Kask içi Hoparlör ve Mikrofon

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Dato Mamuladze tarafından paylaşıldı.

 1. Dato Mamuladze

  Dato Mamuladze Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  0
  Mavidiş, Bluetooth benzeri veya telsiz değil, sadece telefon için. Tabi, telefon destekliyorsa radyo ve müzik de dinlenebilir. Kask içine yerleştirilecek 2 adet hoparlör(kulaklık) ve 1 mikrofon'dan oluşan basit ama oldukça iş görür bir sistem. Şu an ben normal kulaklığı(sadece birini, diğeri de ortam sesleri için kalsın) takıyorum, kaskı geçiriyorum kafama. Mikrofonu da kolay idare edebileceğim şekilde ayarlıyorum. Fakat kaskı çıkarıp takarken tekrar uğraşmak hem zaman alıyor, hem de bazen önemli bir telefon görüşmesi gerekti mi trafik akarken veya kavşak içinde ara ki mikrofonu bulasın. Bu da tehlike oluşturuyor. Tamam, müzik dinlemek ikitekerle seyir halindeyken riskli olabilir ama benim maksadım radyo açıkken telefonu rahat farkedebiliyorum, O yüzden hafif sesle radyomu dinlerken gelen telefonlara da rahat bir şekilde bakabiliyorum. Bu dediğim sistem olursa daha rahat olacak. Sadece kaskı taktıktan sonra kulaklık jakını taktım mı kafam da rahat olur. Bence riskli mi derseniz bence değil. Daha az riskli gibi. Çünkü motor üstünde full koruma, kask eldiven tamam ve kulaklığımda tamamsa daha rahat oluyorum, değilse kafamı bir türlü yola veremiyorum. Kanımca...
   
 2. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Nacizane görüşüm.
  Motosiklet kullanırken gözünüz kulağınız yolda olsun.
  "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerinde Motosiklet kullanırken Telefon kullanmayın Kulaklıkla müzik dinlemeyin diye anlatılır.
  Hatta ben daha ileri giderek Kulak Tıkacı kullanmanızı tavsiye ederim.
  Bakınız : http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=2885&highlight=Neden+kulak+t%FDkac%FD

  Motosikletinizde / Sukuter :) inizde müzik sistemi varsa kullanabilirsiniz o ayrı konu.
  Zihninizi hariçten gelen seslerle bulandırmayın.Yola trafiğe konsantreniz bozulmasın.Telefon çalıyorsa çalsın.Durup bakarsınız.Yada mola verdiğinizde bakarsınız.
  Trafik kazalarının ciddi bir yüzdfesi aracın seyir halinde iken cep telefonu ile görüşülmesinden kaynaklandığını unutmayın.
  Sürüş anında telefonla görüşürken hemen kurgulama devreye girer ve yolla temasınız kesilir.Kamyon durmuştur ama siz o anda bilinç altınızda telefonda ki kişiyle birebir görüşme yapmıyorsunzudr.Ve kaçınılmaz son.ALLAH korusun.
  Benim yaptığım şey.
  Beni arayanların %99 u bilir.İki kere çaldırır açmazsam Motosikletimle yolda olduğumu bilirler.Caldırmaya devam etmezler.Kalan %1 de beni tanımayanlar ve anneciğimdir.:D
  Israrla çaldırırlar.Ama ben zaten telefonu duymam.Telefonun ya sesi kesiktir yada çantamdadır.Mola verdiğimde telefonuma bakarım arayanlara geri dönerim.
  Kimsenin hangi maksatla olursa olsun benim sürüş dinamiğinin bozmasına izin vermem.Önce benim hayatım canım.Sonra diğerlerinin ki.
  Böyle bir kaza olasılığı en aza indirmiş olurum.
  "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerinde de amaç oluşabilecek "Risk" leri en aza indirip "Güvenle" seyahat/ Sürüş yapmayı sağlamaktır.
   
 3. İlhan.Aydınlıoğlu

  İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

  Kayıt:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  531
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  Zonguldak
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Bu konuda Şenol hocama tamamen katılıyorum.
  Araba ile bile yolda giderken telefonla konuşursam daha sonra düşündüğümde telefonla konuşurken geçtiğim yerleri hatırlamıyorum.
  Bunu birkaç kez denedim.
  Gözünüz yola bakıyor ama gönlünüz ve aklınız telefonda oluyor.
  Böyle olunca da dikkatiniz tamamen dağılıyor.
  Bence de sakıncalı bir durum.
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 4. CİHAN ADAR

  CİHAN ADAR Üye

  Kayıt:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  İZMİR
  Motosiklet:
  Mondial
  bende şenol abiye katılıyorum nedeni bir gün hem motor kullanıp hem tel ile görüşüyordum ve gerçekten büyük tehlike atlattım sonra bi daha tövbe ettim kesinlikle telefon kullanmıyorum yoldayken...
   
 5. Hakan Karael

  Hakan Karael Site Müdavimi

  Kayıt:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.947
  Beğeniler:
  1.287
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Aprilia
  Şenol hocama bende katılıyorum ama zaruri haller için kaskıdestekleyen ncomlarda zaruri özelliklede sorumluluklarınız gereği telefonu ayıramıyorsanız yanınızdan ;)
   
 6. Dato Mamuladze

  Dato Mamuladze Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  0
  Hakan Bey'in de dediği gibi devamlı motor üstünde çalışanlar ve gelen telefona o anda cevap vermek zorunda olanlar için gerekli bir sistem diye düşünüyorum. Antalya'da yoğun yağmurlarda bile motorla servise çıkan kuryeler veya işlerini motorla halledenler için bence olmazsa olmaz. Tabi; gezinti maksadıyla çıkılmışsa tamam, onun zevkini yalın sesiyle beraber yaşamak gerekir. Ben, Şenol Bey'in ve diğer arkadaşların da tavsiyesine katılıyorum. Ama irtibatı da koparmamak lazım değil mi?
  Saygı ve Sevgilerimle,
   
 7. Murat Burak

  Murat Burak Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2010
  Mesajlar:
  389
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Ducati
  yapılan bilimsel araştırmalara göre telefonla konuşurken araç kullanmak alkollü araç kullanmaktan daha tehlikelidir ilginize...
   
 8. Hasan.Sencer.Sarı

  Hasan.Sencer.Sarı Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Malaguti
  şenol beye bende aynen katılıyorum.
  zaten bu gibi motor iletişim kitleri dakar gibi uzun mesafe çöl yarışları, ciddi nevigasyon ve anlık iletişim ihtiyacının gerekli olduğu durumlar için tasarlanmıştır. Fakat günümüzde bir lüx ayrıcalık gibi motorsiklet sürücülerine sunulmaktadır.
  amaç doğrultusunda kullanılmasını yersiz ve riskli buluyorum.
   
 9. Tayfun Seyrekbasan

  Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  505
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok

  fazlasıyla hasana katılıyorum.motor kullanırken telefon ile konusmak çok ama çok riskli çünki nekadar kulaklıda konussanız bişekild dikkatiniz dağılıyor kendinizi yola veremiyosunuz lakin ben ilk kazamı bu sekilde yaptığım için büyük bi ders aldım:)
   
 10. Mümtaz Barış CİNGİZ

  Mümtaz Barış CİNGİZ Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Hyosung
  Kendi adıma konuşmak gerekirse, şöyle bir düşündüğüm zaman, kaza yapma riskini almamı gerektirecek kadar önemli bir telefon konuşması hayal edemiyorum. Zaten Şenol abi'nin dediği gibi, zamanla hem hısım akraba öğrenecektir mevuzuy, hemde mola diye birşey var:)