Kaza yaptım hafif sıyrıklarla kurtuldum :(

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Umut Karkın tarafından paylaşıldı.

1. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Sabahleyin işe gitmek için motora bindim, yerler hafif ıslak gibi, bizim buralar ciddi rampa ve inişlerden oluyor.

Hergün indiğim bir sokak var, sokak 35 derece civarında eğime sahip insan yürürken kendini tutamıyor öyle bir sokak, tam sokağa girerken bir adam kaza var orda oraya gitme dedi bende sağol diyerek sokağa giriş yaptım. Kazanın olması benim için önemli değildi illaki gececek bir yer bulacaktım.

Sokağa girip eğimin başlamasıyla motosiklet hızlanmaya başladı, frenlere dokundum kaymaya başladı, frenleri bırakıp vites küçülttüm gene kaymaya devam ediyor.

sokağa giriş hızım çok ama çok düşüktü ancak eğimden dolayı çok ciddi hızlandım ve eğimin en sert noktasına gelince anladımki bu halde inmeye kalkarsam kendi canıma ve bir başkasının canına kast etmiş olacağım.

Yerler sabun gibi, hiç bir şekilde yol tutuşu yok ve ben hızlanarak kaymaya devam ediyorum.

15-20 metre aşağıda bir araç diğer bir araca çok kötü çarpmış ve yolun ortada duruyorlar. Onlarada yaklaştım, acilen motoru durdurmam lazım ama ben neyi denesem motor banamısın demiyor.

Kayma esnasında sokağın sağına doğru motor döndü, arka tarafı yolun ortaya ön tarafı sokağın sağına gelecek şekilde döndü, bir iki metre daha böyle gittikten sonra yokuşun aşağı tarafına yani benim sağıma motor ani bir şekilde aşarak çok sert bir şekilde beni ve kendinisin yere vurdu, vurma anı gerçekten çok kötüydü ilk vurduğum yer eğimden dolayı başım oldu.

Malesef yere düşmemizde yetmedi motorun ağırlığı ve yerin kayganlığıyla motor beni önüne katarak kaza yapan arabalara doğru hızla süreklemeye başladı, 10 metrenin üzerinde süreklendikten sonra arabaların başında bekleyen insanlar motoru tutmaya çalışsalarda başarılı olamadılar.

Motor beni önüne kattı ve kaza yapan arabanın tamponuna yapıştırdı ancak yapışma çok sert olmadı.

İnsanlar; kaldırmayın, ambulans çağırın bacağı çok kötü gibi haykırışlarda bulundular, hemen motoru kaldırdılar ama ben yerde yatıyorum, kalkmaya çalışıyorum ama eğimden dolayı kalkılmıyor ve insanlar beni kaldırmıyorlar, "dur sen kalkma kalma kalkma"diyorlar, neyse insanları iyi olduğuma ikna ettim ve elimden tuttular sağolsunlar. kalktım motoru inceledim kendime baktım, Allaha şükrettim.

Bir tane ybr125 o da hemen orda duruyor:) çocuk diyorki abi geçmiş olsun bende düştüm az önce, arkadaş ta burdan geçecek arıyorum telefonla açmıyor telefonu gelirse o da düşer diyor :)

neyse sonrasında motoru çalıştırıp işe geldim üst baş halim harap.

HASARLAR

Bedeni Hasar: sağ kol yaralanması, sağ bacak deri deformasyonu, boyun ve baş ağrısı (halen devam ediyor)

Maddi Hazar: 1 Adet Motosiklet montu pert, çizik kask, sağ granej kırık, gidonun depoya vurmasıyla depoda 1,5 cm çapında bir çökük, yan çanta taşıma demiri eğrilmesi. sağ peg, tamamen kırılan sağ ayna, yerinden çıkmış sol ayna.

Ömrüm boyunca yeni yağan yağmurdan korkmuşumdur, motosiklet kullanırken ıslak zeminlerden özellikle korkmuşumdur her an düşebilirim diye.

Şimdi kaza analizi yapmak istiyorum, bence ortada tek bir hata var yanlış tahmin.

Yolun her yeri ıslaktı, kuru hiç bir yer yoktu, ve hava tam olarak kapalı değildi, bütün bu bilgileri işlemem sonunda ciddi bir sağanak yağmur yağdığı, yolları tamamen yıkadığı kanaati uyandı bende.

