Kazakistan Motor festivali

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Organizasyonları' kısmında Hakki Orun tarafından paylaşıldı.

1. Hakki Orun

Hakki Orun Site Bağımlısı

Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
    Motosiklet:
    BMW
    15 Temmuz 2009

Simdi bu tura yaklasik 300 motor katiliyor Almatadan, bunlarda 30'u bu gece 04:00 de hareket ediyoruz. Tabii cesitli motosikletler oldugu icin gruplarimiz da ona gore olusuyor. Bizim grupda bir TDM,bir Harley Davidson Fatboy ve bendeniz Honda Shadow ile Harleydeki arkadasim Slavanin esi Larissa da bir jeep ile bize destek kita oarak katkida bulunacak. Yolun cok bozuk olabilecegi yerler var diye bir de dorsemiz var, motorlari yukleyip o bolgeden gecebiliriz. Gerci islak olmadigi surece ben motorumu yuklemem. Ama olmasi olmamasindan iyidir.

Simdi, uykumu almis olarak yola hazirim diyebilirim. Basliyalim o zaman. Once Dunyanin neresindeyiz?

Soldaki igneciklere bakmayin onlar Turkiye Rusya Kazakistan rota calismalarimile ilgili. Kirmizi hat ile terif edilmis olan rota 1800 Km civarinda bir rota olup goruldugu gibi, en sag alt taraftaki ignecik ile Almatadan basliyor ve Kazakistanin Sibirya sinirina kadar uzaniyor. Bu gidecegimiz yoldan 300 Km daha gidince Sibiryanin Omsk kentine giriliyor.

Benim de her insan gibi bazi takintilarim vardir ve bunlardan biri de seyahat oncesi uyku planidir. Dun aksam gec yatip sabah erken kalkinca bugun aksam uzeri dustum yataklara ama galiba biraz erken dusmusum ki saat 22:00 de uyandim halbuki daha uyumam lazimdineyse uykum kacti. Iyi de oldu galiba hic olmazsa bir on rapor cikiyor ortaya.

Bugun sabah saat 04:00 de Almataya yaklasik 50 Kmuzaktaki Kaskelen kasabasinin oradaki Astanaya donen ust gecitin onundebulusacagiz arkadaslarla. Yaklasik 300 motor gidecek ama biz 30 motorbu saatte cikiyoruz. Tabii gruplar halinde, cunku arada SS ler varEndruolar vaar, bizim gibi chopperlar vaaar, o nedenle gruplarimizi daona gore olusturuyoruz. Bizim grupta Slava, Harley Fat Boy ile, benHonda Shadow ile, ve bir de TDM geliyor (cok ayip cocugun isminiunuttum [:(] ) Bu motorlarin yaninda Slavanin esi Larissa da bize Jeep ile eslik edecek. Her zaman bir arabanin gelmesi iyi oluyor. Bu sefer bir de dorse takili motorlari yukleyebilecegiz, ihtiyac olursa...Iste ilk etap bulusma yeri Kaskelen (Sol altta en sondaki yol numarasinin oldugu yer)

Burada bulustuktan sonra, yukari dogru donup Astana yoluna giriyoruz. Bugun, butun gun gececegimiz yolda ilk 150 Km den sonra bayagi bozuk bir yoldan gidecegiz. Hatta Slava motorunun on catalindaki yag kacagini yeni yaptirdigi icin korkuyor, belki motorunu dorseye yukleyecek. Ben de yuklerimi dorseye aksamdan yukledigim icin agir agir gecerim diyorum. Aslinda gecen sene bu bosuk yolun yaninda yeni yapilmis ama acilmadigi icin kimsenin gecmedigi yepyeni bir asfalt vardi. Eger hala duruyorsa ve biz ayni yerden bahsediyorsak ben o yola girerim. Gecen sene onumdeki motorlari yakalamak zorunlulugum oldugu icin bu bozuk yolda basmak zorundak kalmis ve 2 arka amortisorumu kaybetmis idim. Leonid onlari tamir etmisti ya bakalim bayagi bir sert oldular aslinda. Belki biraz agirlastirmak icin yuklerim motoru...

Astana yoluna girince Karaganda bize 1100 Km mesafede, ve belki aksam orada konaklayacagiz. Aslinda Festivalin bir web sitesi var ama Rusca! www.burabike.kz

Iste Karaganda sag taraftaki ignecik. Karagandada kalacagiz herhalde. Buradan devamla Astana yanilmiyorsam 250 Km oglen yemegini oradayeriz. Aksama da Boravaya variriz yaklasik 450 Km. Bu Kmlerin hepsiniinsallah bir sekilde kaydederim. genellikle odometreyi aciyorum ama sonra gittigim yere varinca unutuyorum [:roll:]

Iste Boravaydan birkac goruntu. Yazin cok guzel mesire yeri olan bu yerlerde kisin da saunalar ve gol kiyisinda 50 krs'a satilan kerevitlerden yemek ve bira icmek bayagi bir keyifli oluyor. Dusunebiliyormusunuz, Buz gibi bir hava donmus bir gol, ve kiyisinda boyle bir aktiviteden sonra doneceginiz sicacik bir saunada bile, yarim saatten once isinamiyorsunuz.

