İstanbul İçi uygulamalar

Konu, 'Ceza Vergi Araç sorgulama' kısmında Mehmet Ulas Topraktepe tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Ulas Topraktepe

Mehmet Ulas Topraktepe Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Özellikle Boğaziçi köprüsü geçişlerinde sıkı kontrole başlandı.. Normalde motosikletlerle kask haricinde fazla uğraşmayan trafik polisimiz, dün duyduğum kadarıyla İstanbul Valisinden gelen talimat üzerine uygulamaları sıklaştırmış.. Dün sabah Altunizade istikametinden, Boğaziçi Köprüsüne çıkarken çevirdiler. Evrakları eksik olduğu için çevrilip bekletilen başka motorlarda vardı. Görevli memurun bir arkadaşa anllattığını aktarayım.. Geçen günlerde İstanbul Valisinin konvoy geçişi sırasında bir motosiklet kazası olmuş, bunun üzerine vali talimat vermiş.. Tabi bu ne kadar doğrudur bilemem ama polisin bir başka motosikletli arkadaşa anlattığı budur. "Bizi görünce emniyet şeridinden çıkın en azından yanımızdan, emniyet şeridinde geçmeyin, uygulamalar sıklaşacak.." şeklinde uyarılarda bulundu. Çevrilen her motosikletin kaydını alıyorlardı. Bende B ehliyetle yakalandım artık ceza yedimmi yemedimmi bilmiyorum.. bir ay sabredemedim neyapalım ödicez gelirse.. Motoruda garaja kaldırdım tabi.. Durum böyle bu aralar eksik belgeyle trafiğe çıkmayın derim..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Temmuz 2013
  2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Aslında bir yandan iyi bir yandan kötü olmuş. Özellikle ehliyetsiz ve tehlikeli kullananlar azda olsa temizlenir. Ben içim gide gide bekliyorum. Boşver 1 ay kaldı, beklemekten birşey olmaz

3. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Nasıl? B sınıfı ehliyetle yakalayıp salıverdiler mi? Olamaz öyle şey. Ehliyetsiz ve ya eksik ehliyetli sürücü yakalanır, aracı bağlanır. Tutanak tutulur mahkemeye verilir.

4. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    B sınıfı ehliyet bende de var.Motosiklet kullanmak için B ye ek olarak A2 ehliyet aldım.Polisleri anlamak zor.A2 yi boşuna mı aldım yani?

5. Mehmet Ulas Topraktepe

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaş B ehliyetle motosiklet kullanılmıyor.. Yalvar yakar kurtardım motoru üzerimde full aksesuar koruma vardı hala ceza gelip gelmeyeceği belli değilken bu şekil mesajlar atarak nereye varmaya çalıştığınızı anlamadım ? Adammı asmaya çalışıyosunmuz yoksa benim üzerimden kendinizi kurtarmayamı çalışıyosunuz ? Adam insiyatif kullandı bıraktı belki.. he bir polis insiyatif kullandı diye her polis her zaman insiyatif kullanmalı diye saçma sapan bir denklem çıkarmaya çalışacaksanız beni bu işin dışında tutun. Ben uyarı maksatlı yazdım bu yazıyı B lede motor kullanabilirsiniz gibi bir mesaj vermek için değil.

Allah Akıl Fikir versin.

6. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Kimse sizi itham etmiyor. Yaptığınız hatanın büyüklüğünün farkına varmanızı sağlıyor.

"saçma sapan bir denklem çıkarmaya çalışacaksanız" demişsiniz ama
    1. Saçma sapan olan sizin ehliyetsiz araç kullanmanız
    2. Saçma ise polisin size izin vermesi
    polis kanunu kendi insiyatifi olarak kullanırsa haksızlığın önüne geçemez. Neden ben muayene tarihi verilemiyor diye 75 lira ceza yiyorum, arkada çanta var diye 130 lira yazıyorlar, yangın söndürücünün tarihi geçti diye neredeyse trafikten men cezası uyguluyorlar. (sırf koçan doldurmak için) Bunu yapan da polis sizi salan da. O sebepten ben haksızlığa gelemiyorum. İstersen zararlı de. Bu arada merak etmeyin. Orada sizi öylece bırakan polis ceza falan da yazmaz.

Tamam bu sefer kurtardınız ama bir yaya tamamen dikkatsizce önünüze atlarsa ve çarparsanız haklı konumdayken tamamen haksız konuma geçeceğinizi ve hapis cezası ile cezalandırılacağınızı unutmayın. (Gerçi motoru kaldırdım demişsiniz. İyi bir çıkarım yapmışsınız.)

7. Mehmet Ulas Topraktepe

Motosiklet:
    Honda
    Ya iyide ben ders almak için açmadım bu konuyu, hatamın farkında olduğumu bilerek, uyarı maiyetinde açtım. Neden bizim vatandaşımız ders vermeye bu kadar meraklıdır anlamam. Haftanın altı günü çalışıyorum; hava atmak için, gezmek, dolaşmak için değil işe gitmek için birkaç defa trafiğe çıktım. Yaz sıcağında metrobuse binmektense motosikleti kullanıyım dedim hata ettim. Savunduğum bir noktada yok işin garibi.. bi ton kart borcum var beleşe gelmedi bu motosiklet.. olaydan önceki gün 1.100 TL lik koruma ekipmanı almıştım..bu kadar borcun üzerine bide ceza gelirse çok zor duruma düşeceğim gibi bide sizinle uğraşıyorum bu forumda. Ne yani sizce ben bu hatanın büyüklüğünü yeterince farkına varamadımmı ? Altımdaki dona kadar devletemi ödiyim ? Köprüden aşağamı atlıyım arkadaş amaç ders vermekse benim kimseden ders almaya ihtiyacım yok.. zaten durumum ortada.

8. osman

osman Yeni Üye

ehliyetsiz trafiğe çıkıp utanmadan konu açıyorsun seni salıverne polislerde suç

9. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha

Aracı ehliyet sürmüyor, ülkemizdeki ehliyet verme mantığı da para toplama üzerine kurulu maalesef. Eğitim kurumları tek ders vermeden 300-500 cukkalıyor. Bunlara kimse bir şey demez ama sizin o kıytırık evrakınız olmadığı için tam suçlu ilan edilirsiniz.
    Doğru : Ehliyet hiç bir şey ifade etmiyor
    Yanlış : Donuna kadar ödemeyi göze almadan %100 suç olduğunu bile bile trafiğe çıkmak

Burada size düşman değilim ama kanunlar belli. Polis buradaki adamı kıyıdan köşeden cezalamayı ararken başka birini hadi geç bendensin diye çifte standart yapması hazmedilemez.

10. Cuppa18

Cuppa18 Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Allah'tan İstanbulda oturmuyorum. :)