Kesik gaz problemi

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Armağan Pekatik tarafından paylaşıldı.

1. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Gt250r Hyo'mu kış uykusuna yatırmadan önce buji, yağ, hava filtresi, yağ filtersi, zincir dişli takımı ne varsa değiştirdim.

Şimdi yeni fark ettim. 6000-7000 devir civarında gaz kesik kesik yeyiyor. Onun dışında sorun yok. Öksürüyor gibi yapıyor. Tahminim karbüratör ayarı ya da temizliği gerekebilir mi? Ya da yeni bujilerde bir sıkıntı olabilir mi?

Şu sıralar satmayı düşünüyordum. Bunu fark edince bu şekilde satmam. Sizce kendimin halledebileceği bir şey mi?

2. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    karbüratör ayarı kısık olabilir belirli bir devirden sonra yeterli benzin gelmiyorsa boğulur kesme yapar ama buji yada ateşlemede de sorun olabilir eski motorum da ateşleme sıkıntısı oluyordu 8 bin devirden sonra.

3. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    ama sdc 7-8bin arası. önce ya da sonrasında sorun yok:

4. tolga.sensoz

tolga.sensoz Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Selamlar

Elin yatkınsa,bilgiliysen ve takımın ,kapalı bir garajın varsa karbüratörünü temizle uzun yatmalardan sonra.Veya temizlet,maks.75 tl verirsin.
    Ama önce kendin bujileri sök,motorun kitpçığında gösteriyor olabilir nasıl söküldüğünü,veya youtube ,google da ara mutlaka bulursun,bujının ucunda beyaz zemın kaplı bır yer var,onun ustu nescafe tonunda kahverıngı ıse bujını değiştirme,siyah ise karbüratörü açtırmadan kitapçıkta yazan uygun bujiyi takıp dene,olmazsa karbüratörü temizlet.Motorun rölanti ayarı ile falan sakın oynama gerek yok.Bilmeyen adama karbüratörün oranlarını değiştirtme.Öle kafaya göre olcak iş değil bunlar,sadece açın tiner ve basınçlı hava ile tüm memeleri temizleyin yeter,Bu arada giderken hızında azalma oluyormu?

Kolay gelsin,

5. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Selamlar

Hayır. hızda azalma yok. Sadece sanki dikkat edince biraz düşük devirlerde tepkisiz gibi. hurafe de olabilir. 7-8.000 arasındaki o teklemeden sonra sanki birden açılıyor.

Geçen rolanti ayarı ile oynadım. uzun süre yatmıştı ya uzun süre tekrar çalıştıdım rolantide 2.000 civarına çıkıyordu. Onu 1.500'e düşürdüm. Elim yatkındır ama öyle diye hatalı birşey yapmak istemem.

Çok teşekkürler.

6. tolga.sensoz

tolga.sensoz Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Armağan Pekatik,eğer kendin niyetleneceksen mutlaka kompresör olmalı,onun dışında içine sinmiyorsa temizlet karbüratörü,Eski tip karbüratörlü motorarda insanlar uzun yatm sonrası her sene mutlaka bu işlemi yaparlar,

Kal sağlıcakla,

7. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok sağ ol.

8. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Ustaya gösterdim. Karbiratörde bir şey yok. Bujilerin kesilmiş. Düzgün ateşleme yapılmıyor. 2 Yeni buji al bobinleri ısıtıp soğutup deniyelim dedi.

Kafam karışmış durumda. Acaba 2 buji alıp kendim değiştirmeyi denesem mi?

Tolga bey sizin dediğiniz gibi önce bujileri çıkarıp rengine bakacağım.Sizce bobinlerden (sanıyorum arabadaki distribitörün muadili) olma şansım var mı?

9. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Sorun karbüratördeymiş. temizlenince sorun çözüldü.