[jun 28, 2013] trabzon - yanbolu vadisi - santa harabeleri (trabzon)

Konu, 'Karadeniz Bölgesi Gezi ve Turları' kısmında Mehmet Fatih Bütün tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Fatih Bütün

Mehmet Fatih Bütün Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Evet arkadaşlar motorsikletimle iki kişi çıktığımız Santa harabelerinden bahsedeceğim. Bir adet çok kısa olmak kaydıyla videomuz da mevcut. Yol gidilmemiş demeyin sonra darılırım. Öncelikle kısa bir yer tasviri ile başlayayım.

SANTA
    Tarihi "Santa madenci kasabası" ve bu yerleşimden günümüze kalan "Santa Harabeleri",Gümüşhane merkez ilçeye bağlı Dumanlı köyü ve mahallelerinden oluşmaktadır. Osmanlı döneminde madenci köyü yerleşmesi olan Santa (Dumanlı Köyü), Yanbolu vadisi içerisinde ve sahilden 47 km içeride ortalama 1.600 metre yükseklikte yer almaktadır.

Santa (Dumanlı) köyü; Gümüşhane ili ile Trabzon’un Arsin ve Araklı ilçeleri sınırınının kesişme noktasını oluşturan Yanbolu vadisinin 1000-2600m rakımları arasında bulunmaktadır. Etrafı Ziyaret ve Karakaban Dağları, Zincirli, Kilisesırtı ve Uzunsırt gibi 2 bin metrenin üzerinde yükseltilerle kuşatılmış olan Dumanlı(Santa) bölgesinin yıl boyu geçit veren tek girişi kuzeyde, Karadenize dökülen, Yanbolu Deresi vadisidir. Havza, yılın en az 6 ayı ağır kış şartlarının hakim olduğu, bahar ve yaz ayları da sisli ve yağışlı geçen ve de yağışın bolluğuna bağlı çok sayıda su kaynağına sahip bir bölgedir.
    Havzanın 1700-1800m rakımına kadar olan vadi yamaçları geniş ve iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Santa köy yerleşimlerinin bulunduğu 1500m ve üzeri yamaçlar ise ağırlıklı olarak Ladin ormanları ile kaplı olup 1600-1800m den sonra ise alpin çayırlarla kaplıdır. Orman üstü bölgeler 19. yüzyıla kadar, hayvan yemi ve halkın tüketimi amacı ile tahıl (arpa, buğday, çavdar, yulaf vb) üretim amacı ile ekilen tarla alanları ile kaplı idi.

Şimdi yol gidişatı hakkında biraz bilgi vereyim.

Malum 1600 metre yükseklikten ve yol boyunca uzanan 47 km'lik bir yoldan bahsediyoruz. Sevgili arkadaşlar bu 47 km'lik yolu yemyeşil ormanlık boyunca alıyorsunuz. Daha sonrasın da, geriye kalan yolu; 1600 km yüksekliğe sahip bir dağ tırmanışı olarak alıyorsunuz.

Havası ister yaz ister kış olsun; yazları serin, kışa doğru ve kışın oldukça serttir. Motorsikletinizle yaz harici kolaylıkla çıkacağınızı zannetmiyorum. Belki güçlü bir Cross ve ısı yalıtımlı elbiselerinizle rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Yolun bazı kesimleri, iki motorun yan yana fit bir şekilde çıkacağı kadar genişlikte ve bazı kesimleri de yalnızca tek bir motorsikletin geçebileceği güvenlikte bir yoldur.

Tekerlerinizin dişlerini kontrol ediniz çıkmadan önce. Ağır stablize ve ıslak çamur tabakaları kayganlık sağlamakta. Ayrıyeten yükseklikten ötürü düşme tehlikesine karşı çok dikkatli çıkılması gerekli.

Gerisi sizlere kolay gelsin. Harika bir deneyim sağlıyor. Ve çıkın oraya hissedeceksiniz doğanın asıl havasını. Keyifli günler. İyi sürüşler.

Çektiğimiz Video - Santa Harabeleri

Mehmet Fatih Bütün/Trabzon/Arsin

İsmail ve Berkay Ömür bunu beğendi.
  2. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Valla cennette yaşıyorsunuz hocam, ilk fırsatta karadeniz turu yapmayı düşünüyorum. Harika yerler yahu, tertemiz hava, doğal güzellikler... Mis! Teşekkürler paylaşım için, tekerine sağlık.

Mehmet Fatih Bütün bunu beğendi.
  3. Mehmet Fatih Bütün

Mehmet Fatih Bütün Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Daha birçok yer var. Netten baktığında görürsün zaten. Kesinlikle buraya kadar geleceğin yola değecek. Yaz bambaşka buralarda. Uzungöl, Sera gölü, Sümela Manastırı, Köftesiyle meşhur Akçaabat, Yaylalar...

Berkay Ömür bunu beğendi.
  4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bende o taraflara gelmeyi çok istiyorum. Karadeniz turu yaşlanmadan yapılıp, keyfine varılmalı :)

Mehmet Fatih Bütün bunu beğendi.
  5. Ahmet Yürekli

Ahmet Yürekli Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    ben geçen yaz ybr 125'imle diyarbakır'dan uzungöl, sümela manastırı, ayder yaylası ve dönüş yolundada tunceli üzerinden geldim.tunceli ovacıkta munzur vadisinde gözelere bi tur yaptım gerçekten hepside görülmesi gereken yerler 9 gün içinde 2000 km yol. bu arada tek kişilik bir tur yaptım. kimi zaman çok keskin virajlı yollar kimi zaman toprak yollar bir motorcu daha ne isterki :)
    onlarca resim arasından bir kaçını sizinle paylaşayım.

ayder deki otel odasından bir görüntü

uzungöl'e varmak için görünen bu yollardan aşağı doğru iniş yapıyoruz

tabiki rize'de fırtına dersinde rafting yapmadan olmazdı.(önde turuncu şortlu benim)

6. Mehmet Fatih Bütün

Mehmet Fatih Bütün Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Süper bir yol gidişatı. Yol üstü uğrak yapmışsın. Resimlerde bir o kadar güzel. Paylaşım için sağol. Bizi de bilgilendirdin.

Ahmet Yürekli bunu beğendi.
  7. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Harika...

8. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    ramazan sonrası iki motor karadeniz turu yapmaya niyetlendik. istanbul'dan başlayarak Artvin'e kadar gideceğiz. Yaklaşık git gel 4000 km yol olacağını düşünüyorum.