Bundan sonrasi artik donunce....Simdilik hoscakalin.
    ...........
    Evet arkadaslarim benim! Geldim geldim. Iste sizlerle Sibiryayi paylasacagim raporum. Ogun Temmuz ayinin 15 'i sabahi saat 03:00 de uyandim. Guzel bir dus aldiktan sonra (dus ve tuvalet buralarda yola cikacaksaniz eger bayagi ciddi bir problem) 03:30 da evden cikmaya ugrasiyorum. Bir kac hazirlik resmi ceksem iyi olur diye dusunuyor ve kamereya basiyorum aciliyor ama Flash calismiyor! Inanmiyorum ya. Olacak is degil. Ne diye ben bunu butun gece sarja koydum ki? Cep telefonumla cekerim zaten aydinlik havada. Neyse bayagi bir vakit kaybettim tabii. Iste ceple cekilen ve kamera ile cekilen yola cikis fotograflari... :shy:

Neyse bu kadar oyalandik yeter haydi bakalim cikalim artik yola. Millet bizi bekliyor 35 Km mesafede koprunun altinda ne cevap verecegiz he? Hondygirl?
    Neyse efendim, 2 Slava ve eslerini daha fazla bekletmiyelim deyip verdik gazi, depo da dolu nasil olsa. 04:30 da bulustuk ve hemen yola devam edelim dedik ama millet sigara iciyor kardesim bir de bununla ugrasacagim zaten yol boyu.

Dur ya su ilerideki tabelaya biraz daha yaklasalim bakalim ne kadar yol gelmisiz bu sogukta?

Biraz gittikten sonra bir mola vermek zorunlulugu dogdu, cunku bu Kazak stepleri sabah bu saatte buzdolabi gibi oluyormus meger. Hani okulda ogrendik kara iklimini ama yazinda bu kadar fark edermi kardesim. Bu arada en alt satirda yazan yer Karaganda 1040 Km demek ki 130 Km gelmisiz. Aslinda bu tabelalar acaip aldatiyor insani. Hic tutmuyor ya! Baksaniza Allahaskina, ben kopru altinda "0" lamistim trip2 odometreyi ve

saate gore 05:21 yani 21 dakika olmus bulustuktan itibaren ve 44.6 Miles+25 (evden oraya)=69.6 Miles.
    o da eder 112 Km. Gorecegiz bakalim kim yalanci. :D

etrafa bakiniyorum biraz hani step nedir diye ve bakarmisiniz ne guzel sabah oluyor...

Bu arabanin on koltugunda uyumakta olan Lyudmilla, Slava 2 nin esi ve arka koltukta kendini battaniye ile kapatan da Slava 1 in esi Larissa. neyse birazdan gorecegiz nasil olsa. Bu resmi cekerken cok gulduk.

Ve ben hava durmuna gore giyiniyorum, :green: yetermi hic oyle bir ruzgarlik bu havaya :kizgin: Neyse

Iste bu Slava 1 gidiyor...

Ve ben de kamerayi filan toparladim gidiyorum...pesinden

Dur ya gitmeden bir de kendimi cekeyim bakayim nasil cikacak? :D

Simdi yanilmiyorsam benim motorun deposu 14.5 Lt. Yani 300 Km o da yapar en kiyagindan 200 Mile. Bu yoldaki benzinliklerden birini atladin mi yandin. Neyseki arabanin arkasindaki dorsede yedek benzin var da gidiyoruz iste...Neyse ilk benzincimize ulastik sag salim.

Burada bizim ya onumzde ya da arkamizdaki motorcularla bulusuyoruz. herkes ayni yere gidiyor. Heh iste bizim Slavalar da geldiler.

Eh artik bir kahveyi hakettik. Kahve deyince arabada yapiliyor, yoksa ortalikta oyle bir tesis filan beklemeyin

Neyse yolumuz daha coook uzun, haydi artik biraz da gidelim amaaa, nerdeee, benim bu ekiple yol yapmam imkansiz gibi. Ekip iyi hos da yol yok. Kah sigara icmeye duruyoruz, (ben icmiyorum ama) kah kahvalti etmeye, kahve icmeye. Ne yapalim, simdi bunu kafaya takmiyacagim, yoksa bu yol hic bitmez :D

Bozuk yola geldik diye motorunu dorseye yukleyen Slava resmini cekiyorum diye cok utandi ama butun itirazlarina ragmen celtim iste!

Ben yine beklemedeyim. Meger bizimkiler motoru indiriyorlarmis.

Devam edecek...

2. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Vakit oglene dogru geliyor, bir yer bulsak da yemek yesek. Slava bu konuda bayagi iyi. Yolda yemek yenecek fazla bir yer de yok ama bildigi yerler idare eder, yani bulunabileceklerin en iyisi. Ama once bir sigara molasi verip bir iki resim daha alalim...