Malesef öyle değilmiş ben o yola gelmeden 2 dakika önce yağmur sadece yolu ıslatacak kadar yağmış ve hava açmış, yol ise üzerine yağ dökülmüşten beter.

Şükürler olsunki bende ciddi birşey yok, mala gelen ise hiç önemli değil ya cana gelsyedi denilip teselli oluyor insan.

2. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Umut çok geçmiş olsun. Bu gün ben de çok benzer bir durumda tehlikeyi farkedip yol değiştirdim. Ucuz atlatmışsın. Arkadaşlar dikaktinizi çekmek istediğim bir nokta var. Umut'un kazası evden çıktıktan az sonra gerçekleşmiş. Bu bana bir çok yeni başlayan arkadaşın farkında olmadığı tehlikeyi anımsatmak gereği hissettirdi. Arkadaşlar lastiklerimiz normal performanısını ısındıklarında vermek üzere hazırlanmıştır. Motosikletimizi çalıştırıp yola düştüğümüzde ilk 10-15 sk kadar frenlerken 2 kat dikkat etmemiz gerekir. Bir çok arkadaş buna şahit olmuştur, motosikletin çok rahat durabileceği yerde lastik kaymaya başlar. Bu sabah her gün indiğim dik yokuşta ıslak zeminler olduğunu görünce bu konu aklıma geldi ve yol değiştirdim. Geçen haftalarda da önüme çıkan bir yaya sonucu 15-20 km ile giderken bu lastik ısınmaması hadisesini test etme imkanım olmuştu. Çok yavaş bir hızda progresif yaptığım frende arka lastiğim kayarak beni takip etti.

Yukarıdaki hususa çok dikkat edip özellikle ilk km'lerde 2-3 kat daha özen gösterip takip mesafesini artırmanızı tavsiye ederim.

Bu kazayı hafif atlatmanda korumalarını tam kuşanmış olmanın yararını anlatmaya gerek bile yok sanırım. tekrar geçmiş olsun.

Eren Göksel bunu beğendi.
  3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Umut hocam çok geçmiş olsun, motor önemli değil sana bişey olmasın.

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun.
    ALLAH beterlerinden korusun kollasın.

5. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam büyük geçmiş olsun :( Diyecek bir şey bulamıyorum. Daha dikkatli olmak lazım.

6. halidun kaya

halidun kaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    allah beterinden korusun bunla kalsın

7. bülent tenikeci

bülent tenikeci Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    büyük geçmiş olsun, Allah daha büyük kazalardan esirgesin.

8. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Gökhan teşekkür ederim.
    Kazanın sebebi içersinde ısınmayan lastik varmı bilemiyorum, evden çıkalı iki kilometreyi geçmişti. En büyük sebeb sadece yolun yüzeyini ıslatan yağmır ve yol yüzecindeki kirin çamurlaşması ve sıvı sabun kıvamına ulaşması diye düşünüyorum. Motosiklete hakim olabilmek için yapılabilecek herşeyi yaptığımı düşünüyorum hatta motoru devirmeyip kaza yapan araçların kenarından geçebilirmiyim bile düşündüm ama daha kötü olacağını kanaat getirip tekrar frenlemeye geçerek motorun yatmasını istemeden sağlamış oldum.

Teşekkür ederim Erol abi.

Amin, abi ne düşünüyorsun bu kaza hakkında ?

Teşekkürler Ulaş hocam. yapacak birşey yok sonuçta kullanılan bir araç bu illaki kaza bela olacak, Allah cümlemizi bu kadarından öte bir kaza göstermesin.

Amin, teşekkür ederim.

Amin, bayram öncesi hiç hoş olmadı aslında ama yapacak birşey yok :) herşeyde vardır bir hayır.. canımız sağya gerisi mühim değil.

9. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Çok çok geçmiş olsun hocam...Bende aynı şekilde bir kaza yapmıştım,hissettiklerini ve yaşadıklarını tahmin ediyorum...Çok kötü ve sinir bozucu bir olay,çünki yapabileceğin hiçbirşey yok,herşeyi deniyorsun ama nafile...Tekrar çok geçmiş olsun hocam...

