Jawa Laser 250 Revizyon

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Sercan59 tarafından paylaşıldı.

1. Sercan59

Sercan59 Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar..

Öncelikle aranıza yeni katılmaktayım. Adım Sercan. Motosikletlere pek ilgim yok ama uzaktan severim :) motor olarak scooter tarzı vitessiz motorlardan başkasını kullanmadım. Açıkçası gaz-fren bana yetiyordu. Babamın 94 model jawa laser 250cc marka motoru kapı önünde 3 seneden beri yatınca artık onu değerlendirme zamanı geldi düşüncesi ile araştırmaya başladım. Komple bakıma almam gerekiyor. Gerekli tüm parçaları temin edebileceğim yerler aramaktayım. Giderleri minimumda tutmak için belli başlı parçaların montajını ben yapacağım. Bunun için tavsiyelerinizi ve aşağı yukarı ne kadar tutacağı hakkında bilgilere ve malzemeleri bulabileceğim yerlere ihtiyacım var. Yada motoru teslim edip ucuz yoldan yaptıracağım bir motorcuda olabilir :)

Motor Hakkında Bilgi :

94 model Jawa laser 250cc 2 zamanlı bir motosiklet. Sıfır almıştık ve yaklaşık 10 sene kadar kullandıktan sonra satmaya karar verdik ve birine sattık. Ama ruhsatı üstüne almayınca yaklaşık 5 sene sonra motoru bize hurda denebilecek halde geri getirdi ve o günden beri kapalı yer yokluğundan dışarıda yatmakta. Motoru çalışıyordu ama park halinde dururken bir arabanın çarpması sonucu devrildi ve içerisinden bilmem ne dişlisi kırıldı. ve bu halde dışarıda yatmakta.

Motoru revizyon yapmak istememin nedeni öncelikle manevi değerinin oluşudur. Ve birazda bu tarz şeylerle ilgilenmeyi sevdiğim içindir.

Motorun son halinin resimleri :

2. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Sercan hoşgeldin,

Tavsiyem bence uğraşma, çünkü astarı yüzünü geçer. Bi şekilde ayağa kaldırırsın motoru da, bence değmez yani.

Yapacağın ilk iş bi motor ustası bulmak olmalı, burdan bişey söylemek zor. O düşen parçayı da eline alıp gidicen ustaya :) Belki trakyalı forumcu arkadşlardan ekstra tavsiyeler alabilirsin.

3. Sercan59

Sercan59 Yeni Üye

Hoşbulduk Hakan Bey..

Yorumunuz için sağolun.. bakalım biraz daha dursun da gidişata göre bakacaz bir çare.. ama manevi değeri yüksek benim için babam halen daha içi cız ederek bakıyor motora..

4. Arda Karaca

Arda Karaca Üye

Motosiklet:
    BMW
    Manevi değeri yüksekse, maddi durumunuz ve vaktiniz varsa çok güzel bir hale getirebilirsiniz. Şu haliyle bile umut vaadediyor. :)

5. Sercan59

Sercan59 Yeni Üye

maddi durumum normal.. aç değilim açıkta değilim..zaman içerisinde ufak ufak toplamak istiyorum.. ama parçalarının bulunabilirliği nedir acaba ? yurt içinde bulmak tercihim..

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.kalıcı ve katılımcı olmanız dileklerimizle.
    yeriniz de olsam buna harcayacağım parayla aynısından alıp
    çaktırmadan yerine koyardım;)
    bunların çok temizleri 500-1000 tl arası değişiyor.
    siz toplamaya kalksanız aşağı da yazdıklarımla aynı parayı
    hatta fazlasını harcarsınız;)
    bunun yenilenmesi yanı sıra; trafik,ruhsat,plaka,vergi,borç.....
    bir dünya işi var;)

7. Sercan59

Sercan59 Yeni Üye

merhaba barış Bey..

Motorun plakası ve ruhsatı var ve vergi borcuda var.. aslında çalışanını bulup almak ve parçalarını buna aktarmak iyi fikir olabilir :)

8. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    şimdi vergi borcu falan derken faiziyle 200-300 tutar, sanırım komple boya en az 200 tl(fırın boya) yedek parça yine en az 300-400, eğer usta toplayacaksa 500....ufak tefek aksesuvar falan size pahalıya patlar.

9. Sercan59

Sercan59 Yeni Üye

Motor için 1000 TL gözden çıkardım.. Babamlada konuştum motor çalışıyor o kırılan parça debriyaj ile ilgili bir vidaymış halledilir dedi. gerisi teferruat yavaş yavaş bizde toplarız dedi. Boya işi içinde kendisi mobilyacı boyadan iyi anlıyor ben halledirim dedi daha öncede mat siyah boyamış onu parlak siyah yaparım dedi. malzemeleri temin etmemiz gerekiyor gerisi kolay.. motorda çıkan sorunlar için usta bir arkadaşı var daha önce yapmıştı gene ona götürürüz halleder..

Bu arada konuşurken benden hevesliydi :) zamanla topladıkça resimleri paylaşırım.. önemli olan parçaları temin etmek bizim için..

10. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    hadi bakalım:) discovery channel tarzı bir yenileme olacak
    fotoları merakla bekliyorum.

11. omer vatansever

omer vatansever Yeni Üye

Motosiklet:
    SYM
    aramıza hoş geldiniz.yapacağınız toplama işi keyifli oldukça da yorucu da bir iş avrupa da olsa kolay da bizim yurdumuz da biraz eskiyince parça konusunda sıkıntılar artıyor bulun sa dahi değerinin iki misli ni istiyorlar.bence Barış abinin dediğini yapmak şu an için en mantıklısı görünüyor tabiki ama karar sizin inşallah düşüncelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.