

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Nasuh MAHRUKİ'nin kullandığı yeni bir tiger vardı.Ama herşeyi testtendi.Devriyaj sağda vites sağda.Yani bu tip motosikletlerin yeni versiyonları var.

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    O zaman onun adı sukuter olur motosiklet değil.:)
    Ve ben boş işleri çok severim:)

18. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    serkan kardeşim sana aynen katılıyorum. ne kadar ing tanıdıysam alayı cins bunların. herşeyi doğru yaptıklarını sanıyorlar ve çok da kendini beğenmişler. bu yüzden bu huyları gayet doğal . bu adamlardan herşey beklenir.

serkan thundercat bunu beğendi.
  19. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben her gun iclerinde yasiyorum bu kadar sorun yasamiyorum ingilizlerle. Bu kadar mesafeden sizlere ne zararlari var anlamadim.
    Sen ben gibi insanlar aslinda. Sen yere tukuren insan olabilirsin, ben gecerken omuz atip kufreden insan olabilirim. Ama sonucta Turkiyedekilerden daha cins olduklarini dusunmuyorum.
    Farzedin Osmanli Imparatorlugu 1500 senesindeki gucunu hala koruyor. Emin olun biz daha cok kendimizi begenmis olurduk.

Konu buralara gelsin istemezdim ama biz irkcilik yaparsak onlar da aynisini bize yaparlar. Dogdugumuz yer yuzunden hakaret yemek kadar sacma bir sey oldugunu dusunmuyorum.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  20. Hakan ERSOZ

Hakan ERSOZ Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    guzel konu teşekkurler