İzmir' den Herkese Merhaba!

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Barış Oral tarafından paylaşıldı.

1. Barış Oral

Barış Oral Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Herkese merhaba!

Foruma üye olup, aranıza katılmak çok güzel. Adım Barış, İzmir' de yaşıyorum. Motorsiklet sahibi olmak adına uzunca bir süre düşünüp taşındım ve ilk adım olarak bu foruma üye olmanın iyi bir başlangıç olacağını düşündüm.

Dürüst olmak gerekirse şu an motor bilgim sıfır, üstüne üstlük daha ehliyetim de yok :) Ama bu forumu görüp inceledikten sonra, zamanla konu ile ilgili bilgi eksikliğimi gidereceğime inanıyorum ( bilgi ve tecrübelerini paylaşan sizler sayesinde ;) ).

Kısacası motor sahibi olmadan önce, bilinçli bir başlangıç yapabilecek duruma gelmeyi, sonrasında ise doğru adımlar atarak hem bu konuda kendimi geliştirmeyi, hem de bunun keyfini çıkarmayı hedefliyorum :)

Scooter tarzında ufak motorlar ile ufak tefek deneyimlerim oldu. Ama oldum olası Chopper sahibi olmak istemişimdir. Bu yönde edineceğim ilk sürüş deneyimlerine uygun bir motorsiklet ile başlamayı düşünüyorum. Dolayısı ile vereceğiniz tavsiye ve fikirler benim için çok değerli.

Hepinize keyifli ve güzel günler dilerim...

NOT: Diğer mesajları okuduktan sonra ufak bir ekleme yapmak istedim. Motoru şehir içi sürüşlerde kullanmak üzere almayı düşünüyorum. Emniyetli bir hızda, keyifli ve güvenli sürüşlerin peşindeyim ;) Gördüğüm kadarı ile Çin malı motorlar kalitesiz olmaları itibari ile pek tercih edilmiyor. Kalitesiz ve göz zevkine pek hitab etmeyen sıfır bir motor sahibi olmaktansa, makul fiyatlı, temiz ve kaliteli bir ikinci el denk getirmeyi düşünüyorum, siz ne dersiniz?

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Gezilerimize de bekleriz.,

Barış Oral bunu beğendi.
  3. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin

Barış Oral bunu beğendi.
  4. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    ailemize hoşgeldin barış,keyifli forumlar :)

Barış Oral bunu beğendi.
  5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Barış motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Barış Oral bunu beğendi.
  6. dayanc

dayanc Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    İzmirli abim hosgeldin sefalar getirdin :)
    Motora bende yeni sahip olacağım seninle görüşmek dileklerimle hayırlı olsun..

Barış Oral bunu beğendi.
  7. Barış Oral

Barış Oral Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Hepinize çok teşekkür ederim :) Dayanc inşallah hayırlısıyla motor sahibi olunca etkinliklerde bir araya geliriz ;)

8. oktay.selvi

oktay.selvi Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    hoşgeldin iyi forumlar.
    ben çin malı alma veya kullanma taraftarı değilim.tabi ki bütçe konusu çok önemli alım yaparken.
    2.el teknik problemi olmayan japon bir chooper sana daha fazla keyif verir.

Barış Oral bunu beğendi.
  9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.

Barış Oral bunu beğendi.
  10. Barış Oral

Barış Oral Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Bugüne dek hayallerimi hep chopper/cruiser tarzı motorlar üzerine kurmuştum. Ama açıkcası bu konu ile biraz daha yakından ilgilenmeye başladıkça racing tarzı motorlar bana daha cazip gelmeye başladı. Şimdilik hala başlangıç yapacağım motor konusunda karar aşamasındayım ama Honda CBR 125 ya da Yamaha YZF R125 konusunda da fikrinizi almak isterim :)

