karbüratör temizliği yaptırmalımıyım

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Çağlar KARA tarafından paylaşıldı.

1. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

arkadaşlar kanuni hussar 125 lik aldım salı günü satan kişi hergangi bir sorunu varmı diye sorduğumda karbüratörü temizletirsen iyi olur demişti. bakımlarını yaptırdığım ustaya sordum bir ara gel temizleyelim dedi. motor bazen 50 km hızdan sonra gaz geç tepki veriyor yani 50 km hızdan sonra gaz verdiğim halde 1-2 saniye geri çekiyor kendini sonra 100 e kadar anında çıkıyor. birde nette satılan karbüratör temizleyici katkılar var denemek için aldım 1-2 güne gelir sizde bir faydası varmı bu katkıların :) teşekkürler..

motor 2005 model 6100 km de kanuni hussar 125

2. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    her hangi bir bilinçli motor ustasında karbüratör ü temizletebilirsin sorun olmaz arada ben kendim açıp temizliyorum (mondial 125 agk) yakıttan dolayı pislikler sürekli çıkıyor..öyle temizlik malzemeleri felan fazlada kafana takma :)

3. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

tahmini maliyeti nedir temizletmenin ustaya ona göre bilgim olsunda:)

4. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    walla pek bir şey tutmaz taş çatlasa 10 tl gibi bir rakam :) ben bedavaya yaptırıyorumda ;)

5. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

benimde elim yatkındır hallederim ama ayarı fln yokmu bunun onur:) yoksa hemen sökeyim temizleyim.

6. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    walla ayarı felan yok..sadece rolanti ayarı vardır..birde içinde ki parçaları yerine oturtman yeterli..sorun olmayacak gibi elin yatkınsa yapabilirsin.. denemekte fayda var..

7. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Karbüratörü temizlerken aşağıya koyduğum fotoda air_fual ratio ile işaretlenen hava ayar vidasını sökme ve oynama sökersen ayarını tutturamassın
    Aşağıda gösterdiğim fotoğraftada emiş kaydırıcı kapak diye işaretlenen kapağın altında gaz fişeği bulunur bu fişeğin kenarındaki lastik yırtılmamış veya eskimemiş olması gerekir Balon lastiği kıvamındadır.Daha sertse değiştirmen gerekebilir.Bütün delikleri tek tek BENZİNLE temizle ufak delikler için bisiklet fren teli kullan.Eğer sorun devam ediyorsa mutlaka işinin ehli bir ustaya götür;)

Onur Filiz bunu beğendi.
  8. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

sağol dostum güzel paylaşım olmuş..önce ben bir deneyim olmadı ustaya gideriz:) birde bujiyi değişştirecektim evde eski arabadan kalma buji anaharı vardı denedim sanırım büyük geldi motorların bujileri farklımı.. ilk motorumuz biraz cahilliz k.bakmayın:) kendim alıp değiştirecem ne önerirsiniz marka model

9. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    16 numara 8-10 cm uzunluğunda lokma anahtarı ile çıkarabilirsin her scooterda bulunması gereken takımlar bunlar bi yerlerden temin etmeni tavsiye ederim.Anahtarı bulabilip ve çıkarabilirsen yeni bujiyi elinle tak sonunu anahtarla sık yoksa kapağı yalama edersin ;)NGK uygundur.Numarası şimdi aklımda değil alacağın yere 125 lik scooter a takacağını söyle verirler.

10. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

sağol dostum. motorun bagajında varmış iki anahtar biri buji için diğer bilmiyorum sanırım tekerlekle ilgili..:) biraz önce söktüm bujiyi kolaymış sökmesi arabalarınkinden farklı küçük bir buji çıktı:) bosch marka yarin alıp yenisini takarım ateşlemede sorun yok ama yakıtı etkiler sanırım değiştirmek. içinden çıkan bosch ama motorun buji kapağında kablolarında ngk yazıyor. eski bujiyide temizleyip bagaja atayım belki lazım olur bir yerde

11. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    alican hocam güzel bilgilerin için tşkler...faydalı fotoğraflar paylaşmışsın.. ;)

12. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

bendende bir öneri seneler önce sık sık karbiratör temizleyen biri olarak ulaştıgım en son tecrübe sık sık yapılan karbiratör temizligi karbiratörün bozulması anlamına gelir,ayarları filan kurcalamaya gelmiyen bir parça,alican nın ilk koymuş oldugu resimdeki karbiratörün en altında civata vardır,karbiratörü sökmeden o civatayı gevşetin benzin aksın biraz sonrasında kapatın en kolay ve sağlıklı temizlik nu bence

Çağlar KARA ve Onur Filiz bunu beğendi.
  13. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

normalde bende düşünmüyordum ama dediğim gibi 40-50 km hızdan den sonra 1-2 saniye gaza tepki vermiyor sonra 100 km hıza kadar anında çıkıyor. ama önce bujiyi değiştireceğim hava filtresini değiştiricem. birde şu karbüratör temizleyici katkılardan aldık onu deneyim:)

14. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

beyler bugn karburöte baktım hava giriş hortumu ve diğer hortum gevşemiş onları bir güzel sıktım sorun çözüldü başına gelen varsa ilk işi karbüratör hortumlarına baksın.

15. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Çok güzel bir paylaşım ömer bey uzun süre benzin alınmadan depoda kalan motosikletler için yaptığımız bir uygulama karbüratörün tahliyesini açtığınız zaman içindeki hava su ve pislikler çıkar fakat çok ayrıntılı bir temizlik istiyorsanız dediğim en uygunudur.Özellikle çin grubu motosiklet için.

16. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

beyler benim aklıma takılan iki sorun var motorun bakımlarını yaptım yağ buji filtre vs..bakımdan sonra sesi gidiişi düzeldi yanlız bazen ilk kalkışta sanki kayış veya dişli herneyse sanki sıyırıyor gibi bi tıkırtı oluyor neden yapar bakımdan önce hiç yapmıyordu bir iki kişiye sordum bakımdan sonra olabilir dediler.

17. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

nerde bu motorsiklet uzmanları suraya adımız yazmadan kayıt olsak demediğiniz kalmıyor yardım isteyince nerdesiniz adminler en azından siz yıllardır motorların içindesiniz siz yazın bari bir haftalık motorsiklet sahibiyim yardım edin lütfen bir soru sordum.

18. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    çağlar zaten gerekli bir kaç bilgiyi (önemli olan) alican ve ömer abi verdi..daha farklı ne gibi bilgi istiyorsun mesela ??

Çağlar KARA bunu beğendi.
  19. Çağlar KARA

Çağlar KARA Üye

o sorunu hallettim onur yeni konu açmadan şunu sormuştum.

beyler benim aklıma takılan iki sorun var motorun bakımlarını yaptım yağ buji filtre vs..bakımdan sonra sesi gidiişi düzeldi yanlız bazen ilk kalkışta sanki kayış veya dişli herneyse sanki sıyırıyor gibi bi tıkırtı oluyor neden yapar bakımdan önce hiç yapmıyordu bir iki kişiye sordum bakımdan sonra olabilir dediler.

teşekkürler..

20. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    ok ilk sorun için sordun sanmıştım kusuruma bakma.. ikinci sorun içinde en kısa zamanda bir motorsiklet ustasına gitmeni şiddetle tavsiye ederim bakımdan sonra öyle sesler gelır diyen kişilere kulak verme..ne alaka bakımdan sonra öyle sesler gelmesi pek anlam veremedim..sukuterler de kayış var dişli çok bildiğim kadarı ile..kayış ömrü bitmiş olabilir..daha büyük sorun yaşamadan göstermeni öneririm.. en güzeli budur motorun daha sende yenı neyı yenı neyı eskı bılemezsın bıraz bakım ıyı olacaktır..