10. celal serdar çelikten

celal serdar çelikten Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    çok geçmiş olsun buna şükür diyeceksin artık

11. Huseyin.Guler

Huseyin.Guler Üye

Geçmiş olsun, anlattığınız kazanın bir benzerini geçtiğimiz pazar A.R.A Roadcraft eğitiminde İnegöl'e doğru yol alırken yapıyordum ben de, neyse ki A.R.A Control'de motosikletin ne yaparsam düşeceğini deneyerek öğrendiğimden bu sefer toparlamayı başardım, sağa ani kıvrılan ve aniden eğimlenen yola yüksek vitesde girip lastiğin yol tutuşunu azaltınca birden frenlere muhtaç kaldım, baktım ki dönemeyeceğim karşıdan araç gelmemesine de güvenerek motoru dikleştirip düz şekilde arka freni kilitleyip ön freni de kademeli sıkarak karşı tarafta mıcıra girerek durmayı başardım... A.R.A Control'de dik haldeyken arka tekerleği "gerektiğinde" kilitleyebileceğimizi öğrenmek ve düşerek düşmemek için ne yapmak gerektiğini anlamış olmak çok işime yaradı, üstelik herşey bir kaç saniyelik refleks olarak gelişti, çok korksam da iyi toparladım, dönüşte aynı noktada yukarıdan gelen scooter sürücüsü köylü çocuk tam aynı yerde yatırdı motoru, demek ki ben iyi toparlamışım diye düşündüm.

12. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Görünce çok şaşırdım. Geçmiş olsun abi. Sana birşey olmadığına çok sevindim.

Umut Karkın bunu beğendi.
  13. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    abi vok gecmis olsun eve donunce yorum yapacagim. alah bterinden korusun

14. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Teşekkür ederim Metin hocam, sonuçta bu tarz şeyler başımıza gelecek, gelmemisi için herşeyi yapıyormuyuz tartışılır ama durmak yok eğitime devam.

Teşekkür ederim, sağolun.

Teşekkürler, sağolun..
    O.M.M Total eğitimini bende aldım hocam, orada öğretilenler gerçekten hayat kurtarıcı yöntemler. Ama benim durumumda yapılabilecek tek şey o sokağa girmemek olacaktı. Yani yağmur yeni yağmış, ben eğer yağmurun ne kadar yağdığını tahmin yerine daha düz ve daha çok işleyen bir yola gitseydik ki sokağa döndüğüm yol daha işlek bir yoldu belkide başıma hiç gelmeyecekti. Bu da bir ders oldu, korktuğum başıma geldi :)

Şayırmayacaksın Göksel :), bak sırf siz ders alın diye ben bugün bu kazayı gerçekleştirdim, ben yaptım hiç hoş olmuyor siz yapmayın bunlardan ders çıkartın kendinize :)

Amin, teşekkür ederim, sağolun.

15. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    abi çok geçmiş olsun :(

16. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Umut geçmiş olsun. Bu kadarına şükür. En büyük kazan bu olsun. Bundan sonra biraz daha dikkat ;)

17. Niyazi

Niyazi Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Abi çok geçmiş olsun. Allah beterlerinden saklasın. Bu kazalarda bana ders oluyor..

18. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Umut hocam çok geçmiş olsun.
    Mesajını okurken aklıma birşey geldi. Motor senin iraden dışında mı yattı yoksa sen duramayacağını anlayınca mı motoru yatırdın.
    Bunu şunun için soruyorum. Eğer kendin yatırdıysan motor ileride sen de onun arkasında yani sen yerde kayarken motor önde sen arkada olman gerekirdi. Sanırım senin iraden dışında motor yatmış.
    Neyse Allah daha beterinden korusun.

19. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    abi süper soru :)

Bu soruyu nasıl cevaplasam bilemiyorum.. ama her ikiside değil yani ben irademle yatırmayı düşündüm çünkü yatırmasam ölümcül bir kaza olacaktı, ama bende sola yatmayı planlıyor gibiydim o andaki psikolojiyle..

Şöyle olmuş olabilir ön teker kaldırıma değdi ise beni sağa atmış olabilir çünkü sola ciddi yatık vaziyetteydim..

20. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bence sen high siding oldun.