KENAN SOFUOĞLU pisti ingilize bıraktık!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mehmetpolat tarafından paylaşıldı.

1. mehmetpolat

mehmetpolat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki

KENAN SOFUOĞLUNUN HABERTÜRKe VERDİGİ RÖPÖRTAJ:

Erbatur Ergenekon: Kenan öncelikle teşekkür ediyoruz, röportaj teklifimizi kabul ettiğin için. Öncelikle şunu soralım. Türkiye’nin motorsporlarındaki en önemli ismisin; bu nasıl etkiliyor seni, üstüne nasıl bir sorumluluk yüklüyor?

Kenan Sofuoğlu: Zor tarafı, motorsporlarıyla ilgili bütün organizasyonlara katılmam gerekiyor. Elbette Dünya şampiyonasında da yarışmam gerekiyor ki, şampiyonanın çok zorlu bir programı var. Zor kısmı federasyonun yaptığı tüm organizasyonlara katılmam gerekiyor. Bugün burada motokros şampiyonasının basın toplantı için bulunuyoruz. Türkiye’de ilk defa dünya motokros şampiyonası 12 Nisan’da geliyor. Aslında bu benim yarıştığım tarzın biraz dışında. Ben tamamen pistlerde çalışıyorum, motkros ise tamamen toprakta yapılıyor. Tabi burada önemli olan benim yarışlarım değil. Motorsporlarını tanıtmak. Elimden geldiği kadar da, federasyona destek olmak istiyorum. Amacımız sonuçta motorsporlarında dünyada biryere gelmek. Çünkü Özelliklr motorsporlarında Avrupa’ya göre geri kaldık. Ama son birkaç yıldır, önemli adımlar atıldı, çok güzel çalışmalar yapıldı. İlerlemeye başladık. Sonuçta bizimde artık MotoGp yapmışlığımız var, onun dışında Motokros Dünya şampiyonası geliyor. Bir tane dünya süpersport şampiyonu çıktı. İlerlerlemek için adımlar atıldı ama çalışmaya devam etmek lazım. Ben elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. Özellikle kendi dalımda. Tabi ki yarışları bıraktıktan sonra federasyona daha çok destek vereceğim. Ancak şu an tek amacım yarışlarıma önem verip 2009 Dünya Şampiyonluğuyla Türkiye’ye gelmek

Erbatur Ergenekon: Sadece Ulusal anlamda değil, uluslar arası organizasyonlarda da yer alıyorsun. Uluslar arası arenada Türkiye’de Motorsporlarına nasıl bakıyorlar.

Kenan Sofuoğlu: 3 – 4 yıl öncesinde bizde motosporlarını olup olmadığını bilmiyorlardı bile. Ama MotoGp geldi. 2007’de ben dünya şampiyonu olduktan sonra, artık Türkiye’nin de motorsporlarında olduğunu, Türklerin motorsporlarında iyi şeyler başardığını insanlar anlamaya başladılar. Artık diğer Avrupa ülkeleri gibi Türkiye’de motosporları var anlamına geldi. Motokros şampiyonasının da 2009’da Türkiye’de düzenlecek olması bunun bir ispatı. Ama gönlüm isterki ben yarıştığım klas olan Dünya Süperbike Şampiyonasının da Türkiye’ye gelsin. Ama federasyonla yaptığımız görüşmelerde de bunun 2011’de mümkün olduğunu gördük.

Erbatur Ergenekon: Ekonomik kriz en çok motorsporlarını vurdu. Buna rağmen Dünya Motokros şampiyonası geliyor belki ama….Kriz konusunda neler yaşandı motorsprolarında sen nasıl yorumlayacaksın?

Kenan Sofuoğlu: Evet motosporlarını kriz gerçekten çok fazla etkiledi. Çünkü çok pahalı bir spor. Sponsor desteği gereken bir spor. Ama ben inanıyorum ki özellikle bu neslin geçleri, motorsporlarına çok değer veriyor – ki hala ayakta duruyor. Kendi takımım açısında baktığım zaman, birçok takım maddi açından sıkıntı çekti. Ama iddialı pilotlar, podyuma çıkabilecek pilotlar için çok da büyük sıkıntı yok, çünkü takımların onlara ihtiyacı var.Motorun tanıtımını yapabilmek için. Ama tabi arka sıradaki ilk 10’a giremeyen pilotlar için çok büyük sıkıntı oldu. Ama organizasyonların da bu olaylara göre çalışmaları vardır. Belki şampiyonaları biraz ucuzlatacaklardır. Çünkü bugün dünya şampiyonasında bir pilotun yarışması 1.5 milyon doların üzerinde masraf takım açısından. 2 pilot mekanikerler derken, bir takımın çalışması senelik 10 milyon doları geçiyor.

Erbatur Ergenekon: Peki Türkiye’ye dönecek olursak. Biz yaptığımız organizasyonlarını elimizde tutamıyor muyuz? Mesela İstanbul Park. Doğru kullanamıyor muyuz. Bernie Ecclestone’un da bazı açıklamaları oldu, 2011’de bırakacağım gibi. Doğru işler yapamıyor muyuz?