En nihayet yemek yiyecegiz. Bayagi aciktim ya! Ya durur durmaz hemen musteri cikti benim motora iyi mi? Sanki alacak amcam bir ton soru soruyor. Ben de cevap veriyorum "Posli Abed Ladna?" Yemekten sonra! olur mu? ve yirtiyorum amcadan

Cafe Roza Kafkas mutfagi yaziyor ama Kafkas mutfagindan eser yok. Yiyoruz yine Kazak yemeklerini, biraz hamur ile cesitli boylarda yapilmis mantilarin farkli isimleri var. Ne komik!

Bu daa yolun karsisindaki tesislerimiz efeeem!

Ileride de hava kotu galiba.

Su steplerin dinginligine bakarmisiniz. Insanin boyle genis bir perspektif icinde yol aliyor olmasi cok enteresan geliyor. perspektifin derinligi bilmem kac Km. :D Bir de giderken kafanizi goge dogru kaldirinca o perspektif icinde ne kadar kucuk kaldiginizin disinda, hicbir yere gitmiyormus gibi geliyor insana. Eh iste yol bos olunca boyle oluyor insan :D

Tam gelen giden yok deyip giderken resim cekmeye basliyorum ve bilin bakalim ne oluyor? Sigara Molasiiiii....Bu steplerin icinde bir dag!

Bu sefer de yol arkadasimi degisitiriyorum, biri yoruldu! Siradakii!

Az gittik, uz gittik, dere tepe duz gittik vee Sigara molasiii.

Simdi millet, bu arada arabadakiler surekli resim cekiyorlar. Tembih ettim, dedim ki Kazakistani anlatacak kadar resim cekin ben bunlari arkadaslarimla paylasacagim! Onlar da surekli cektiler. Bakalim 2 gun sonra tatilden donerler, o resimleri de toplar yayinlarim.

Bu arada etrafindaki 50.000 ila 100.000 nufuslu uydu kentlerden beslenen Karaganda sehrine geliyoruz. Yagmur da var tabii. Burada cok buyuk saftlarla yerin bilmemkacyuz metre altina iniyorlar ve komur cikariyorlar. termik santrallarda bu komuru yakiyorlar.

Simdi artik aksam yemegi vakti geldi. Saat 19:30 filan gibi. Yemek yiyecek bir bahce buluyoruz.

Arabayi yolun kenarina birakiyoruz, ama motorlari lokantanin bahcesinin yanina cekiyoruz, ne de olsa gozumuzun onunde durmasi lazim. Arabanin yol kenarinda olmasinin sebebi, yoldaki diger motorlularin esyalari bizim dorsede, yagmurda basliyor yagmurluklari filan da orada olabilir.

Astana (Kazakistanin yeni baskenti, eskisi bizim Almata) buradan 250 Km. Yani simdi biz 1040 Km geldik, dura kalka 14 saatte. Demek oluyorki durmasak acaip gidiyoruz...

Astanaya vardigimizda saat 22:30 idi ama yoldan kalacagimiz bir gecelik kiralik daireleri bulup, motorlara bir otopark (garaj), ve dorseli jeepimize ayri bir otopark bulana kadar ve yatana kadar saat oldu 02:00. Haydi diyelim ki gec yattik bari sabah biraz uyusaydik, neticede 400 Km yolumuz kaldi di mi? Yooo! Kiraladigimiz daireye sabah saat 10 da yeni kiraci gelecekmis efendim ev sahibi bizi uyandirmaz mi? Hay bin kunduz! Neyse ne yapalim kavga edecek degiliz ya. Kalktik tabii haydi bakalim yolaa!

Yine mi MOLAAA!!!!????? :kizgin:

Su sakinlige bakarmisiniz? Hareket eden hicbirsey yok.

Su ve Turgay bunu beğendi.
  3. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Astandan cikiyoruz tam o sirada baslayan yagmurda artik bir islanip bir kuruyoruz yol boyunca hatta bir ara arabalar hepsi durdu gidemiyorlar yagmurun siddetinden ama biz gidiyoruz. Suratimizi 100 Km/h altinda tutmaya kesin kararliyim. Cunku 100 Km/h uzerinde aqua planning riskimiz var. Yagmrulugum var ama kiyafetlerim yazlik oldugu icin eldivenlerim ve ayakkabilarim berbat durumda. Sanki motorumla havuzda gidiyorum.

Bu yol henuz bitmedi ama alti beton ustu asfalt olan bir yol. Dort serit gidis, 4 serit gelis bir otoban. Resimler gelecek programda. Ama bende bir tane var galiba.

Bu yolda bir ton samatamiz oldu ve onlari Lyudmilla arabadan resimledi, Az Sonra!

festival alanina geldik sonunda. Burasi Rusyanin Omsk Kentine 300 Km mesafede Burabay koyumu deseem, kasaba mi deseem ama tatil bolgesi oldugunu biliyorum. Burada baska hicbir yrde olmadigi kadar otel var, isletme mantigi tabii ki Sovyet mantigi, yani baklentileriniz varsa bence Parise gidin.

