kaza kaçınılmaz ise ne yapmalı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ali Aygün tarafından paylaşıldı.

1. Ali Aygün

Ali Aygün Site Bağımlısı

kaza anında kaza olacağını gördük varsayalım, o durumdan en az zararla nasıl kurtuluruz .
    motoru yatırmakmı
    yoldan çıkarmakmı
    kafa kafaya girmek mi ............vs

bu topik çoğumuz için bayağı tecrube olacaktır görüşlerinizi bekliyorum.

Ferhat Taskın, Hakan Karael ve ulas bunu beğendi.
  2. Ali Aygün

Ali Aygün Site Bağımlısı

İlk olarak kendi görüşümü sizinle paylaşıyorum..

Böyle bir anda yapmamanız gereken en önemli şey kafa kafaya girmek. böyle bi seçenek zaten olamaz.
    Eğerki kaza anında o kazadan kurtulamayacağınızı anladıysanız ve yeterli mesafe varsa bence yapılabilecek en iyi seçenek motosikleti yatırmaktır. motosiklet kazası otomobil kazasında çok çok farklı. belki araba kazasında karşınızdaki şeye çarpmamak için yoldan çıkabilirsiniz yada bi ağaca, duvara vurabilirsiniz ama motosiklette öyle seçenek yok. yapmanız gerek o kazadan nasıl en az hasarla ayrılabilirim diye düşünmek ve bunu düşünmek için sadece 1-2 saniyeniz olabilir. o nedenle ilk kural motosikleti yatırmak. tabi bununlada herşey bitmiyo. dediğim gibi kazanın oluşumuna göre motosikleti yatıracağınız yönde önemli ve en önemlisi yatırdıktan sonra nasıl düşeceğinizi bilmelisiniz.
    diyelimki karşınıza bi araba çıktı ve motosikleti yatırdınız. yatırdığız anda dirseğinizi ve dizinizi yere direkt olarak vurmamaya özen göstermeniz gerekiyo ve motordan tamamen ayrılmalısınız. bırakın motor nereye giderse gitsin önemli olan sizin canınız.
    Dikkat edilecek bir diğer şey ise motoru yatırırken -şu kaldırıa doğru yatırıyım yada orta röfüşe vuruyumda motorun hızı kesilsin gibi düşüncelerden uzak durun. bu dizin daha çok hazar almanızı sağlar.
    şimdi belki diyeceksinizki kaza anında millet bunları nasıl hatırlasın? Ben kendi adıma şunu söyleyebilirimk, Allah kimsenin başına vermesin ama yapılan her kaza daha çok tecrübe kazandırıyor. O kadar çok kaza yaptımki her kaza anında aklımdan şunlar geçiyor - fren yapsam kurtulabilirmiyim yada hangi tarafa yatırsam veya arabanın neresine vursam daha az hasar alırım ve bunun gibi bir sürü şey sadece o 1-2 saniyede aklımdan geçiyor.
    Bayanların araba sürerken yaptığı gibi panik atak olmayı bırakıp, o kazanın kaçınılmaz olduğunu kabullenin yeter.
    Kısacası herşey o anki refleksinize kalmış.

Allah hepimizi kazadan beladan korusun.

3. Ali Aygün

Ali Aygün Site Bağımlısı

Evet arkadaşlar kimseden ses yokmu bilgilerimizi paylaşarak faydali olalım..