11. Can Doruk

Can Doruk Üye

Motosiklet:
    Honda
    Foruma hoşgeldin Barış.
    Hemen kendi fikirlerimi dile getireyim.
    Racing tarzı motosikletler ilgini çekiyorsa başlangıç olarak Honda CBR 125 R, Yamaha YZF R125 vb. motosikletler ideal bir seçim olacaktır.
    Hem böylece racing kültürünü az çok tanımaya başlarsın :)
    125cc super sport motosikletler arasında bir seçim yapmak gerekirse Honda CBR 125 R derim.
    Bunun nedeni sağlamlığı, ekonomik oluşu, başlangıç için gayet uygun olup kolay kolay üzerindeki kişiyi üzmeyeceğidir.
    Neden Yamaha YZF R125 değil dersen sebebinin fiyatı olduğunu ve buna bağlı olarak 2. el piyasasının fazla hareketli olmayışını söyleyebilirim.
    Yamaha'da başlı başına bir kalite ancak o motosiklete o fiyat hele başlangıç için bence değmez.
    Sonuçta alacağın motosiklet başlangıç motorun olacak ve ileride büyütmek isteyeceksin.
    Hatta ve hatta 2. el temiz bir motosiklet alırsan en az zararla başlangıç aşamasını geçebilirsin :)
    Şimdiden hayırlı olsun.

Barış Oral bunu beğendi.
  12. Barış Oral

Barış Oral Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Sevgili Can Doruk,
    Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Bahsettiğin konu üzerine bende biraz araştırma yapıyordum. Yamaha' nın başlangıç seviyesindeki motorları dediğin gibi para harcamaya değmeyecek fiyatlarda. Hele ki 2. el piyasasının durgun oluşu, temiz ve fiyat bakımından uygun bir motor denk getirebilme ihtimalini zorlaştırıyor. Öte yandan Honda' nın yedek parçalarının ciddi bir biçimde zamlandığı ve özellikle İzmir Honda yetkili servisinden pek çok kişinin şikayeti olduğunu okudum :(

Açık konuşmak gerekirse, başlangıç motorum sırf görüntü itibari ile alımlı bir motor olsun diye de 7000-8000 TL gibi bir masrafın altına girmek pek mantıklı gelmiyor. Sonuçta dediğiniz gibi, başlangıç motoru olduğu için zamanı gelince illa ki bende herkes gibi ileride motoru büyütmek isteyeceğim...

İlginiz ve tavsiyeniz için hepinize çok teşekkür ederim. Başlangıç seviyesi bir motor araştırırken doğru biçimde yönlenmek ve bilgilenmek adına bu başlık bana çok yardımcı oluyor ;)

13. Can Doruk

Can Doruk Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum.
    Benim için görüntü önemli değil, grenajı olsun olmasın vitesli bir motosikletle bu işi kavrayım tecrübem olsun diyorsanız size Yamaha YBR 125 veya Honda CBF 150'yi de önerebilirim.
    Bunlar commuter tipi dediğimiz oturuş pozisyonu super sportlara nazaran daha rahat olan (daha dik oturuş) motosikletlerdir.
    Hem parça fiyatları oldukça düşüktür.
    Ben racing tarzında düşündüğünüz için Honda CBR 125 R'yi önerdim.(Parça fiyatları oldukça yüksektir)
    Seçim size kalmış.

Barış Oral bunu beğendi.
  14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sormak isterim.
    neden önce full korumalı kıyafetler kask ve "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri değilde motosiklete bakarız.

Barış Oral bunu beğendi.
  15. Barış Oral

Barış Oral Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Can Doruk,
    Açıklayıcı yorumların ve tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğun diğer modelleri de inceledim. Ama yine de parça fiyatları yüksek olmasına rağmen Honda CBR 125 R bana daha cazip geldi. Sanırım tercihim bu yönde olacak. Yardımların için çok teşekkür ederim ;)

Şenol hocam,
    Tahmin ediyorum ki bu foruma yeni giren ya da motorsiklet dünyası ile tanışan hemen hemen herkes ilk iş alacağı motor hakkında sizleri soru yağmuruna tutuyordur :)

Full korumalı kıyafetler, kask, güvenli sürüş teknikleri vb konulardaki hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum. Motor konusunda deneyimli bir büyüğümüz olarak bizleri bu konuda bıkmadan usanmadan tekrar tekrar uyardığınız için size çok teşekkür ederim ;)

Ama emin olabilirsiniz ki, bu konudaki önceliklerim sizin belirttiğiniz şekildedir. Kıyafet, kask ve sürüş teknikleri gibi konuları göz ardı edip ilk iş motor almayı inanın aklımdan dahi geçirmem. Bu konular üzerine de araştırma yapmaya başladım, ki önümüzdeki günlerde sizlere bu konular ile ilgili aklıma takılan şeyleri danışacağım :)

Yardımcı herkese çok teşekkür ederim. Hepinize kazasız, belasız, güvenli ve eğlenceli günler dilerim...
    Barış.