Bu odometrede yazan rakam mil olup bir de buna evden kopru altina kadar olan 25 mili ekleyin 1.609.3 ile carpin = 1.594,86 cikiyor Km cinsinden. Haydi artik kayit olalim

Kayit olup sari bileziklerimizi takinca bizi iceri aliyorlar. Hemen tabii papaarazzi gibi etrafi bir kolacan ediyoruz.

Vay kim gelmis bizim Nelly. BU arkadas burada bir disconun pazarlama mudiresi Nelly.

Bu resimde yesil renkli, sag tarafta gorunen cadir benim cadir. Festival alanindan goruntulere devam edeym ben yine de. Birazdan surpriz var.

Bu da bizim Leonid. Yolda onunde birlikte geldigi arkadasi, hani ilk mesajda yazdigim adini unuttugum oglan var ya Igor heh iste o tank-slapping'e yakalanip dusuyor, Karagandaya gelmeden once ve motoru neredeyse pert, kendi solladigi jeepin onunde yerde yuvarlanirken, bir gokyuu bir yeri seyreediyotrdum diye anlatti sonradan, jeep de buna vurmamak icin kirinca direksiyonu takla atmak uzereyken dogrulup sarampoldan filan bir sure daha gidip bayagi hasarli bir sekilde duruyor. Allahtan kimsenin hastahanelik bir hasari yok. Mala gelmis gelecek neyse. Igorla sonradan sehirde bulusuyoruz, ve bir cizik bile yok hicbir yerinde ama her yeri agriyor. Tek soyledigi de kiyafetlerindeki butun korumalarin cok guzel calistigi! Hepsi hirpalanmi stabii ama Igorda tek bir cizik yok. Bu olayin oldugu surat 140 Km/h ve yerler islak. Bence bu aqua planninge girmis herhalde. iste bizim Leonid de onunla ugrasmaktan Sabah anca gelebildigi icin uyuyor.

Kosta! Yani Konstantin. Onun kamerada da cok resim olacak. Ona da photobuckette bir yer actim bakalim oraya yukleyecek.

Gelelim Surprize. Bu asagidaki resimde gordugunuz iki motor Norvecten buraya gelmisler.

Motorlar cok enteresan. Siboplar acikta calisiyor.

Bu motorlar Nimbus marka ve biri 1938 digeri de 1939 modelmis. Herbiri 200 Lt. yakit tasiyor uzerinde ve deposunda toplam. Dunya turundalar. Uc ayda buraya kadar gelmisler. Sepetleri kendileri imal etmisler ve uzerinde web adresleri var. Norvece gelecek olursa mutlaka bizimle yazisin diye soz aldilar benden.

4. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Haydi bakalim resimleri geri kalanini toparlayana kadar elde ne varsa onlarla bir eklenti yapayim bakayim nasil olacak. Eksik malzeme ile reputasyonumu kaybetmiyeyim de :D

Neyse iste o festival alanina yerlestikten sonra, az uyku ile gelmis olmamiza ragmen, leonidin esi Sveta bana bir bira ikram edince dayanamadim. Kac gundur yoldayiz ama icemedik ondan herhalde. Svetanin resmini bulamadim ama daha gelecek resimler var ya onlarin arasinda olabilir.

Rusya cok yakin ya oradan bayagi arkadas gelmisti. Iste onlardan biri

Burada festivale katilan kluplerin baskanlarini takdim edip bir iki kelime ettirdiler.

Bu kovalardan (ya da bidon) dagitmislar ortaliga ve kamp atesleri bunlarin icinde yakildi ne guzel. Cok hosuma gitti, bu uygulama.

iste bu asagidaki de bizim avlu ve kamp atesi bidonumuz.

Bu konusmayi yapan da bu bolgenin Belediye Baskani

Dinleyicilerimiz!

Konusma bitti simdi herkes motorunun basina ve yola cikacagiz. Buyuk konvoy var yine. Bu festivale kayitli 1200 kisi oldugunu anons ettiler sahneden. Haydi bir kismi artci desek, bir kisim da arabayla gelen vardi, Ama en az 1000 motor vardi. Eh ikiserli kol duzeninde konvoy yapacagiz bakalim neler olacak. Hee, buralarda hatirlarsiniz gecen seneki festivalden millet bir takim kompozisyonlar yapiyor. Gecen sene benim iki seytan ile fotografim vardi hatirlarsiniz, bu sene o seytanlardan birisi gelinlik ile gelmis, kocasi da damat kiyafeti ile acaip ilgi topladilar. Millet konvoyu alkislarken onlari gorunce ooooooo suraya bak suraya bak deyip onumiuze atliyordu. Her durdugumuz yerde resimler cekildi. Aksam icin bir sise dugun sampanyasi bile getirmislerdi bizim Kosta ile esi Irina. Cok keyifli bir cift.

Maalesef konvoy resimleri diger kameralarda, o nedenle gelin ben durdugumuz yerde cektigim resimleri koyayim simdilik. Oburleri de geldikce bu raporu fotoroman gibi izleriz artik :D

Ben Irinayi cadirdan bu kiyafetle ciktigini gorunce neredeyse yere dusuyordum.

