istanbulda motor sürmek

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında demircan tarafından paylaşıldı.

1. demircan

demircan Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    arkadaşlar merhaba. yeni üyeyim
    2 gün oldu cbf 500 aldım ve ilk defa istanbul trafiginde yolaa cıktım.
    bodrumda 4 sene kaldım orda motor ssürmek cocuk oyuncagıymıs bunu anladım.

istanbulda kimse sinyal vermiyor. sanki siinyal lambaları sökülmüş herkesin.

bu konuda nasıl dikkatli olabilirim. aralardan zaten mümkün oldugunca gecmiyorum ama yırtık dondan cıkar gibi herkes sagdan soldan cıkıyor napmak lazım

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Üzgünüm ama siz Bodrumda Motosiklet sürmüyordunuz sadece kullanıyordunuz.
    Sürmek ayrı eylemdir kullanmak ayrı eylem.
    Sadece bir kavram değildir.
    Avrupa da çoğu yerde sık sık geçer user veya rider diye.
    Bizde de aynısı ama türkçe.KUllanıcı ve sürücü.
    Ve maalesef ki bizde herkes anadan doğma motosiklet sürücüsü.Bir çok eylemi basite gördüğümüz indirgediğimiz için bol bol basitçe telefatlar veriyoruz Türkiye Trafiğinde.
    Mesela bugün 15 yaşında bir genç hayatında hiç motosiklet kullanmamış bir genç cbr 600 le bir kamyonun arkasına son sürat çarpmış.4 parça halinde hastane morguna gelmiş.Ailesi perişan.
    Hangi SALAK o motosikleti 15 yaşında bir çocuğa verir neden verir.
    Sebebi belli.
    Anadan doğma motosiklet sürücüsüyüz.
    Ne var ki kıçı kırık bir motosikleti kullanmaya diyenimiz o kadar çok ki.
    Ve bunu diyenlerin çoğunluğu artık bu yazdıklarımızı okuyamıyorlar bile.keşke aramızda olabilselerdi okuyabilselerdi.Araştırabilselerdi Motosiklet sürüşü hakkında eğitimlerini alabilselerdi.
    Ama asla almazlardı.Eğitime verecekleri paraya bir kaç depo fazla benzin alıp bilmedikleri eylemi deneme yanılma ile ya da düşe kalka öğrenmeye çalışırlardı yine basitçe telef olurlardı.

OMM ara Teori eğitimlerinde Paolo VOLPARA hocamız da bu sizin dert yandığınız konudan çok şikayetçi ama maalesef ülkemde ehliyet çok basitçe çok çok kolay verilmekte.
    Sürücü kursları adı altında faaliyet gösteren TİCARETHANELER de sürücülük eğitimleri teoriden öteye geçemiyor.Hal böyle olunca da trafiğe bol bol kasap yolluyorlar.Ya da parayı basanlar hiç sınava bile girmeden ehliyetlerini alabiliyorlar.BU kadar basit bir eğitim sisteminden ne bekliyoruz ki.
    Kaldı ki yeni çıkan yasa ile tek gözü tamamen kör olanda ehliyet alabiliyor.Malum zevatların harcamalarına kaynak lazım.Kaynak belli bir sürü trafikte kaz var ve yeni kazlara da ihtiyaç var.Ver helvacı kağıdına ehliyeti çıksın trafiğe gelsin harçlar vs vs.
    ne bekliyoruz ki.
    Ama diğer yandan şartlar size uymuyorsa siz şartlara uyum sağlamaya mecbursunuz.
    Bu yüzden "Güvenli Sürüş teknikleri" eğitimleri alarak riskleri en aza indirmenin yollarını öğrenebilirsiniz.
    Size tanışma topiğinde bir link verdim.O linkten "Güvenli Sürüş teknikleri" eğitimleri ile ilgili bilgi alabilir Rahmi hocamın telefonundan ulaşıp eğitimlere katılabilirsiniz.

3. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Dün eşimle biraz turladık. Anadolu kavağı, Oradan Beykoz, üsküdar, kadıköy... Özellikle Anadolu kavağında birbiri ardına çok güzel virajlar motosiklet sürme zevkimi 2 katına çıkardı. Relax bir şekilde eve dönüş için E-5 e girdim. Eşim arkamda olduğunda hızımı normalin altında tutmaya çalışırım hep, hem ivmeli hareketler ile onu ürkütmek zorunda kalmayayım diye, hem de rüzgar vs. den dolayı motor zevkimiz azalmasın diye. Akşam 20:00 sularında E-5 pek kalabalk değildi ama resmen ayarlamışlar gibi trafikte en az 30 tane yol celladı vardı. Orta şeritten giderken bi bakıyorum adam 100 m. arkamda en soldan en sağa geçiyor, sonra benim önümden tekrar en sola... Hasbinallaaah, hadi biri gitti ben bir iki kilometre gidiyorum bu sefer arkamdaki devamlı selektör yapıyor, solum sağım boş... Yine bi hasbinallah sağa geçiyorum (Bu arada 70-80 le gidiyoruz) 2 eleman kapışıyor makas makas üstüne bize dğru yaklaşıyorlar, dörtlülerimi, fren lamamı hafif hafif ne varsa yakıyorum arkamdan gelne bu salakların beni görmesi için, başka da yapacağım bir şey yok zaten. Glirlerken şerit değiştirsem bu sefer salak herif tahmin etmedği için çarpabilir, en güzeli olduğun yerde kalıp hızını bozmamak, arkadan gelen sersemin şöförlüğüne güvenmek ve dua etmek. Bir iki bu tip araç daha makas atarak yanımızdan geçince yeter artık diyip E-5 de ilk gördüğüm köprüden çıkıp yan yollardan devam ettim. Arabayla olsam sıraya üşenmeden hepsinin plakasını polise şikayet ederdim. Hayatımıza kastedip kaçtı diye. Emin olun ilerde polis varsa durduruyorlar. Yanlarından geçerken az önceki artisin polise üç kuruş için yalvardığını görmek iyi oluyor. Velhasılı kelam bence bazı zamanlar vardır, trafik size işaretler verir, trafiği iyi okumanız lazım. Dün o işaretlerden biriydi belkide E-5 den çıktık öyle devam ettik, hem sinirlerim bozulmuştu, gazlayan gençlere içimden saydırmaya başlamıştım, hem de konsantrasyonum bozulmuş, artık önüme değil daha çok arkamdan gelenlere odaklanmıştım. Bu gibi durumlarda sağda bi benzincide mola verip dikkatinizi toplamanızı veya alternatif daha sakin bir yoldan devam etmenizi öneririm. Tüm gün relaks ve huzur dolu bir yolculuk yaptım ama son 20 dk. tüm keyfimi mahfetti. Baş ağrısıyla eve döndüm. İstanbul'da bu manyaklardan istemediğiniz kadar var, onları değil kendiizi değiştiri ve eğitimlere katılarak hem bilincinizi hem yeteneklerinizi geliştrin. Yine de BOL ŞANS

Şenol SEL bunu beğendi.
  4. demircan

demircan Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    aynen hocam katılıyorum

5. Aytül KARA

Aytül KARA Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bir aydır motorsiklet kullanmıyordum, (arabaya daha iyi alışayım diye) Dün tekrar motorsikletimi aldım ve bir ay arabayla yolculuktan sonra İstanbul'da motorla dolaşmanın ne kadar tehlikeli olduğunu bir daha anladım. İyi de bu zevkli makinayı tehlikeli hale getiren yine bizleriz. Her konuda iddialı olan (bazı) Türk insanının araba kullanmak konusunda da fos çıktığını görebiliyoruz, özellikle de İstanbul trafiğinde. Sinyal hak getire, aynalar boşuna takılmış, bütün şoförler geçiş üstünlüğüne sahip, bayanlar şaşkın, erkekler canavar, ehliyetsiz beceriksiz sarhoş şoförler, Allah tüm motorsiklet kullanıcılarını korusun.

Temmuz Erat ve Şenol SEL bunu beğendi.