4. THE-SWAMP

THE-SWAMP Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Henüz Yok
    günaydın Ali kardeşim benim başımada bu bir kaç kez geldi
    yapılabilecek en güzk ve mantıklı şey arabanın geliş yönünün tersine motoru yatırmak ve kendimizi motorsikletten bir şekilde uzaklaştırmak zamanın birinde bende virago varken mecburi kaza yaptım yani mecburi derken gidiş geliş bir caddade karşı şeritten gelen araç şöförü beni göre göre (göregöre diyorum çünki adamın beni gördüğüne adım gibi 100 de 1000 eminim) karşı şeritten benim istikametime u dönüşü gerçekleştirdi arabası renauld kango idi araba o yolda en az 2 turda u dönüşü gerçekleştirmek zorunda idi ve daha ilk hamleyi yapmışdı ve mesafemiz 15 20 metre anca vardı yapabileceğim birşey yoktutak yaptığım motorsikleti sağa yatırdım ve motorsikleti dizimle kendimden ayırdım motoru yerde sürüklenirken itekledim sonuç haliyle arabanın direk altına girdik yinede, tabii meraklı topluluk hemen üşüştü başıma 5 kişi arabanın önünü kaldırdı ve 2 kişi benim kollarımdan tutup arabanın altından çekti çıkardı arabanın tampon diye bişi kalmamaşıtı ama şükür bişeyim yokdu ayağa güelce kalktım adamın yanına yanaştım SAĞLAM 2 YUMRUK ATTIM zaten meraklı kalabalık 3. yumruğu atama izin vermedi:D
    diyeceğim oki baktınız kaza yapacaksınız ve o kazadan kaçınılması yok motorsikletten kendinizi uzaklaştırın kendi bedensel hasarınızı en aza idiregelmiş olursunuz

Ali Aygün, ulas, eren ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. _Ahmet_

_Ahmet_ Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Kawasaki
    motoru uzaklastırıp kolları ıcerı cekmek en guvenlı yontem bence

ulas ve SERVET bunu beğendi.
  6. Raistlin

Raistlin Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    valla bu konuda herhangi bir tecrübem yada pekte kesin konuşabilecek bir teknik bilgim yok ama sadece mantık yürütme sonucu bir iki fikir söyleyebilirim. en mantıklısı gerçekten motoru yatırmak gibi gözüküyor ama he zaman pek işe yarayacağını sanmıyorum özellikle karşıdan araba yada daha kötüsü büyük bir araç giriyorsa Allah göstemesin en az 1 tonluk yükün altına doğru bi güzel kendimizi atmış oluruz. yani uzun lafın kısası illa şu yada bu daha güvenlidir şeklinde değil de duruma göre yapılması gereken değişebilir diye düşünüyorum ben.

Ferhat.Ulucan ve ulas bunu beğendi.
  7. THE-SWAMP

THE-SWAMP Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Henüz Yok
    ahmetcim 10 metre dedim 50 metre yerde sürüklenirken değil ki okadar sürüklenmen için epey bi hızlı olmak lazım
    eller ve bacakları birleştirmemizdeki maksat hızlı viraj alırken yan yatırma durumunda kollar ve bacakların yuvarlanma esnasında savrularak kırılmasını engellemek

ulas ve eren bunu beğendi.
  8. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu durumda kazanın olabilecek şekli çok önemli

Öncelikle

Kask
    Mont
    Koruma giyimi
    Eldiven ve diğer ekipmanları taktığınızı düşünerek

Bir kaç örnek vermek gerekirse

1.Dikkatsiz davrandınız, Hatalı sollama yaptınız veya aniden bir şey veya araçla karşılaştınız yani kafa kafaya gelecek oldunuz.

Cevap: Ben hep bu durumu düşünerek yol alırım ve yolda bunun hayalini her defasında kurarım. Karşılıklı yaklaşıyorsunuzdur veya siz veya o nesne yaklaşıyordur. İnanın en tehlikelisi budur. Burada yapabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Kaçamazsınız veya atlayamazsınız çünkü saniyeden az bir zamanda olacak şeyler vardır. Zararı en aza indirmek için çarpma anını hesaplayarak arac veya o nesnenin üzerinden kendinizi atmaya çalışmak olacaktır. Çarpma anını çok iyi hesaplamanız gerekiyor. Çarpma anına kadar asla gidonu bırakmayın ve sıkıca tutun çarpmayı kendi kontrolunuzde yapın kafanızı öne yatırmayın ve tam çarpma anında kafa kafaya geliyorsanız yukarı doğru kendinizi iterek üzerinden kendinizi bırakmaya çalışın. Büyük bir nesne ise son anda kollarınızla kafanızı iyice sarın ve vücudunuzu korumaya çaılışın.