Buralarda dugunlerde bir adet var. Millet basliyor bagirmaya "Goorka, Goorka" yani "Eeksi, Eeksi" diye. Bu demektir ki gelini op de biraz tatlansin ortalik. Onlar bagirdigi surece opusmeyi bitiremezsiniz. Ne guzel degil mi?

Bu asagidaki resimdeki amca saclarini sariya boyatmayi yanlis anlamis galiba :D :D

Heh iste Sveta en sagda motora yaslanmis duran iste o. Cok hanim bir esi var Leonidin.

Neyse bu konvoy isini de kazasiz belasiz...hee bir dakika ya bir tanesi yatmisti yolda. Evet ya. Milli Park gol kenarindaki virajli yolda devam ederken, bizler de o yolda verdik biraz gazi. Her iki tarafi yukari dogru cikan ortada alcak bolgesi olan bir viraj dusunun, boyle olunca ne olur? Yagmir her iki taraftan getirdigi curufu bu orta bolgede toplar. iste oradan gecerken hepimiz uyandik. Donuste bir tanesi SS unutmus orada kum gibi toz oldugunu ve vermis gazi sola virajda acilmis kaldirima patlamis. Neyse birseyleri yoktu, biz gecerken motoru kaldiriyorlardi.

Evet nerde kalmistik. Bu isi de boylece bagladiktan sonra, aksam konser basladi tabii. Guzel Hard Rock ve Lazer show yapildi. Cep ile cekim yaptim ne kadar cikti ise koyacagim ama belki daha iyi cekimler gelecek. Organizatorle konustum bana bir DVD hazirlayacaklar. Artik gelince bir sunum yaparim.

Iki gun yattiktan sonra Pazar gunu ciacaktik yola ama Cumartesiden cikmaya karar veriyoruz. ben yine uykusuz. yanimdaki cadirda birkac Kazak, votka ictiler ve sabahin 5 'ine kadar lak lak lak, ve sabah 05 de de guvenlik geldi ve cam sise ile icki yasak deyince bizim sarhoslar ayaklandilar ve guvenligi dovmeye kalktilar. Kufurun bini bir para gidiyor, ve ben de uyumaya calisirken diyorum ki cik disari dagit su salaklari neyse saat 6 da sakinledi ortalik ve uyudum. Sabah 9 da cadir yaniyor sicaktan, halbuki gece kedi yavrusu gibi kivrilip uyumus ve de usumustum. Allahin adami Sibiryaya gidiyorsun, alsana yanina bir uyku tulumu? Sanki Miami beach! Ama gunduz tam Miami beach iste!

Devam edecek...

Turgay ve ulas bunu beğendi.
  5. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Evet artik su bizim festival seyahatini tamamliyalim ne dersiniz? Nerde kalmistik? Eveet. O festival alanindan goruntulerde kalmistik. Simdi diger kameralardaki goruntuler de geldi, bakalim neler varmis.

Bu fasilda, genel olarak festival goruntulerine geciyorum. Biribiriyle resim cektirmek isteyenler, toplu aile resmi cekimleri gibi resimler...

Bu festivaller nedense hep Chooper olayi gibi gelisiyor degil mi? Sunlara bakarmisiniz, neler yaptirmislar. Kah kasklarina, kah motorlarina ne guzel airbrush yaptirmislar. Genelde de hep orijinal parca ve aksusar kullaniyorlar.

Iste bu da bir LT

Bu festivalin yapildigi yer bi rmill park demismiydim hatirlamiyorum ama cok guzel bir yer. Surekli yagisli oldugu icin herhalde yemyesil.

Ve iste meshur SFENKS. Benzemiyor mu ama?

Haydi bakalim su bizim son durak plajimiza bir bakalim oradan bir iki goruntu vardi ya...

[​IMG][​IMG]

Eh artik haydi yola cikalim artik! Simdi olay soyle. Dun aksam benim yanimdaki cadirda toplanti vardi. Kamp alaninda da cam sise ile icki getirmek yasak. Ama Rus geliyor aska, Rusun aski baska derler ya iste tam oyle. Bulmus adam Votkayi sisenin malzemesine mi bakacak. Neyse onlar devam ederlerken ben konserden dondum ve yatmaya cadira girdim ama uyumak ne mumkun. Bir yandan konserden gelen sesle yattigim yerde zipliyorum, bir yandan da sarhos muhabbeti devam ediyor tum hiziyla. Ve bu arada sabaha karsi saat 05 'e 10 vardi hala uyumakla uyumamak arasinda gidip geliyordum. O sirada guvenlik geldi ve adamlari uyardi, "Cam siseleri yok edin yasak" deyince basladimi bizim ruslarin yeni versiyon muhabbeti? Vay efendim o kimmi? Yok annesi guzelmiymis? Haydi disari gidelim mis? Bu mhabbetle uyudugumda saat sabah 6 idi galiba. Neyse uzatmayalim, sabah 09:00 da cadirin hava kanallarini actim. Butun gece calisan Air Conditiondan sonra (saka ya ne A/C si cadirda olur mu? Sibirya ya burasi onu demek istiyorum. Uyku tulumu da yok, kedi yavrusu gibi kivrilip dondum) simdi de Sibirya guneisnde yaniyoruz cayir cayir. Tabii o kadar fermuari ac, kapa derken uykum kacti. Kalktim mi 3 saat uyku ile. Oglene de yola cikalim dediler. Once cadirlari ve esyalarimizi topladik. Yeni tanistigimiz dostlarla vedalastik. Once Norvecten Dunya turuna cikanlar.

