Kask Seçiminde Ses İzolasyonu

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Mümtaz Barış CİNGİZ tarafından paylaşıldı.

1. Mümtaz Barış CİNGİZ

Mümtaz Barış CİNGİZ Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Jet kasklar için ses izolasyonunun zayıf olması,güvenlikten sonra sanırım ikinci planda geliyor. Peki dış seslerin rahatsız edici etkisi sürüş üzerinde ne kadar etkili?

Ben şahsen bir Tofaş Şahin sahibi olarak,sanırım sesten rahatsız olmaktan ziyada,sessiz ortamdan rahatsız olurum gibi geliyor :D

Yarım kask kullanıcılar bu konudaki deneyimlerini paylaşırsa sevinirim...

Saygılar.:p

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yarım kaskla çenenizi yüzünüzü nasıl korumayı düşünüyorsunuz.
    Ben kaza yaparsam yere düştüğümde yüzümü koruyabilirim iddiasında bulunabilirmisiniz.
    Veya ben kaza anında nasıl düşülmesi gerektiğini kendim ayarlayabilirim mi diyorsunuz.
    Peki ben size bir link vereceğim özelden.

Diğer yandan sürüş anında ses sizin zihninizi çok yoracaktır.Birde gençliğin verdiği kan kaynaması durumundan aşırı sesin kulak sinirlerini öldürmesi ve sizin ileride sağır olmanıza sebep vereceği ve bu sağırlığın artık geri getirelemez boyutlara geldiğini biliyormusunuz.
    Bakınız:
    okuyun
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=3954&highlight=kulak+t%FDkac%FD

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=6606&highlight=kulak+t%FDkac%FD

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=4811&highlight=kulak+t%FDkac%FD

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=2885

3. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu konuya (muhtemel daha önce bir çok kez işlenmiştir, konu tekrarı yaptıysam kusura bakmayınız) "motosiklette müzik dinlemek" tartışması doğrultusunda bir iki fikir eklemek isterim.

Motosiklet'e binmeye başlamadan önce trafikteki dikkati azaltacağı ve etrafı duymamanın kazaya sebep olacağı fikri ile karşı çıkardım müzik dinlemeye. Sonra kullanmaya başladıkça motosikletin kendi sebep olduğu ses yüzünden zaten 40-50 km/h hızdan sonra etraftan izole olduğunuzu farkettim. Rüzgar ve motorun kendi sesi o kadar baskın oluyor ki etrafı zaten pek duyamıyorsunuz. Rahatsızlığı kesmek için kulak tıkacı veya müzik dinlemek ihtimalleri var. Ben cep telefonumun radyosunu dinlemeyi yeğliyorum. Özellikle sabahları işe giderken 10 km civarı Rock FM'de sevdiğim bir radyo programını (muhabbet ağırlıklı) ve sabah haberlerini dinleyerek sürüyorum motorumu. Kulaklığın üzerindeki tuşa basarak o arada gelen bir telefon olursa onu da yanıtlayabiliyorsunuz. Biraz yavaşlayınca karşı taraf sizi gayet net anlayabiliyor. Bu sayede cepte çalan telefonun kim olduğu merakı yüzünden durup vakit kaybetmemiş oluyorum.

Bir de bu uygulamayı henüz denemedim ama eğer makul bir tarifeniz varsa uzun yolda intercom olarak da kullanabilirsiniz cep telefonunu. mikrofondaki tuş son aranan numarayı geri aramaya da yaradığından yolda iletişimi kesmeden iki motor yol yapabilirsiniz. Kask içine uyacak kulaklığı kendi telefon modelimde bulmak sıkıntı oldu biraz fakat Kadıköy'de yazıcıoğlu pasajında herşeyi bulabiliyorsunuz. Kulağın içine oturduğundan kask tarafından bir baskı yaratmıyor. Müzik dinlemediğiniz zaman da doğal tıkaç görevi görüyor. Tavsiye ederim.

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=2885

5. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    1 yaz açık kask kullandım,hiç tavsiye edilecek yanı yok.Nazi kaskı da aldım,bir kez kullandım uçuyor kafadan.

Yol bisikletime de yarayacağından sadece rahatlık için profosyonel yol bisiklet kaskı-motorcu gözlüğü deneyeceğim. :D

6. Mümtaz Barış CİNGİZ

Mümtaz Barış CİNGİZ Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Bugün itibariyle Zeus Çeneden açılır kaskımıda almış bulunuyorum :) Yollara çıkmama ramak kaldı artık :)

7. Huseyin.Guler

Huseyin.Guler Üye

Kimse çeneden açılır kaska bir şey dememiş ama... Rahmi Hoca "no" demiş idi eğitimde...

8. Mümtaz Barış CİNGİZ

Mümtaz Barış CİNGİZ Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Neden demişti peki?

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çeneden açılır kasklar kapalı ve kilitli olmak şartı ile nispeten güvenlidir.
    Neye karşı güvenlidir.
    Jet miğfer çenesi açık olan kasklara göre daha güvenlidir.
    Ama tabii ki aklın yolu bir.Full face tabir edilen tam kapalı kasklar her zaman en güvenli olanıdır.