Ispanya turu !!! bilgisi olanlar yardım...

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Erhan Başımoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba arkadaş uzun zamandır işlerden dolayı aranızda yoktum ve motoru cc olarak düşürmüştüm...şimdi bugün bir motor için pazarlık yaptım kısmetse yeni motoruma kavuşacağım... direk ispanya turu düşünüyorum ..yanlız bir kaç şey kafama takılıyor yol güzergahı ve giriş çıkışlar artı tek gidecek olmam yolda bi arıza meydana gelirse diye korkuyorum...

birde sanırım bazen giriş yapamadan felan geride çeviriyorlarmış :( öyle bir durum ile karşılaşa bilirmiyim...daha öncesinde amerika ingiltere ve macaristan a tur ile girmişiliğim var...

bu konuda bilgi sahibi olan var mı??

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Erhan konu hakkında çok detaylı bilgiye sahip olmamama rağmen vizeler tam olduktan sonra neden sorun çıkarsınlar? Son zamanlarda Bulgaristan'ı duydum. Biraz rüşvet vb konusunda sıkıştırıyor ve geri döndürüyorlarmış.

Bence motorla dolanırken Tır parklarına gir ve Tırcılara sor. Kara yolundan kapılardaki en doğru bilgiyi onlar verir.

3. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Erhan tekrar selam,

Biraz araştırma yaptım sorun hakkında. Öncelikle Bulgaristan'a bir hafta önce arkadaşım gitmiş ve hiçbir sorun olmadığını rahat rahat geçebileceğini söyledi.
    Ayrıca Schengen vizen olursa (İspanya için) geçişlerde hiçbir sorun yaşamazmışsın. Yol haritası olarakta ilk girişi Bulgaristan'dan yapıp aşağıdaki noktalara dikkat etmeni söylediler.

- Dediğim gibi vizenin olması gerekiyor,
    - Buradan gitmeden önce "Yeşil Sigorta (green card)" denen sigorta var. Fiyatta 79 Euro olup, uluslararası dolaşımda olması zorunludur. Bunu ister buradan istersende Bulgaristan'da gümrükte yaptırabiliyorsun (incele istersen: http://www.tmtb.org.tr/sayfa.aspx?pid=8&id=18 )
    - Bulgaristan gümrüğünde motorunun kayıt işlemlerini yaptırman gerekiyor.
    - Giriş yaptıktan hemen sonra yolun sol tarafında paralı otoban için bir bilet satılıyormuş. Eğer giriş ve çıkış zamanın 15 günü bulacaksa ona göre satın al. Yolda bir sorun olduğunda da o kartı göster ve otobandan bu kart ile hızlı geçişler yapmanı önerdi (Biletin haftalığı 5 Euro kadarmış).

Edinebildiğim bilgiler bunlar. 2. maddede verdiğim linki ve aşağıda Dış İşleri Bakanlığımızın linkini geçiş yapacağın tüm ülkeler için ayrı ayrı inceleyip, geçiş kuralları ve prosedür/yol durumu uyarılarını incelemeni öneririm.

http://www.mfa.gov.tr/bulgaristan.tr.mfa
    http://www.tmtb.org.tr

Umarım işine yarar.

Sevgiler

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Erhan biraz daha araştırdım ve son eklenen bilgi aşağıda :)

Sevgiler.

Kendiniz için sadece (1) vize (ki bunun içinde zorunlu seyahat sigortası da bulunuyor mecburen ve toplamda 300 TL gibi bir rakama mal oluyor) ve (2) uluslararası ehliyet (Turing Kurumu'ndan alınıyor ve ilk alış 350 TL-yenileme 180 TL); motorunuz için de sadece (3) yeşil sigorta lazım (onun da 15 günlüğü 63 Euro her sigortacıda standard). Bu üç belgeyi halletmek Schengen bölgesine motorla çıkış yapmak için yeterli.

5. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Antalyayı talan ettin şimdi dünya turuna geldi sıra haaa ;)
    Hayırlısı olsun kardeşim inşallah gitmeden önce görüşürüz bir kahve ve bir pasta iyi gider, iftardan sonra :harika:

Erhan Başımoğlu bunu beğendi.
  6. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    İsmail hocam ne de güzel emek verip değerli bilgiler vermişsin böyle. sadece beğenmek yeterli gelmez bu verdiğin değerli bilgiler için düşündüm. paylaşımın için teşekkür ederim bende.

7. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ümit Hocam;

Birşey yapmadım. Ne bilim sadece biraz araştırma. Şu sıralar özellikle Ramazan'da hiçbirşey yapmadığımdan bari bu yararım olsun diyorum :)

Teşekkür ederim.

8. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha

çok teşekkür ederim bilgileriniz için baya cafcaflı işlemler gibi görünüyor ama halledicem inş...

9. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha

istanbuldayım doğan abi yaktım gemileri... dönüş yok artık geri... bi ara rahatsız edicem seni ama motorla gelemeye bilirim bütün giysilerim kaskım felan antalyada ağustosda tatile gidicem arabayla o zaman getiricem... yakında yanındayım ;)

10. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Her zaman beklerim kardeşim :harika:

Erhan Başımoğlu bunu beğendi.