Sonra son bir yuzelim dediler ve plaja indik. Iste benim Double Slava ve esleri Soldaki Larissa Sagdaki Lyudmilla lisaca Luda!

Neyse dedigimiz gibi saat 2 de olmasa da 2:20 de cikiyoruz yola. Yol cok guzel ama yagis var yine hafiften basladi

Neyse onceleri biraz kuru giderken bir anda yine gelirken oldugu gibi Astanaya yaklasirken aldi da bir yagmuuur!

Yagmuru goruyormusunuz. Acaip islandik. Slavanin pantalon deri ama apis arasi deri degil havalandirmali olunca o altina yapmis gibi hissederek yol aliyor

Ben de ayakkabilarim yazlik olunca, ayakkabilarla havuza dalmis gibi hissediyorum kendimi ama ikimizin de ustu gayet guzel. ben de zaten yagmurluk tulum oldugu icin rahatim

Bu yagmurda arabalar durdu sadece biz gidiyorduk sanki 8 seritli yolda. Ve astanaya variyoruz bu yagmurla.

Yazlik eldivenler vicik vicik su olunca ben kisliklara terfi ettim. Motorlarin psiligine bakarmisiniz. Farlar hicbirsey gostermiyor. Biz 3 saatlik uyku ile yola devam edecegiz. Hedefimiz Balghash golu. Gecen sene festival yapilan yer. Bu sene orada da festival vardi ama, pek bir sonuk gecmis gorelim bakalim.

Biz bu arada acliktan oluyoruz Slava ile. Biz yemek yerken size bir Astana turu ayarladim, caniniz sikilmasin diye. Varmisiniz?

Az Sonra!

ulas bunu beğendi.
  6. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    18+ lar buraya giremiyor zaten. Onlar video da duruyorlar ama oyle bir formatta hazirlanmiski hicbir yere koyamiyorum. kendi bilgisayarimda duruyorlar.

Neyse biz yolumuza devam edelim;

Haydi artik donus yolunu da bitirelim. Evet Astana turu ayarlamistim degil mi?

Asagidaki resimde gorulen bu bloklarin ilk 3 tanesi Moscowada Stalin doneminde insaa edilmis. Sonra AMerikada benzerleri de gorulmus ve kimin daha once yaptigini ben bilemedim. Amerikan tarihine gore Amerikalilar daha once yaptik diyorlar.

Bu asagidaki ise Astananin Sirk binasi ama faaliyete gectigini ben gormedim. Bir ara yoneticileri ile gorustuk ve bu ucan dairenin alt yarim kuresine bir iki cafe acmak istiyorlardi ama bena pek ciddi gelmedi.

Bu gordugunuz bilmemkac seritli yollarda gitmek buyuk izdirap. Cunku acaip sekilde kamera dosenmis ve eve hatira fotografini gonderiyorlar. hediyesi de bayagi yuklu

Bu asagidaki bina ize Han Cadiri binasi. Bunu Sembol Insaat adinda bir Turk firmasi yapiyor sahibi Rixos otellerinin de sahibi Fettah bey. Bu binanin olcegi buradan belli degil ama mesela bunun icinde Akmerkez gibi 5 tane filan var. Ayrica da spor tesisleri, sinemalar, akliniza gelmeyecek bir ton is yeri var. Olcek muazzam. Insaat halen devam ediyor.

[​IMG][​IMG]

Veee biz yemegimizi bitirdik ve geldiiik! Saat 22:00 civarlarinda bir yerde...

- isiklardan sola donelim Slava tamam mi?

- Oldu Hakki

Cocuklar acikcasi bu donuten sonrasini hatirlamiyorum desem yeridir. Ayakkabilarimi degistirdim, kuru coraplarla lastik tabanli spor ayakkabilarimi giydim ve uzerine de naylon torba bagladik. Ludanin Fikri idi. Ellerimde de kislik eldivenler eh artik giderim degil mi? Degil! Cunku hala 3 saat uyku ile yoldayiz ve daha gidilecek 700 Km yolumuz var Buraya kadar da gordunu, muthis bir yagmur altinda geldik, ya bakalim hayirlisi ne de olsa yolun 300 Km sini geldik daha.

Buradan sola dondukten sonra Karaganda sehrine kadar 250 Km yol gittik tabii karanlik ve de bir an once yol alalim dusuncesi ile pek durmadik. Zaten dursak da cep telefonu ile cekecegimiz resimlerden bir hayir gelmiyecegi icin, resim koyamiyorum. Ama onceleri yaklasik 150 Km de bir verdigimiz molalar gecenin ilerleyen saatlerinde 40 mile kadar dustu. Onceleri her 40 mile bir yer degisitiryorduk Slava ile. Onde giden daha cok yorulur hesabiyla! Ama sonralari uykumuz gelmeye baslayinca son 40 mil degisiminde

hem biraz gun dogusunu seyredip, bir sigara icip (Slava. Ben hala icmiyorum)

Hem de yol arkadaslarimizla selamlastik. Ne de olsa butun gece bir onlar bizi gecti bir biz onlari. Biz molaya durdukca onlar gectiler, tabii bizim molanin sonlarina anca yetisiyorlardi.

