Kaza yaptıktan sonra kaskı çöpe atın !

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Göktuğ Erol tarafından paylaşıldı.

1. Göktuğ Erol

Göktuğ Erol Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhabalar, bu konuya değinmek istiyorum.
    Kaza yaptıktan sonra, düştükten sonra, görünürde bir çatlama, çizik vs, olmasa bile ikinci kere o kaskı giymeyin çünkü koruyucu görevini yitiriyorlar.
    Öyle bir durumda çöpe atabilirsiniz.

Kask neden ikinci kez kullanılmaz ?

Türkiye Pist Şampiyonası`nda meydana gelen kazalar sonrasında aynı kasklarla bir sonraki antremanlara, sıralama turlarına hatta yarışa çıkıldığını gördük.

En önemli koruma ekipmanı olan kasklar olası kazalarda motosiklet kullanıcısının başını asfalta, toprağa, taşa, motosikletin kendisine vb. birçok maddeye direkt temas etmesini engeller. Kask dış kabuğu ile darbeyi mümkün olduğunca dağıtırken; kaskın içerisinde yer alan köpük benzeri polistiren doku ezilmek suretiyle darbe şiddetinin soğurulmasını sağlar. Kaskın şeffaf vizörü - camı ise kaskın içerisine yabancı maddelerin girmesini ve seyir halinde öndeki araçlardan kalkan taşların sürücünün yüzüne gözüne gelmesini önleyerek ciddi yaralanmaların önüne geçer. Bu taşların motosiklet farlarını ve bazen krenajları delecek kadar tehlikeli olduklarını da hatırlatayım.

En başa dönecek olursak; kaza esnasında ilk darbeyi soğuran kask, kazazede sürüklenmeye başladığında dış kabuğu ile asfalta temas ederek zımparalanır ve incelir. Kaza yapan sürücü takla atıyorsa bu esnada yeni darbelerden de korumaya devam eder. Fakat sürtünme nedeniyle incelen kaskın dış kabuğunun darbeyi dağıtma işlevi zayıflarken, darbe alan tarafın içerisinde bulunan polistiren doku da ezildiğinden darbe şiddeti emiciliğini kaybeder. Ayrıca sert temaslarda kaskın dış kabuğu darbe sonucu ortaya çıkan enerjiyi, oluşan kılcal ya da derin çatlaklar ile bertaraf eder.

Kaza nedeniyle iç dokusunda meydana gelen ezilme, dış kabuğunda oluşan kılcal çatlaklar ve sürtünmeler nedeniyle görünen dış yapısı ve görünmeyen iç yapısı bozulan kaskların koruyuculukları ciddi oranlarda azaldığı için bu kasklar emekliye ayrılarak yenisi ile değiştirilmeli ve tekrar kullanılmamalıdır.

Kazasız, motosiklet keyfi dolu günler dileklerimizle.

(Dergiden yazdım. Motor On dergisinden alıntıdır.)

Onur Filiz ve Ethem Doğru bunu beğendi.
  2. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    çok önemli bir konu. ben de düştükten sonra kaskımı değiştirmiştim. kaskımızın bize nezaman lazım olacağı belli olmaz.