Bir çok kazada da bu şekilde yapmaya çalışabilirsin ama unutmayınki benimki sadece bir öneri bu hayatınızı kurtaracak bir yöntem olmayabilir. Bende bir defasında işe yaramıştı.

Bir önerim de arada sırada bisiklet kullanın ve araziye çıkın bisiklet kullanımı size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle enduro ve cross kullanıcıları kuşkusuz bunu yapmalı.

2.Yan taraftan bir araç çarpmasıyla karşılaştınız.

Cevap: Bu durumda yapmanız gereken en önemli olay bacaklarınızı kaldırmak olacaktır. Bu durumda bacaklarınızın kırılmasını önleyebilirsiniz. Yine daha önce de dediğim gibi motosikleti elinizden son ana kadar bırakmayın.

Unutmadan benim size dediklerim ciddi boyuttaki kazalardır.

3.Arkadan araç çarpma durmuyla karşılaştınız

Cevap: Geri doğru çekim olacağından yine gidonu sıkıca tutun ve frenleri ne tam bırakın ne de tam sıkın bu bir nevi olsa kontrolu sizde tutacaktır.

Her kaza anında en önemlisi soğuk kanlı olmak ve kontrolu bırakmamaktır

Tabi bir çok kaza şeklii var örnekler daha da arttırılabilir.

Ferhat.Ulucan ve huseyin.sait.61 bunu beğendi.
  9. yusufguler

yusufguler Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    evet aynısına benzer bi kazada ben yaptım iki aykadar önce bostancı e-5 de trafik yoğun halde ağır bi şşekilde şlerlerken bi anlık dalgınlığıma geldi önümdeki kamyonu son anda farkettim ve kamyona çarmam kaçınılmazdı motosikleti sol tarafa yatırarak kendimi yere attım ve ne bende nede motosikletimde en ufak bi hasar olmadı. yani yapılacak en mantıklı şey bu en önemliside o anda bunu yapabilmek

10. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    kaza kaçınılmaz ise kelime-i şehadet getirmeli.ondan sonra elimizden gelini yapmalı gerisini kadere bırakmalıyız.;)

Ferhat.Ulucan ve huseyin.sait.61 bunu beğendi.
  11. Ali Aygün

Ali Aygün Site Bağımlısı

Gerçekten koptum ya :D kaza ama macera gibi bir kaza olmuş sanki :D

Teşekkürler ... paylaşımda bulundugun için..

12. Ali Aygün

Ali Aygün Site Bağımlısı

Ortak bir noktaya değinmişiz sanırım ... okudugum kadarıyla: Kazanın durumuna göre Motoru yatırıp / kendimizi Motordan uzaklaştırmak...

13. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    evet endogrusubu kelimeyi şahadet bende ilk motororumu aldıgımı hatırladım şimdide hiç motor kullanmadan almıştım daha önce sadece bisiklet tecrübem olmuştu okadar. önüme bir yaya atladı hata ondatabi ama benim korna çalmakaklıma gelmedi nemiyaptım bagırdım çok komikti bitürlü unutamam o anı
    ama bunlar tecrübe zamanla kazanılıyor daha sonralarıda önüme çıkan ticaritaksiye çarpmamakiçin bayabir firenyaptıktansonra tam çarpma anında motoru solayatırdın veufakbir temasla atlattın bu anlatılanların biçogu insanda isteristemez zamanla kendiliginden gerçekleşiyor kimin aklına gelir bunlardiye düşünmek yanlış

SERVET ve ulas bunu beğendi.