Bu molada karar verdik ve artik 40 mil kuralini kaldirdik, cunku uykudan dagilmak uzereyiz. nedense durunca kaciyordu uykumuz. Artik kim durmak isterse duracakti. Oburu nasil olsa durur! Bu arada Slava esini aradi. Biz onlari arkada saniyoruz onlar meger ondeymisler. Yolda Karaganda sehrinden cikarken onlari aradigimizda bizi GAI (Yani trafik polisi) durdurdu deyince biz de basladik agir agir gitmeye ki yetissinler. Butun gece gidiyoruz bizimkiler hala ortada yoklar. BU telefon konusmasi esnasinda Slava gitti, yol kenarindaki Km taslarindan birini okuyunca onlarin bizden 150 Km onde oldugunu anladik. meger onlar bize yetismek icin basarlarmis, biz de onlar bize yetissin diye agirdan alirmisiz. Olur boyle seyler ne yapalim. Haydi bakalim serbest rejim yola devam! Artik resim beklemiyorsunuz degil mi? Sagolun anlayiniz icin. elbette cekemedik. Ama Balghash golune varidigimizda oradakiler bizi cektiler.

Saat sabahin 7 si. ve biz yeni geldik. Hala ayaktayiz ama bundan haberimiz yok!

Neyse burada saat 9 da yattim yarim jeep golgesinde kalmis bir sezlonjda ve 12 ye kadar uyudum ama gunes daha fazlasina musaade etmedi. Ve biz yine 14:00 de yola cikmak uzere hazirliklara basladik. Buradan Almata 670 Km. Ve bu yolun yaklasik 1/3 'u berbat. gerek sismis asfalt, gerek cokmus asfalt ve buralara her girdigimde tank-slapping. Allahtan yolun guzel yerinde sadece bir yemek molasi verdik (gerci o da 1 saat ) ve bana kalirsa binlerce sigara molasindan sonra bir ara hepimiz birbirimizi kaybettik. Benim benzin bitmek uzere ve Almataya yaklasik 120 Km kala bir anayoldan cikip bazi yerlesim bolgelerinden geciyorsunuz, iste oralarda bir tabela ve Kaskelen 58 Km yaziyor. Bu kaskelen bizim festivale giderken sabah bulsutugumuz yer. Oraya kadar hayatta gitmez bu motor. ben zaten artik Zombi olmusum ne uyku ne yorgunluk hicbirsey hissetmiyorum, bir de simdi bu stress cikti basima. Ana yoldan ayrildigimiz noktada bir benzinlik vardi ve kapali idi. Iste benim sonum. Neyse gidiyorum hala. Benim motor 100 Km surate kadar 100 Km de 4-4.5 lt yakiyor. Km saatine bakiyorum 150 Mil filan olmus yani 18 Lt'lik deponun 15 Lt. si gitmis gibi herhalde. Samalgan diye bir kasabacik var oraya kadar gitsem orada karsi karsiya iki benzinci var. heh bu arada bir RT o da festivalden donuyor ve yanliz oldugu icin ben bunu gecince takiliyor pesime. mesafeyi sabit tutuyor ve anliyorum ki gecmek istemiyor. Benim istedigim bir goz Allah verdi iki goz. Ben de arkamda biri olsun hic olmazsa onu durudurum diyorum icimden. Samalgana kadar geliyorum ve balkiyorum odometrede 202 Miles! Yani 325 Km. Imkansiz! Seni cok seviyorum motorum benim! ve ya sundadir ya bunda derken sagdakine giriyorum. Tam motorun deposunu aciyorum bir Polis. Bir tuhaflik var ma dur bakalim. "Immigration Polis, Passport" diyor. ben de Rusca "Pashol ti nahuy" diyorum. tercumesi attitir git lan demek! Zaten olmusum zombi,bir de bu cikti basima. herif bir de kekeme. Pompacilara soruyorum bir ara arkasini donunce onlar da heykel anlamsiz bir suratla bana bakiyorlar. Burada kimse polisle boyle konusamaz. Adambana Merhaba diyor Turkce. Ben Istanbula gittim filan deyip sohbet acmaya ugrasiyor da benim onunla ugrasacak halim yok. Simdi bir kere ters basladim ya devam edip adami ondan kuvvetli olduguma inandirmamlazim yoksa b.ku yedik! ben buna pasaport yanimda degil olsa da vermezdim diyorum.

- neden

- Ben diplomtim da ondan

- Iyi o zaman diplomat oldugunu belgesi var mi diyor.