Kenan Sofuoğlu: Öncelikle burayı formula 1 pisti diye tanıttılar. Esasında bu bir yarış pistiydi. Baştan sona kadar burada yapılan tek doğru şey pistin yapılması oldu sadece. Geri kalan her şey yanlıştı. Bernie Ecclestone’a verilmesi mesela. BİZ TÜRKLER OLARAK,PİSTİ GİTTİK İNGİLİZ BİRİNE TESLİM ETTİK. Bu başından beri yanlıştı. Biz kendi pistimizi kendimiz çalıştırabilirdik. Ama hiç kimsenin haberi olmadan bazı şeyler değiştirilmiş. Ama o da bırakmak istiyor pisti. Umarım bu gerçekleşir. 2011’den itibaren kendi pistimiz olur. Ben inanıyorum ki, şu anki federasyonla beraber, şu anki tecrübemizle beraber, biz zaten bu pisti çalıştrırız. Çok güzel organizasyonlar yaparız. Çünkü şu an orda sadece Formula yapılıyor. Sene de birkaç sefer pist açılıyor. Gönül isterdiki bu pist hergün çalışsın. Çünkü Dünya genelinde bakıldığı zaman, bir yarış pisti hergün çalışabilir. Normal halk, caddede hız yapan gençlerin de o piste çıkması gerekiyor. Normal şartlarda Avrupa’da 200-300 euro verdiğiniz zaman piste çıkıyorsunuz, Türkiye’de 70bin dolar vermeniz gerekiyor. Bu kendi pistimiz olsa tabi biz kendi kurallarımızı koyardık. Şu an Bernie Ecclestone kuralları geçiyor İstanbul Park’ta. Umarım 2011’de söz verdiği gibi pisti bırakır. Biz de kendi istediğimiz gibi pisti kullanabiliriz.

Erbatur Ergenekon: Son olarak kişisel olarak hedeflerin neler ve seni MotoGP’de ne zaman göreceğiz?

Kenan Sofuoğlu: Benim şu an 3 yıllık amacım, iki yıl Dünya supersport şampiyonası. Bütün kış dönemi yapılan antrenmanların hepsinde en iyi dereceleri yaptım. Hepsinde favori olduğumu gösterdim. Eğer bir aksilik yaşamazsam 2009 Dünya şampiyonluğunu Türkiye’ye getirmek istiyorum. Daha sonra 2010’da bu şampiyonluğu tescilleyip daha sonra da 2011’de MotoGP niyetim var.

2. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Türk olarak bu alanda çok değerli bir insan olması ve başarılarıyla bizim gururumuz olan biri umarım hak ettiği yerlere gelir !!!

3. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    türk olarak, motosiklet sevdalısı olarak kenan sofuoğlu ile
    her zaman gurur duyuyorum, hele türk bayrağını dalgalandırınca
    daha da keyifli oluyor

4. Utku Can Varol

Utku Can Varol Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    yalnızca motorsiklet dünyasında değil her alanda biz Türklerin başarıya koşan sporcular yetiştirmelerini özlem içinde bekliyorum. İnşallah bir gün insanlar ve hükümetler sporun yalnızca futbolla sınırlı olmadığını görerler, büyük şirketler diğer sporlara da biraz para yatırmaktan geri kalmazlar. Ama pek umutlu değilim açıkçası :(

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    gururumuz kenan sofuoğlu. aslında daha nice şampiyonlarımız var ama
    futbolun önüne geçip gündem olamıyorlar.

mehmetpolat bunu beğendi.
  6. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yürü be toprağım kim tutar sen. :) 1-2 kere mağazalarına uradım.Onunla tanışmak nasip olmadı.1 kerede Sakaruya Üniversitesinin şenliklerinde kampüsteki şovunu izlemek nasip oldu...

Trajik şekilde kaybettiğimiz Bahattin ve Sinan Sofuoğlunuda anmak istiyorum.Allah rahmet etsin...İnşallah Kenan yaptıkları ve yapacakları ile abilerini gururlandırmaya devam edecektir...

Pist konusunda'da Kenan'a katılmamak mümkün değil.Zaten bizim yaptığım hiç bir işe akıl mantık erdirmek mümkün değil.Bu pist konusunda'da aynı olmuş.Elin adamına kadar hiç mi bi kurum yok Türkiye'de.Burada açık hava etkinlikleri,konserler vs. düzenleyerek işletmesi yapılabilir diye düşünüyorum...

7. azigun

azigun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    hakkatende kenanın dediği gibi..pahalı bir spor.. :D
    bazen nette aksesuar bakarken annem falan görüyo kask gösteriorm 1000tl diyince inanmıyor..ama gerçek işte..
    :)

8. mehmetpolat

mehmetpolat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    çok doğru bizim akşam haberlerinin hemen arkasından verilen spor haberlerinde varsa yoksa futbol.

Omer bunu beğendi.
  9. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu yüzden spor haberleri ve spor proğramlarından nefret ediyorum.Çıktığı an zapinğ...Yemişim futbolu...Spor sadece futboldan ibaret değil... Güzel bir moto croos yarışı yada şovu seyretmek için illa extrem tv mi izleyeceğiz...?

mehmetpolat bunu beğendi.
  10. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    anlamadığım şeyde şudur madem futboldan başka haber vermiceksiniz
    programın adı niye spor!!! futbol olsunya işte;)

Omer bunu beğendi.
  11. Okay Okyay

Okay Okyay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Umarız elin boş dönmezsin sofuoğlu
    tüm kalbimiz seninle..