Kawasaki motorlarını Çinde mi toplatıyor?

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Edis Buğra tarafından paylaşıldı.

1. Edis Buğra

Edis Buğra Misafir

Bu sorumun cevabını bilen var mı? Aynı soru diğer japon markaları için de geçerli. Japon diye çin motorlarına mı biniyoruz? :confused:

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yamaha Ybr 125 çinde üretiliyor.Birçok marka motorun parçasıda çinde üretiliyor.
    Ama çin kalite standartında değil japon standartında yada Alman standartında.
    İşçilik maliyetinden dolayı burlarda üretiliyor.

Mercedesi ve BMW dahil tüm otomotivlerin bir çok ürünüde Çinde üretiliyor.Sadece Porsche kendi üretiyor kalan hepsinin bir çok ürün gamı çinde üretiliyor.
    Bunlarda da kalite stantlarına göre üretim yapılıyor.

3. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Evet. Sonuç olarak çin malları deyip geçiyoruz genelde ama bu tür şeyler çin malı değil çin üretimi oluyor arada çok fark var. Aynı kalite, ucuz işgücü... Yinede insan rahatsız oluyor ama firmaların stratejisi işte. Kendi kalitelerini koymayı beceremeseler bu işe hayatta girmezler çünkü hepsi büyük firmalar böylesine bir leke isimlerinden çıkmazdı.

4. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bu nedenle Çin'deki teknolojinin farkındamıyız? Geleceğin süper gücü olma yolunda olan Çin biraz da nüfus planlaması yapsa kimse onu durduramaz.

5. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

kavasakiyi bilmemde yamaha ybr ler cinde toplanıyo biliyom ama yamahanın kurdugu fabrikada cinler fason cıkarmıyo yane,sadece cinin iş güçünden faydalanıyo,kalitede ödün verilmiş deyil

6. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bence onlarda öyle bir teknoloji varki orjinal aracı bir odaya sokuyorlar. Klonlayıp anında seri üretime geçiyorlar. :D

Şenol SEL bunu beğendi.
  7. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Volkswagen Porche birlikteliği konuşuluyordu eğer bu birliktelik doğru ise ona da şüphe ile bakarım ...

Neyse çin üretimi ile çin malı arasında çok fark var diyoruz ama genede tam olarak biliyormuyuz ki?Mesela müzik sektöründen bir örnek vereyim.En iyi gitar markalarından biri olan Fender'in Korea üretimleri orjinal üretim sayılsada Avrupa yada Amerika üretimlerinin neredeyse yarı fiyatına satılıyor diye biliyorum bu neden eğer kalite farkı olmuyorsa hiç bir şekilde...

Birde dikkatimi hep şu çeker neden İtalyan malı motorlar mesela bizim orjinal Japon diye bildiğimiz Honda yada Yamahanın bile sıfır fiyatları hep çok üzerinde çekiyor.Arada ufak tefek bir fark olsa bir nebze anlarım ama arada astronomik rakamlar oynuyor.Bir Agusta sormuştum 2.eline adam 25000Euro gibi bir rakam çekmişti???Amortisörleri altından falan mı yapılıyor Japonlar ile ne gibi farkları var ki?Ama Moto GP'ye de baktığınız zaman Pilot Efsane İtalyan lakin aracı Japon...OOOF Kafam karıştı iyice bu ne yaman çelişkiler böyle??

8. Murat Kılınç

Murat Kılınç Üye

Motosiklet:
    Honda
    fenderin orjinal üretimi amerikan yapımıdır kore veya çinde yapılan fenderler dış pazar için çok kötü malzeme ve işçilik kullanılarak yapılmıştır. fenderin avrupa üretimide yoktur :)
    italyan motorları ise özenilerek ve ciddi bir iş gücü kullanılarak yapılıyor bu yüzden fiyatları daha pahalı.
    hondanın fabrikasının japonyada olduğunu biliyorum ama parçalarının çinde üretilmemesi için bi sebep yok ;)

Noyan Yıldız bunu beğendi.
  9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çin motosiklet endüstrisi, 2009 Çin Uluslararası Motosiklet Fuarı CIMA ‘yı tamamladı.

Çin Chongqing ‘de yapılan fuar 8. yılında geçen yılın 4 katı büyüklüğünde yapıldı.