- Evet ben motor festiavllerine genellikle diplomatik katilirim, manyakmisin diyorum

Adam banimle istedigi kontagi bir turlu kuramiyor. Ben de bunun uzerine onun hiviyetini soruyorum. Arabada uc kisiler. Biri uniformasiz ve direksiyonda oturuoyr. Oburu bana kendi huveiyetini gosterince peki bu o.. cocugunun huviyeti nerede diyorum o da soklarda!

Sonunda ben bunlara benim regitrasyon dokumanlarini veriyorum ehliyetimi veriyorum (Turk ehliyeti) aliyor bakiyor bir sey anladigi yok. ver onlari diyorum hafif oynamaya kalkiyor ve

- Bak kocum,istersen butun o dokumanlar sende kalsin, istersen motoru da al istersen beni de al ama yarin sabah mesai saatinde ben elcilige gitmezsem beni bulduklarinda sen kacacak yer ararsin. Eger sadece dokumanlarla gidecek olursan, yarin kicinin acisindan beni aramaya baslarsin sabah 9 dan itibaren ve her bulamadigin dakika cekecegin izdirabi ben sana anlatamam diyorum adama! Kaderimle oynamanin son noktasi! Adam bunu yemezse beni yer artik!

Neyse yiyor. Basliyor yine Turkce merhaba yani allahaismarladik yerine ve cekip gidiyor. Bakiyorum adamlar sarhos. Direksiyondaki "Kettik" diyor. Bu hala benimle konusmaya cabaliyor ve ben de ona arabasini gosteriyorum ve haydi gettik diyorum! Yani kazakca gidelim demek!

Sonra benzinligin sahibi cikiyor meydana ve bana soruyor senin ehliyeti aldilar mi diye. ben de ona hayir alamadilar ben onlara lazim olani verdim diyorum. Ayni diplomat numarasini o da yiyor. Bana, bunlar buradan bira almak istediler ben satmiyorum zaten vermezdim diyor. ben de bana niye sahip cikmadigini soruyorum. Beni gorunce kactilar diyor. Sen oyle san! Iste boyle bir yede yasiyoruz arkadaslar. her an sarhos bir polisin oyuncagi olabilirisiniz. neyse sonra bizimkiler geliyorlar ve yola devam ediyoruz. Sag salim eve donuyoruz ama ZOMBI gibi.

Bu sefer bitti!

Ay sonunda Turkiyedeyim ve Yalikavakta benim evde ihtiyar motorcular toplantisi var 40+! yeni raporum oradan yayin olacak! Araya parca koyabilirim...AZ SONRA!

Turgay bunu beğendi.
  7. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Buraya kadar hersey iyi idi de sonunda birisi cikti ve su koyuverdi. Benim gecen sene gazetede cikan resmimi bulmus bir yerden. Festivalin sonunda cikti meydana, ve yeri gogu inletti... meshur olmak zor ismis bayagi. :D:D

o.somuncu, gueldali ve Turgay bunu beğendi.
  8. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam çok güzel bir gezi olmuş.. Sizi tebrik ederiz. Benden size güzel bir rep geldi.. Güle güle harcayın.

Hakki Orun bunu beğendi.
  9. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Abi tek kelime ile süpersin,buna başka birşey denemez...:) Emeğine sağlık abicim...:)

10. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Sevgili Ulas rep'i nasil gonderiyorsun?

11. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Ya siz benden hizlisiniz cocuklar. hepinize tesekkur benden ama boyle gaza getirirseniz yeni bir server kiralamamiz lazim :D
    Saka bir yana ama en basa harita ekledim onu da gordunuz mu cok merak ettim. :D:D

12. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Çok güzel bir gezi, çok güzel bir anlatım. Tebrikler hocam..

13. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Onu da gördük abicim :) Sen bu işi biliyorsun..

14. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    sol altta mor kutuyu tıklayınca..

Begendimi tıklayınca artı olarak veriyor
    Begenmedim dersen o kadar puan düşürüyor

15. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Süper bir gezi,anlatımda çok hoş,Tebrikler.

Hakki Orun bunu beğendi.
  16. öner coskuner

öner coskuner Site Müdavimi

Motosiklet:
    Suzuki
    Abi herseyinle süper olmus,yüreginize saglik...:)

Hakki Orun bunu beğendi.
  17. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Inanilmaz keyifle izledim gezinizi,1990'larin baslarindaki Almaty anilarimdan cok daha farkli hersey,sunun surasinda daha 20 yil bile olmadiydi :)..Astana mimarlik söleni gibi bir kent..Festivalse,adi üstünde zaten : Festival.Tesekkürler

18. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Anlatım ve olayları izah tarzınıza hayran oldum, seyahatınizde çok motorperest geçmiş. Paylaşımınız için teşekkürler.

19. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Benim bir de Karadeniz yapmam lazim, ya bakalim ne zamana kismet. Bu sene yol yapimlari sel filan derken gecti.

Iste benim aklimdan gecenler boyle. Yani oturmak yok, yola devam edecegiz.

20. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Evet bayagi farkli bir Astana var ve herhalde 3-4 senede bu hale getirdiler. Ya da getirdik demem daha dogru olur galiba