333 katılımcı, 27 motosiklet firması, yaklaşık 100 tanesi yeni 1000 model ile ilgiyi üzerine çeken fuarla beraber en çok konuşulan Çin motosiklet endüstrisi dünya pazarındaki yeri. Motorcycle.com ‘un 10 maddede topladığı ilgi çekici rakamlar şöyle:

1. Çin ‘de 130 taneden daha fazla motosiklet üreticisi var.
    2. Chongqing ‘de ki üreticiler 10 milyon ünite üretmiş.
    3. 23 Çin ‘li OEM ‘in her biri 100.000 üniteden fazla üretim yapıyor.
    4. 12 üretici yılda 500,000 üniteden fazla araç üretiyor.
    5. En az 5 üretici yılda 1 milyon ünite araç üretiyor, 4 tanesi Chongqing ‘de.
    6. Çin 2008 yılında 27.5 milyon araç üretmiş, nerdeyse dünya üretiminin yarısı.
    7. Çin motosiklet üretiminde Japonya ‘yı geride bırakmış.
    8. 15 milyondan fazla ünite araç Çin ‘de satılıyor.
    9. Çin üretiminin 20% ’sinden azı yabancı pazarlara gidiyor.
    10. Çin üretimi araçlar bu pazarlarda firmalar tarafından değişik isimler altında apzarlanıyor.

[youtube]LTjeUrytbBY[/youtube]

10. Edis Buğra

Edis Buğra Misafir

Cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim. Kawasaki distrübitörünün sitesinde "İMALAT YERİ : Japonya" yazıyor. Bu onun gerçekten Japonya'da üretildiği anlamına mı gelir? Yoksa Çinde üretilmiş olma ihtimali var mı merak ettim.

Ayrıca yalnızca işçilik maliyetinden dolayı Çin'de üretime gidildiği, kalitesinden birşey kaybetmen Japon yada Alman standartlarında üretildiği gibi şeyler yazmışsınız. Ben Çinin işçisinede güvenmiyorum. Aklı ermez onların baştan savma yaparlar.

Noyan Yıldız bunu beğendi.
  11. Önder Dikmen

Önder Dikmen Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Kimin ürettiğini bilmemde japon denetliyorsa gerisini düşünme al derim.

12. baris bolat

baris bolat Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    merhaba, cin artik dunyanin en buyuk gucu sayilabilir, dunyadaki imalat/uretiminin cok buyuk bir kismi burada yapiliyor, en azindan parcalari cinde uretiliyor, 2008 itibariyle nufus 1,330,044,544 kisi. bu yuzden iscilik cok ucuz, burda avustralyada calistigim otelin havlularini yenilemek icin girdigimiz ihalede, en yuksek kalite havluyu cinden normalinin %20 daha ucuzuna aldik. yani yarin ducati, bimota, vyrus gibi markalar cinde uretime gecerse hic sasirmam, sonucta ucuz iscilik, daha fazla kar demek.

saygilar

13. baris bolat

baris bolat Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    merhaba Noyan! Italyan ureticiler ducati, bimota,agusta vs, daha cok butik uretim yapiyorlar, yani az uretip pahaliya satiyolar. mesela bir ferrari pahali cunku uretim az, yoksa ferrarinin cok iyi olmasi degil konu, az olunca ozel oluyo ve fiyat artiyo, yoksa yeni nissan gtr motor boyutlarina gore pistte ferrarilerden daha iyi. japonyanin urunleri tabiki cok kaliteli ama surumden kazaniyorlar, onlarinda pahalilari var tabiki, 2008 r1 ile 2009 r1 arasinda 15.000 tl gibi bi fark var mesela.

saygilar

14. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    valla ben onu bunu bilmem ama , işin içine çin girince bir durup düşünmek gerek diyor içimden bir ses. piyasada ne kadar ithal mal varsa çoğu çin artık ve neredeyse tamamına yakını da bir şekilde sağlığa zararlı olduğu söylenen zehirli kimyasallar barındırıyor .

oğluma oyuncak almak için dolaşıyorum en ünlü markalarda bile ''made in prc'' diyor. canım sıkılıyor. pahalıda olsa alternatifini almak istiyor ama bulamıyorum.

ayrıca pek çok milli markada çin ile baş edemez hale geldi ve kapandı kapanacak şirketler. devletin bir el atıp bu çin meselesine bir kota uygulaması lazım bence.

kazanç da TOTAL anlamda çok çalışarak olur sadece , ucuza satın alarak değil.
    buna bir el atılmalı ve tüketici ve üreticide bilinçlendirilmeli. malesef buna karşın sadece tüketiyor ama daha fazla üretelim demiyoruz.